Szkolne Muzeum Historyczne istnieje od 1998 roku, ale geneza jego powstania sięga początków istnienia Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II. Jest to wspólne dzieło nauczycieli, pracowników szkoły, młodzieży oraz licznych przyjaciół szkoły. „Poszukiwacze skarbów” przeglądali domowe archiwa i zakamarki, a odnalezione skarby po swoich przodkach przekazywali do szkoły jako dar. Duża ilość zbiorów pozwoliła na stworzenie tzw. „izby pamięci”, a od 1997 roku przystąpiono do prac zmierzających do przystosowania szkolnych piwnic na poszczególne ekspozycje. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło w dniu 20 kwietnia 1998 roku.
W ciągu następnych lat zbiory muzealne były i są sukcesywnie wzbogacane. Obecnie muzeum posiada sześć sal udostępnionych do zwiedzania. Ekspozycje w poszczególnych salach pogrupowane są tematycznie. Są to doskonałe źródła historyczne, które w barwny sposób opowiadają o historii Międzyrzeca, Podlasia i Lubelszczyzny.
Zwiedzanie muzeum zaczyna się od sali „Ginących zawodów”, gdzie uczniowie mogą zapoznać się z przedmiotami i narzędziami wykorzystywanymi w pracy szewca, kowala, garncarza, kołodzieja, stolarza, praczki, pszczelarza oraz innych zawodów związanych z pracą na roli i w domu wiejskim.
Następnym etapem zwiedzania jest sala, gdzie zgromadzono przedmioty codziennego użytku. Znajdują się tu np. pokaźne zbiory lamp naftowych, różnego rodzaju żelazek, aparatów fotograficznych, radioodbiorników oraz urządzeń biurowych.
Jedną z ekspozycji, cieszącą się dużym zainteresowaniem nie tylko chłopców, jest zbiór militariów wojskowych. W tej sali możemy także obejrzeć zbiór dokumentów i czasopism, których duża część pochodzi z okresu drugiej wojny światowej oraz stare fotografie przedstawiające dawny Międzyrzec i samych mieszkańców miasta i okolic.
W szkolnym muzeum nie mogło zabraknąć miejsca poświęconemu patronowi szkoły - Janowi Pawłowi II. Na uwagę zasługuje m.in. wystawa kronik i albumów wykonanych przez uczniów naszej szkoły, mówiących o życiu, twórczości i drodze do papieskiej godności wielkiego Polaka Karola Wojtyły.
W dalszej części muzeum znajduje się sala, w której została umieszczona wspaniała ekspozycja 26 rzeźb autorstwa Henryka Burzeca – wybitnego artysty pochodzącego z Międzyrzeca Podlaskiego.
Niewątpliwie cenne zbiory muzeum można obejrzeć w sali numizmatycznej. Znajdują się tu monety i banknoty nie tylko polskie, z różnych okresów historycznych, a także medale ordery i odznaczenia. Do najcenniejszych zbiorów muzeum na pewno należy zaliczyć np. grosze praskie z czasów Kazimierza Wielkiego.
Kolejnym etapem zwiedzania muzeum jest sala zwana „Warsztatem tkackim”. Tutaj uczniowie mogą zapoznać się z dawną techniką tkacką, począwszy od czesania wełny lub lnu, przędzenia z nich nici na kołowrotkach i następnie wyrabiania kilimów oraz dywanów na krosnach.
Ostatnim etapem zwiedzania jest „Chata kryta strzechą”, wewnątrz której znajduje się tzw. „pokój dzienny” z dawnym umeblowaniem.
Kończąc wędrówkę po muzeum zwiedzający mogą wpisać się do kroniki.
Zgromadzone w muzeum eksponaty oglądają nie tylko uczniowie naszej szkoły. Częstymi gośćmi są dzieci i młodzież z innych szkół Międzyrzeca oraz okolicznych miejscowości, a także wycieczki osób dorosłych. Zdarzają się także odwiedziny wycieczek zagranicznych, o czym świadczą wpisy w kronice pamiątkowej muzeum.
Warto wybrać się do muzeum by obejrzeć dokładnie każdą ekspozycję i przekonać się, że nie był to czas stracony.
Ekspozycje można zwiedzać od poniedziałku do piątku po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunem muzeum lub dyrekcją ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim.
Opiekun Szkolnego Muzeum Historycznego
Artur Domański
Telefon: 0663864027
lub
tel. ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim: (083) 371-78-35