27 lutego w naszej klasie, po raz drugi, gościliśmy tatę naszej koleżanki Zosi – pana Marcina Karwowskiego. Tak jak w ubiegłym roku nasz gość przyniósł ze sobą różne pomoce, które służyły nam do ćwiczeń.
Na początku spotkania był egzamin z wiedzy, którą zdobyliśmy w klasie drugiej na temat udzielania pierwszej pomocy. Przypomnieliśmy ważne numery alarmowe. Pamiętaliśmy doskonale o „złotych” minutach oraz jak wezwać pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku. Pan Marcin był z nas dumny, że nie zapomnieliśmy o tym, czego nas wcześniej nauczył.
Następnie pan ratownik poinstruował nas jak mamy się zachować, gdy zobaczymy osobę, która nie oddycha oraz jak sprawdzić, czy bije jej serce. Pokazał nam także ,na przyniesionych fantomach, jak zbudowana jest klatka piersiowa człowieka. Wyjaśnił nam co to są żyły i tętnice oraz co to jest puls i gdzie można go znaleźć na ciele człowieka.
Ciekawą częścią spotkania były ćwiczenia z wykorzystaniem urządzenia AED – bardzo pomocnego przy ratowaniu ludzkiego życia. Symulowaliśmy różne wypadki. Przekonaliśmy się, jak ważna jest współpraca i podział zadań.
Pod koniec zajęć tato Zosi wyjął bandaże i w parach uczyliśmy się tamowania krwawienia.
Cieszymy się bardzo z tego spotkania. To była kolejna cenna lekcja, która na pewno przyda nam się w przyszłości.
Dziękujemy panu Marcinowi Karwowskiemu, że przyjął nasze zaproszenie i zechciał nam przekazać tak wiele ważnych informacji dotyczących ratowania ludzkiego życia.
Iwona Kowalczuk
W dniu 27.02.2018r. w naszej szkole oraz szkołach w całym kraju odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX" pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W konkursie wzięło udział 22 uczniów naszej szkoły.
Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX" pomyślany jest jako forma intelektualnej zabawy językowej. Udział w nim polegał na rozwiązaniu jednorazowego testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru i dał uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej . Zadania z obowiązkowej lekturki miały na celu pokazać, że język stanowi całość, a jego poszczególne komponenty "spotykają się" w literaturze, w tym przypadku w beletrystyce na poziomie odpowiadającym danej kategorii wiekowej. Ze względu na swoją zawartość i urozmaicony charakter - co jest odbiciem złożoności językowej oraz naturalnej nieprzewidywalności sytuacji językowych - zadania stanowiły wyzwanie.
Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich typów szkół i odbywał się w 5 kategoriach wiekowych: Kittens (kl. III-IV SP) Bunnies (kl. V-VI SP), Ducks (kl. VII szkoła podstawowa - II gimnazjum), Lions (III kl. gimnazjum, I kl. liceum), Eagles (II-IV kl. szkół ponadgimnazjalnych).
Główną nagrodą, częściowo sponsorowaną przez MM Publications, w konkursie jest udział w obozie językowym dla najlepszych uczestników z kategorii Kittens II - Eagles I.
Dla uczestników z wynikami bardzo dobrymi i dobrymi przewidziane są nagrody rzeczowe.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju.
Hala sportowa Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim gościła trzy drużyny, które zgłosiły się do rozgrywek mini siatkówki chłopców „4”: SP nr 3 Międzyrzec Podlaski, SP Janów Podlaski i SP Łomazy.
Rozegrano trzy mecze:
Międzyrzec Podlaski - Łomazy 2:0(25:3;25:4)
Janów Podlaski - Międzyrzec Podlaski 0:2(8:25;8:25)
Łomazy - Janów Podlaski 0:2(9:25;11:25)
Klasyfikacja końcowa: I miejsce SP nr3 w Międzyrzecu Podlaskim
II miejsce SP w Janowie Podlaskim
III miejsce SP w Łomazach
Nasi zawodnicy awansowali do Finału Rejonu Biała Podlaska 15.03.2018 r.
Zawodnicy wygranej drużyny: Dominik Jakubowicz, Sebastian Olszewski, Maciej Woliński, Jakub Romaniuk, Oliwier Nowik, Kacper Roszkowski, Maciej Kiereczyński, Samuel Kot, Sadłoń Kacper, Chilicki Bartłomiej, Gabriel Wieczorek
Opiekun: Wojciech Więckowski
W nocy z 23 na 24 lutego 2018 roku budynek Zespołu Placówek Oświatowych nr 3, zazwyczaj pogrążony w ciszy i ciemności, tętnił życiem. Przyczyną tej nietypowej sytuacji była „Noc w szkole z bajkami i baśniami”.
Sprawcami byli uczniowie klas II a i III b, którzy mogli się przekonać, iż szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą, ale również z dobrą zabawą i ciekawymi doświadczeniami. O godzinie 18.30 z dużym entuzjazmem rozpoczęli oni swoją nocną przygodę. Sale lekcyjne, które na co dzień służą do nauki, zamieniły się w luksusowe sypialnie. Rodzice pomogli w przygotowaniu miejsca do spania swoim pociechom. Słychać było świszczące pompki, widać było rosnące materace i kolorowe śpiwory. Jednak dzieci nie poszły od razu spać, czekało na nich wiele atrakcji.
Na początku odbyło się spotkanie z ‘’Czarodziejką’’. Pani Sylwia Pióro zdradziła kilka tajemnic z dziedziny chemii. Następnie rozwiązywano bajkowe kalambury; odgadując hasła wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności w porozumiewaniu się gestami i mimiką. Niejednokrotnie dochodziło do śmiesznych interpretacji. Później dzieci uczyły się integrującego pląsu.
Po pysznej kolacji znowu były czary… „Wróżka”, w którą wcieliła się pani Agnieszka Modrzewska, przekazała tajemną wiedzę na temat malowania na mleku. Nie da się ukryć, że moc atrakcji zajęła większą część nocy, jednak najwięcej emocji wzbudziły nocne podchody po szkole. Uczestnicy podzieleni na grupy i wyposażeni w latarki wyruszyli na poszukiwanie zadań ukrytych w różnych zakamarkach szkoły. Wielką atrakcją było spanie w śpiworach, choć słowo „spanie” jest tu użyte na wyrost. Po nikim nie było widać nawet najmniejszych oznak zmęczenia, wszyscy bawili się doskonale. Nie zabrakło czytania i oglądania bajek. Rankiem rodzice odebrali zadowolone pociechy do domów.
Uczniowie wraz z wychowawcami składają serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu imprezy i uporządkowaniu szkoły.
M. Rumowska
B. Węgrzyniak
22 lutego harcerze i skauci na całym świecie obchodzą święto przyjaźni – Dzień Myśli Braterskiej. To niezwykły dzień w harcerskim kalendarzu, ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo wszystkich skautów świata. Data uroczystości nie jest przypadkowa, ponieważ ustalona jest na 22 luty –to jest dzień, w którym urodził się założyciel organizacji skautowych Robert Baden Powell, dlatego też o tym święcie mówimy, że są to urodziny harcerzy.
Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest nas wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, wyznania czy też wieku W ten dzień harcerze myślą o przyjaciołach, kolegach , składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.
Z okazji święta, nasza gromada zuchowa przygotowała kartki z pozdrowieniami dla zuchów oraz przyjaciół harcerstwa. ( Zobacz zdjęcia w albumie )
21 lutego 2018r. klasę 2a i 2b odwiedził specjalny gość.
Był nim Pan Doktor Szczepan Kunka.
Celem wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowe i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu.
Pan doktor w bardzo ciekawy sposób opowiedział o pracy lekarza oraz przedstawił sposoby zapobiegania różnym chorobom. Uzmysłowił nam, jak ważne jest właściwe odżywianie, dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych i przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Nasz Gość zwrócił uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków, wykonywaniu zleconych przez lekarza badań.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia prawdziwego sprzętu medycznego potrzebnego przy badaniu oraz byli obserwatorami wywiadu i badania lekarskiego przeprowadzonego na jednym z uczniów – Marcinie. Lekarz zwrócił uczniom uwagę na zapewnienie intymnych warunków pacjentowi więc Marcin poddał się badaniu w ubraniu.
Pan Doktor wyczerpująco odpowiadał na wszystkie zadane przez uczniów pytania oraz poruszył temat tajemnicy lekarskiej dotyczącej pacjentów. Nie zabrakło również uświadomienia dzieci w sprawie udzielania pomocy celem ratowania życia.
Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze i wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła nieprzyjemnych uczuć.
Bardzo dziękujemy Panu Doktorowi za poświęcony czas.
M. Puszkarska
20 lutego 2018r. odbył się w naszej szkole drugi etap konkursu matematycznego, organizowanego przez Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim, „Międzyrzecka Liga Matematyczna” – etap szkolny. Po pierwszym etapie – korespondencyjnym – zakwalifikowało się do drugiego 28 uczniów naszej szkoły. Trzeci etap odbędzie się 10 kwietnia 2018 w ZPO nr 2.
20.02.2018r. przedszkolaki z grupy VIII odwiedziły jeden z najstarszych zakładów rzemieślniczych w Międzyrzecu Podlaskim. Gościły w zakładzie pana Lecyka- mistrza zegarmistrzostwa, który od wielu, wielu lat naprawia zegary mieszkańców naszego miasta. Starszaki z wielkim zaciekawieniem wysłuchały opowieści o werkach, cyferblatach i markach różnych zegarów, które przez lata naprawiał mistrz. Dzieci miały możliwość obejrzenia, dotknięcia narzędzi, które są niezbędne w precyzyjnej pracy zegarmistrza. Super atrakcją okazał się ,, Kukułkowy koncert” i odgłosy różnych zegarowych kurantów.
Była to interesująca wizyta dająca możliwość poznania arkanów pracy zegarmistrza.
Dziękujemy za miłe przyjęcie i interesujące opowieści :)
W tym roku „Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy” obchodziło piątą rocznicę działalności. Z tej okazji w sobotę 17 lutego br. odbyła się konferencja pod hasłem „PAMIĘĆ I WSPÓŁPRACA”. Na spotkanie w Kazimierzu Dolnym przybyli wolontariusze z całej Polski oraz goście z Wołynia. O prowadzonych działaniach oraz planach na przyszłość opowiedział p. Henryk Kozak, prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy. Członkowie stowarzyszenia dbają o to, by wydarzenia sprzed lat, które miały miejsce na Wołyniu nie zostały zapomniane, ale jednocześnie nie stały się powodem nienawiści i uprzedzeń. Organizują wyjazdy na Ukrainę, których celem jest porządkowanie miejsc pamięci i polskich cmentarzy. Troszczą się o Polaków, którzy nadal mieszkają na Wołyniu i żyją często w skrajnej biedzie. Są organizatorami akcji m.in. „Kresowa paczka” czy „Wołyńskie światełko pamięci”. Tegoroczne spotkanie było okazją do podziękowań instytucjom współdziałającym ze Stowarzyszeniem, wolontariuszom oraz przyjaciołom Stowarzyszenia.
Nasze Szkolne Koło CARITAS również otrzymało podziękowanie za dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie w akcje organizowane przez Stowarzyszenie. Pamiątkowy dyplom odebrała wicedyrektor szkoły p. Ewa Włodarczyk.
16 lutego odbył się etap szkolny polonistycznego konkursu „Moja Ojczyzna-Polszczyzna” organizowanego przez ZPO nr 2. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klas IV-VI.
Do finału, zakwalifikowała się uczennica klasy 5a – Julia Parafiniuk.
Dnia 15 lutego 2018 o godz. 8:00 odbył się etap szkolny Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Marka”.
Uczniowie od dłuższego czasu przygotowywali się do tego wydarzenia pod kierunkiem swoich katechetów: czytali Ewangelię wg św. Marka, układali pytania do tekstu, szukali fragmentów wg siglów, analizowali teksty.
Do konkursu przystąpiło 130 uczniów z klas siódmych szkoły podstawowej i z klas drugich gimnazjum.
Po przeprowadzeniu testu wyłoniono dwóch uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego konkursu.
Są to: Jan Pawluk z klasy 7s oraz Grzegorz Radzikowski z klasy 2A.
Gratulujemy!!!
Koordynatorzy szkolni konkursu: ks. M. Dąbrowski i p. K. Kowal
15.02.2018r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się XVI Konkurs Recytatorski im. Jana Brzechwy „Poeci dzieciom”, wzięli w nim udział uczniowie klas I-III i IV- VI z naszej szkoły.
Wszyscy uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani pod względem recytacji jak i doboru wiersza. Rywalizacja była bardzo duża, jednak główne nagrody przypadły uczniom z naszej szkoły.
Laureaci konkursu:
W klasach I –III
I miejsce – Zuzanna Parafiniuk kl.II b
III miejsce – Alicja Kijaczko kl.I a
W klasach IV-VI
I miejsce – Paulina Sobczak kl.5s
II miejsce –Weronika Myszka kl.6p
III miejsce – Daria Koleśnicka kl 4lp
Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursu.
Nauczyciel bibliotekarz: Renata Prokopiuk
W zakładce Plan lekcji
znajduje plan lekcji
na II semestr
Tradycję górskich wyjazdów połączonych z nauką jazdy na nartach rozpoczęliśmy 21 lat temu. Wzorem lat ubiegłych również tej zimy odwiedziliśmy dobrze nam znane podhalańskie stoki. W styczniową niedzielę 33 uczniów rozpoczęło zimową przygodę i przez 6 kolejnych dni codziennie spędzali kilka godzin na stoku narciarskim. Początkujący nabywali umiejętności, a średniozaawansowani doskonalili je, stosując się do uwag i zaleceń instruktorów ze Szkoły Narciarskiej w Zębie. „Pogodynka” jak zwykle była po naszej stronie – mieliśmy wymarzone warunki do białego szaleństwa!
Oprócz radości jaką daje jazda na nartach, uczestnicy mieli też możliwość korzystania z innych atrakcji w okolicy. Odwiedziliśmy kręgielnię w Szaflarach, Wielką Krokiew, park wodny i lodowisko w Zakopanem, Kasprowy Wierch i oczywiście Krupówki. Bardzo dużym powiedzeniem cieszyły się wieczorne rozgrywki w bilard i piłkarzyki.
Z dumą podziwialiśmy narciarskie postępy naszych podopiecznych. Uczniowie nie zawiedli nas także swoim zachowaniem. Grupa była bardzo zdyscyplinowana, chętna do wszelkich aktywności, do wzajemnej pomocy na stoku i nie tylko, przez cały wyjazd nie opuszczało ich poczucie humorui młodzieńcza werwa.
Wyposażyliśmy naszych uczniów w umiejętności, których się nie zapomina. Przywieźliśmy piękne wspomnienia i setki zdjęć.
Styczeń to miesiąc zimowy, ale mimo to w Przedszkolu Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim była bardzo ciepła atmosfera. Przedszkolaki z grup: I (wychowawca: Magdalena Matejek), II (wychowawca: Marta Grochowska), III (wychowawca: Grażyna Bożedajek), IV (wychowawca: Anna Wolińska) i V (wychowawca: Bogumiła Panasiuk) zaprosiły swoje babcie i dziadków na uroczystość z okazji Ich Święta. Jest to niezwykły dzień, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Takie spotkanie to dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, łez i radości.
Każda grupa przygotowała gościom część artystyczną. Dzieci z wielką radością śpiewały piosenki babciom i dziadkom, którzy mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Po części artystycznej przedszkolaki obdarowały gości przygotowanymi własnoręcznie upominkami, zaprosiły na poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty oraz do wspólnej zabawy przy muzyce.
Spotkania we wszystkich grupach upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze.
30 stycznia 2018 roku rozpoczęliśmy cykl turniejów szachowych "Ferie z szachami w ZPO nr 3". W turnieju "I szachowy krok" rywalizowało 14 najmłodszych szachistów w wieku 7 i 8 lat. Po zaciętej walce turniej wygrał Maciek Waszczuk, przedszkolak z Samorządowego Przedszkola nr 3 z dorobkiem 4,5 pkt. z 5 partii.
Klasyfikację medalową prowadzono w dwóch grupach: dzieci do lat 7 i ośmiolatków.
W grupie dzieci do lat siedmiu medal srebrny zdobył Michał Woliński z Przedszkola nr 3, a brązowy sześcioletnia Hania Korpysz z Przedszkola nr 4.
W grupie ośmiolatków zwyciężył Bartek Oleksiuk przed Wojtkiem Trochonowiczem i Filipem Dąbrowskim. Wszyscy chłopcy są uczniami naszej szkoły.
Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy odwagi i wytrwałości w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia.
26 kwietnia ubiegłego roku Rada Powiatu Biała Podlaska ogłosiła Rok 2017 Rokiem J. I. Kraszewskiego w Powiecie Bialskim, zachęcając wszystkie instytucje do włączenia się w tę inicjatywę.
Zespół Placówek Oświatowych nr 3 zaproponował wiele ciekawych imprez, dzięki którym uczniowie mogli poznać biografię i twórczość pisarza.
Wczesną jesienią uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce w Muzeum Kraszewskiego w Romanowie, a następnie uczestniczyli w wielu konkursach poświęconych pisarzowi.
Gimnazjaliści: Julia Bożedajek, Liliana Czopińska, Magdalena Mikiciuk, Natalia Mironiuk, Julia Tokarska, Magdalena Siliwoniuk z klasy IIB i Dawid Kusyk z klasy IIIB stworzyli, pod kierunkiem p. Iwony Szczęch, ciekawy numer gazetki szkolnej poświęcony Kraszewskiemu.
W klasach pojawiły się okolicznościowe gazetki ścienne.
25 stycznia br. odbył się apel, podsumowujący liczne działania podjęte w naszej placówce, w związku z obchodami Roku Józefa Kraszewskiego.
Uczniowie gimnazjum: Tomasz Kowalczuk, Piotr Pepa i Julia Tokarska, w formie wywiadu z pisarzem i jego żoną, przypomnieli zebranym biografię Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ilustrowała ją krótka prezentacja przygotowana przez uczennice klasy 7s.
Pani dyrektor Jolanta Wolanin wręczyła uczniom nagrody i wyróżnienia za sukcesy odniesione w konkursach zorganizowanych z okazji Roku Kraszewskiego:
I miejsce – Sebastian Sierpień i Wiktoria Leszczyńska
II miejsce – Łukasz Woch i Nadia Czempińska - Jankiewicz
III miejsce – Marysia Stefaniuk oraz Kacper Paluszkiewicz
Wyróżnienia - Emilia Kaliszuk, Klaudia Nieroda, Marcin Nieroda
Najciekawsze gazetki ścienne poświęcone Kraszewskiemu wykonały klasy: 4lp, 4b i 7a. Przedstawiciele tych klas otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk wicedyrektor p. Ewy Włodarczyk. Konkurs zorganizowała przez p. Beata Pietruk.
Ukoronowaniem uroczystości była piękna inscenizacja baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci”, w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej pod kierunkiem pani Agaty Marciniak.