23 października 2015 roku dzieci z Przedszkole nr3 w Międzyrzecu Podlaskim udały się na wycieczkę do lasu, której celem była bezpośrednia obserwacja piękna jesiennej przyrody.
Obserwując przyrodę, słuchaliśmy opowieści Pana leśniczego na temat zwyczajów leśnych zwierząt , przygotowania ich do zimy. Dzieci słuchały z zainteresowaniem i ciekawością. Padło wiele pytań do Pana leśniczego: Kto hoduje drzewa? Dlaczego drzewa są pochylone? itp.
Dzieci odbyły długi spacer po lesie. Wędrówka leśnymi dróżkami to nie tylko obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt ale przede wszystkim wspaniałe przeżycie dla dzieci, które poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.
Po spacerze dzieci mogły ogrzać się przy ognisku, a także upiec kiełbaski, które w scenerii leśnej były wyjątkowo smaczne.
Wycieczki w celu podglądania zmieniającej sie przyrody są uwielbiane przez dzieci. Pełni wiedzy o lesie, niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.
Szczególne podziękowania kierujemy do Nadleśnictwa w Międzyrzecu Podlaskim za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.
Marzanna Kopińska
28 października 2015 r. dziewięćdziesięciu czterech członków braci szkolnej złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostało oficjalnie mianowanych na uczniów. W uroczystej chwili pierwszakom towarzyszyli rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta – p. Zbigniew Kot, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Magdalena Biaduń i Dyrekcja Szkoły. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały repertuar przygotowany przy współudziale uczniów klasy IIIa i klas VI. Na program złożyły się wiersze, piosenki oraz zagadki matematyczne i o Ojczyźnie. Po zdanym egzaminie uczniowie ślubowali dbać o dobre imię szkoły i być dobrym Polakiem. Po tym zostali pasowani ogromnym ołówkiem przez p. dyrektora Mirosława Kota i p. wicedyrektor Marzannę Puszkarską. Świeżo upieczeni uczniowie otrzymali z rąk dyrekcji pamiątkowe dyplomy i znaczki odblaskowe a także piłki nożne, siatkowe i do koszykówki ufundowane przez Burmistrza Miasta. Następnie uroczystość urozmaicił występ zespołu tanecznego „Sezamki”. Na koniec przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz taniec i wesołą zabawę pod kierunkiem DJ Fantomasza.
Pierwszoklasistom wielu sukcesów w nauce życzą wychowawczynie:
1a – Dorota Kuźmiuk
1b – Bożena Węgrzyniak
1c – Iwona Kowalczuk
1d – Jolanta Modrzewska
W środę 25 listopada 2015 odbędzie się ogólnopolski konkurs
Alfik Matematyczny
Termin nadsyłania zgłoszeń do XXI edycji upływa 4 listopada 2015r. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska.
Opłata wpisowa dla jednego ucznia w konkursie to 9 zł.
Zainteresowani uczniowie klas II-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum
proszeni są o zgłaszanie się do nauczycieli matematyki
do poniedziałku 2 listopada 2015r.
W dniu 16 października 2015 roku w Szkole Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Leśnej 2 odbyła się regionalna uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarzami uroczystości był Lubelski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Babisz, Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Pan Zbigniew Kot oraz Zamiejscowy Oddział Kuratorium w Białej Podlaskiej na czele z Panią Wandą Żukowską p.o. kierownika. Medale i odznaczenia państwowe zasłużonym nauczycielom z całego regionu bialskiego wręczał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pan Tadeusz Sławecki oraz - w imieniu Kuratora – Wicekurator Pani Anna Szczepińska. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów: Marcina Kamila Duszka oraz Stanisława Żmijana. Dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych nr3, placówki, w której odbywała się uroczystość jest Pan Mirosław Kot.
Uroczystości uświetniły występy uczniów Szkoły Muzycznej w Międzyrzecu Podlaskim: Mateusza Bajdy, Angeliki Mikiciuk, Wiktora Daniluka, Dominiki Wysokińskiej, Mateusza Mitera, Karoliny Olszewskiej, Mikołaja Korpysza, Marty Tchórzewskiej oraz uczniów ZPO3 w Międzyrzecu Podlaskim pod kierunkiem Pani Ewy Holeszczuk oraz Izabeli Włodarczyk.
Pod koniec września odbyła się wycieczka szkolna klasy drugiej i trzecich do Magicznych Ogrodów w Trzciankach koło Janowca. Magiczne Ogrody to niezwykłe połączenie natury z baśniowym światem. Dzieci miały okazję doświadczać przyrodę wszystkimi zmysłami. Ogromną atrakcją dla uczniów było zwiedzanie kilku magicznych krain jak np.: Dom Czarodzieja, Marchewkowe Pole, Robankowa Łąka, Bulwiakowa Osada, Mordole, Wodny Świat, Smocze gniazdo, Krasnoludzki Gród czy siedzibę smoka Araka „ Mroczysko”. W poszczególnych krainach na dzieci czekały różnorodne niespodzianki np. około trzydziestu ruchomych opowiadających historię postaci. Animatorzy wcielali się w postaci bulwiaków i krasnoludów. W Magicznych Ogrodach dzieci oglądały wiele gatunków i odmian roślin. Wśród nich róże, wrzosy, hortensje, irysy i lilaki. Wzbogaceniem wycieczki był wyjazd do Janowca, a tam zwiedzanie ruin zamku, krużganków i zbrojowni. Dalszym etapem wycieczki była podróż statkiem przez Wisłę z Janowca do Kazimierza Dolnego, a następnie zwiedzanie tego urokliwego, zabytkowego miasteczka. Dzieci obdarowane wypiekami - Kazimierzowskimi kogutami bezpiecznie i radośnie powróciły do domu.
Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: p. Grażyna Podgajna, p. Krystyna Paluszkiewicz, p. Agata Marciniak i p. Grzegorz Kowalczuk.
Dnia 9 października 2015 r. w świetlicy naszej szkoły rozstrzygnięto konkurs plastyczny ,, Mój nauczyciel”. Prace plastyczne wykonane techniką dowolną uczniowie mogli składać od 2.10.2015 – 9.10.2015r. do wychowawców świetlicy szkolnej. Udział w konkursie wzięło 19 uczestników, spośród których wyłoniono zwycięzców.
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Weronika Sokół kl. VIb
II miejsce – Dagmara Lubina kl. Vb
III miejsce – Bartosz Zaniewicz kl. IIIa (gimnazjum)
Przyznano również wyróżnienia
Nagrodzone i wyróżnione prace są wyeksponowane na wystawie w świetlicy szkolnej. Autorzy tych prac otrzymali nagrody ufundowane przez wychowawców swietlicy.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej...
Najcenniejszym i najtrwalszym
podarunkiem, jaki można dać
dziecku jest wykształcenie
W podzięce za trud włożony
w naszą edukację
Samorząd Uczniowski
We wtorek 6 października 2015 odbyła się w naszej szkole dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, zorganizowana przez Samorządy Uczniowskie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Tym razem uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej bawili się razem z młodzieżą z gimnazjum. Chłopcy uczestniczyli w licznych konkursach, przygotowanych przez koleżanki. Wybory Króla Szkoły spotkały się z ogromnym dopingiemi aplauzem ze strony publiczności. Uczniowie przeżyli wspaniały wieczór, pełen konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.
Opiekun SU
Wiesława Kalinka
W dniu 9 października 2015 prawie wszyscy uczniowie klas czwartych naszej szkoły oraz kilkunastu uczniów z klasy 5a i 6s byli uczestnikami wycieczki szkolnej do Warszawy. Pojechaliśmy dwoma autokarami. Mieliśmy trochę różne programy wycieczki. Jedna grupa (klasy: IVa, IVb i IVp) zwiedziła Stare Miaso, obejrzała film w Planetarium pt. "Ziemia, Księżyc, Słońce", odwiedziła TVP i Manufakturę Cukierków, w której można było zobaczyć, w jaki sposób powstają małe, słodkie arcydzieła. Karmelki były robione na oczach widowni od momentu wylania cukru na stół, po złożenie cukierka i jego skrojenie. Pokaz tworzenia łakoci cieszył się dużym zainteresowaniem. Każde dziecko mogło poczuć ciepło kolorowego karmelu i własnoręcznie wykonać lizaka.Druga grupa (klasy: IVs, Va i VIs) oprócz Manufaktury Cukierków, zwiedziła Stadion Narodowy oraz Centrum Nauki Kopernik, w którym przeniosła się do świata samodzielnego eksperymentowaniaW programie obu grup nie mogło oczywiście zabraknąć posiłku w Mc Donald`s. Dzieci wróciły do domu bezpiecznie, zmęczone, ale bardzo zadowolone.
Organizator wycieczki
Wiesława Kalinka
W dniu 7 października uczniowie klas 6a i 6p wraz z wychowawcami p. Anną Kasianiuk i p. Katarzyną Kowal oraz z s. Stellą Turowicz wyruszyli w stronę Jasnej Góry, by uczestniczyć w wielkiej pielgrzymce szkół, które przybrały imię polskiego świętego Papieża.
Zanim stanęliśmy przed obliczem Czarnej Madonny na Jasnogórskim Wzgórzu, zapragnęliśmy podobnie jak nasz święty Patron zmierzyć się z górskimi szlakami.
Pierwszy dzień upłynął nam na wędrowaniu po urokliwym Ojcowskim Parku Narodowym. Biel skał, zadziwiające formy ostańców wapiennych, ruiny zamków, feeria barw jesiennych drzew, miejsca pamiętające polskich królów i bohaterów narodowych, jaskinie pamiętające prehistoryczne morza, szelest wód Prądnika – wszystko to uczyło, radowało i wzbudzało zachwyt.
Wszystkie te wrażenia i całą wdzięczność mogliśmy wieczorem złożyć przed Ikoną Maryi włączając się w modlitwę Apelu Jasnogórskiego.
Następnego dnia- 8 października , dzierżąc sztandar naszej szkoły, włączyliśmy się w jeszcze większą modlitwę, skupiającą prawie 20 tysięcy uczniów i nauczycieli szkół noszących imię świętego Jana Pawła II. Msza święta odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Tomasika była zarówno przeżyciem duchowym jak i doświadczeniem wielkości wspólnoty zgromadzonej na Jasnogórskich Błoniach. Byliśmy dumni, że sztandar naszej szkoły łopocze pomiędzy setkami innych na wałach klasztoru w Częstochowie.
Po zakończonej mszy świętej, jeszcze raz odwiedziliśmy naszą Matkę w Kaplicy cudownego obrazu i w modlitwie zawierzyliśmy Jej samych siebie i całą naszą szkołę.
Tego dnia czekała nas jeszcze wizyta w- utworzonym w starym kamieniołomie- Parku Miniatur Sakralnych, gdzie mogliśmy podziwiać najpiękniejsze kościoły i bazyliki całego świata. Tam też stanęliśmy u stóp największego na świecie posągu Jana Pawła II. My – maleńcy, On – wielki. Dosłownie i w przenośni. My, Jana Pawła uczniowie.
Zmęczeni, ale radośni i z modlitwą różańcową na ustach wróciliśmy do naszej codzienności.
Jesień w naszej szkole nieodmiennie kojarzy się z pielgrzymowaniem klas szóstych. Od kilkunastu już lat co roku wyruszamy na szlak prowadzący nas do sanktuarium świętego Onufrego. Niesiemy w sercach osobiste intencje i prosimy o błogosławieństwo Boże dla całej społeczności szkolnej.
W tym roku dnia 29 września las rozbrzmiał naszą modlitwą i śpiewem, a leśne dukty powiodły uczniów klas 6a, 6b, 6p i 6s wraz z opiekunami oraz duszpasterzem ks. Marcinem Dąbrowskim do małej leśnej kaplicy w Horodku.
Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy wspólną Eucharystią , która nasyciła nas duchowo oraz ogniskiem z kiełbaskami, podczas którego pokrzepiliśmy nasze ciała.
Wierzymy, że – jak zawsze – nasz trud i wyrzeczenia pątników przyniosą błogosławione owoce w życiu każdego z nas.
W dniu 5 października 2015r. wszystkie uczennice klas szóstych szkoły podstawowej wzięły udział w Programie edukacyjnym o dojrzewaniu „Między nami kobietkami”.
Program ten został opracowany przez zespół ekspertów marki Always i przygotowany specjalnie dla nastoletnich dziewcząt, aby pomóc im w zrozumieniu, że miesiączka to zupełnie normalna sprawa i nie ma się czego wstydzić. Prelegentka firmy Procter and Gamble przedstawiła informacje edukacyjne dotyczące zmian fizycznych i psychicznych, jakie zachodzą w okresie dojrzewania, szczegółowo wyjaśniając, jak wybrać najlepsze produkty higieniczne dla dziewcząt, które sprostają im potrzebom.
Na zakończenie ciekawej prelekcji każda z dziewcząt otrzymała bezpłatne próbki podpasek Always i wkładek Discreet oraz książeczkę z odpowiedziami na każde pytanie dotyczące tak ważnego etapu w życiu każdej kobietki.
Dnia 23 września 2015 r. uczniowie z klas piątych i szóstych szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Lublina. Wyjazd miał na celu naukę oraz integrację uczniów. Uczniowie wzięli udział w warsztatach organizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.
Jedna 25 osobowa grupa uczestniczyła w warsztatach ”Odpady- zasady segregacji i możliwości ponownego wykorzystania” oraz „Tajniki kuchni molekularnej” odbywających się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, natomiast druga, 20-osobowa grupa gościła na Uniwersytecie Medycznym poznając „Codzienne życie mikrobów”, a następnie w Medycznym Studium Zawodowym wzięła udział w warsztatach ”Na ratunek! Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach”.
W atmosferze zabawy pracownicy naukowi prezentowali ciekawe, nietypowe doświadczenia, które byłyby trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych.
Nasi uczniowie czuli się tam, jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom, a uczestnicząc w warsztatach chłonęli przekazywaną wiedzę. Te niecodzienne przeżycia z pewnością przyczynią się do wzbogacenia wiedzy i na pewno wpłyną na wyobraźnię uczniów i zrozumienie tych niełatwych zagadnień.
Po warsztatach udaliśmy się na zasłużony obiad, oczywiście w McDonald’s, a następnie obejrzeliśmy film oparty na baśni "Mały Książę", która jest lekturą szkolną.
Do domu wróciliśmy późno, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Był to dzień wielu wrażeń, a także rozwijania aktywności poznawczej uczniów.
W dniu 24 września 2015 uczniowie wszystkich klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Hołowna k. Podedwórza (www.krainarumianku.pl).
Najpierw udaliśmy się z wizytą do Mini ZOO, gdzie mogliśmy podziwiać piękne ptaki oraz inne zwierzęta. Były tam między innymi: bażanty, papugi, bocian, sarna, króliki, kozy.
W trakcie warsztatu "Dawne zajęcia domowe" dzieci zobaczyły, jak wyglądała dawna wiejska izba i co się w niej działo do świtu do zmierzchu. Ubijały masło
w maselnicy, by zjeść je ze smakiem z wiejskim chlebem. Prasowały i maglowały bieliznę własnoręcznie upraną w balii. Dowiedziały się także, czy każde żelazko ma duszę i jak pomaga praczce kijanka, tara i żuraw.
Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie pranie odbywało się przy prawdziwej wiejskiej studni z żurawiem, z której była wyciągana woda.
ABC…chleba chcę, ale wiedzieć mi się godzi z czego też to chleb się rodzi…. Podczas warsztatu "Od ziarna do chleba" poznaliśmy tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania. Uczestniczyliśmy w młóceniu cepem, czyszczeniu ziarna, mieleniu zboża w ręcznych żarnach. A wszystko to odbywało się w prawdziwej, drewnianej, krytej strzechą stodole.
Z umielonej mąki przygotowaliśmy ciasto drożdżowe, ulepiliśmy rogaliki z dżemem i upiekliśmy w piecu chlebowym. Ogromną przyjemnością było jedzenie pysznych, pachnących i jeszcze ciepłych rogalików.
Na koniec czekało na nas ognisko z kiełbaskami, zabawa na świeżym powietrzu i zakup pamiątek w sklepiku, który mieścił się w spichlerzu.
Wiesława Kalinka
Ostatniego dnia wakacji została rozstrzygnięta II edycja Konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK, przy współpracy z Bankiem Zachodnim WBK. Wśród 2224 złożonych wniosków granty finansowe otrzymało 300 pomysłów. Wśród tych, które uzyskały aprobatę Jury znalazł się projekt naszego Klubu p.n. Od juniora do seniora – „Z szachami przez życie”. Będziemy go realizować wspólnie ze szkołami podstawowymi nr 1 i 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Zakłada on zakupienie szachów plenerowych oraz dwóch gier planszowych dużego formatu i zorganizowanie pod koniec stycznia 2016 roku międzypokoleniowych imprez integracyjnych z wykorzystaniem zakupionych gier. W ten sposób połączymy aktywność fizyczną z intelektualną. Projekt ma również promować gry umysłowe. Po zakończeniu projektu zakupiony sprzęt zamierzamy wykorzystywać podczas imprez plenerowych oraz w pozalekcyjnej edukacji młodego pokolenia międzyrzeczan. Zapraszamy do internetowego głosowania na nasz projekt, na stronie http://www.bzwbk.pl/informacje-o-banku/granty/glosowanie.html
Zapraszamy wszystkich uczniów kl. 4-6
na zajęcia sportowe o profilu lekkiej atletyki
w każdy poniedziałek, wtorek i środę od godziny 15.55,
hala ZPO 3 ul. Leśna 2
01 września 2015 r.
8.00 - Msza Św. w kościele pw. Chrystusa Króla
9.00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego ZPO nr 3 - hala sportowa
Rok szkolny 2015/2016
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego znajduje się w Module - DOKUMENTY
Rada Pedagogiczna szkoły podstawowej odbędzie się 25 sierpnia 2015 r. o godz. 9.00