Statut Standardy Ochrony Małoletnich KLAUZULA INFORMACYJNA RODO Zgłoszenie na wyżywienie dziecka w ZPO3 Program profilaktyczny "Żyj zdrowo" Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów Regulamin przyznawania nagrody złotego, srebrnego i brązowego pióra Wzory podań Procedura Kontroli Realizacji Obowiązku Szkolnego Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego Procedura udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej Szkolny regulamin korzystania z podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych Wycieczki Zasady bezpieczeństwa na wycieczce szkolnej Wniosek_świetlica Godzina dostępności nauczycieli dla ucznia i rodzica O szkole

Dokumenty

Program profilaktyczny "Żyj zdrowo"

Wersja do pobrania - Program_profilaktyczny_aktualizacja_wrzesien_2015._(1).doc

 

 

 

Szkoła Podstawowa Nr 3

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Jana Pawła II

w Międzyrzecu Podlaskim

PROGRAM

PROFILAKTYCZNY ,,ŻYJ ZDROWO”

DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI

 IM. JANA PAWŁA II

W MIĘDZYRZECU PODLASKIM

NA LATA 2013 - 2016

                                                                                                                            

SPIS TREŚCI

 WSTĘP

 

DIAGNOZA ŚRODOWISKA WYCHOWAWCZEGO

                                                                                             

STRUKTURA PROGRAMU

 

  1. CELE PROGRAMU

 

Cel nadrzędny

Cele operacyjne

 

  1. TREŚCI PROGRAMU ZE WSKAZANIEM ADRESATA

 

Uczniowie

Rodzice

Nauczyciele

 

  1. STRATEGIE I METODY REALIZACJI PROGRAMU

 

Strategie informacyjne

Strategie edukacyjne

Strategie działań alternatywnych

Strategie interwencyjne

 

  1. PODSTAWA PRAWNA

 

  1. PLAN DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH

 

Rodzaje zadania

Profilaktyka uniwersalna

Profilaktyka selektywna

Profilaktyka wskazująca

      Cele

Sposoby realizacji

Termin

Osoby współodpowiedzialne

 

  1. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA REALIZACJĘ PROGRAMU

 

  1. MONITOROWANIE I EWALUACJA PROGRAMU

 

  1. KIERUNKI DZIAŁAŃ INTERWENCYJNYCH

 

  1. PRZEWIDYWANE EFEKTY PODJĘTYCH DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH

 

  1. INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE SZKOŁĘ W DZIAŁANIACH PROFILAKTYCZNYCH

 

  1. PROFILAKTYKA W PODRĘCZNIKACH

 

            WSTĘP

            Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczanie i likwidowanie czynników, które blokują prawidłowy rozwój i zaburzają zdrowy styl życia.

Profilaktyka jest przede wszystkim sposobem chronienia człowieka przed zagrożeniami, reagowaniem na nie. Jej głównym celem jest ochrona człowieka, dziecka, ucznia przed wszelkimi zakłóceniami w rozwoju.

            Wychowanie jest procesem, w którym wychowanek ma dojść do pełni osobowego rozwoju poprzez uznanie i przestrzeganie norm społecznych, przyjęcie postawy życzliwości i miłości do ludzi, uświadomienie sobie celów życiowych, wzrost poczucia odpowiedzialności za własny rozwój i dobro wspólne. Wychowanie jest nadrzędne do profilaktyki.

Opracowany program profilaktyczny „Żyj zdrowo” jest zgodny z potrzebami uczniów. Uwzględnia specyfikę szkoły, środowiska lokalnego, zasoby ludzkie konieczne do realizacji założonych w programie zadań. Bierze pod uwagę warunki i możliwości rozwojowe dzieci i młodzieży. Jest integralna częścią wychowania zdrowotnego. Podejmuje zadania promujące zdrowy styl życia. Uwzględnia poszanowanie praw dziecka.       

Działania profilaktyczne realizowane będą w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy, zajęć z określonych przedmiotów, podczas uroczystości i  imprez szkolnych oraz poprzez różne formy działalności pozalekcyjnej szkoły. Przewidziano uczestnictwo uczniów w warsztatach, spektaklach, akcjach, festynach, konkursach z wykorzystaniem różnorodnych metod i form ich aktywności.

Program profilaktyczny „Żyj zdrowo” jest spójny z programem wychowawczym szkoły.

Celem tego programu jest przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia – bez papierosów, alkoholu, narkotyków, bez agresji    i przemocy, tworzenie szkoły nadziei – miejsca, które pomaga młodemu człowiekowi odnaleźć odpowiedź na zasadnicze pytanie – jak dobrze żyć w XXI wieku.

DIAGNOZA ŚRODOWISKA WYCHOWAWCZEGO

Podstawą do opracowania Programu profilaktycznego „Żyj zdrowo” była dokładna diagnoza sytuacji szkolnej i rodzinnej uczniów, analiza problemów występujących w środowisku lokalnym, a także wnioski z realizacji programu wychowawczego szkoły.

            W oparciu o wyniki obserwacji, rozmów, wywiadów, ankiet przeprowadzanych wśród uczniów, rodziców, nauczycieli wyróżniono następujące pozytywne cechy pracy szkoły;

  1. w szkole uczniowie czują się dość bezpiecznie,
  2. przestrzegane są prawa i obowiązki ucznia,
  3. szkoła organizuje zajęcia pozalekcyjne,
  4. nauczyciele są otwarci na pojawiające się problemy, gotowi służyć pomocą uczniom,
  5. w szkole podejmowane są tematy trudne - szkodliwość palenia tytoniu, picia alkoholu, używania narkotyków i innych substancji uzależniających, przemocy,  prawa dziecka, itp.
  6. szkoła realizuje działania poprzez program wychowawczy, mają one charakter zaplanowany, długofalowy - w odróżnieniu od działań okazjonalnych.

 

Należy zwrócić uwagę na:

  1. rozwijanie profilaktyki uzależnień, podejmowanie na szeroką skalę działań profilaktycznych w szkole, korzystanie z ofert pozaszkolnych
  2. wyeliminowanie pojawiających się oznak palenia papierosów przez uczniów, przypadków picia alkoholu - zwłaszcza piwa, sięgania po środki odurzające i psychoaktywne,
  3. wzbogacenie oferty zajęć pozalekcyjnych, aby jak największy odsetek uczniów korzystał z tej formy pracy szkoły – jako antidotum na nudę i sposób na pożyteczne i przyjemne spędzanie czasu wolnego,
  4. wyeliminowanie wulgaryzmów słownych, problemu agresji wśród uczniów, szukanie metod wyciszenia jej, poszanowanie godności drugiego człowieka
  5. poszerzenie oferty szkoleń i wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli w zakresie problemów uzależnień.

 

W sytuacji, gdy niemal codziennie media relacjonują przypadki patologicznych zachowań dzieci i młodzieży, gdy utrzymuje się wysoki poziom przestępczości nieletnich, a jednocześnie niewydolności wychowawczej znacznej części rodzin, ich bezrobocia - skierowanie uwagi wszystkich osób na ukazanie właściwej drogi młodym ludziom jest przedsięwzięciem szczególnie zasadnym.

Szkoła nasza funkcjonuje w mieście o wysokim wskaźniku bezrobocia. Rodziny pozostające bez środków do życia zgłaszają się licznie po pomoc do MOPS, każdego roku p.150 uczniów korzysta z bezpłatnego dożywiania w stołówce  szkolnej.

Zjawisko braku perspektyw życiowych – brak pracy i stałych źródeł dochodów, praca rodziców poza krajem lub poza miejscem zamieszkania, nadużywanie alkoholu, sięganie po inne środki uzależniające przybiera tendencję wzrostową i dotyka coraz większej grupy osób, w tym bezpośrednio i pośrednio dzieci.

Szacuje się, że w każdej klasie szkolnej jest kilkoro dzieci z rodzin z problemem alkoholowym. Uczniowie ci stanowią ok. 20% uczniów naszej szkoły. Dzieci z rodzin pijackich, o niskim poziomie kultury piją alkohol częściej niż dzieci z rodzin nie dotkniętych problemem alkoholowym.

Niebezpieczeństwo związane z rozwojem uzależnień jest ogromne, zważywszy na fakt, iż w Międzyrzecu Podlaskim dostęp do wszelkiego rodzaju środków uzależniających jest łatwy (m. in. rozwinięta jest sieć nielegalnej sprzedaży związana z handlem przygranicznym), a zakaz sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych młodzieży do lat 18 jest przez  niektórych sprzedawców łamany (jak wiadomo z sondaży), bądź przez  małoletnich umiejętnie omijany. W roku 2010 dodatkowo pojawiły się dwa sklepy z „dopalaczmi”.

Nasza szkoła jest środowiskiem zdecydowanie przyjaznym dziecku, dbającym o zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa – zarówno fizycznego, jak i psychicznego, przy ścisłej współpracy z rodzicami.

Działania nauczycieli nastawione są na kształtowanie zdrowej osobowości wychowanków, oraz na otwieranie przed nimi drogi do szczęśliwego życia.

STRUKTURA PROGRAMU

  1. CELE PROGRAMU

Cel nadrzędny – Promowanie zdrowego stylu życia

Cele operacyjne:

  • Pokazanie perspektyw zdrowego i szczęśliwego życia bez sięgania po alkohol i inne środki uzależniające
  • Dostarczenie informacji o alkoholu i innych substancjach uzależniających oraz o zagrożeniach związanych z ich zażywaniem
  • Ukazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego
  • Uczenie zachowań asertywnych, w tym umiejętności odmawiania oraz  panowania nad emocjami
  • Wskazanie konstruktywnych sposobów w radzeniu sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi
  • Wzrost samoakceptacji, zadowolenia z siebie, bezpieczeństwa w grupie,
  • Zwrócenie uwagi na prawa dziecka
  • Uwrażliwienie na problem wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży
  •  
  1. TREŚCI PROGRAMU ZE WSKAZANIEM ADRESATA

 

Uczniowie:

  • Uczenie najważniejszych umiejętności psychologicznych i społecznych, np. umiejętności radzenia sobie ze stresem, nawiązywania i podtrzymywania dobrych kontaktów z innymi, umiejętność odmawiania, itp.
  • Przestrzeganie norm społecznych, poszanowanie wartości i drugiego człowieka
  • Rozwijanie umiejętności prowadzenia zdrowego trybu życia
  • Uczenie akceptowanych społecznie form spędzania czasu wolnego
  • Przekazanie rzetelnej i adekwatnej wiedzy o konsekwencjach zachowań ryzykownych

 

Rodzice:

  • Podnoszenie wiedzy i umiejętności wychowawczych rodziców
  • Współudział rodziców przy rozwiązywaniu konfliktów klasowych i szkolnych
  • Współdecydowanie rodziców o formach pracy pozalekcyjnej uczniów, o kierunkach działań profilaktycznych w klasie     i w szkole
  •  Pomoc rodzicom w rozwiązywaniu problemów dziecka

 

Nauczyciele:

  • Prezentowanie prawidłowych wzorców zachowań przez nauczycieli i innych pracowników szkoły
  • Podnoszenie wiedzy i doskonalenie kompetencji wychowawczych nauczycieli
  • Rozwijanie umiejętności dobrej współpracy nauczyciele-rodzice
  • Reagowanie na nieprawidłowe zachowania uczniów

 

  1. STRATEGIE I METODY REALIZACJI PROGRAMU

 

Strategie informacyjne

  • Pogadanka
  • Spotkanie ze specjalistą
  • Prezentacja filmu
  • Praca w oparciu o tekst
  • Prezentacja teatralna

 

     Strategie edukacyjne

  • Realizacja znanych programów profilaktycznych
  • Twórczość plastyczna i literacka
  • Drama
  • Przedstawienia
  • Burza mózgów
  • Dyskusja
  • Symulacje różnych sytuacji życiowych
  • Technika uzupełniania zdań
  • Gry i zabawy dydaktyczne
  • Uroczystości i imprezy szkolne

 

     Strategie działań alternatywnych

  • Koła zainteresowań
  • Spotkania hobbystów
  • Wycieczki
  • Festyny
  • Zajęcia i zawody sportowe

 

      Strategie interwencyjne

  • Interwencja w środowisku szkolnym ucznia
  • Interwencja w środowisku domowym ucznia
  • Interwencja w sytuacji kryzysu rozwojowego (prowadzona przez specjalistę)
  • Pomoc psychologiczna, pedagogiczna
  • Terapia specjalistyczna indywidualna i grupowa (prowadzona przez specjalistę)

 

  1. PODSTAWA PRAWNA
  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
  • Konwencja o Prawach Dziecka
  • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późniejszymi zmianami
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z późniejszymi zmianami
  • Ustawa z dnia 09 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
  • Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii z późniejszymi zmianami
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich
  • Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego
  • Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991r. z późniejszymi zmianami
  • Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z dnia 28 sierpnia 2015 r. poz. 1249)
  • Podstawa programowa kształcenia ogólnego oraz dokumenty wewnętrzne szkoły: statut szkoły, program wychowawczy szkoły

 

5. PLAN DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH

Rodzaje zadania

1

Cele

2

Sposoby realizacji

3

Termin

4

Osoby współodpowiedzialne

5

 

 

Profilaktyka

uniwersalna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie odpowiedzialności za siebie i innych, za podejmowane decyzje i zachowania.

Szerzenie wśród dzieci i młodzieży znajomości praw dziecka i ucznia oraz wyrabianie nawyku poszanowania go.

 

 

Zapewnienie dzieciom i młodzieży dobrych warunków wszechstronnego rozwoju – zapobieganie zachowaniom ryzykownym.

 

Kształtowanie właściwych postaw wobec uzależnień i substancji psychoaktywnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opóźnianie wieku inicjacji nikotynowej, alkoholowej, narkotykowej.

 

 

Kształtowanie postaw asertywnych, wyrabianie szacunku dla samego siebie i swoich decyzji.

 

 

Promocja zdrowego stylu życia.

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie pozytywnego obrazu siebie poprzez:

poznawanie swoich mocnych stron.

Docenianie własnych sukcesów.

 

Właściwa organizacja czasu wolnego. Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, umiejętności poprzez organizowanie kół zainteresowań i zajęć alternatywnych.

 

 

Szkolenie kadry pedagogicznej w zakresie umiejętności wychowawczych.

 

 

 

 

 

Zacieśnienie współpracy szkoły z domem rodzinnym ucznia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapoznanie uczniów z punktami statutu dotyczącymi zakazu używania środków uzależniających, przeciwdziałaniu agresji i przemocy, praw i obowiązków uczniów.

Lekcje wychowawcze dotyczące praw i obowiązków ucznia i praw dziecka oraz odpowiedzialności za łamanie norm społeczno – moralnych.

Rozwijanie wrażliwości społecznej dzieci i młodzieży – uwrażliwianie na potrzeby rówieśników potrzebujących pomocy i na potrzeby innych ludzi.

Spotkania z policją.

Podejmowanie tematyki dbałości o zdrowie na różnych zajęciach i przedmiotach.

 

Prawda i mity na temat uzależnień.

                                                                                                                                                                                                                      Informowanie o społecznych i zdrowotnych skutkach uzależnień – prowadzenie działań informacyjno – edukacyjnych:

- projekcje filmów edukacyjnych dotyczących zagrożeń cywilizacyjnych, o tematyce profilaktycznej,

- warsztaty profilaktyczne

- gazetki tematyczne, plakaty informacyjne

- literatura tematyczna, broszurki, ulotki

- twórczość plastyczna – plakaty, komiksy – konkursy plastyczne

- twórczość literacka – poezja, proza – konkursy literackie

- konkursy wiedzy, quizy z zakresu uzależnień

- informacja o kontaktach z instytucjami i specjalistami  zajmującymi się problematyką uzależnień, przemocy, praw dziecka, itp.

 

Realizacja programów profilaktycznych bądź ich elementów:

Spójrz inaczej

Elementarz II czyli Program Siedmiu Kroków

Nasze spotkania

To jest Twoja decyzja

Znajdź właściwe rozwiązanie, Nie pal przy mnie proszę, Trzymaj formę, itp.

 

Realizacja zajęć profilaktyczno-wychowawczych: Jaki jestem”, „Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach”, „Asertywność na co dzień”, „Razem przeciw przemocy i agresji”, „Sztuka odmawiania”,  pogadanki klasowe poruszające tematy dotyczące godności i podmiotowości ucznia.

 

 

Udział dzieci i młodzieży w akcjach profilaktycznych w szkole i poza szkołą:

Konkurs ,,Młodość- Trzeźwość”, udział w „Dniu Życia”

Festyn miejski ,,Dzień Sportu i Profilaktyki”,

Spotkania z teatrem profilaktycznym – spektakle profilaktyczne

 

Udział dzieci i młodzieży  w zawodach sportowych,

konkursach artystycznych i przedmiotowych.

Promowanie sukcesów młodzieży (artystycznych, naukowych, sportowych) poprzez nagrody, pochwały, stypendia.

 

 

 

Działania organizacji szkolnych - SKS, SK LOP,  SU, Szkolne Koło Caritas. 

Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych. 

 

Kierowanie uczniów do udziału w zajęciach  i organizacjach pozaszkolnych.

 

 

 

 

Propagowanie kursów i szkoleń

Referaty

Warsztaty szkoleniowe

Lekcje otwarte, superwizje

Szkoleniowe rady pedagogiczne

Promowanie literatury z zakresu profilaktyki i wychowania, scenariuszy przedstawień i imprez, zachęcanie do udziału w organizowanych i ogłaszanych akcjach w szkole i poza szkołą.

 

Pedagogizacja rodziców:

Profilaktyka domowa,

Zainteresowanie rodziców problematyką uzależnień, agresji, poszanowania praw dziecka – pogadanki, przedstawianie wyników ankietowania, włączanie do akcji prowadzonych w szkole i poza szkołą.

    

 

 

wrzesień

 

 

 

 

 

Zgodnie z planami pracy wychowawcy klasowego i pedagoga szkolnego

 

 

 

 

Zgodnie z planami pracy  dydaktycznej oraz planami pracy wychowawcy klasowego i pedagoga szkolnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kwiecień

czerwiec

raz w semestrze

 

 

 

praca ciągła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z kalendarzem szkoleń

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca ciągła zgodna z oczekiwaniem rodziców

 

 

Wychowawcy

 

 

 

 

 

Wychowawcy, Pedagog szkolny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wychowawcy, Pedagog szkolny,

Nauczyciele, Wychowawcy świetlicy

Nauczyciele biblioteki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pedagog szkolny, Wychowawcy klas                   

 

 

 

 

 

Dyrektor szkoły, Wychowawcy klas

Nauczyciele

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyrektor szkoły, Lider WDN, Liderzy zespołów przedmiotowych i wychowawczego, Pedagog szkolny,

Nauczyciele biblioteki

 

 

 

 

 

 

 

Wychowawcy klas, Lider Zespołu Wychowawczego, Pedagog szkolny,

 

 

Profilaktyka

selektywna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyodrębnianie grup

dzieci i młodzieży, które

wychowują się w niekorzystnych warunkach:

-patologicznych

-dysfunkcyjnych

-ubogich, bezrobotnych

-z problemem alkoholowym, itp.

 

 

 

 

 

Zdiagnozowanie ich potrzeb i trudności, określenie stopnia zagrożenia, charakteru i głębokości problemów psychologicznych, rodzinnych, szkolnych.

 

 

Podjęcie wczesnej interwencji.

 

Opracowanie przez wychowawców klasowych informacji o uczniach trudnych – z podaniem przyczyn zaistniałych trudności.

 

Kontrola zachowania uczniów, postępów w nauce, bliższe poznanie środowiska rodzinnego, uwarunkowań społecznych.

 

 Wymiana informacji o sposobach pracy z uczniami  trudnymi – współpraca w zakresie usuwania istniejących problemów wychowawczych.

 

 Przedstawienie na Radzie Pedagogicznej zebranych informacji o sytuacji profilaktyczno – wychowawczej.

 

Kierowanie uczniów do pedagoga szkolnego, do  PPP    i do poradni specjalistycznych, objęcie ich pomocą psychologiczno – pedagogiczną w szkole.

 

 Współpraca z Policją, Sądem dla Nieletnich, PPP, MKRPA, PCPR , w zwalczaniu zjawisk negatywnych.

 

 

Zgłaszanie dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia  do MOPS, MKRPA w celu objęcia ich akcją pomocy społecznej

(wypoczynek letni, wycieczki, bezpłatne obiady, dofinansowanie do zakupu podręczników, stypendia socjalne).

 

Praca indywidualna z uczniem.

Spotkania grupowe.

 

Kierowanie uczniów do klubów sportowych, świetlicy socjoterapeutycznej, organizacji, kół zainteresowań, itp.

 

Stosowanie środków organizacyjno – dyscyplinarnych (nagany, ocena z zachowania).

Współpraca z rodziną dziecka – udzielanie fachowej pomocy i wsparcia.

Udostępnianie rodzicom i uczniom informacji o specjalistycznej pomocy poza szkołą.

 

 

Praca

ciągła

 

 

Praca

ciągła

 

 

 

 

 

 

Luty

Czerwiec

 

Praca

ciągła

 

 

Zgodnie z potrzebami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wychowawcy klas

 

 

 

Wychowawcy klas, Pedagog szkolny

 

 

 

 

 

 

 

Pedagog szkolny

Lider zespołu wychowawczego

 

Wychowawcy klas, Pedagog szkolny

 

 

 

Pedagog szkolny, Wychowawcy klas

Wychowawcy świetlicy

 

 

 

 

Pedagog szkolny, Wychowawcy klas

Wychowawcy świetlicy

 

 

 

 

 

 

 

 

Wychowawcy klas, Dyrektor szkoły

Pedagog szkolny,

 

 

 

 

 

 

Profilaktyka wskazująca

 

Zorganizowanie specjalistycznej pomocy dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin funkcjonujących w sposób zaburzony i patologiczny.

 

Ograniczanie głębokości i czasu trwania zaburzeń /uzależnień/

Zmniejszenie szkód związanych z ryzykownym trybem życia.

 

 

 

Współpraca z osobami i instytucjami pozaszkolnymi w sprawie organizacji pomocy rodzinom w trosce o dobro dziecka:

Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

Policją,

Miejskim Zespołem Interdyscyplinarnym ds. przemocy w rodzinie 

Kuratorami: zawodowymi, społecznymi

Placówkami służby zdrowia

Poradniami i oddziałami odwykowymi

Organizacjami samopomocowymi

Biurem Rzecznika Praw Dziecka

 organizacjami pozarządowymi – PARPA, Monar,  Karan, Towarzystwem ,,Powrót z U” i innymi.

 

Opiniowanie i wnioskowanie do Sądu w sprawie uczniów i ich rodzin

- sprawy opiekuńcze, nieletnich, alkoholowe.

 

 

 

Zgodnie z potrzebami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyrektor szkoły, Pedagog szkolny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA REALIZACJĘ PROGRAMU

 

  • Dyrektor szkoły
  • Pedagog szkolny
  • Wychowawcy klas i świetlicy
  • Nauczyciele
  • Nauczyciele biblioteki
  • Rodzice

 

  1. KIERUNKI DZIAŁAŃ INTERWENCYJNYCH

 

  1. Doskonalenie umiejętności oraz wzbogacanie wiedzy nauczycieli o zagadnienia dotyczące:
    • Bezpieczeństwa uczniów, przeciwdziałania agresji i przemocy
    • uzależnień,
    • postępowania w konkretnych przypadkach zgodnie z procedurami, w tym stosowania odpowiednich form pomocy,
    • regulacji prawnych.

 

  1. Organizowanie profilaktycznych zajęć edukacyjnych w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy klasy, zastępstw lub spotkań dodatkowych.
  2. Realizowanie programów profilaktycznych przez odpowiednio przygotowanych i przeszkolonych nauczycieli oraz specjalistów z zewnątrz.
  3. Promocja zdrowego stylu życia (kształtowanie umiejętności samodzielnego dokonywania właściwych wyborów zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi).
  4. Kształtowanie systemu wartości – czerpanie z wzorców osobowych.
  5. Organizowanie w szkole imprez tematycznych (konkursy, przedstawienia). 
  6. Włączenie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego do konkretnych działań.
  7. Stała współpraca z rodzicami uczniów w celu przekazywania im wiedzy na temat istniejących zagrożeń, a także zapoznania ich z działaniami szkoły wynikającymi z programu,
  8. Współudział szkoły w organizowaniu imprez profilaktycznych na terenie miasta, współpraca ze środowiskiem lokalnym.
  9. Stopniowe wyposażanie biblioteki szkolnej w fachowe materiały i publikacje dotyczące profilaktyki.

 

  1. PRZEWIDYWANE EFEKTY PODJĘTYCH DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH

  

  1. Nauczyciele różnych przedmiotów posiadają wiedzę z zakresu profilaktyki. Potrafią podjąć odpowiednie działania w  

          konkretnych przypadkach i zastosować właściwe formy pomocy.

  1. W szkole prowadzone są wartościowe programy profilaktyczne dla uczniów.
  2. Uczniowie mają świadomość zagrożeń wynikających z używania środków uzależniających.
  3. Rodzice coraz chętniej współpracują ze szkołą w zakresie zapobiegania niepożądanym zachowaniom młodzieży.
  4. Uczniowie z rodzin ubogich mają możliwość skorzystania z odpowiednich form pomocy materialnej.
  5. Uczniowie i ich rodzice korzystają ze wsparcia instytucji profesjonalnych.
  6. Biblioteka szkolna wyposażona jest w materiały  i publikacje dotyczące profilaktyki.

 

 

  1.  INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE SZKOŁĘ W DZIAŁANIACH PROFILAKTYCZNYCH

Nazwa instytucji

I. Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Białej Podlaskiej Filia w Międzyrzecu Podlaskim

II. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej

III. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyrzecu Podlaskim

IV. Komisariat Policji w Międzyrzecu Podlaskim

V. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Białej Podlaskiej

VI. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim

VII Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim III Wydział Rodzinny i Nieletnich, Kuratorzy rodzinni

VIII Poradnia „Powrót z U” w Białej Podlaskiej

 

 

  1.  PROFILAKTYKA w publikacjach

 

  1. „Drugi elementarz – czyli program 7 kroków” -  program profilaktyki uzależnień skierowany dla uczniów, nauczycieli i rodziców. K. Wojcieszek  PARPA
  2. „Przemoc wobec dzieci”  zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych opracowanie A. Pacewicz  PARPA
  3. „Przygotowanie do profilaktyki domowej”  A. Arendarska, K. Wojcieszek  PARPA
  4. „Zdrowiej i świadomiej żyć” – materiały dla nauczycieli opracowane przez zespół przy Ośrodku Społeczno-Psychologicznym w Eupen w Belgii, wydawca Fundacja   Wychowawców i Młodzieży „PROM” W - wa 1993r.
  5. „Szkoła, Która ochrania. Szkolny program profilaktyki”. Barbara i Grzegorz Paziowie
  6. „Saper czyli jak rozminować agresję. Program profilaktyczno – wychowawczy”. Renata Knez, Wojciech Słonina
  7. „Programy profilaktyczne. Podstawy profesjonalnej profilaktyki”. Joanna Szymińska
  8. „Nikotyna, alkohol, narkotyki. Profilaktyka uzależnień”. Krzysztof Zajączkowski
  9. „Dziękuję ... nie piję, nie palę, nie biorę”. Krzysztof Zajączkowski
  10. „Sekty – religijny supermarket”. Ewa Kosińska, Mariusz Gajewski
  11. „Sekty”. Mariusz Gajewski
  12. „Zły dotyk” – materiały w ramach  ogólnopolskiej kampanii

 

  1.  MONITOROWANIE I EWALUACJA PROGRAMU

 

Monitorowanie Programu profilaktycznego „Żyj zdrowo” odbywa się na bieżąco w czasie jego realizacji. W celu zobiektywizowania monitoringu mogą być zastosowane następujące metody: testy i ankiety dla nauczycieli, rodziców i uczniów.

EWALUACJA PROGRAMU

 Ewaluacja Programu profilaktycznego „Żyj zdrowo” dokonana zostanie pod koniec każdego roku szkolnego.

Cel ogólny ewaluacji:

  •   Podniesienie efektywności pracy szkoły

Cel szczegółowy:

  • Sprawdzenie funkcjonowania Programu profilaktycznego „Żyj zdrowo” w praktyce szkolnej oraz jego modyfikacja i wyeliminowanie dostrzeżonych braków.

Możliwe metody zbierania informacji: obserwacja, analiza dokumentów szkolnych, analiza osiągnięć uczniów, wywiady oraz badania kwestionariuszowe: techniki socjometryczne, wypracowania, ankiety, sondaże, itp.

Aktualności

Kontakt

  • ZPO nr 3 Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim
    ul. Leśna 2,
    21-560 Międzyrzec Podlaski

    http://sp3miedzyrzec.edupage.org/
  • (083) 371 - 78 - 35

    NUMERY KONT
    OBIADY : 15803900060000000882390003
    CZESNE - przedszkole: 85803900060000000882390004

Galeria zdjęć