Statut Standardy Ochrony Małoletnich KLAUZULA INFORMACYJNA RODO Zgłoszenie na wyżywienie dziecka w ZPO3 Program profilaktyczny "Żyj zdrowo" Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów Regulamin przyznawania nagrody złotego, srebrnego i brązowego pióra Wzory podań Procedura Kontroli Realizacji Obowiązku Szkolnego Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego Procedura udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej Szkolny regulamin korzystania z podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych Wycieczki Zasady bezpieczeństwa na wycieczce szkolnej Wniosek_świetlica Godzina dostępności nauczycieli dla ucznia i rodzica O szkole

Dokumenty

Procedura udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej

PROCEDURA UDZIELANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ

W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH NR 3 W MIĘDZYRZECU PODLASKIM

PODSTAWA PRAWNA

  1. Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

 

(Dz. U. z 2013r., poz. 532).

2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. 2015 poz. 1113).

3.  Art. 22 ust. 2 pkt 11 Ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).

4. Art. 71b ust. 7 pkt 2 Ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).

 

ROZDZIAŁ I

ZASADY ORGANIZACJI POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ

§ 1

1. Szkoła udziela i organizuje uczniom uczęszczającym do szkoły, ich rodzicom oraz nauczycielom pomoc psychologiczno-pedagogiczną na zasadach określonych w rozporządzeniu.

2. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana   uczniowi w szkolepolega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających w szczególności:

  1. z niepełnosprawności,
  2. z niedostosowania społecznego,
  3. z zagrożenia niedostosowaniem społecznym,
  4. ze szczególnych uzdolnień,
  5. ze specyficznych trudności w uczeniu się,
  6. z zaburzeń komunikacji językowej,
  1. z choroby przewlekłej,
  2. z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,
  3. z niepowodzeń edukacyjnych,
  4. z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi,
  5. z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

 

3. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom uczniów  i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w:

  1. rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych,

 

  1. rozwijaniu umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów.

 

4. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne.

 

  1. Dyrektor szkoły organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

 

  1. Wychowawca klasy planuje i koordynuje udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej w klasie.

 

  1. Pedagog koordynuje udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole; wspiera nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, 

 

8. Nauczyciele oraz specjaliści udzielają uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.

 

9. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:

  1. rodzicami uczniów,

 

  1. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,

 

  1. placówkami doskonalenia nauczycieli,

 

  1. przedszkolami, szkołami i placówkami,

 

  1. organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

 

10. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest udzielana z inicjatywy,  z zastrzeżeniem wskazanym w § 1 ust. 11:

 

  1. ucznia,

 

  1. rodziców ucznia,

 

  1. dyrektora szkoły,

 

  1. nauczyciela lub specjalisty prowadzących zajęcia z uczniem,

 

  1. pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania lub higienistki szkolnej,

 

  1. poradni, 

 

  1. asystenta edukacji romskiej,

 

  1. pomocy nauczyciela,

 

  1. pracownika socjalnego,

 

  1. asystenta rodziny,

 

  1. kuratora sądowego.

 

11. Osoby wskazane w § 1 ust. 10 pkt 2, § 1 ust. 10 pkt 5-11 składają wniosek w sprawie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną do dyrektora szkoły (załącznik nr 1).

 

§ 2

FORMY UDZIELANEJ POMOCY

 

1. W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy     z uczniami oraz w formie:

 

  1. zajęć rozwijających uzdolnienia,

 

  1. zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,

 

  1. zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,

 

  1. zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu - w przypadku uczniów gimnazjum,

 

  1. warsztatów,

 

  1. porad i konsultacji.

 

2. W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom uczniów  i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.

§ 3

DZIAŁANIA NAUCZYCIELI I SPECJALISTÓW

 

  1. Nauczyciele i specjaliści prowadzą porady, konsultacje, warsztaty i szkolenia.

 

  1. Nauczyciele oraz specjaliści w szkole rozpoznają indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz indywidualne możliwości psychofizyczne uczniów, w tym ich zainteresowania i uzdolnienia.

 

  1. Nauczyciele i specjaliści w szkole prowadzą w szczególności:

 

1) obserwację pedagogiczną, w trakcie bieżącej pracy z uczniami, mającą na celu rozpoznanie u uczniów:

 

  1. trudności w uczeniu się, w tym - w przypadku uczniów klas I-III szkoły podstawowej - ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się, lub

 

  1. szczególnych uzdolnień,

 

2) w gimnazjum - doradztwo edukacyjno-zawodowe.

4. W przypadku stwierdzenia, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, odpowiednio nauczyciel lub  specjalista niezwłocznie udzielają uczniowi tej pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem i informują o tym wychowawcę klasy.

 

ROZDZIAŁ II

ZADANIA DYREKTORA

§4

  1. Dyrektor szkoły organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną, w szczególności:

 

1) ustala wymiar godzin poszczególnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, biorąc pod uwagę wszystkie godziny, które w danym w roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych form,

 

2) niezwłocznie informuje pisemnie rodziców/prawnego opiekuna ucznia o ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane (załącznik nr 2).

 

ROZDZIAŁ III

ZADANIA WYCHOWAWCY

§ 5

1.Planuje i koordynuje udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, uwzględniając zalecenia zawarte w orzeczeniach o potrzebie indywidualnego nauczania lub opiniach poradni.

2. Informuje innych nauczycieli lub specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem - jeżeli stwierdzi taką potrzebę (załącznik nr 3).

3. Ustala  formy  udzielania  pomocy  psychologiczno-pedagogicznej,  okres  ich  udzielania

            oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 pkt 1

4. Sporządza wykaz uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną swojej klasy po wcześniejszych konsultacjach z dyrektorem szkoły, innymi nauczycielami i specjalistami (załącznik 6).

5. Współpracuje z rodzicami ucznia oraz w zależności od potrzeb, z innymi nauczycielami, specjalistami, poradnią lub innymi osobami, o których mowa § 1 pkt 10.

6. Przygotowuje pisemną informację do rodziców/prawnych opiekunów ucznia o ustalonych dla ucznia   formach,

 okresach   udzielania   pomocy   psychologiczno-pedagogiczne oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy   pomocy będą udzielane (załącznik nr 2).

7. Gromadzi dokumentację dotyczącą pomocy psychologiczno-pedagogicznej w teczce „pomoc psychologiczno-pedagogiczna klasy”.

                                                                                       ROZDZIAŁ IV

 

TRYB UDZIELANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ UCZNIOM

POSIADAJĄCYCH ORZECZENE O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO

§6

 

  1. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego powołuje się zespół, który tworzą nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniem.
  2. Pracę zespołu koordynuje wychowawca klasy, do której uczęszcza uczeń, albo nauczyciel lub specjalista, prowadzący zajęcia z uczniem, wyznaczony przez dyrektora szkoły.
  3. Zadania zespołu:

 

1) Planuje i koordynuje udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

2) Opracowuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (załącznik nr 5) po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia (załącznik nr 4), oraz uwzględniając zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, we współpracy, w zależności od potrzeb, z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnią specjalistyczną.

3) Co najmniej dwa razy w roku szkolnym dokonuje okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia uwzględniając ocenę efektywności pomocy psychologiczno­­‑pedagogicznej udzielanej uczniowi, oraz, w miarę potrzeb, dokonuje modyfikacji programu.

4) Rodzice ucznia mają prawo uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także w opracowaniu i modyfikacji programu oraz dokonywaniu oceny - dyrektor szkoły zawiadamia rodziców ucznia o terminie każdego spotkania zespołu i możliwości uczestniczenia w nim.

4. W spotkaniach zespołu mogą także uczestniczyć:

1) na wniosek dyrektora szkoły - przedstawiciel poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, asystent lub pomoc nauczyciela

2) na wniosek rodziców ucznia lub za ich zgodą - inne osoby, w szczególności lekarz, psycholog, pedagog, logopeda lub inny specjalista.

5.Spotkania zespołu odbywają się w miarę potrzeb.

6. Indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne opracowuje się na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż na etap edukacyjny.

6. Program opracowuje się w terminie:

1)     do dnia 30 września roku szkolnego, w którym uczeń rozpoczyna od początku roku szkolnego kształcenie w szkole.

2)     30 dni od dnia złożenia w  szkole orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, albo

3)     30 dni przed upływem okresu, na jaki został opracowany poprzedni program – w przypadku gdy uczeń kontynuuje kształcenie w danej szkole.

 

7. Indywidualny Program Edukacyjno - Terapeutyczny określa:

1)         zakres i sposób dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z uczniem;

2)         zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, w tym w przypadku:

  1. ucznia niepełnosprawnego –  działania o charakterze rewalidacyjnym;
  2. ucznia niedostosowanego społecznie – działania o charakterze resocjalizacyjnym,
  3. ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym – działania o charakterze socjoterapeutycznym;

 

3)         formy i okres udzielania uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane;

4)         działania wspierające rodziców ucznia oraz, w zależności od potrzeb, zakres współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, specjalnymi ośrodkami szkolno – wychowawczymi, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży;

5)         zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia, a w przypadku ucznia gimnazjum – także działania z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego i sposób realizacji tych działań;

6)         zakres współpracy nauczycieli i specjalistów z rodzicami ucznia w realizacji zadań, tj.:

-  w realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego,

-  w zapewnieniu odpowiednich warunków do nauki, sprzętu specjalistycznego, środków dydaktycznych,

- wynikających z  udziału w zajęciach specjalistycznych ( korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych, logopedycznych, itp.) oraz w innych zajęciach, w szczególności zajęciach rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych.

- w ramach integracji uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z uczniami pełnosprawnymi

- przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.

D.K.

Aktualności

Kontakt

  • ZPO nr 3 Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim
    ul. Leśna 2,
    21-560 Międzyrzec Podlaski

    http://sp3miedzyrzec.edupage.org/
  • (083) 371 - 78 - 35

    NUMERY KONT
    OBIADY : 15803900060000000882390003
    CZESNE - przedszkole: 85803900060000000882390004

Galeria zdjęć