9 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert galowy „Uczniowie w hołdzie Niepodległej”, zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych nr3. Uroczystość zamykała cykl działań związanych z obchodami 100 - lecia niepodległości w miejskich placówkach oświatowych.
Laureatom, przeprowadzonych wcześniej tematycznych konkursów, Burmistrz Miasta wręczył nagrody. Na scenie wystąpili najlepsi recytatorzy, wykonawcy pieśni patriotycznych i grupy teatralne ze wszystkich międzyrzeckich szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. W holu sali MOK zaprezentowane zostały prace plastyczne konkursu „ Symbole narodowe”, organizowanego przez SOSW.
W tej formie uczniowie i nauczyciele oddali hołd swojej wolnej Ojczyźnie.
„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości …”
Józef Piłsudski
Burmistrz Miasta
Międzyrzec Podlaski
oraz
Dyrektorzy Placówek Oświatowych
zapraszają
na GALĘ z okazji
100 – lecia Odzyskania
Niepodległości
sala kina „SŁAWA”
dnia 9 listopada 2018r. godz. 9.00
Dnia 9 listopada 2018 r. dzieci z klas 1A i 2C uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Pierwszym celem była wizyta w Hangarze 646. Łącząc sport z zabawą dzieci wzięły udział w nietypowej lekcji WF. Zajęcia składały się z szeregu aktywności dostosowanych do wieku i sprawności fizycznej grupy. Po godzinie intensywnych ćwiczeń dzieci chciały tylko jednego - zejść z trampolin, odpocząć... i wrócić.
Następnym punktem programu była wizyta w Studiu Pozytywnej Wibracji, która również niosła za sobą wiele atrakcji. Uczniowie musieli wykazać się kreatywnością, sprytem i umiejętnością pracy w grupie, aby zwyciężyć we wszystkich przewidzianych dla nich konkurencjach.
Na początku dzieci miały okazję poznać pracę telewizji „od kuchni”. Następnie zapewniły wszystkim dużo śmiechu poprzez kolorowe przebrania i wczucie się w role znanych i sławnych osób, gdzie mogły przy okazji zaprezentować swoje zdolności aktorskie.
W kolejnej konkurencji musiały wykazać się dużym wyczuciem, dopasowując usłyszane ścieżki dźwiękowe do gatunków filmowych. Swoje umiejętności pokazały także podczas pracy w grupach, w których szukały najbardziej trafnych odpowiedzi na pytania prowadzącego.
Wyzwaniem dla dzieci były kalambury, odbywające się na telebimie, ponieważ okazało, że to zadanie nie takie łatwe jak mogło by się zdawać. Wszyscy jednak dzielnie ukończyli przewidziane konkurencje, a uhonorowaniem tej wizyty były wspólne zdjęcia oraz dyplom za udział w teleturniejach, warsztatach i zabawach w studiu telewizyjnym.
Numery kont bankowych znajdują się na stronie głównej w zakładkach: Kontakt i Dla rodziców.
Konkurs Literacki "Nosimy Cię w sercach, Ojczyzno" odbył się z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Do pierwszego etapu prace zgłosiło 59 uczniów w wieku 11 –15 lat. Do finału dopuszczono 32 uczestników, zdecydowana większość z nich jako formę przekazu wybrała poezję. Przy ocenie prac brano pod uwagę: zgodność z tematem, kreatywność, piękno
i bogactwo języka ojczystego. Jury powołane przez organizatorów wyłoniło laureatów:
Kategoria POEZJA – grupa starsza:
I miejsce – Kinga Stadnik klasa VII „b” za zestaw dwóch wierszy bez tytułów
II miejsce – Natalia Gąsior klasa VII „p” za wiersz "Podnieś się, Polsko"
III miejsce – Weronika Myszka klasa VII „p” za wiersz "Dom"
Wyróżnienie:
Anna Siłka klasa VII „p” – za wiersz *** (Nareszcie po 123 latach)
Kategoria POEZJA – grupa młodsza:
I miejsce – Wiktoria Kamińska klasa V „a” za wiersz "MOJA NIEPODLEGŁOŚĆ"
II miejsce – Maria Stefaniuk klasa V „s” za wiersz "Mgiełka nad Krzną"
III miejsce – Igor Mikołajczuk klasa V „s” za wiersz "Ojczyzna"
Wyróżnienia:
Marcel Domański klasa V „s” za wiersze „Oblicza Polski” i „ Jak pachnie Polska?”
Oliwia Ciechanowicz klasa VI „a” za wiersz „Moja Polska”
Aleksandra Marciniuk klasa V „s” za wiersz „Przepis na Ojczyznę ”
Kategoria PROZA:
I miejsce – Weronika Łopacka klasa VIII p za przemówienie o patriotyzmie
II miejsce – Eryk Waszczuk klasa VI a z rozważanie "Czym jest dla mnie ojczyzna?"
III miejsce – Paulina Sobczak klasa VI s za tekst "Moja Ojczyzna - Polska"
Wyróżnienia:
Kinga Janicka – uczennica klasy VIII b Zespołu Placówek Oświatowych nr 2
Mateusz Chwedoruk – uczeń Zespołu Placówek Oświatowych nr 2
Nagrody członków Grupy Poetyckiej „Zefirek” – za najpiękniejszy wiersz patriotyczny napisany przez rówieśników – otrzymały:
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród nastąpi 09.11.18 r. Początek uroczystości o godzinie 10:45 – hala sportowa ZPO nr 3.
Prosimy o potwierdzenie obecności.
Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za liczny udział w konkursie. Organizatorzy
W październiku odbył się konkurs plastyczny n.t „Najładniejsza zakładka do książki” organizowany przez bibliotekę szkolną. Do Biblioteki wpłynęło 9 prac konkursowych. Nauczyciele bibliotekarze wybrali trzech laureatów:
1.miejcse – Brajan Kulikowski kl.II c
2.miejsce- Martyna Charczuk kl.III b
3.miejsce – Maja Lewkowicz kl.II a
Wybrani uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Nauczyciele bibliotekarze: Renata Prokopiuk, Barbara Petruk
Dzień 2 listopada 2018 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godz. 7:45 - 15:00.
W środę, 31 października 2018r. zuchy z 31 Gromady Zuchowej „Wesołe Tygryski” pod opieką dh Grażyny Podgajnej oraz dh Sylwii Mazurek udały się na cmentarz, w celu uczczenia pamięci poległych za Ojczyznę. Odwiedziły mogiłę żołnierzy POW z 1918r., pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych oraz pomnik lotnika. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, zuchy dekorowały miejsca pamięci przygotowanymi na zbiórce biało-czerwonymi chorągiewkami. Ponadto w Dniu Wszystkich Świętych wspólnie z opiekunkami gromady uczestniczyły w kweście na ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na miejscowym cmentarzu.
( G. P.)
W październiku klasa 2 a i 2 d wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Chcieliśmy poznać zabytki naszej stolicy, miejsca ważne dla każdego Polaka. Na początku zwiedziliśmy Stadion Narodowy, przeszliśmy tzw. trasą kibica , byliśmy na płycie boiska, na trybunach i w szatniach zawodników, gdzie mogliśmy zrobić pamiątkowe zdjęcia przy szafkach z koszulkami najlepszych piłkarzy.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Starego Miasta , ale w nietypowy sposób, bo wiozła nas zabytkowa ciuchcia, a pani przewodnik zwracała uwagę na ważne zabytki i miejsca. Wizyta w planetarium przy Centrum Nauki Kopernik dostarczyła nam wielu wrażeń.
Po smacznym obiedzie mieliśmy czas na relaks na największym placu zabaw w Warszawie ,, FunPark Digiloo”. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.
M. Matejek
W dniu 30 października 2018r. uczniowie klasy 2d uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim. Głównym celem warsztatów było budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących szczególny skrawek Ziemi zwany Ojczyzną, kształtowanie postaw i uczuć patriotycznych oraz poczucia dumy z bycia Polką i Polakiem. Warsztaty poprowadziła Pani Monika Sawicka Kacprzak- autorka książek dla dorosłych i dzieci.
Na początku spotkania autorka opowiedziała dzieciom historię o małym, bezdomnym piesku, którym się zaopiekowała, a który później stał się tytułowym bohaterem książeczek dla dzieci takich jak: „O Kajtku szczęściarzu”, „Zakochany Kajtek”, „ Kajtek rusza w podróż” oraz „ Kajtek Patriota”. Słuchając fragmentów czwartej części opowieści o Kajtku, dzieci wspólnie z bohaterem, poznawały historię swojej Ojczyzny. Dowiedziały się jakie mocarstwa zagarnęły nasze ziemie i ile lat Polska była w niewoli. Pani Monika w niezwykle interesujący sposób wyjaśniła dzieciom znaczenie takich słów jak: Ojczyzna, Patriotyzm, czy Niepodległość. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie legendę związaną z powstaniem państwa polskiego, rozmawiały o symbolach narodowych, poznały wiele ciekawostek z życia Józefa Piłsudskiego. Rozwiązując zagadki, rebusy, układając puzzle ze słowami hymnu państwowego oraz poprzez działalność plastyczną, dzieci utrwaliły zdobytą podczas zajęć wiedzę. Na zakończenie spotkania dzieci mogły zakupić opatrzone dedykacją i autografem książeczki autorstwa Pani Moniki Sawickiej.
To niecodzienne, pełne wspaniałych patriotycznych przeżyć spotkanie autorskie w dużym stopniu wpłynie na zainteresowania czytelnicze moich uczniów i na długo pozostanie w ich pamięci.
Notatkę przygotowała: Grażyna Podgajna
28 października 2018 roku, 34 szachistów wzięło udział w turnieju szachowym z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Rywalizowano w kategorii open oraz grupach juniorskich do lat 14, 10 i 8. W turnieju zwyciężyła Patrycja Waszczuk. W grupach juniorskich triumfowali: do lat 14 - Filip Samociuk z Klubu Szachowego MOH "Debiut" Terespol; do lat 10 - Dawid Dobosiewicz z Mińskiego Towarzystwa Szachowego i Karolina Tymoszuk z MUKS "Gambit" w Międzyrzecu Podlaskim; do lat 8 - Mihail Smerachanski z Białej Podlaskiej i Joanna Wedziuk z MUKS "Gambit" w Międzyrzecu Podlaskim.
Zwycięzcy w kategorii open i juniorów do lat 14 otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast młodsi szachiści medale. Nagrody ufundowała firma cukiernicza dr Gerard.
Wyniki turnieju dostępne są na stronie www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_3284/.
27 października 2018 r. przed Dniem Wszystkich Świętych wolontariusze SK Caritas pod opieką pani Ewy Holeszczuk, pani Barbary Petruk i księdza Marcina Dąbrowskiego zorganizowali akcję sprzątania cmentarza.
Przed przystapieniem do pracy została odmówiona modlitwa za zmarłych, którzy polegli podczas wojny, a ich groby znajdują się na miejscowym cmentarzu. Wygrabiono liście z alei głównej jak i poszczególnych grobów, oczyszczono płyty nagrobków, wyrzucono wypalone lampki i zniszczone kwiaty. Po pracach porządkowych zostały zapalone na każdym grobie znicze, jako symbol naszej nieustającej pamięci o zmarłych.
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości, 26 października w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Patriotycznej. W konkursie wzięli udział zwycięzcy eliminacji szkolnych ze wszystkich międzyrzeckich placówek oświatowych. Naszą szkołę reprezentowali:
Antoni Żak (kl. 2b), Amelia Modrzewska (kl. 3a), Daria Myszka (kl. 5lp), Paulina Sobczak (kl.6s), Weronika Myszka (kl.7p), Igor Żebrowski (kl. 3D).
Uczestnicy konkursu zaprezentowali piękne wiersze i fragmenty prozy dotyczące naszej Ojczyzny. Po wysłuchaniu konkursowych prezentacji jury ogłosiło następujący werdykt:
w kategorii klas I- III szkoły podstawowej
I miejsce - Antoni Żak ( ZPO Nr 3)
II miejsce - Amelia Modrzewska ( ZPO Nr 3)
III miejsce - Alicja Horbowiec ( ZPO Nr 2);
w kategorii klas IV- VI szkoły podstawowej
I miejsce - Kinga Golec ( ZPO Nr 1),
II miejsce - Paulina Sobczak ( ZPO Nr 3),
III miejsce - Patryk Mikołajczuk ( ZPO Nr 1),
W kategorii klas VII-VIII i gimnazjum
I miejsce - Weronika Myszka ( ZPO Nr 3)
II miejsce - Martyna Radomska ( ZPO Nr 1)
III miejsce - Joanna Łukasiewicz ( ZPO Nr 1).
Podsumowując konkurs przewodnicząca komisji p. Krystyna Kornacka zwróciła uwagę na ciekawy dobór utworów oraz ich wyjątkową interpretację.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci konkursu - nagrody, które wręczył dyrektor ZPO nr 1 p. Iwona Orkisiewicz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu p. Andrzej Mironiuk.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
25 października 2018 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych Nr 3 z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W konkursie usłyszeliśmy 10 utworów, w których uczniowie mieli możliwość zaprezentowania pieśni i piosenek patriotycznych nawiązujących do różnych okresów z dziejów Polski.
Konkurs był oceniany w dwóch kategoriach (klasy 4 i 5 oraz klasy 6-8 i gimnazjum) przez Komisję Konkursową w składzie: p. Ewa Włodarczyk, p. Anna Kasianiuk, p. Artur Domański i p. Andrzej Koza. Uczniowie oceniani byli za znajomość tekstu, melodii, czystość, rytmiczność śpiewania oraz za ogólne wrażenie artystyczne. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, wykazali się dużą kreatywnością i talentem wokalnym. Wszystkim uczestnikom zostaną wręczone dyplomy, natomiast laureatom trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach przyznane zostaną także nagrody. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone 9 listopada 2018 r. na apelu podsumowującym Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Osoby odpowiedzialne z przygotowanie i przeprowadzenie konkursu: Artur Domański i Andrzej Koza.
24 października 2018r. klasa 1c oraz 3b pod opieką wychowawców i opiekunów udały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było szaleństwo w Stacji Grawitacja - Park Trampolin. Uczniowie pod opieką trenerów korzystali ze strefy trampolin, ścieżek gimnastycznych, ogromnego AirBag’a oraz trampoliny zeskokowej. Dużym zainteresowaniem cieszył się też tor Ninja wraz z przeszkodami o różnym poziomie trudności. Było to doskonałe miejsce do sprawdzenia swoich umiejętności jak również pole treningowe do ich nabycia!
Następnie zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik. Korzystając z wielu stanowisk doświadczalnych dzieci mogły nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych ekspozycjach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane prawa przyrody czy fizyki stały się bardziej zrozumiałe i jasne.
Po posiłku w Mc Donald udaliśmy się do jednego z najstarszych muzeów sztuki w Polsce – do Muzeum Narodowego. Pierwszoklasiści podczas warsztatów „Ptaki, robaki i inne zwierzaki” tropili w muzeum zwierzęta zarówno te dobrze nam znane, jak i fantastyczne stwory a na zakończenie wykonali własne z papieru. Trzecioklasiści w Galerii Sztuki Dawnej i Galerii Wzornictwa Polskiego dowiedzieli się, jak kiedyś powstawały przedmioty codziennego użytku. Do czego służył kontusz? Czym były guzy? Czy pióro i kałamarz mogłyby zastąpić komputer? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań poznaliśmy podczas muzealnej „Podróży w przeszłość”.
Czas podczas wycieczki minął nam nieubłaganie. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nauka w połączeniu z rekreacją i odkrywaniem nowych rzeczy to wciągająca i fascynująca przygoda.
M. Puszkarska
Po raz kolejny otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w konkursie recytatorskim poezji Karola Wojtyły organizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych w Piszczacu.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice – Weronika Myszka – kl.7p i Paulina Sobczak– kl.6s. Obydwie odnosiły już wcześniej sukcesy recytatorskie.
Tym razem rywalizowały nie tylko z rówieśnikami, ale i starszymi od siebie gimnazjalistami. Występ Weroniki i Pauliny został zauważony i doceniony przez jury.
Piotr Zdunkiewicz - instruktor teatralny, zasiadający w jury, stwierdził, iż Weronika ma mocne walory głosowe. Paulina zaś urzekła komisję świadomą i dojrzałą interpretacją „Pieśni o słońcu niewyczerpanym” i zdobyła II miejsce.
Gratulujemy dziewczętom udanego występu, a Pauli sukcesu. To dobry początek dla kolejnych tegorocznych zmagań, gdzie „bronią” staje się żywe słowo.
Serdecznie zapraszamy Rodziców
na "Otwarty czwartek"
- 25 października 2018 roku.
Będziemy do państwa dyspozycji w godzinach 17:00-18:00.
23 października odbył się kiermasz ciast zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się do akcji, pomagając wolontariuszom przygotować łakocie. Były smaczne - cieszyły się one dużym powodzeniem. Dochód uzyskany z kiermaszu przeznaczony będzie na potrzeby Szkolnego Koła Caritas.
Dziękujemy Rodzicom i uczniom za zaangażowanie.
Opiekunowie SKC
Barbara Petruk, Ewa Holeszczuk
19. X 2018r.przedszkolaki z grup VII i VIII zebrały się wczesnym rankiem na parkingu, aby udać się na długo oczekiwaną wycieczkę do Warszawy. Wszyscy przybyli punktualnie, chociaż na dworze było ciemno i pochmurno. Ruszyliśmy w drogę. Dzieci przez okna obserwowały piękne, wschodzące słońce i rozciągającą się mgłę nad polami i łąkami. Widok był przepiękny, a kolorowe barwy drzew i krzewów dodawały uroku jesiennemu krajobrazowi.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Stadion Narodowy, który okazał się ciekawą bryłą architektoniczną. Dzieci były zachwycone, przez chwilę mogły poczuć się, jak kibice ważnego meczu i spocząć na trybunach wielkiego obiektu. Po zwiedzeniu jego części nadziemnej, zjechały windą do szatni piłkarzy. Tu mogły zobaczyć miejsce, którędy reprezentacja naszego kraju wychodzi na murawę rozgrywać mecze, odpoczywa i regeneruje się po rozgrywkach. Następna była szatnia piłkarzy, gdzie oczywiście wszyscy rozpoznawali koszulki swoich idoli, odczytując na nich nazwiska. Dzieciaki mogły też potrenować grę w piłkę nożną, a dokładnie rzuty karne, które wyzwalały wiele emocji i radości.
Kolejnym punktem były warsztaty integracyjno - edukacyjne w studiu telewizyjnym inteGRA!.TV, podczas których dzieci poznały: mowę werbalną i niewerbalną ciała, uczestniczyły w prognozowaniu pogody na wielkim telebimie, brały udział w teleturniejach telewizyjnych, rozwiązywały zagadki oraz utwierdziły się w przekonaniu, że warto spełniać swoje marzenia.
Po krótkim odpoczynku połączonym z posiłkiem, udaliśmy się na ostatni punkt naszej wycieczki- warsztaty tworzenia bombek. Tam dzieci poznały historię ich powstawania, a następnie mogły zobaczyć jak się je „ dmucha” w bardzo wysokiej temperaturze nadając odpowiedni kształt i podziwiały nietuzinkową wystawę tych ozdób. Oczywiście każdy przedszkolak otrzymał swoją własną bombkę, którą mógł samodzielnie ozdobić. Pracę nad własnym dziełem umilił słodki poczęstunek przygotowany przez organizatora spotkania. Dzieci stworzyły piękne rękodzieła, które zabrały do domu jako upominek dla najbliższych. Kupiły też piękne bombki o różnych kształtach i wzorach, jako pamiątkę z wycieczki.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Międzyrzeca ze wspaniałej pełnej niezapomnianych wrażeń wycieczki.
Bogumiła Panasiuk, Renata Kowalczyk