Konkurs - język angielski

DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE

I. Cele edukacyjne

• Rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim oraz motywowanie ich do dalszego samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych.
  • Wzbogacenie wiedzy uczniów o kulturze, historii, literaturze, geografii i sprawach życia codziennego krajów angielskiego obszaru językowego.
  • Wspieranie w rozwoju uczniów uzdolnionych językowo.
  • Rozwijanie umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytej przez nich wiedzy.
  • Kształtowanie postawy tolerancji w stosunku do przedstawicieli innych narodów i kultur.

II. Zakres tematyczny konkursu

1. Człowiek - np. dane personalne, wygląd zewnętrzny, uczucia i emocje, zainteresowania.
  2. Życie rodzinne i towarzyskie - np. członkowie rodziny, koledzy, przyjaciele, czynności dnia codziennego, formy spędzania czasu wolnego.
  3. Dom i otoczenie - np. jego położenie, opis domu, pomieszczenia i ich wyposażenie, przedmioty codziennego użytku.
  4. Szkoła - np. przedmioty nauczania, ulubione dziedziny, przybory szkolne.
  5. Praca - np. zawody i czynności z nimi związane, miejsce pracy.
  6. Żywienie - np. artykuły spożywcze, posiłki, ulubione potrawy, jadanie w domu i restauracji.
  7. Zakupy i usługi – np. rodzaje sklepów, towary, sprzedawanie, kupowanie, korzystanie z usług.
  8. Podróżowanie i turystyka - np. środki transportu, kierunki świata, informacja turystyczna, orientacja w terenie.
  9. Sport - np. rodzaje sportów, ekwipunek, imprezy sportowe, wielcy sportowcy.
  10. Zdrowie i samopoczucie - np. higiena codzienna, samopoczucie, dolegliwości, zdrowy tryb życia.
  11. Kultura - np. święta, obrzędy, uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych, hobby, media.
  12. Świat przyrody i środowisko naturalne - np. pogoda, rośliny, zwierzęta, krajobraz, ochrona środowiska naturalnego, klęski żywiołowe.
  13. Elementy wiedzy o świecie i krajach angielskiego obszaru językowego np. historia, geografia, kultura, życie codzienne, tradycje.

III. Zakres wymagań

Ogólny zakres wiedzy i umiejętności obowiązujący jest zgodny z podstawą programową nauczania języka angielskiego dla drugiego etapu edukacyjnego, może też nieznacznie poza nią wykraczać.

Wykorzystane w konkursie zadania pisemne i ustne obejmują tematykę, sytuacje oraz intencje językowe zawarte w podręcznikach do nauki języka angielskiego dla szkół podstawowych w klasach IV-VI znajdujących się w wykazie MEN.

Zadania konkursowe mają na celu sprawdzić znajomość języka pod względem poprawności formalnej. Wynika to z istoty konkursu językowego, którą jest dokonanie pomiaru różnicującego i wyłonienie grupy najlepszych uczniów. Konkurs zorganizowany jest w taki sposób, aby uczestnicy każdego etapu musieli wykazać się kompetencjami językowymi oraz wiedzą o kulturze i zagadnieniach realioznawczych krajów anglojęzycznych. Za standard poprawności językowej uznaje się pierwszy wariant danego słowa lub wyrażenia podany w Longman Dictionary of Contemporary English, Cambridge International Dictionary of English, Oxford Advanced Learner’s Dictionary.

IV. Rodzaje zadań: różnego typu zadania zamknięte i otwarte.

V. Proponowana literatura dla nauczyciela i ucznia

1. Podręczniki przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.
  2. Oxford Wordpower. Słownik angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim.
  3. Oxford Guide to British and American Culture.
  4. New Grammar Time 1-3, Sandy Jervis and Maria Carling, Pearson Longman.
  5. Basic Grammar in Use, Raymond Murphy, Cambridge.
  6. Practice Makes Perfect. Basic English, Julie Lachance, McGraw Hill Education.
  7. Basic Vocabulary in Use, Michael McCarthy and Felicity O’Dell, Cambridge.
  8. Misztal M., Lechowski M., Język angielski. Testy dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalistów, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
  9. Penguin Readers: British Life, Anne Collins, Pearson Longman.
  10. Penguin Readers: American Life, Vicky Shipton, Pearson Longman.
  11. Customs and Traditions in Britain, Stephen Rabley, Longman.
  12. American Customs and Traditions, Terry Tomscha, Longman.
  13. The World of English, Mark Farrell, Longman.
  14. The 50 States. Fact Book, Reader’s Digest.
  15. www.onestopenglish.com
  16. www.odci.gov/cia/publications/factbook