Laboratoria Przyszłości

           

Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach Programu szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych.

Nasza szkoła w ramach programu otrzymała 196 800 zł. Dzięki tym pieniądzom pracownie: informatyczna, chemiczna, fizyczna, biologiczna i matematyczna otrzymały dodatkowe pomoce dydaktyczne. Zakupiliśmy też drukarkę 3D wraz z kompatybilnym skanerem, długopisy 3D, gogle VR, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami.

Na naszej stronie internetowej  będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskanie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej Będzie się działo!

 

Długopisy 3D

 

                  

  Wiadomo, że najtrudniejszy jest pierwszy krok a później, to już jest tylko dobra zabawa i zdobywanie nowych umiejętności.

    Uczniowie klas 3a i 3b na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniowie na zajęciach logopedycznch korzystali z długopisów 3D.

Praca z tym narzędziem uwolniła kreatywność, ćwiczyła myślenie trójwymiarowe, rozwijała wyobraźnię, a także sprzyjała współpracy i integracji dzieci, kształtowała wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania. Dzięki technologii 3D na lekcji powstały niezwykłe i oryginalne konstrukcje przestrzenne.

 

Sprzęt zakupiony w ramach Programu „Laboratoria Przyszłości”

na lekcjach fizyki.

 

           

   Doświadczenia są najlepszą formą uczenia, dlatego uczniowie klas ósmych na lekcjach fizyki  korzystali z zestawów do budowy prostych obwodów elektrycznych zakupionych w ramach  programu „Laboratoria Przyszłości”. Zajęcia, na których używane były zakupione pomoce dydaktyczne wspaniale wprowadziły uczniów w świat elektryczności. Budowali oni  obwody elektryczne oraz mierzyli napięcie i natężenie w obwodach.

   Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający rozwijaniu zainteresowań i umiejętności praktycznych. Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwala na uatrakcyjnienie lekcji oraz pomaga uczniom w zdobywaniu praktycznych umiejętności.

 

11 listopada z długopisem 3D

 

           

      Z okazji Święta Niepodległości klasa 2 a przygotowała emblematy w ojczystych barwach naszego kraju. Wszystko udało nam się zrealizować dzięki technologii 3D, która umożliwiła nam tworzenie tych niezwykłych przestrzennych konstrukcji. Długopis 3D jest rozwiązaniem, które zdecydowanie ułatwia prowadzenie innowacyjnych, a tym samym bardzo atrakcyjnych lekcji. Ponadto rozwija kreatywność oraz wyobraźnię przestrzenną i artystyczną dzieci. Efekt pracy jest natychmiastowy, co wyzwala dobre emocje, które wspomagają proces uczenia. Uczniowie je uwielbiają!

 

Gogle VR

 

                                 

Podróże kształcą. To wie każdy z nas! W naszej szkole w ramach zajęć specjalistycznych, podróże te odbyły się w formie wirtualnej. Dzięki okularom VR- wirtualnej rzeczywistości,  uczniowie odwiedzili interesujące ich  zakątki naszego globu. Zajęcia z użyciem nowoczesnej technologii, okazały się świetną alternatywą  poszerzenia wiedzy o świecie, odwiedzenia ciekawych miejsc, obejrzenia zabytków, dostarczając przy tym niezapomnianych wrażeń.

 

                                                                                 

Jak najłatwiej dotrzeć do najmłodszego pokolenia? - Mówiąc ich językiem – językiem nowych technologii. Dlatego w dn. 29 i 30 listopada, podczas zajęć z edukacji przyrodniczej nt. Podstawowe narządy i układy w ciele człowieka, wirtualna rzeczywistość zawitała do kl. 3b i 3a.  Pod czujnym okiem Pani Anny Izdebskiej i wychowawczyń, uczniowie  ruszyli przy pomocy gogli VR, w swoją pierwszą wyprawę wewnątrz ciała człowieka.  To nowe doświadczenie było ciekawym przeżyciem. Oprócz wiedzy dostarczyło dzieciom  wiele emocji i radości. Uczniowie już z niecierpliwością czekają na kolejną taką lekcję.

                                                                      

 

Lekcje biologii jeszcze ciekawsze dzięki programowi

,,Laboratoria Przyszłości”

 

                                                       

Otaczający świat najlepiej poznaje się obserwując go wnikliwie.

Nasz szkoła od lat była wyposażona w sprzęt mikroskopowy. Jednak dopiero Program ,,Laboratoria Przyszłości” umożliwił zakup mikroskopu wyposażonego w kamerę, dzięki czemu ,,mędrca szkiełko” i nasze oko może powiększone obrazy najrozmaitszych preparatów oglądać w komfortowy sposób - wyświetlane na tablicy interaktywnej.

Lekcje biologii stały się jeszcze ciekawsze. Nabyte także w ramach programu preparaty mikroskopowe cała klasa może oglądać jednocześnie, gdy nauczyciel opowiada o świecie niewidocznym ,,gołym okiem”.

                                                 

 

 ZNAKI  DROGOWE  Z  DŁUGOPISEM 3D

 

W ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy 2d pracowali na lekcji techniki z Długopisami 3D. Rysowanie Długopisem 3D to rozwijanie kreatywności, nauka planowania przestrzennego, a zarazem okazja do ćwiczeń koncentracji, uwagi i motoryki małej.

Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonali  znaki  drogowe, które  posłużyły  do utrwalenia zasad bezpieczeństwa na drodze. Mali twórcy wykazali się wielkim zaangażowaniem. Lekcja upłynęła w radosnej i twórczej atmosferze.

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac uczniów.

 Anna Nikołajew , Zuzanna Bońkowska

 

Niezwykła lekcja przyrody

 

                         

W dniach 14 i 15 grudnia uczniowie klas 2d i 2c pod okiem p. Zuzanny Bońkowskiej i wychowawczyń wzięli udział w niezwykłej lekcji przyrody z wykorzystaniem gogli VR. Dzieci przeniosły się w niezwykłą podróż do miejsc, w których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie były – od zamarzniętej tundry koła podbiegunowego po dżunglę Tajlandii. Obserwowały dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Pływały z lwami morskimi, rybami i rekinami, spotkały niedźwiedzia polarnego i słonia, a to wszystko w zaciszu swojej szkoły. Zajęcia dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń. Z pewnością niejednokrotnie powtórzymy te niezwykłe doświadczenia.

 

Długopisy 3D na zajęciach rewalidacji

 

                                          

Uczeń klasy Ib w ramach Programu "Laboratoria Przyszłości" na lekcji rewalidacji korzystał z długopisu 3D.

Na początku chłopiec czuł się niepewnie, ponieważ pierwszy raz widział takie narzędzie pracy. Po udzieleniu instrukcji oraz dodatkowych wskazówek ze strony nauczyciela wspomagającego bardzo chętnie wykonywał powierzone mu zadanie. 

Praca ta sprawiła chłopcu dużą przyjemność, a jednocześnie rozwijała jego kreatywność, wyobraźnię przestrzenną oraz cierpliwość. 

                                                                  

 

Lekcja matematyki

 

Uczniowie klas czwartych podczas pracy na lekcji wykorzystali banknoty i monety magnetyczne, dzięki temu zadania dotyczące jednostek monetarnych zostały rozwiązane błyskawicznie.

Nauka okazała się jednocześnie dobrą zabawą.

Umiejętność zamiany jednostek długości i wagi dzieci sprawdzały na zajęciach dodatkowych wykorzystując domino matematyczne .

                                                                      

 

Ozdoby świąteczne długopis 3D

 

                 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Zarówno dorośli, jak  i dzieci – ulegają ich magii. Nie ma osoby,  która oparłaby się dekorowaniu domu, czy przystrajaniu choinki. Również w tym temacie pomocne okazują się  nowe technologie. Dlatego uczniowie kl. 3a, 3b i 2b  na zajęciach technicznych wykorzystali niedawno nabyte umiejętności i przy pomocy długopisów 3D  urzeczywistnili swoje świąteczne projekty. W ten sposób powstały przepiękne dekoracje, które będą największą ozdobą świątecznego drzewka.

                                                    

Budowa atomu

 

Nauka chemii  nie musi być nudna. Aby rozwijać zainteresowania uczniów budową atomu można wykorzystać interaktywną formę. Interesującym projektem zrealizowanym przez klasy siódme było wykonanie przestrzennego modelu budowy atomu pierwiastka chemicznego. Uczennica klasy 7b Edyta Radzikowska wykonała model atomu glinu wydrukowany przy pomocy drukarki 3D. Taki model materii niewidzialnej dla oka ludzkiego, ułatwi zrozumienie i zapamiętanie jej budowy.

 

                       

 

Ciekawa lekcja fizyki z wykorzystaniem soczewek

 

                       

Czy można podpalić papier przy odpowiednim operowaniu lupą (soczewką) w piękny słoneczny dzień?

Na to pytanie musieli odpowiedzieć uczniowie klasy 8b wykonując doświadczenie z optyki używając soczewek, które zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Fale świetlne przenoszą energię. Gdy są pochłaniane przez materię ich energia jest przekazywana materii i ogrzewa ją. Lupa skupia promienie słoneczne w jednym punkcie będącym jej ogniskiem. W ten sposób dostarczana jest duża dawka energii, która rozprowadza się po całym materiale i osiąga wysoką temperaturę. W przypadku materiałów palnych prowadzi do zapłonu. Dzięki słonecznej pogodzie udało się wielokrotnie  zapalić papier.

 

,,Laboratoria Przyszłości”- doświadczalne poznawanie organizmu człowieka

 

Poznawanie tajników budowy organizmu człowieka przestało być dla uczniów klas 7 abstrakcją. Dzięki  pomocom naukowym uzyskanym w ramach prgramu ,,Laboratoria Przyszłości” młodzież ma możność zrozumieć funkcjonowanie oka, budowę szkieletu , funkcje poszczególnych rodzajów zębów czy    elementów dłoni.  Dodatkowo karty pracy wymagają od uczennic i uczniów znajomości języka angielskiego. Tym sposobem wiedza teoretyczna uzyskana wcześniej zyskuje odniesienie w rzeczywistości. 

                                                                                                            Beata Ługowska

                                                          

 

Dzień Ojca

                

Praca z długopisami 3D zawsze jest dla dzieci dużą atrakcją. Tym razem z okazji zbliżającego się Dnia Ojca, uczniowie klasy 3b wykorzystując długopisy 3D wykonali wg własnego pomysłu breloczki do kluczy, które podarują swoim tatusiom.

Roboty Dash

       Dash to najprawdziwszy robot. Dzięki licznym sensorom można go zaprogramować na wiele sposobów. Może reagować na głos, odnajdować przedmioty, tańczyć i śpiewać. Robotem kieruje się za pomocą intuicyjnych, graficznych darmowych aplikacji, które dzieci z klasy 3b bardzo szybko opanowały. Kazało się, że roboty to przede wszystkim świetna zabawa: możliwość jednocześnie "grania" na tablecie i obserwowania na żywo robota, który wykonuje nasze polecenia.

   Przy tym zupełnie nieświadomie dzieci rozwijają kluczowe w naszych czasach umiejętności: logicznego myślenia skupionego na rozwiązywaniu problemów, kreatywnego podejścia, precyzyjnego prezentowania swoich myśli, współpracy i podstaw j. angielskiego

                 

                                            

ROK SZKOLNY 2023/2024

Robot mBot

mBot jest robotem stworzonym do nauki programowania i wprowadzenia uczniów w świat robotów i komputerów. W intuicyjnym programie mBlock opartym na Scratch, można nie tylko programować roboty ale też tworzyć proste gry, animacje i inne programy. Robotem można także sterować za pomocą specjalnie zaprogramowanego pilota. Podczas zabawy w grę "Rowery" dzieci przybywające na świetlicy znalazły zastosowanie dla robota mBot, dzięki sterowaniu za pomocą pilota, posłużył on jako pionek do gry. Podczas gry zmienialiśmy m.in szybkość poruszania się robotem, oddawaliśmy sygnały świetlne oraz w odpowiedni sposób manewrowaliśmy nim. Nauka poprzez zabawę pozwala uczniom odkrywać talenty i rozwijać zdolności. mBot sprawia, że nauka programowania jest prosta i przyjemna. Z pomocą prostych narzędzi i instrukcji krok po kroku dzieci mogą zbudować i modyfikować robota doświadczając radości tworzenia, a jednocześnie rozwijają kluczowe umiejętności: logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania swoich myśli, kreatywnego podejścia oraz współpracy.

 

        

Ortografia inaczej!

W ramach zajęć korekcyjno-kompensacyjnych uczniowie klas piątych utrwalali pisownię trudnych wyrazów, pracując z długopisami 3D. Zadaniem uczniów było wykonanie wyrazów, których pisowni nie da się uzasadnić, a należy  ją po prostu zapamiętać.  Taka forma utrwalania pisowni niezwykle spodobała się uczniom i jest zdecydowanie bardziej efektywna. Pamięć wzrokową wzmacniano, doskonaląc sprawność manualną. Uczniowie pracowali pod kierunkiem prowadzącej zajęcia, p. Urszuli Sobczak oraz p. Anny Izdebskiej. Zapisane w 3D wyrazy umieszczono w gablocie na korytarzu. Wystawka wzbudziła zainteresowanie innych uczniów.

                     

Robot Dash na lekcji religii

W ramach projektu Laboratoria przyszłości uczniowie kl 1a pracowali na lekcji religii z robotem Dash. Podczas zajęć uczniowie, spośród wielu obrazków mieli wybrać takie, które przedstawiały symbole Adwentu idoprowadzić tam robota. Dzieci z dużym zaangażowaniem realizowały to zadanie oraz świetnie ze sobą współpracowały. Z całą pewnością Dash częściej będzie gościł na naszych zajęciach, również przy omawianiu innych tematów.

Anna Izdebska   Anna Morawska

                       

W grudniowe dni na lekcjach techniki uczniowie z klasy 2b, 3a i 3b wykonywali bombki w technologii 3D korzystając z długopisów zakupionych w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Każdy z uczniów zrobił własną bombkę, którą później zabrał, aby ozdobić nią swoją choinkę. Wszyscy świetnie się bawili, chociaż trzeba było dużo pracy i skupienia, aby bombka była wykonana dość precyzyjnie. Wszyscy poradzili sobie doskonale, co możecie zobaczyć na zdjęciach:)

                             

                                  

Długopisy 3D w klasie I D - zajęcia świetlicowe

W lutym uczniowie klasy I D mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach świetlicowych z wykorzystaniem długopisów 3D. Praca z tym urządzeniem rozwija kreatywność i wyobraźnię, ćwiczy myślenie trójwymiarowe oraz wspomaga aktywność motoryczną (odgrywa ogromną rolę w ćwiczeniu sprawności ręki).

Uczniowie wykazali się niezwykłą cierpliwością i kreatywnością.

TAK TEŻ MOŻNA – kolorowa ortografia

                   

     Nauka może być przyjemna. Przekonali się o tym uczniowie klasy 4b, którzy na lekcji języka polskiego pracowali z długopisami 3D. Pod kierunkiem p. Beaty Pietruk i p. Anny Izdebskiej dzieci utrwalały pisownię wyrazów z „u”. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, starali się precyzyjnie wykonać zadanie. Ćwiczyli koordynację wzrokowo-ruchową  jednocześnie zapamiętując  wyrazy, w których należy pisać „u”. Wspólna praca wywołała wiele pozytywnych emocji, a także stała się elementem integracji zespołu klasowego.

                 

                                            

Nauka Drogi Krzyżowej z robotami Dasch

Wiedza powtórzona i utrwalona w ciekawy dla ucznia sposób, jest trwalsza. Uczniowie klasy 1a ponownie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności z użyciem robotów Dash. Zadania wykonane podczas lekcji przyczyniły się do pogłębienia wiedzy o Drodze Krzyżowej oraz do usprawniania czynności motorycznych i sensorycznych, rozwijania umiejętności skutecznego działania i komunikacji.

Zajęcia odbyły się pod opieką nauczycieli: Anny Izdebskiej i Anny Morawskiej

                  

Dzień Mamy

 Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy, uczniowie klasy 1c wykonali własnoręczne upominki dla swoich mam. Z wykorzystaniem długopisu 3D zrobili przypinki z kwiatkami i motylkami, które podarują swoim Mamom z okazji ich święta. Dużą pomocą i zaangażowaniem wykazała się Pani Anna Izdebska, dzięki niej praca przebiegała sprawnie, a przypinki prezentują się pięknie.

                                                                                                                            Małgorzata Okrasa

Rok szkolny 2024/2025

Andrzejki w świetlicy

       

Dziś tradycyjne andrzejki i dzień ciekawych zabawy z dziećmi, ale klimat andrzejek zagościł w naszej świetlicy kilka dni wcześniej. Andrzejkowe kolorowanki towarzyszyły nam już od poniedziałku, a dzieci w magicznej kuli rysowały swoją wymarzona wróżbę. Lanie wosku bez klucza? Nie ma szans. Wiele radości sprawiło przygotowanie kluczy andrzejkowych za pomocą długopisów 3D. I wreszcie 29 listopada 2024r – wyczekany dzień wróżb, który przeniósł nas w zaczarowany świat. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość oczywiście z „przymrużeniem oka, a przede wszystkim poznać dawne obyczaje związane z tym dniem.

Demianiuk Edyta

Upominki świąteczne

Jak wykorzystać przedświąteczny okres do rozwijania motoryki małej, spostrzegania i koncentracji uwagi, a przy okazji stworzyć piękne, bożonarodzeniowe ozdoby? Odpowiedzią jest długopis 3D, którymi pod czujnym okiem Pani Anny Izdebskiej pracowali dzisiaj uczniowie klasy II e. Kreatywność dzieci przerosła oczekiwania i powstały naprawdę piękne i oryginalne upominki świąteczne dla rodziców w postaci bombek.

Magdalena Matejek,  Barbara Laszuk

Aktualności

Kontakt

  • ZPO nr 3 Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim
    ul. Leśna 2,
    21-560 Międzyrzec Podlaski

    http://sp3miedzyrzec.edupage.org/
  • (083) 371 - 78 - 35

    NUMERY KONT
    OBIADY : 15803900060000000882390003
    CZESNE - przedszkole: 85803900060000000882390004

Galeria zdjęć