W dniu 12 maja 2015 aż 92 uczniów klas: VIa, Va, Vb, Vp, Vs, IVa oraz IVb Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim wraz ze swoimi wychowawcami oraz opiekunami, uczestniczyło w jednodniowej wycieczce szkolnej do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach.
Farma Iluzji, to nie tylko przepiękny teren, ale także miejsce pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych. Poza miłym odpoczynkiem na łonie natury, mogliśmy zobaczyć dziesiątki eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczających ludzkim zmysłom.
Najbardziej popularnym miejscem jest Latająca Chata Tajemnic, w której doświadczyliśmy fizycznie, co znaczy różnica między tym co widzimy, a tym
Farma, to także teren do zabawy i wypoczynku. Labirynt, place zabaw, boiska sportowe, plaża, tratwy, segway, ściana wspinaczkowa, karuzela, ...- wszystkie
Farma Iluzji jest miejscem, do którego się wraca i poleca innym.
kierownik wycieczki
Wiesława Kalinka
W dniu 03.06.2015 r. w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny ,, MISTRZ ORTOGRAFII,,. Przystąpiło do niego 12 finalistów szkolnych konkursów ortograficznych dla klas trzecich, które przeprowadzone zostały we wszystkich międzyrzeckich szkołach podstawowych. Uczniowie zmierzyli się z dyktandem oraz szeregiem zadań sprawdzających znajomość zasad pisowni. Były to zagadki ortograficzne, uzupełnianki literowe, krzyżówki, diagramy itp. Mimo, że zadania były dość trudne, uczestnicy poradzili sobie świetnie. Konieczna była dogrywka. Ostatecznie bezkonkurencyjni okazali się nasi uczniowie, zajmując wszystkie 3 miejsca.
I tak :
- I miejsce i tytuł ,,MISTRZ ORTOGRAFII,, otrzymała Aleksandra Wierzchowska z kl. 3c, opiekun pani I. Kowalczuk.
- II miejsce zajęła Amelia Kozłowska z kl. 3a, opiekun pani D.Kuźmiuk.
- III miejsce zajął Ryszard Łukomski z kl. 3b, opiekun pani B. Węgrzyniak.
Nagrodzeni otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Laureatce wręczono również statuetkę MISTRZA ORRTOGRAFII,,. Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
M. Matejek. A. Marciniak
W dniu 3 czerwca 2015 już po raz 11 odbył się w naszej szkole ENGLISH SONG FESTIVAL - Konkurs Piosenki Anglojęzycznej. Rokrocznie konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Nie bez powodu. Uczniowie mogą nie tylko zaprezentować swoje umiejętności wokalne i językowe szerszemu gronu publiczności szkolnej, ale również zdobyć atrakcyjne nagrody.
Konkurs Piosenki Anglojęzycznej odbył się w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: p. Andrzej Marciniuk - przewodniczący jury, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, p. Grzegorz Gębala - przedstawiciel wydawnictwa MacMillan, główny sponsor konkursu, p. Renata Ostapska - nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole oraz s. Stella.
Zgodnie z regulaminem konkursu, oceniając uczestników jury brało pod uwagę poprawność wykonania utworów pod względem wokalnym i językowym, ogólny wyraz artystyczny oraz umiejętność prezentacji.
W konkursie wzięło udział czternaścioro uczestników, w tym jeden duet i jedno trio.
Wyłonienie zwycięzców konkursu okazało się niezwykle trudne ponieważ wszyscy uczestnicy zrobili ogromne wrażenie na jury. Poziom tegorocznej edycji konkursu był niezwykle wysoki. Uczniowie zachwycili nie tylko wspaniałym wokalem, ale również aranżacją i poprawnością językową wykonywanych utworów. Jury zdecydowało przyznać uczestnikom konkursu następujące miejsca:
W kategorii Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Aleksandra Semeniuk z kl. V s
II miejsce – Łucja Niestoruk z kl. V s
III miejsce – Natalia Kowalewska z kl. VI s
wyróżnienie – Izabela Chmielewska z kl. V s
W kategorii Gimnazjum:
I miejsce – ex aequo Karolina Kaliszuk z kl. III A i Marta Tchórzewska z kl. I C
II miejsce – Małgorzata Buczak z kl. III C
III miejsce – duet Patrycja Borkowska z kl. II A i Dominika Suśniak z kl. I C
Organizatorami konkursu byli: p. Izabela Bernatowicz-Kowalczyk, p. Małgorzata Goś-Marciniak oraz p. Tomasz Kaniuch. A całą imprezę poprowadziły: Anita Celińska i Izabela Petruczenko z kl. III C.
Zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
W dniu 01.06.2015 z okazji Dnia Dziecka odbyły się po raz trzeci w naszej szkole wybory Miss i Mistera Szkoły Podstawowej nr 3 2015. Uczniowie klas IV, V i VI prezentowali się kolejno w trzech strojach: szkolnym, sportowym i wieczorowym. Kandydaci zachwycili pięknymi strojami i osobowością nie tylko jury, w skład którego weszły: p. Małgorzata Goś-Marciniak, p. Anna Wolińska i p. Renata Ostapska, ale również publiczność, dlatego też wyłonienie zwycięzców wyborów sprawiło nielada problem.
Do finału weszli: Emanuela Turska z kl. IVp, Julia Brankiewicz z kl. Vp, Dominika Romaniuk z kl. VIb, Konrad Górecki z kl. IVp, Jakub Wieczorek z kl. Vs oraz Jakub Celiński z kl. VIp. Ostatecznego wyboru dokonała publiczność oklaskując swoich faworytów. To siła ich owacji zadecydowała o losach finalistów. Największe brawa otrzymali: DOMINIKA ROMANIUK z kl. VI b zdobywając tym samym tytuł MISS SP3 2015 oraz JAKUB CELIŃSKI z kl. VIp zdobywając tytuł MISTERA SP3 2015.
Wybory Miss i Mistera SP3 2015 zorganizowała p. Małgorzata Goś-Marciniak, a całą imprezę poprowadziły: Kamila Bernat i Łucja Niestoruk z kl. Vs.
W dniu 1 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Dziecka. W tym dniu zamiast lekcji odbywały się różne zajęcia. Nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 3 zorganizowali uczniom rozgrywki sportowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Dyrekcja Szkoły zorganizowała dzieciom ognisko na szkolnym boisku, a przy tym pieczenie kiełbasek i słodkie niespodzianki w postaci batoników i owocowych soczków. Było wiele radości, uśmiechu i świetnej zabawy, a przede wszystkim dopisała piękna, słoneczna pogoda.
O tym, jak wspaniale bawiły się dzieci świadczy zamieszczona fotorelacja.
29.05.2015 r. w godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie dla mam. Dzieci pod opieką wychowawczyni Iwony Kowalczuk przygotowały krótkie zajęcia. Na wstępie zaśpiewano mamom „Sto lat” i wręczono laurki wykonane na lekcji plastyki. Następnie Łukasz wykonał piosenkę V. Villas „List do mamy”. Po tym uczniowie opowiadali o swoich mamach, opisywali je słowami i projektowali dla nich kreację. Trzecioklasiści zaśpiewali kilka piosenek o mamie. Na koniec zatańczyli „Walczyk dla mamy”. Całość umiliła dekoracja – własnoręcznie wykonane portrety mam, kanapki w kształcie serc przygotowane na technice, bukiety róż wykonane przez Sandrę oraz słodkie ciasta upieczone przez mamusie.
I. CEL:
II. ORGANIZATORZY:
III. SPONSORZY
IV. TERMIN I MIEJSCE:
V. GRUPY TURNIEJOWE
VI. SYSTEM ROZGRYWEK I TEMPO GRY
Turniej indywidualny – system szwajcarski – 7 rund, tempo gry – 15 min. na partię na zawodnika.
VII. OPŁATA STARTOWA
– bez opłat.
VIII. ZGŁOSZENIA:
Zgłoszeń do turnieju można dokonać na stronie turnieju http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_3252/ email: muks.gambit.miedzyrzec@op.pl, lub przed rozpoczęciem turnieju.
W celu sprawnego przeprowadzenia zawodów prosimy o dokonywanie wcześniejszych zgłoszeń.
VIII. NAGRODY:
Prowadzone będą następujące klasyfikacji:
Za miejsca 1 – 3 w poszczególnych klasyfikacjach medale. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymają pamiątkowe dyplomy i słodycze.
- w turnieju obowiązują przepisy Kodeksu Szachowego (szachy szybkie),
- odpowiedzialność za pobyt na turnieju dzieci i młodzieży ponoszą rodzice i opiekunowie,
- dojazd i powrót oraz ubezpieczenie organizują zawodnicy i ich opiekunowie we własnym zakresie,
- z uwagi na to, że turniej rozegrany zostanie w szkole prosimy opiekunów o zabranie dla dzieci obuwia na zmianę,
- ostateczna interpretacja komunikatu należy wyłącznie do organizatora.
Serdecznie zapraszamy !!!
W dniu 17 maja odbyły się w Kętrzynie zawody w taekwondo olimpijskim pod nazwą Puchar Warmii i Mazur. Międzyrzec rezentowała grupa zawodników wraz z trenerem Gabrielem Siliwoniukiem. Byli wśród nich również uczniowie naszej szkoły. Wszyscy walczyli bardzo dzielnie. Najlepiej wypadł Eryk Bogucki uczeń kl. IV s zdobywając złoty medal w kategorii do 39 kg. Świetnie walczyli również: Szymon Marczuk (IV p) - brązowy medal w kategorii 32 kg, Jan Pawluk (IV s) - brązowy medal w kategorii 35 kg, Szymon Tomczak (III) - brązowy medal w kategorii 35 kg. Chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych owocnych startów.
W dniu wyborów prezydenckich w hali Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim spotkali się przy szachownicach najmłodsi adepci „sztuki szachowej”, czyli uczennice i uczniowie klas pierwszych i drugich szkół podstawowych. Celem zawodów było przede wszystkim umożliwienie dzieciom rywalizacji z rówieśnikami.
Siedmiorundowy turniej rozgrywany tempem 15 minut na zawodnika na partię, adresowany był przede wszystkim do dzieci z Międzyrzeca Podlaskiego oraz gminy Międzyrzec Podlaski, które rozpoczęły naukę gry w szachy w ramach ogólnopolskiego programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
Chociaż termin turnieju był trochę niefortunny, bo maj to czas komunii, na starcie stanęło 35 zawodniczek i zawodników. Najliczniejszymi grupami byli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim – 10 osób, Szkoły Podstawowej; Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Międzyrzecu Podlaskim – 7 osób i Publicznej Szkoły Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy – 5 osób. W turnieju reprezentowany był również Zespół Szkolno Przedszkolny w Rogoźnicy i Zespół Oświatowy im. Jana Pawła II w Brzozowicy Dużej.
Należy również odnotować, iż w turnieju grały również dzieci ze szkół w Lubartowie, Radzyniu Podlaskim, Lublinie i Węgrowie.
Podobnie, jak w poprzednich turniejach zaciętej walce na szachownicach towarzyszyła radość ze zwycięstwa i gorycz porażki często obficie zroszona łzami. Licznie zgromadzeni rodzice wspierali swoje pociechy i łagodzili emocje. W łagodzeniu skutków niepowodzeń dzieci, wspierały rodziców nauczycielki nauczania zintegrowanego panie: Małgorzata Okrasa i Elżbieta Filimon, które, na co dzień prowadzą lekcje nauki gry w szachy.
Czasami, przeciwnikiem okazywał się również przepis FIDE dotyczący nieprawidłowo wykonanego ruchu, który po skutecznie złożonej reklamacji powodował, iż zawodnik, który go wykonał przegrywał partię. Ofiarą tego przepisu stał się również faworyt turnieju, legitymujący się drugą kategorią szachową Jerzy Rzeńca. Chwila dekoncentracji w ostatniej rundzie turnieju spowodowała, iż Jurek wykonał nieprawidłowy ruch i z tego powodu musiał uznać wyższość Patryka Krawczaka z Węgrowa. Obaj zawodnicy uzyskali tą samą liczbę punktów i o zwycięstwie w turnieju gościa z Węgrowa zadecydowała dopiero druga punktacja dodatkowa, tzw. „Buchholz”.
Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji nagrodzeni zostali pucharami i medalami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
uczniowie klas II
uczniowie klas I
uczennice klas I
25 maja 2015r. w naszej szkole odbyło się wręczenie dyplomów i nagród książkowych oraz rzeczowych uczniom, którzy w konkursie papieskim w Łęcznej uzyskali wysokie miejsca.
Oto nasi laureaci w poszczególnych kategoriach:
KONKURS POEZJI - KLASY I - III
I MIEJSCE: Barbara Stefaniuk, kl. III a,
II MIEJSCE: Hanna Kowal, kl. III a,
III MIEJSCE: Szymon Pietruk, kl. II b,
WYRÓŻNIENIA otrzymali: Eryk Waszczuk i Paulina Sobczak z klasy II b.
KONKURS POEZJI - KLASY IV -VI
III miejsce Tomasz Kowalczuk, kl. VI b
WYRÓŻNIENIA: Mikołaj Nieroda, kl. VI b,
Norbert Jaroszuk, kl. VI b,
Julia Włodarczyk – kl. IA Gimnazjum
KONKURS WIEDZY - KLASY I – III
I miejsce – Weronika Myszka, kl. III a
II miejsce – Julia Parafiniuk, kl. II b
III miejsce – Barbara Stefaniuk, kl. III a
oraz III miejsce w kategorii Gimnazjum – Karolina Kaliszuk z kl. 3A
KONKURS RECYTATORSKI
II miejsce - Daria Koleśnicka z klasy I d
WYRÓŻNIENIA: Pola Lesiuk – kl. II a
Paulina Sobczak – kl. II b
Norbert Koźluk – kl. IV a
Wanesa Staska – IV s
I miejsce wśród uczniów gimnazjum zajęła Marta Tchórzewska z klasy I C.
Również Karol Kasianiuk z klasy 4s uzyskał Nagrodę w XIX Ogólnopolskim Konkursie im. Ireny Kwinto „Życie bajką jest” w dziedzinie plastyki w Lidzbarku Warmińskim. Oprócz dyplomu Karol otrzymał przepiękne nagrody rzeczowe.
W kwietniu 2015r. w Dusseldorfie w Niemczech odbył się Konkurs „Begegnung mit Osteuropa” organizowany przez SCHULER WETTBEWERB 2015, w który udział wzięło trzech naszych uczniów:
- Lubina Bernhard i Lubina Dagmara z klasy 4b
- Lubina Leonard z klasy – klasa 5a
Zostali oni uhonorowani dyplomami oraz długopisami
Julia Łaskawiec z Grupy Poetyckiej „Zefirek” nie może ostatnio narzekać na brak sukcesów literackich .
Młoda adeptka pióra została niedawno uhonorowana Nagrodą specjalną na XX Jubileuszowym Konkursie Literackim im. M. Konopnickiej za umiejętność tworzenia pięknej prozy, a 30 maja odbierze kolejną nagrodę- tym razem jako autorka zestawu wierszy.
Julia bowiem została laureatką XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Gustawa Zielińskiego w Skępem -otrzymała II nagrodę w kategorii wiekowej 10-15 lat. Jest to Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Oto część protokołu z posiedzenia jury:
PROTOKÓŁ - wyciąg
z posiedzenia Jury XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Gustawa Zielińskiego zorganizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną
w Skępem pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosty Lipnowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Skępe.
W dniu 9 maja 2015 r. o godz. 10.00 zebrała się komisja oceniająca (JURY) powołana przez organizatorów protokółem z dnia 30 kwietnia 2015 r. w celu dokonania oceny wierszy nadesłanych na XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Gustawa Zielińskiego w Skępem. (...)
Po wcześniejszym zapoznaniu się z nadesłanymi utworami przez poszczególnych uczestników konkursu JURY stwierdziło:
Na konkurs wpłynęło 97 zestawów wierszy nadesłanych przez uczestników w przedziale wiekowym 9-21 lat. (...) Łącznie nadesłano 285 wierszy (…).
JURY przyjęło ocenę wierszy w dwóch kategoriach wiekowych:
- I kategoria od 10 do 15 roku życia włącznie,
- II kategoria od 16 do 21 roku życia włącznie.
JURY stwierdza, iż w poszczególnych kategoriach wiekowych nadesłanych zostało:
I kategoria od 10 do 15 roku życia – 68 zestawów wierszy – łącznie nadesłano 198 wierszy.
II kategoria od 16 do 21 roku życia - 28 zestawów wierszy – łącznie nadesłano 84 wiersze,
(...)
W kategorii wiekowej 10-15 lat postanowiono przyznać 3 premiowane nagrody oraz 6 wyróżnień.
(...)
Identyfikacja nagrodzonych uczestników i otwarcie kopert z nazwiskami uczestników nastąpiła po dokonaniu oceny wierszy przez członków komisji oceniającej.
Postanowiono, iż z uwagi na konieczność wykazania wkładu kolejnych fundatorów nagród będą one nazwane nazwami fundatorów.
W wyniku dokonanej oceny JURY postanawia co następuje:
W kategorii wiekowej od 10 do 15 roku życia przyznać następujące nagrody:
- I nagroda – ,,Nagroda Banku Spółdzielczego w Skępem” – Agata Zając, godło „zażak” - za zestaw wierszy,
- II nagroda – „Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego” – Julia Łaskawiec godło ,,Pieczarka” ze za zestaw wierszy,
- III nagroda –,,Nagroda Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej w Dobrzyniu nad Wisłą” - Aleksandra Walkowicz godło "Olusia" -za zestaw wierszy. (…)
Gratulujemy Julii sukcesu!
(jot-a)
Obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Międzyrzecu Podlaskim rozpoczęły się 17 maja 2015 roku turniejem szachowym zorganizowanym przez działający przy szkole Międzyszkolny Uczniowski Klub Szachowy „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim.
Celem turnieju było uczczenie pamięci Papieża Jana Pawła II, który sam dobrze grał w szachy. Nie wszyscy zapewne wiedzą, iż po wojnie ksiądz Karol Wojtyła zajmował się również problemistyką szachową. Znane są dwu i trzychodówki, których autorem w 1946 roku był przyszły Papież.
Turniej przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych i mógł się odbyć dzięki dotacji uzyskanej z Urzedu Miasta w Międzyrzecu Podlaskim i hojności sponsora – Banku Spółdzielczego w Międzyrzecu Podlaskim. W turnieju wzięło udział 27 zawodników i zawodniczek ze szkół podstawowych Węgrowa, Lubartowa i oczywiści Międzyrzeca Podlaskiego. Gimnazjaliści nie dopisali. Szachy, chyba są „zbyt trudną” grą dla tej grupy wiekowej, a może obawiają się przegranych partii z drugo i trzecioklasistami ze szkół podstawowych.
Cieszy fakt, że w turnieju wzięła udział liczna grupa uczniów klas pierwszych i drugich z SP nr1 i SP nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, którzy rozwijają swoje umiejętności logicznego myślenia, koncentracji i samodzielnego podejmowania decyzji w ramach programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Na turniej nie dotarli uczniowie SP Nr 2. Jedynym reprezentantem tej szkoły był Filip Węgrzyniak.
W turnieju wzięli też udział czołowi juniorzy z SP nr 3 – Patrycja Waszczuk, Patrycja Majczyna, Paweł Węgrzyniak, Wiktor Kukawski i Jerzy Rzeńca, którzy kilka dni przed turniejem wrócili z brązowym medalem Ogólnopolskich Igrzysk Szkół Podstawowych w Szachach i oczywiście dominowali w turnieju, aczkolwiek dzielnie stawiali im czoła uczniowie z Lubartowa i Węgrowa, zwłaszcza Kuba i Ola Żurawiccy z PUKS Fides Węgrów.
Dzieci, szczególnie te młodsze i mniej doświadczone dzielnie zmagały się z przepisami turniejowymi FIDE (World Chess Federation). Przepisy wprowadzone w lipcu 2014 roku przewidują, że pierwszy nieprawidłowy ruch powoduje przegranie partii. Szczególnie zadowolony był sędzia zawodów, który z rundy na rundę miał mniej pracy, ponieważ zawodnicy wykonywali coraz mniej nieprawidłowych posunięć, a partie kończyły się prawidłowym matem. Przez cały turniej dzieci były wspierane przez rodziców, którzy dzielnie towarzyszyli dzieciom i bardzo intensywnie przeżywali zwycięstwa oraz porażki swoich pociech. Doping mieścił się w dopuszczalnych granicach i sędzia nie odnotował zgłoszeń, aby na sali gry znajdowały się osoby z „Klubu Szalonych Rodziców”.
Najprzyjemniejszym momentem było zakończenie turnieju, kiedy Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim Mirosław Kot wręczał medale, dyplomy, nagrody i upominki dla uczestników turnieju. Fundatorem nagród był również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Międzyrzecu Podlaskim. Oczywiście wśród tych, które wybierali najlepsi szachiści były piłki futbolowe, do siatkówki plażowej, oraz okulary dla pływaków, co świadczy o tym, że każde dziecko grające w szachy odczuwa naturalną potrzebę ruchu. Nasuwa się jeden wniosek, że wysiłek umysłowy dziecka musi być wspierany wysiłkiem fizycznym.
W zakończeniu turnieju uczestniczył również Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pan Arkadiusz Myszka. Korzystając z okazji Prezes MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim żartobliwie zaproponował Panu Arkadiuszowi, aby rozważył możliwość nagradzania zawodników w turniejach piłki nożnej i piłki siatkowe szachownicami i bierkami do gry w szachy.
Wyniki turnieju dostępne są na: www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_2340/
„Gall Anonim”
W okresie od 19 maja – 22 maja 2015 r. uczniowie klas IV – VI oraz wybranych klas III Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, które zrealizowane zostały dzięki bardzo dobrej współpracy Naszej Szkoły z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Instytutem Rozwoju i Edukacji PROGRES z Rzeszowa.
Warsztaty odbywały się w wymiarze po dwie godziny w każdej klasie i obejmowały zagadnienia z trzech bloków tematycznych: I - Używki, II - Narkotyki i III - Przemoc. Podczas pracy z uczniami skupiono się tym razem głównie na omówieniu problemu rozwoju uzależnienia od papierosów, alkoholu i dopalaczy, a także problemu przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy. Rozwijano umiejętności reagowania dzieci i młodzieży w obliczu trudnych sytuacji, jakich mogą oni doświadczać w swoim życiu.
Z informacji zwrotnej uzyskanej od uczniów wiemy, że spotkania warsztatowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i wiązały się z nadzieją na ich kontynuowanie w przyszłości.
Dnia 8 maja 2015 r. wychowawcy świetlicy szkolnej przy ZPO 3, z okazji zbliżającego się Dnia Matki, ogłosili konkurs plastyczny pt. „Kwiatki dla Matki”. Prace wykonane techniką dowolną uczniowie składali do 20 maja 2015r. wyniki konkursu ogłoszono 22 maja.
Do konkursu przystąpiło 11 uczniów Szkoły Podstawowej:
- z klas I - III - 6 osób
- z klas IV - VI -5 osób
Nagrodzono 6 prac:
I miejsce - Jakub Wieczorek V S
II miejsce - Maja Pietruk III B
III miejsce - Wiktoria Karwowska IV P
Wyróżnienia:
Gabriel Wieczorek II C
Dominika Prejbisz I C
Iga Pawlikowska V S
Wszystkie prace konkursowe zostały umieszczone na wystawie w świetlicy szkolnej. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez wychowawców świetlicy.
16 maja w sali kinowej MOK odbył się finał Jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło ponad 160 zestawów poezji i prozy, które oceniało jury w składzie: Waldemar Michalski (poeta, prozaik, krytyk literacki, redaktor kwartalnika „AKCENT”, wiceprezes lubelskiego oddziału Związku Literatów Polskich), Ryszard Kornacki (poeta, członek Związku Literatów Polskich), Krystyna Kornacka (prozaik, członek Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego).
Wśród laureatów znaleźli się - jak co roku- młodzi twórcy z Grupy Poetyckiej „Zefirek” .
W kategorii : Poezja - szkoły podstawowe to właśnie oni okazali się bezkonkurencyjni.
I nagrodę w tej kategorii otrzymała Natalia Filimon (kl. VIs) za zestaw wierszy, szczególnie za tekst „Niebo III”,
II nagrodę przyznano Aleksandrze Szabaciuk (również z kl. VIs) za zestaw wierszy, szczególnie za tekst „Buty”,
III nagroda trafiła do Tomasza Kowalczuka (kl. VIb), za zestaw limeryków i sonet, szczególnie za limeryk „Rajdowiec”.
Grupa Poetycka „Zefirek” ma też laureatkę w kategorii: Proza – szkoły podstawowe. Nagrodę specjalną otrzymała Julia Łaskawiec (kl. VIs), autorka dwóch opowiadań ze szczególnym wyróżnieniem opowiadania „Tylko z dziadkiem” – własną kontynuacją fragmentu powieści „Dziesięć stron świata” Anny Onichimowskiej.
Jurorzy konkursu dostrzegli też talent „zefirkowych” gimnazjalistów.
W kategorii: Poezja-szkoły gimnazjalne
II nagrodę przyznano Dominice Węgrzyniak (kl. IIC) za zestaw wierszy, szczególnie za utwór „Kasztan”, zaś wyróżnienie - Julii Włodarczyk (kl. IA), również za zestaw wierszy.
Podsumowując osiągnięcia młodych twórców z „Zefirka”, warto nadmienić, że wyróżnienie za zestaw wierszy w kategorii : Poezja - szkoły średnie otrzymał jeszcze jeden młody autor związany z Grupą: Bartosz Puszkarski - obecnie uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach.
Laury w tegorocznej edycji konkursu zdobyli - oprócz młodzieży z GP „Zefirek”-także inni uczniowie naszej szkoły:
w kategorii: Poezja - szkoły podstawowe wyróżnienie otrzymała Wanessa Staska (kl. IVs), za zestaw wierszy, szczególnie za wiersz „Przepis na lato”, a Julia Olszewska (kl. Vb) i Julia Tokarska (kl. V c) to zdobywczynie wyróżnień w kategorii : Proza -szkoły podstawowe.
Równie dobrze wypadli młodzi prozaicy z Gimnazjum Sportowego nr 3. W tej kategorii III nagrodę za opowiadanie „Przez trudy do gwiazd” otrzymała Dorota Marciniuk (kl. IC) , zaś wyróżnieniem za tekst „Do trzech razy sztuka” może się pochwalić Sebastian Stefaniak (kl. II C).
Wyjątkowy charakter tegorocznej, jubileuszowej gali konkursu nadał spektakl „Świeczka zgasła” wg Aleksandra Fredro, zagrany przez młodych aktorów z lubelskiej szkoły Aktorsko - Wokalnej „Qurtyna”. Ponadto zaprezentowali oni widowni wybrane wiersze laureatów konkursu.
Młodzi autorzy wzięli też udział w warsztatach literackich, które poprowadził Waldemar Michalski.
Opiekunowie artystyczni tegorocznych laureatów z ZPO nr 3 to: Beata Pietruk (SP nr3), Urszula Sobczak ( GS nr3) oraz Jolanta Adamczyk i Izabela Włodarczyk- Grupa Poetycka „Zefirek”.
(jot-a)
W dn. 13.05.2015 uczniowie kl. 1c i 2a wybrali się na wycieczkę do Magicznych Ogrodów. Przekraczając bramę Magicznych Ogrodów staliśmy się częścią niezwykłego świata zamieszkałego przez tajemnicze istoty. Do krain utrzymanych w klimacie baśni dotarliśmy wędrując wśród szumiących wodospadów, tysiąca pachnących róż. W przepięknej scenografii ogrodu odkrywaliśmy przepiękne place zabaw, miejsca wypoczynku i tajemnic. Każda z krain oferowała nam inne atrakcje. Zwiedziliśmy Marchewkowe Pole, Rabankowe Wgórze, do Bulwiakowej Osady udaliśmy się kolejką. Najwięcej emocji budziła jednak wizyta w Mroczysku. Na zakończenie pobytu szaleliśmy na dmuchańcach i trampolinach. Wyjazd należy uznać za bardzo udany.
W dniach 11-14 maja 2015roku w Ustroniu w kompleksie wypoczynkowym ‘’Globus’’ zostały rozegrane finały Mistrzostw Polski w Szachach Drużynowych Szkół Podstawowych.
W zawodach wzięło udział 148 szachistów reprezentujących 33 szkoły.
Drużyna Szkoły Podstawowej Nr3 w składzie;
1 szachownica –Węgrzyniak Paweł kl.6p
2 szachownica-Waszczuk Patrycja kl.5p
3 szachownica-Rzeńca Jerzy kl.2
Kukawski Wiktor kl.3b
4 szachownica- Majczyna Patrycja kl.3b
spisała się znakomicie. Paweł Węgrzyniak uzyskał , 7 punktów ,Patrycja Waszczuk 8,5 pkt., Jerzy Rzeńca 2,5 pkt., Wiktor Kukawski 4 pkt. i Patrycja Majczyna 5,5 pkt. Uzyskany wynik świadczy o ciężkich, systematycznych i długotrwałych treningach naszych szachistów i ich trenerów. Ogromną rolę w sukcesie szachistów mieli ich rodzice, którzy dopingują , wspierają i finansują zainteresowania swoich dzieci.
Szachiści w Ustroniu po trudnych i wyczerpujących rundach przy szachownicy znaleźli też czas na odpoczynek. Korzystały ze spacerów po pięknej górskiej okolicy, jeździły kolejką linową, zdobyły szczyt ‘’Czantorii’’, relaksowali się też w hotelowym basenie.
Szachiści składają podziękowanie;
-Panu Dyrektorowi SP Nr3 Mirosławowi Kotowi
-Prezesowi Banku Spółdzielczego w Międzyrzecu p. Wiesławowi Kozaczukowi za sfinansowanie naszego wyjazdu na Igrzyska Szkół Podstawowych w Ustroniu
Najlepszą drużyną okazała się SP Nr 8 ze Skierniewic, która zdobyła 22 punkty meczowe, drugie miejsce SP Nr5 z Chrzanowa z liczbą 19 punktów i trzecie miejsce SP Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim uzyskując 15 dużych punktów.
GRATULUJEMY
Opiekun drużyny szachowej B. Węgrzyniak
W dniu 15 maja 2014 odbył się coroczny szkolny Konkurs z Języka Angielskiego dla klas IV-VI. W konkursie wzięło udział 49 uczniów naszej szkoły. Konkurs dla klas IV-VI składał się z 40 pytań wielokrotnego wyboru. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu gramatyki i słownictwa języka angielskiego, ale również wiedzą kulturoznawczą.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Klasy IV
miejsce I Adrian Kaniuch 36pkt
miejsce II Marcel Gruba 30pkt
miejsce III Aleksander Karwowski 28pkt
Klasy V
miejsce I Patrycja Waszczuk 33pkt
miejsce II Grzegorz Radzikowski 32pkt
Piotr Pepa 32pkt
miejsce III Michał Kalinowski 30pkt
Klasy VI
miejsce I Norbert Jaroszuk 35pkt
miejsce II Tomasz Kowalczuk 34pkt
miejsce III Paweł Węgrzyniak 33pkt
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów!
Nauczyciele języka angielskiego
18 maja 2015 roku w 95 rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II Szkoła Podstawowa nr 3 Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 przeżywała Dzień Patrona. Z tej okazji o godzinie 10.00 cała społeczność uczniowska udała się na Mszę Świętą, która została odprawiona w parafii pw. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim. Wystawiono również spektakl muzyczny pt. „Karol” w MOK w Międzyrzecu Podlaskim. Spektakl został wystawiony dwukrotnie o godzinie 8. 30 i 11.30. Na drugi występ przybyli zaproszeni goście: m.in. Burmistrz Miasta Międzyrzeca Podlaskiego oraz proboszczowie wszystkich parafii. Tym razem niespodzianką były sami wykonawcy. Oprócz dzieci i młodzieży w postaci sceniczne wcielili się nauczyciele naszej szkoły. Wystąpiło 50m osób, a występ dostarczył wielu wspomnień, wzruszeń i radości.
Chętnych do obejrzenia przedstawienia zapraszamy 31 maja 2015 roku na godzinę 16.00 do MOK w Międzyrzecu Podlaskim.