Zaczynamy naszą zabawę 12 czerwca – środa!!!
Cele i organizacja spotkania:
Wszelkich informacji udzielają koordynatorzy programu –
P. Iwona Szczęch i P. Anna Grzeszyk
17 maja 2019 r. po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Tegoroczne obchody zainaugurowała Msza Święta w kościele pw. Chrystusa Króla. Po nabożeństwie goście, nauczyciele i uczniowie zgromadzili się na hali sportowej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Na początku głos zabrała pani dyrektor Jolanta Wolanin, która w kilku słowach przypomniała jak ważną postacią dla społeczności szkolnej jest Jan Paweł II i duchowy testament, który nam pozostawił.
W kolejnej części nagrodzeni zostali uczniowie biorący udział w konkursach związanych z Patronem.
Następnie zaprezentowana została sztuka ks. Sławomira Kapitana pt. „Zauroczenie”. Spektakl niósł przesłanie zaczerpnięte z nauczania naszego Wielkiego Rodaka „Człowiek nie może żyć bez miłości”. Poruszał problem moralnych wyborów pomiędzy dobrem a złem, miłością a zdradą, władzą a pieniędzmi …
Sztuka, która wywołała wzruszenie, skłaniała też do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. W roli aktorów wystąpili uczniowie klas: 6p, 7p, 8p i 8b, którzy doskonale wcielili się w swoje role i w pełni zasłużyli na gromkie oklaski.
Beata Pietruk
26 maja 2019 roku pełnoletni obywatele Rzeczpospolitej Polskiej udadzą się do urn wyborczych, żeby po raz kolejny wybrać naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.
My uczniowie nie możemy jeszcze głosować, ale to wcale nie oznacza, że nie mamy swojego zdania i poglądów. Dlatego nasza szkoła już po raz drugi uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym i obywatelskim „Młodzi głosują”, który daje nam możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.
W ramach akcji „Młodzi głosują” uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz starszych klas szkoły podstawowej przygotowują i przeprowadzają w swoich placówkach, w okresie poprzedzającym wybory, młodzieżowe wybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne.
Celem akcji „Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:
Organizując w swojej szkole młodzieżowe wybory, uczniowie poznają w praktyce ich zasady i znaczenie, a także podejmują - często po raz pierwszy - ważną aktywność obywatelską.
Projekt „Młodzi głosują” nie jest agitacją polityczną, czyli nie zachęca do głosowania na konkretnego kandydata lub komitet wyborczy - zależy nam wyłącznie na angażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie.
Razem z naszą szkołą w projekcie bierze udział ponad 500 innych szkół z całej Polski. Wyniki młodzieżowych wyborów do Parlamentu Europejskiego naszej szkoły upublicznimy 24 maja 2019 r. a ogólnopolskie wyniki młodzieżowych wyborów poznamy 28 maja 2019 r.
Wyniki młodzieżowych wyborów do Parlamentu Europejskiego nie będą miały wpływu na wynik wyborów właściwych z dnia 26 maja, ale będziemy mogli je porównać z wynikami wyborów powszechnych i sprawdzić jak głosują pełnoletni obywatele, a jak młodzież szkolna.
ORGANIZCJA MŁODZIEŻOWYCH WYBORÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
W ZPO NR 3 W MIĘDZYRZECU PODLASKIM
Młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego w naszej szkole odbędą się 23 maja 2019 roku, czyli na 4 dni przed prawdziwymi wyborami. Do udziału w naszych szkolnych wyborach uprawnieni są wszyscy uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz klas trzecich gimnazjum.
Żeby wziąć udział w młodzieżowych wyborach do Parlamentu Europejskiego musimy w dniu 23 maja:
Po zakończeniu wyborów Komisja Wyborcza w składzie: Cezary Czopiński, Marcel Gruba,
Maciej Lubański, Bernard Lubina, Dagmara Lubina, Weronika Łopacka, Magdalena Olesiejuk,
Eliza Stasiewicz i Sandra Woch przeliczy głosy, następnie sporządzi protokół i upubliczni wyniki wyborów 24 maja 2019 r.
Dziękujemy i zachęcamy do udziału w młodzieżowych wyborachdo Parlamentu Europejskiego 2019!
Koordynator szkolnych wyborów
Artur Domański
Serdecznie zapraszamy
na Dzień Patrona naszej szkoły.
Uroczystość odbędzie się 17 maja 2019 r.
w Zespole Placówek Oświatowych nr 3
w Międzyrzecu Podlaskim, ul. Leśna 2.
Dyrekcja Szkoły
Grono Pedagogiczne
Uczniowie i Rodzice
W programie:
Godz. 11:00 Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla
w Międzyrzecu Podlaskim
Przemarsz do szkoły
Godz. 12:15 Uroczysta akademia poświęcona pamięci
św. Jana Pawła II w hali sportowej
15.05 2019 r. w MOK w Międzyrzecu Podlaskim odbył się miejski etap 38 Małego Konkursu Recytatorskiego.
Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego.
Nasi recytatorzy zaprezentowali się bardzo dobrze, oto wyniki:
Grupa młodsza kategoria klas I-III
II miejsce - Alicja Kijaczko z klasy 2a
III miejsce Iga Sawczuk z klasy 3a
Grupa starsza- klasy IV - VI
I miejsce - Daria Koleśnicka z klasy 5p
wyrożnienie : Jakub Chalimoniuk z klasy 5p
W dniach 15 i 16 maja w Bibliotece Szkolnej odbył się konkurs czytelniczy "Mistrz czytania". Konkurs był przeznaczony dla klas II i III, wybrani przez wychowawców najlepiej czytający uczniowie walczyli o tytuł Mistrza czytania w kategorii klas II i III. Wyniki konkursu poznamy 7.VI. 2019 r. podczas kolejnej imprezy czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam".
Renata Prokopiuk
Dnia 14 maja 2019 roku odbył się „XII Rajd Rowerowy Śladami Powstańców Styczniowych” zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Karola Krysińskiego w Rudnikach oraz Nadleśnictwo Międzyrzec .
Uczestnicy rajdu wyruszyli o godz. 8.10 udając się pod pierwszy pomnik przy szpitalu. Stamtąd pojechali do Szkoły Podstawowej w Rudnikach, gdzie zostali poczęstowani herbatą.
Następnym punktem rajdu było zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców w Dołdze. Po krótkim wystąpieniu przewodnika Sławomira Litwiniuka , uczestnicy udali się do Żerocina, gdzie godnie oddali cześć powstańcom przy symbolicznym krzyżu.
Kolejnym punktem rowerowej wyprawy była Utrówka oraz złożenie kwiatów pod trzecim pomnikiem upamiętniającym heroiczną walkę naszych rodaków.
O godz. 11.40 odbyło się podsumowanie rajdu, wręczenie dyplomów, upominków i podziękowań, a chwilę później uczestnicy ugasili swój wilczy apetyt pieczonymi kiełbaskami z grilla.
Po zakończeniu rajdu, uczniowie wyruszyli do domu.
Opiekunami rajdu były: Urszula Więckowska i Hanna Karczewska.
Weronika Łopacka
który przebiegał w tym roku pod hasłem:
Czy Polacy wypełnili zobowiązania i obietnice złożone Ojcu Świętemu podczas Jego pierwszej wizyty w kraju w 1979 roku oraz pobytu w Siedlcach i na Podlasiu w 1999 roku?
POEZJA
KATEGORIA A (uczniowie klas IV –VI)
Nagrody
1. Wiktoria Kamińska klasa V a
2. Oliwia Ciechanowicz klasa VI a
3. Mateusz Parafiniuk klasa V s
Wyróżnienia
Wiktor Daniluk klasa V s
Aleksandra Marciniuk klasa V s
Kacper Wypych klasa V s
KATEGORIA B (uczniowie klas VII – VIII i gimnazjum)
Nagrody
1. Wanessa Staska klasa VIII s
2. Małgorzata Chodyka klasa VII p
3. Weronika Myszka klasa VII p
Wyróżnienia
Natalia Gąsior klasa VII p
Paula Brodawka klasa VIII b
Sandra Woch klasa VIII p
PROZA
KATEGORIA A (uczniowie klas IV –VI)
Nagrody
1. Kinga Kowalska klasa V b
2. Mikołaj Siedlanowski klasa V b
3. Julia Parafiniuk klasa VI a
KATEGORIA B (uczniowie klas VII – VIII i gimnazjum)
Wyróżnienia
Magdalena Olesiejuk klasa VIII p
Zuzanna Piwowar klasa VIII s
Dominik Ptaszek klasa VIII p
Eliza Stasiewicz klasa VIII p
Uwagi Komisji
W tegorocznym Konkursie brało udział 41 uczniów naszej szkoły.
Większość uczestników jako sposób wypowiedzi wybrała poezję. Dokonując wyboru laureatów, jury kierowało się ogólną wartością artystyczną zgłoszonych utworów oraz znajomością przez ich twórców nauczania Jana Pawła II (szukaliśmy szczególnie odniesienia do głównego hasła tegorocznego konkursu, tj. do pielgrzymek z 1979 i 1999 roku). Głównym celem konkursu, obok rozwijania zainteresowań literackich młodych ludzi i rozbudzania ich wrażliwości oraz promowania talentów, uczyniliśmy przecież przybliżenie wartości zawartych w nauczaniu i twórczości literackiej Patrona oraz pielęgnowanie pamięci o Nim.
Gratulujemy sukcesu Laureatom i Wyróżnionym, gratulujemy wszystkim uczestnikom Konkursu wrażliwości i sprawności językowej.
Wzruszyliście nas szacunkiem i miłością do polskiego Papieża, a także otwarciem na świat i ludzi. Dziękujemy Rodzicom za zmobilizowanie uczestników Konkursu do twórczego wysiłku.
14.05.2019 r. uczniowie z klasy1b odbyli wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w naszym mieście. Była to lekcja biblioteczna – spotkanie przed autorskie z pisarzem Wiesławem Drabikiem. Pani Magda ciekawie opowiadała o zwyczajach kotów i codziennym życiu. Swoimi nowinkami dostarczyła pierwszakom mnóstwa wrażeń. Czytała książkę o przyjaźni kota z psem. Przygotowała też wiele zagadek i konkursów o zwierzętach. Dzieci układały rymowanki do podanych na tablicy wyrazów. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom kilka wierszyków swojego autorstwa. Na koniec wszyscy uczestnicy wykonali pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Na pewno jeszcze nieraz odwiedzimy międzyrzecką bibliotekę.
W dniu 13 maja 2019r. w naszym przedszkolu odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs wiedzy o Polsce pt. „Kocham Cię Polsko”. Koordynatorkami konkursu były p. Anna Wolińska oraz p. Dorota Głowniak.
Konkurs adresowany był do dzieci starszych grup przedszkolnych, a jego celem było krzewienie wśród dzieci postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego, budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, urodziliśmy się w Polsce, mówimy po polsku, naszą Ojczyzną jest Polska. Konkurs miał na celu również budowanie przywiązania do Ojczyzny i kształtowania dumy narodowej oraz rozwijanie zainteresowania pięknem naszej kochanej Polski.
W konkursie wzięło udział 20 dzieci w wieku 6 lat. Różnorodne zadania konkursowe były dostosowane do poziomu wiedzy uczestników, dzięki czemu wszyscy mieli szanse wykazać się swoją wiedzą,( bardzo obszerną) co z jednej strony ucieszyło jury, a z drugiej dawało szanse na równą ,,walkę” ,w wyniku której okazało się że wszystkie drużyny zremisowały! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk p. wicedyrektor Bożeny Nowosielskiej dyplomy oraz pamiątkowe kolorowanki z zakresu wiedzy o Polsce . Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.
Dorota Głowniak
29 kwietnia 2019 roku odbył się drugi etap Szkolnego Konkursu Informatycznego
„Mistrz klawiatury”.
Konkurs polegał na przepisaniu zadanego tekstu w jak najszybszym czasie, z jak najmniejszą ilością błędów w programie Q-typing.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach:
Do drugiego etapu zakwalifikowało się 19 uczniów.
Wyniki I kategorii:
„Mistrz klawiatury” – Gabriel Wieczorek” - klasa 6s
Pierwszy wicemistrz – Michał Matwiejuk - klasa 6p
Drugi wicemistrz – Zuzanna Mróz – klasa 5s
Wyniki II kategorii:
„Mistrz klawiatury” - Wiktor Karwowski - klasa 7a
Pierwszy wicemistrz – Kieruczenko Daniel - klasa 8s
Drugi wicemistrz – Dominik Stańczuk – klasa 7b – 265
Gratulujemy zwycięzcom.
Dyplomy oraz nagrody książkowe zostaną rozdane w Dniu Patrona – 17 maja 2019 roku.
Hanna Karczewska
„KAŻDE DZIEŁO NA TYM ŚWIECIE WZRASTA Z KORZENI ZASIANYCH ZBÓŻ…” Pod takim mottem Czemiernickie Towarzystwo Regionalne przy wydatnej współpracy Zespołu Szkół w Czemiernikach zorganizowało 11 maja XIV Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Marianny Bocian. – Wysoki poziom zmagań młodych recytatorów sprawił, że kolejny raz mogliśmy się przekonać o prawdziwości słów czemiernickiej Safony, że „każde słowo jest odsłoną człowieka” - podkreśla Ireneusz Kaczorek, dyrektor zespołu szkół, zapowiadając, że przyszłoroczny jubileuszowy XV konkurs odbędzie się – zgodnie z zapowiedzią wszystkich organizatorów i wójta Arkadiusza Filipka – w wyremontowanym dworku w Bełczącu – miejscu urodzenia Marianny Bocian, czyli autentycznym – jak mawiała poetka – jej gniazdowisku.
Otwierający przegląd popisów deklamatorów Tadeusz Sławecki, prezes CZTR, zapowiedział – oprócz cennych nagród książkowych dla wszystkich uczestników – warsztaty poetyckie w Lublinie dla laureatów i wyróżnionych w konkursie. Roztoczył też perspektywę dalszych inicjatyw wydawniczych związanych z Patronką konkursu oraz powitał gości w osobach starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego, wójta czemiernickiego Arkadiusza Filipka, przewodniczącego Rady Gminy w Czemiernikach Marka Bączka, proboszcza miejscowej parafii św. Biskupa Stanisława BM, ks. Jerzego Latawca oraz rodzinę poetki.
W konkursie wzięło udział 44 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu radzyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego i łukowskiego. Turniej rozegrano w trzech kategoriach: w kat. kl. I – III SP 9 uczniów, IV – VI – 19 uczniów, w kat. Kl. VII – VIII SP i III Gimnazjum – 16.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice Daria Myszka klasa V lp i Weronika Myszka z klasy VII p.
Komisja w składzie: Przewodnicząca: Anna Kistelska – Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Ewa Hadrian – Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, i dr Tadeusz Karabowicz – poeta, pracownik naukowy UMCS, po wysłuchaniu uczestników konkursu przyznało wyróżnienie dla Darii Myszki uczennicy klasy V lp za utwór „Nadzieja”
Laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe a pozostali recytatorzy otrzymali za udział w konkursie drobne upominki (przybory szkolne). Laureaci zostali zaproszeni na wyjazd do Lublina na warsztaty (6 czerwca). Dyplom z podziękowaniem otrzymała także nauczyciel – instruktor- pani Urszula Sobczak.
10.05.2019 r. odbył się etap szkolny Małego Konkursu Recytatorskiego.
Uczniowie prezentowali wybrany przez siebie utwór poetycki.
Komisja nagrodziła następujące osoby:
I miejsce Iga Sawczuk z klasy 3a
II miejsce Zuzanna Parafiniuk z klasy 3b
III miejsce Alicja Kijaczko z klasy 2a
Wyróżniono dodatkowo recytację Adama Kamińskiego z klasy 1c oraz Liwii Petruk z klasy 2c.
Zwycięzcy zaprezentują się 15.05.2019 r. w etapie miejskim organizowanym przez MOK w Międzyrzecu Podlaskim.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie konkursu.
10 maja uczniowie klas młodszych z ZPO nr3 w Międzyrzecu Podlaskim gościli w Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego. Młodzi artyści, pod kierunkiem swoich nauczycieli, przygotowali ciekawy występ. Zaprezentowali grę na różnych instrumentach muzycznych, takich jak fortepian, akordeon klawiszowy, gitara, saksofon i flet poprzeczny. Widownia wysłuchała utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Były utwory wesołe i skoczne oraz sentymentalne i wolne oraz wspólna zabawa przy muzyce akordeonowej. Obecni na koncercie uczniowie wszystkich wykonawców nagrodzili gromkimi brawami. Na zakończenie koncertu odbył się mini konkurs dotyczący znajomości nazw zaprezentowanych instrumentów muzycznych. Uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę kolorowe baloniki. Była to niecodzienna lekcja muzyki.
W dniu 8 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką Patrycji Karwowskiej, Agnieszki Myszki i Piotra Sakowicza uczestniczyli w VI Ulicznych Biegach Kościuszkowskich w Leśnej Podlaskiej. Możemy pochwalić się świetnymi wynikami, ponieważ w punktacji drużynowej Igrzysk Dzieci zajęliśmy II miejsce.
Wśród startujących należy wyróżnić:
KATEGORIA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW KL 0-I
Aleksander Wysokiński III miejsce
KATEGORIA DZIEWCZĄT KL II - III
Alicja Brodawka VII miejsce
KATEGORIA CHŁOPCÓW KL II – III
Karol Charczuk III miejsce
Maksymilian Wysokiński VIII miejsce
KATEGORIA DZIEWCZĄT KL IV -V
Agnieszka Rosińska III miejsce
Karolina Tymoszuk VI miejsce
Klaudia Szyndler VII miejsce
Daria Koleśnicka X miejsce
KATEGORIA DZIEWCZĄT KL VI – VII
Dagmara Lubina V miejsce
KATEGORIA DZIEWCZĄT KL VIII SP - III G
Magdalena Olesiejuk I miejsce
Wiktoria Karwowska II miejsce
Uczniowie klasy V b zdobyli II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie „ Indianin z klasą”, dlatego w czerwcu będą przez 3 dni wieść życie w wiosce indiańskiej „Manitu” w Pacanowie, uczestniczyć w zajęciach Czerwonoskórych, nocować w wigwamach, tańczyć i bawić się przy ognisku. Zadaniem uczniów było wykonanie strojów indiańskich i udokumentowanie tej pracy na zbiorowym zdjęciu oraz napisanie przekonywującego uzasadnienia, dlaczego przedstawiona grupa zasługuje na zwycięstwo.
Wychowawca: Anna Kasianiuk
Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej pragnie po raz kolejny nagrodzić młodych ludzi, którzy swoim talentem promują nasz powiat na arenie międzynarodowej, ogólnopolskiej czy wojewódzkiej. „ Bialskie Talenty” za rok 2018 będą przyznane wyróżniającym się młodym ludziom mieszkającym na terenie powiatu bialskiego lub grupom dziecięcym i młodzieżowym pochodzącym z terenu naszego powiatu w następujących dziedzinach: nauka, kultura, sport.
Prosimy o wytypowanie osób do 18. roku życia do powyższej nagrody na podstawie załączonej ankiety zgłoszeniowej.
O miejscu i czasie wręczenia nagród wytypowani laureaci, rodzice/opiekunowie, trenerzy, opiekunowi artystyczni bądź naukowi zostaną powiadomieni odrębnym pismem za pośrednictwem wnioskodawcy.
Propozycje należy nadesłać do dnia 16 maja 2019r.
26 kwietnia 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mokobodach odbył się IX Diecezjalny Konkurs Recytatorski: „Pamięci Jana Pawła II”. Patronat honorowy nad konkursem pełnili oraz wsparli finansowo: Starosta Powiatu Siedleckiego - p. Karol Tchórzewski, Wójt Gminy Mokobody – p. Iwona Księżopolska, Proboszcz parafii Mokobody – ks. Stanisław Szymuś.
Jury w składzie p. Maria Woźniak- poetka, Ks. Marek Weresa – przedstawiciel Echa Katolickiego, p. Barbara Przesmycka oraz p. Paulina Horabik – logopeda przesłuchało 65 uczniów z 9 szkół, z Diecezji Siedleckiej, noszących imię zacnego Polaka. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych.
Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych:
Alicja Kijaczko kl. 2a
Zuzanna Parafiniuk kl. 3 b
Cezary Cap kl. 5lp
Daria Myszka kl. 5lp
Paulina Sobczak kl. 6s
Weronika Myszka kl. 7p
Jury podkreśliło wysoki poziom recytujących, wielką wrażliwość i umiejętność interpretacji utworów związanych z Janem Pawłem II.
Z naszej szkoły komisja nagrodziła Darię Myszkę, która zajęła I miejsce w kategorii klas IV -VI .
Zuzanna Parafiniuk, Paulina Sobczak oraz Weronika Myszka zostały wyróżnione w swoich kategoriach wiekowych.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczki o życiu papieża Polaka.
Nagrodzeni zostali wyróżnieni pięknymi albumami. Gratulujemy!
Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Dnia 26 kwietnia do testu konkursowego przystąpiło 16 fascynatów życia i postaci naszego świętego patrona. Uczniowie zmierzyli się z 66 szczegółowymi pytaniami. Niektóre z nich z pewnością na długo pozostaną w ich pamięciJ Na przykład to dotyczące miana, jakim Karol Wojtyła nazywał swój ulubiony kajak, czy też pytanie o to czy papież lubił sernik i czy mógł nosić buty koloru czarnego. W komisji konkursowej zasiadły : p. dyr. Jolanta Wolanin, p. Maria Koc-Tymoszuk oraz p. Katarzyna Kowal. Spośród uczestników wyłoniono pięciu zwycięzców, których z czystym sercem można nazwać „znawcami biografii papieża Polaka”.
Są to:
Julia Parafiniuk kl. 6a |
57 |
Barbara Stefaniuk kl. 7p |
50 |
Jerzy Rzeńca kl. 6p |
50 |
Strep Michał kl. 6s |
48 |
Cezary Cap kl. 5lp |
48 |
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za trud przygotowań i udział w konkursie.