Menu

  • Bal ósmoklasistów 2019

    Bal ósmoklasistów 2019

    Na część 1 i 2. fotorelacji z Balu ósmoklasistów z dnia 9 lutego 2019 zapraszamy do Albumu fotograficznego.

  • Bal gimnazjalistów 2019

    Bal gimnazjalistów 2019

    Na część 1 i 2. fotorelacji z Balu gimnazjalistów z 7 lutego 2019 roku  zapraszamy do Albumu fotograficznego.

  • BEZPIECZNE FERIE – spotkanie z policjantami

    BEZPIECZNE  FERIE – spotkanie z policjantami

    W trosce o bezpieczeństwo naszych wychowanków w czasie ferii zimowych, 7 lutego 2019 r. w naszym przedszkolu, odbyło się  profilaktyczno – edukacyjne spotkanie z udziałem zaproszonych gości z miejscowego Komisariatu Policji.   Spotkanie poświęcone było między innymi zasadom bezpiecznego spędzania zimowej przerwy. Policjanci utrwalili  zasady poruszania się po drodze, omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Funkcjonariusze mówili także o ograniczonym zaufaniu do nieznanych zwierząt, a także do dorosłych osób. Przedszkolaki usłyszały przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych. Dzieci brały aktywny  udział w spotkaniu, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz wiedzą jaką już posiadają. Na zakończenie prelekcji milusińscy dostali w prezencie elementy odblaskowe.   

    Wszystkim Przedszkolakom życzymy udanych i bezpiecznych ferii!!! 

    Serdecznie dziękujemy asp. Jarosławowi Jaworskiemu i mł. asp. Markowi Szczepaniukowi za poświęcony nam czas oraz cenne uwagi, których będziemy przestrzegali.

                                                                                                                  Anna  Nikołajew

  • Spotkanie ze strażakami

    Spotkanie ze strażakami

    07.02.2019 r. na  hali sportowej odbyło się spotkanie uczniów klas 1-3 naszej szkoły ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stołpna. Strażacy wyjaśnili uczniom na czym polega ich praca. Dzieci zostały zapoznane z zasadami prawidłowego zachowania się w sytuacjach pożaru i innych nieszczęśliwych wypadków. Przypomniane zostały numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112.
    Następnie odbył się profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej. Strażacy również zwrócili szczególną uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

  • KOCHAM BABCIĘ, KOCHAM DZIADKA

    KOCHAM BABCIĘ, KOCHAM DZIADKA

    21 i 22 stycznia to ważne daty w naszym kalendarzu. Właśnie w tych dniach wnukowie mogą w szczególny sposób  okazać szacunek swoim babciom i dziadkom. Okazją do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka stała się uroczystość, którą w dniu 28 stycznia przygotowali uczniowie klasy 1 c. Pierwszoklasiści pięknie przywitali Kochane Babcie i Kochanych Dziadków,  następnie przedstawili inscenizację pt. „Noworoczni goście” oraz „O wilku, babci i dzieciach w kolorowych czapeczkach”. Wiele wzruszeń dostarczyły gościom okolicznościowe wierszyki i melodyjne piosenki zaśpiewane przez przejętych pierwszoklasistów a także własnoręcznie wykonane upominki – „serduszka – kwiatki”. Dzieci przedstawiły również swoją babcię  i dziadka oraz wręczyły dyplomy „Super Babcia”, „Super Dziadek”. Drodzy goście zostali zaproszeni przez swoje wnuki do tańca i wspólnej zabawy. Słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców był okazją do rozmów i bliższego poznania się.

  • PEJZAŻE MUZYKI POLSKIEJ

    PEJZAŻE MUZYKI POLSKIEJ

    5 lutego 2019r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole grupę muzyczną „Limbos” ( 4 osoby – gitara, syntezator, perkusja, wokal) pod przewodnictwem p. Wiesława Miadziółko. W programie koncertu znalazły się utwory upamiętniające 100. Rocznicę Niepodległości oraz motywy popularnych, polskich seriali filmowych. Wysoki poziom artystyczny wykonywanych utworów niewątpliwie wpłynął na pobudzenie wrażliwości artystycznej uczniów.

    Miła atmosfera i bardzo dobry kontakt z publicznością sprawił, że koncert był wspaniałą  lekcją muzyki na żywo.

  • Spotkanie profilaktyczne z rodzicami

    Spotkanie profilaktyczne z rodzicami

    Program profilaktyczno wychowawczy szkoły zakłada działania skierowane również  do rodziców, stąd na dzień 5 lutego 2019 r. do szkoły zaproszeni  zostali Rodzice na  szkolenie profilaktyczne „O problemach okresu dorastania”.

     Często rodziców przepełnia bezradność , niepokój, brak wiary we własne siły, zwłaszcza w obliczu różnych problemów,  z którymi przychodzi im się zmierzyć w procesie wychowawczym. Codziennie słyszą o różnych zachowaniach ryzykownych w młodym pokoleniu. Wzrasta liczba nastolatków ryzykujących w wielu obszarach – np. palenie tytoniu i e- papierosów, picie alkoholu, picie „energetyków”, nadużywanie technologii cyfrowych, agresywne zachowania w sieci, samookaleczenia, eksperymenty z marihuaną , sięganie po nowe substancje psychoaktywne i  wiele innych. Każdy rodzic pragnie wierzyć, że problemy te ominą jego dziecko, ale co robić, kiedy pomimo wszystko dotkną  jego rodzinę?

     Profilaktyka to wychodzenie naprzeciw problemom, to uczenie się sposobów jak strzec swoje dzieci przed zagrożeniami XXI wieku .

    Pamiętajmy, że niezależnie od wieku i płci dziecka, każde z nich szczególnie  pragnie  miłości, troski oraz  uwagi rodzica i są  to czynniki chroniące. Kochajmy nasze dzieci miłością bezwarunkową, a kiedy postępują nie tak jakbyśmy oczekiwali, mówmy im o tym co nas niepokoi!  Bądźmy drogowskazem, dzięki któremu nie zbłądzą!

    Dziękujemy Rodzicom, którzy zainteresowali się ofertą profilaktyczną szkoły i pokazali swoim dzieciom, że są im ważne.

  • Bal karnawałowy w przedszkolu

    Bal karnawałowy w przedszkolu

    ,, Dziś w przedszkolu śmiech i tańce z wodzirejem mamy bal. Przyszli różni przebierańcy do przystrojonych pięknie sal.(...) Wszystkim opowiemy wokół- że to był wspaniały dzień

    Dnia 1 i 4 lutego w naszym przedszkolu  od rana było bardzo magicznie a to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój tego dnia. Sale wyglądały bajecznie, przystrojone pięknymi postaciami z zimowej krainy. Na bal przybyły królewny, policjanci, wróżki, Spider- Many, piraci, ...Trudno było rozpoznać wszystkie dzieci. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatorki zabawy z firmy PhysicalZone z Białej Podlaskiej, które zachęcały wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się   bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w różnorodnych zabawach tanecznych.  Przy rytmach wesołej i skocznej muzyki mieliśmy okazję wziąć udział w grze z piłeczkami. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa z bańkami mydlanymi. Na twarzach dzieciach malował się uśmiech i zadowolenie z atrakcji tego dnia. Nic więc dziwnego, że potrzebny był czas na odpoczynek, wypicie soczku i słodką przekąskę przygotowaną przez rodziców naszych dzieci.

    Z całą pewnością  wspólna zabawa zapewniła dzieciom i wychowawczyniom spędzenie chwil w miłej i przyjaznej atmosferze.

    Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Szkoda, że takie bale są tylko raz w roku.

                                                                                                  Katarzyna Zdunek

  • Biwak zuchowy pt.„ Lew, zuchy i stara szafa”

    Biwak zuchowy pt.„ Lew, zuchy i stara szafa”

    Wesołe Tygryski przeżyły kolejną przygodę. Tym razem w śnieżnej Narnii, krainie wykreowanej przez Clive’a Lewisa, a tak naprawdę w Szkole Podstawowej w Trzebieszowie. Tutaj, w dniach 1- 3 lutego 2019r. odbył się zimowy biwak zuchowy pod hasłem ”Lew, zuchy i stara szafa”. W biwaku uczestniczyło ponad 100 zuchów, którzy przybyli z Łukowa, Adamowa, Starych Kobiałek, Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego, Konstantynowa, Woli Osowińskiej, oraz nasza gromada z Międzyrzeca Podlaskiego.                                              

    Pierwszego dnia zuchy odwiedziły „Kino Bambino”, gdzie obejrzały film „Opowieści z Narnii : Lew, Czarownica i stara szafa”. Następnego dnia, po odnalezieniu klucza do starej szafy, przedostały się do krainy Narnii (sali gimnastycznej), gdzie czekało na nich wiele różnorodnych  zadań przygotowanych przez drużynowych. Zuchy musiały wykazać się wiedzą na temat drzew występujących w lasach oraz znajomością odczytywania tropów zwierząt leśnych. Odwiedzając mieszkanie Państwa Bobrów dowiodły swoich umiejętności kulinarnych podczas przygotowywania podwieczorku. Wiele wysiłku, kreatywności a przede wszystkim współpracy wymagała budowa zamku Ker Paravel, przygotowanie zbroi rycerskich oraz sukien dla dam dworu. Program podsumowywał wielki bal u Aslana. W ten sposób zuchy zdobywały sprawność grupową Narnijczyka.                                                           

    Czas biwaku upłynął bardzo szybko i ani się wszyscy obejrzeli pora było się rozstawać. Mam nadzieję, że wspólnie spędzone chwile przyniosły zuchom wiele niezapomnianych.

    [G. P]

  • Londyńska przygoda

    Londyńska przygoda

    W dniach 27.01. – 31.01.2019 odbyła się pierwsza w historii naszej szkoły wycieczka do Londynu.  W wycieczce wzięło udział 31 uczniów. Swoją przygodę rozpoczęliśmy w Świdniku skąd wyruszyliśmy samolotem na podbój jednej z najsłynniejszych stolic europejskich. Dla niektórych uczniów lot samolotem był atrakcją samą w sobie, gdyż podróżowali tym środkiem transportu po raz pierwszy. Lądowaliśmy na trzecim, co do wielkości londyńskim lotnisku Stansted, skąd udaliśmy się do Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej), którego kolekcja liczy ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. W muzeum mogliśmy doświadczyć symulowanego trzęsienia ziemi oraz zobaczyć m.in. galerię dinozaurów, gdzie znajduje się ryczący, ruchomy dinozaur-robot. Gdy zwiedzanie muzeum dobiegło końca udaliśmy się na stację Wallington, gdzie czekały już na nas rodziny angielskie, aby zabrać nas do swoich domów.

    Drugiego dnia wycieczki angielski przewodnik zabrał nas na długi i ekscytujący spacer po Londynie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, skąd udaliśmy się przed Opactwo Westministerskie, aby stamtąd z kolei dotrzeć przed Pałac Buckingham, gdzie byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty. Następnie udaliśmy się na Leicester Square na środku, którego mieści się mały park, wraz z XIX-wiecznym pomnikiem Williama Szekspira, otoczony rzeźbionymi delfinami. Spacer zakończyliśmy na Trafalgar Square (Plac Trafalgarski) w centrum, którego znajduje się 55-metrowa kolumna Nelsona i fontanna strzeżona przez cztery ogromne lwy odlane z brązu.

    We wtorek udaliśmy się do Londyńskiego Tower, gdzie zapoznaliśmy się z historią tego miejsca oraz wzięliśmy udział w warsztatach językowych. Tego dnia mogliśmy podziwiać panoramę Londynu z London Eye. Wybraliśmy się również w rejs statkiem po Tamizie. Kolejnego dnia wycieczki mieliśmy okazję, aby ponownie zachwycać się panoramą Londynu, tym razem jednak z tarasu widokowego Sky Garden znajdującego się na 36 piętrze jednego z drapaczy chmur.

    Podczas wycieczki złożyliśmy również wizytę w the British Museum, National Gallery oraz Muzeum Transportu, gdzie wzięliśmy aktywny udział w warsztatach językowych związanych z tematyką zwiedzanych obiektów. Nie mogliśmy pominąć słynnego muzeum figur woskowych Madame Tussaud’s. Zajrzeliśmy również do Chinatown i Hyde Parku. Przespacerowaliśmy się po Moście Millenijnym. Zrobiliśmy zdjęcie przed Pałacem Kensington, szekspirowskim Globe Theatre oraz na Piccadilly Circus. Udało nam się również zrobić zakupy w Harrodsie i Primarku J

    Zwiedziliśmy Londyn z powietrza, lądu i wody. Zobaczyliśmy wszystko, co w stolicy Anglii i Wielkiej Brytanii zobaczyć trzeba. Nie udało nam się jedynie spotkać z królową J Ale kto wie… Maybe next time lucky J

    Z relacji uczniów wynika, że wycieczka ta była nie tylko jednym z ważniejszych wydarzeń w ich życiu, ale również niezwykłą okazją do wykorzystania wiedzy, którą zdobywają od lat w praktyce. Codzienne obcowanie z żywym językiem, pobyt u rodzin angielskich, samodzielne radzenie sobie w sytuacjach życia codziennego (zakupy w sklepie, poruszanie się środkami transportu publicznego) dało uczniom silną motywację do kontynuowania nauki języka angielskiego.

  • Plan lekcji na II semestr 2018/19

    Plan lekcji na II semestr 2018/19

    W zakładce PLAN LEKCJI znajduje się nowy plan zajęć na II semestr 2018/2019 r.

    Plan obowiązuje od 4 lutego 2019 r.

  • Rekrutacja do klas I i przedszkola

    Zarządzenia Burmistrza Miasta w/s rekrutacji do klas I  Szkoły Podstawowej i Samorządowego Przedszkola:

    przedszkole.pdf

    klasy1.pdf

  • Konkurs Alfik Matematyczny

    Konkurs Alfik Matematyczny

                W środę 21 listopada 2018 r. odbył się XXIV Ogólnopolski KonkursAlfik Matematyczny.

    W matematycznej rozgrywce wzięło udział ponad 61 tysięcy uczestnikówz 1466 szkół.

    W naszej szkole konkurs cieszył się dużym powodzeniem, gdyż wzięło w nim udział aż 69 uczniów.

     

                Z klas I-II: 19 uczniów, kl. III- 10, kl. IV- 10, kl. V- 13, kl. VI-4,

    kl. VII- 9 oraz z kl. VIII- 4 uczestników.

     

    Uczniowie, którzy zdobyli dyplomy za dobry wynik w konkursie:

    • Kornel Domański kl. III a
    • Nina Hawryluk kl. V lp
    • Cezary Cap kl. V lp
    • Maciej Lubański kl. VIII p

     

                Udział w konkursie pomaga uczestnikom zdobyć dodatkowe punkty w staraniach o przyznanie stypendiów oraz ułatwia osiąganie lepszych wyników w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej.

                Zadania konkursowe wymagają  sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów.

               

    Wiesława Kalinka

  • Nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie lutego, od kuligu śnieżnego!!!

    Nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie lutego, od kuligu śnieżnego!!!

    Uczniowie klasy 3D oraz 8p możliwie najlepiej wykorzystali ostatnie dni zimy. Wraz z panią Barbarą Petruk oraz panią Teresą Półtorak 1 lutego wybrali się do Danówki. Ciepło ubrani z pełną energią rozpoczęli kulig w pięknej zimowej scenerii. Były 3 duże sanie oraz kilka małych saneczek, z których wszyscy najchętniej korzystali. Trasie towarzyszyło wiele upadków, ale nikomu nic się nie stało, było tylko pełno śmiechu oraz świetnej zabawy. 

    Po powrocie na stołach czekały na nas pyszne pączki oraz gorąca herbata. Piekliśmy  również kiełbaski na ognisku. Następnie było kilka chwil na odpoczynek. Jednak nikt nie siedział bezczynnie. Wszyscy poszli na górkę aby zjeżdżać na sankach, jabłuszkach. Były też inne śnieżne atrakcje jak np. próba wybudowania igloo. Oczywiście była przy tym tona zabawy. Potem kolejny przejazd saniami. Mimo, że trasa była krótsza, doskonale spędzaliśmy czas i działo się mnóstwo przezabawnych sytuacji.

     Niestety nadszedł koniec wycieczki. Uczniowie byli ogromnie zadowoleni z tego wyjazdu i z pewnością każdy z nas chciałby to powtórzyć. Wspomnienia z genialnej zabawy oraz czasu spędzonego w najlepszym możliwym towarzystwie na pewno pozostaną w naszej pamięci na bardzo długo.

    Ola

  • Zaproszenie

     

    Dyrektor ZespoŁu Placówek OŚwiatowych Nr 3

    serdecznie zaprasza

     Rodziców oraz nauczycieli

    na spotkanie szkoleniowe

    „o Problemach okresu dorastania”

    prowadzone przez SpecjalistĘ

    z OŚrodka profilaktyki i Terapii  UzaleŻNIEŃ w pŁocku

    Spotkanie odbĘdzie siĘ:

    5 lutego  2019 r. (wtorek) w godz. 16.15 -17.00

    w Świetlicy szkolnej

    Bardzo liczymy na szerokie zainteresowanie proponowaną tematyką, która jest odpowiedzią na oczekiwania Rodziców, wyrażone  w ankiecie. Współpraca Rodziców ze Szkołą stanowi podstawę realizowanego w szkole programu wychowawczo - profilaktycznego ukierunkowanego na dobro Dziecka.

  • Pędzi, pędzi kulig…..

    Pędzi, pędzi kulig…..

             W tym roku zima nie zawiodła. Ostatni dzień stycznia 2019r. uczniowie klasy 2d i 1b ciepło ubrani, z dobrym humorem i wielką ochotą na białe szaleństwo wybrali się na kulig do Danówki.  Radosnej atmosferze sprzyjała wspaniała pogoda oraz urokliwe zakątki miejscowości, którymi wiodła zimowa sanna. Przejażdżka saniami oraz doczepionymi saneczkami sprawiła wszystkim wielką frajdę. Szczególnie zadowoleni byli pierwszoklasiści oraz ci, którzy pierwszy raz uczestniczyli w tego typu imprezie. Po przejażdżce przyszedł czas na rozgrzewkę i dostarczenie naszemu organizmowi dodatkowych kalorii. Była gorąca herbatka, kiełbaski z ogniska oraz pyszne pączki z lukrem. Niektórzy skorzystali także z rozgrzewki jaką był taniec na śnieżnym parkiecie. Kolejną atrakcją wyjazdu były harce na pobliskiej górce, bitwa na śnieżki, lepienie bałwana oraz gra w piłkę nożną na śnieżnej murawie. Czas minął bardzo szybko i niestety musieliśmy ruszać w drogę powrotną.            

    Mam nadzieję, że aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu dostarczył wszystkim dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, uciechy i radości, oraz że pozostanie w ich pamięci chociażby do kolejnego kuligu.   

    Uczniowie oraz opiekunowie grupy serdecznie dziękują Właścicielom Gospodarstwa Agroturystycznego „Ostoja” w Danówce  za ciepłą atmosferę i przeprowadzenie kuligu.

     

    Notatkę sporządziła G. Podgajna

  • XV edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego

    XV edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego

           Uczniowie naszej szkoły, kolejny raz, wzięli udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Tegoroczna , XV edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego, odbyła się pod hasłem „Pytania o drogę poznania”. Temat nie należał do najłatwiejszych, ale prace naszych uczennic zostały docenione przez jury konkursu. Laureatkami zostały:

    Małgorzata Chodyka klasa 7p

    Daria Myszka klasa 5lp

    Paulina Sobczak klasa 6s

           Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

  • ,,Kochanej Babci i Dziadkowi – Sto lat!”

    ,,Kochanej  Babci i Dziadkowi – Sto lat!”

               W  styczniu 2019 r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka.
    Dziadkowie to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnych dniach dzieci  z wszystkich grup przedszkolnych pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach
     i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich program artystyczny: jasełka wiersze, piosenki i tańce. Dzieci wręczyły również własnoręcznie wykonane prezenty i laurki.  Część artystyczną przedstawienia  uwieńczyło uroczyste odśpiewanie „Sto lat”. Wszyscy zebrani goście  z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby wyrazić swoją miłość i szacunek. Widać było radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia na twarzach babć i  dziadków . Następnie dzieci zaprosiły  Babcie oraz Dziadków na  słodki poczęstunek.
                Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

    Dorota Głowniak,  Bogumiła Panasiuk

  • PROGRAM PROFILAKTYCZNY „NOE CZ. I”.

    PROGRAM PROFILAKTYCZNY „NOE CZ. I”.

    W dniu 29 stycznia 2019 r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych wg programu „NOE”. Realizatorzy tego programu, a byli nim specjaliści z Ośrodka Profilaktyki iTerapii Uzależnień w Płocku, z zaangażowaniem pracowali z młodzieżą szkolną podejmując kolejne elementy programowe, a postawa naszych Uczniów budziła podziw. 

    Opisując Program NOE na stronie http://www.profilaktyk.info/noe.html przedstawiają go w następujący sposób:

    ZAŁOŻENIA I CELE PROGRAMU
    Program ma otwierać pewien dłuższy proces pozytywnych zmian w związku z problemem alkoholowym i narkotykowym szkoły. Jego celem jest przede wszystkim przekształcenie nieprawidłowych przekonań normatywnych panujących wśród młodzieży, ma on również motywować do podejmowania osobistych postanowień o zaniechaniu danego działania oraz ukazywać sprzeczności między cenionymi wartościami a zachowaniami alkoholowymi. Zależy nam na pogłębieniu wiedzy młodych ludzi na temat realnych konsekwencji picia i używania innych środków zmieniających świadomość.

    PROGRAM SKŁADA SIĘ Z TRZECH CZĘŚCI

    • Część I – PRAWDA – ma na celu uświadomić młodzieży konsekwencje picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych, informuje o szczegółach i skutkach uzależnienia.
    • Część II – MIŁOŚĆ – akcentuje wpływ środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi.
    • Część III – WOLNOŚĆ – rozwija umiejętność odmawiania, asertywności, zachęca do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień.

    METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ
    Metody aktywizujące, takie jak: burza mózgów, drama, dialogowanie, wizualizacja. Każda z metod wpływa na aktywny udział młodzieży w programie i możliwość wysnuwania samodzielnych wniosków. Istotnym elementem programu jest świadectwo osoby uzależnionej i współuzależnionej - likwiduje stereotypy i wykształca empatię.

    WALORY PROGRAMU
    Program objął dotychczas ponad trzysta tysięcy młodych ludzi i kilkadziesiąt tysięcy pedagogów i rodziców, otwierając w ten sposób szereg nowych możliwości przed całym środowiskiem szkolnym. Program jest wielostronnie sprawdzony, a jego dotychczasowe realizacje na terenie całego kraju były bardzo wysoko oceniane. Jest on zaakceptowany przez specjalistów Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej jako dobra propozycja wychowawcza.

  • REKOMENDOWANY PROGRAM PROFILAKTYCZNY „DEBATA”

    REKOMENDOWANY PROGRAM PROFILAKTYCZNY „DEBATA”

    W dniu 24 stycznia 2019 r., w ramach szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego, przy udziale psychologa z Ośrodka Profilaktyki i Uzależnień w Płocku, Pana Andrzeja Rakowskiego, z  uczniami klas V a, b – VI p, s zrealizowano rekomendowany Program Profilaktyczny „Debata”.

    Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.

    Program jest nastawiony  przede wszystkim na opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków, co ma ich chronić przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu i rozwojem innych zachowań ryzykownych.  

    W programie Debata wzmacniane są następujące czynniki chroniące: kontakt z dorosłym mentorem prezentującym poparcie dla postawy abstynencji, akceptacja dla szkoły jako środowiska promującego zdrowy styl życia, moralne aspekty trzeźwości. Ponadto modyfikowane są błędne przekonania normatywne na temat  alkoholu.

    W programie wykorzystano następujące strategie profilaktyczne:

      • kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych piciu alkoholu przez dzieci  i młodzież
      • konfrontowania cenionych wartości z ryzykownymi zachowaniami
      • przekazywanie wiedzy na temat konsekwencji zachowań 
      • „osobiste postanowienie” (bez finalizacji w toku zajęć).  

    Scenariusz zajęć składał się z logicznie powiązanych ze sobą elementów,  o charakterze dyskursu:

      • tworzenie klimatu wspólnoty i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach,
      • sondaż, którego celem jest modyfikowanie przekonań normatywnych,
      • przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania,
      • „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu, której celem jest zmiana stereotypów oraz zweryfikowanie mitów związanych z alkoholem, 
      • proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu,
      • zabawy dydaktyczne,
      • promowanie zabawy bez alkoholu (wykorzystanie skeczu),
      • praca grup nad „tym co nas może chronić”,
      • osobiste świadectwo prowadzącego zajęcia jako dorosłego abstynenta,
      • sesja odpowiedzi na ewentualne pytania,
      • podsumowanie.  

    Udział w programie przyczynił się do wzrostu poziomu  wiedzy na temat problemów  i negatywnych konsekwencji dla zdrowia związanych z piciem alkoholu oraz wzmocnił postawy proabstynenckie i korzystne przekonania normatywne. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • ZPO nr 3 Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim
    ul. Leśna 2,
    21-560 Międzyrzec Podlaski

    http://sp3miedzyrzec.edupage.org/
  • (083) 371 - 78 - 35

    NUMERY KONT
    OBIADY : 15803900060000000882390003
    CZESNE - przedszkole: 85803900060000000882390004

Galeria zdjęć