19 października 2018r. został przeprowadzony w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Imprezę zorganizowano w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Akcję poprzedziły następujące działania: najpierw konkurs został przedstawiony rodzicom na zebraniach klasowych, następnie nauczyciele we wszystkich klasach I- III, przez 21 kolejnych dni czytali książeczkę Renaty Piątkowskiej „ Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” i rozmawiali na temat zawartych w lekturze treści wychowawczych. Dzieci zafascynowane Gangiem Słodziaków, codziennie przynosiły je do szkoły, opowiadały ich przygody, opisywały ich zachowania oraz tworzyły nowe historie z ich udziałem. W ogólnoszkolnej imprezie czytelniczej udział wzięły wszystkie klasy I- III, ogółem 191uczniów, nauczyciele, dyrektor i wicedyrektor szkoły oraz pielęgniarka szkolna – p. Renata Zaniewicz, pani stomatolog Agnieszka Kozak oraz funkcjonariusz policji – p. Jarosław Jaworski. Wydarzenie miało miejsce w świetlicy szkolnej. Na tle kolorowej dekoracji, przygotowanej przy współudziale dzieci, uczestniczący goście czytali uczniom fragmenty znanej dzieciom lektury o Gangu Słodziaków. Pomiędzy czytanymi fragmentami dzieci rozwiązywały zagadki związane z lekturą, przygotowane przez prowadzącą imprezę, panią Grażynę Podgajną. W dalszej części spotkania wystąpiły dzieci z klasy 2d, które zainspirowane lekturą, opowiedziały zebranym wymyślone przez siebie dalsze przygody sześciorga przyjaciół z leśnej polany. Uczniom klas drugich, którzy wzięli udział w konkursie na komiks o Słodziakach nauczyciele wręczyli pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie Dnia Głośnego Czytania, pani dyrektor życzyła wszystkim zebranym wspaniałych spotkań z książką, a małych czytelników zaprosiła do częstego korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki.
(G.P.)
Data 18 października 2018 r. zapadnie uczniom klas pierwszych na długo w pamięci. Tego dnia zostali pasowani na pierwszoklasistów, a tym samym uroczyście przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim.
Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście:
Pierwszoklasiści z dumą zaprezentowali swój program artystyczny. Śpiewając piosenki, deklamując wiersze oraz wykazując się wiedzą o Ojczyźnie i patronie szkoły udowodnili, iż mogą zostać pełnoprawnymi uczniami.
Niezwykle doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie. Następnie dyrektor szkoły p. Jolanta Wolanin dokonała aktu pasowania dzieci na uczniów naszej szkoły.
Po oficjalnej części był czas niespodzianek. Z ogromną przyjemnością zgromadzeni goście obejrzeli występ zespołu „SEZAMKI” . Pierwszoklasiści otrzymali upominki od pana Burmistrza, słodkości od księdza proboszcza oraz prezenty od dyrekcji szkoły. Następnie uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami p. Bożeną Węgrzyniak (Ia), p. Iwoną Kowalczuk (Ib) i p. Dorotą Kuźmiuk (Ic) zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz wspólną zabawę przy muzyce.
Kochani Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i niezapomnianych przeżyć w naszej szkole!
Terminarz eliminacji konkursów organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/2019 dla uczniów szkoły podstawowej - etap szkolny
Eliminacje etapu szkolnego rozpoczynają się punktualnie o godzinie 9.00, zbiórka przed pokojem nauczycielskim o godz. 8:50. Czas trwania konkursu - 60 min.
Terminarz eliminacji konkursów organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/2019 dla uczniów gimnazjum- etap szkolny
Eliminacje etapu szkolnego rozpoczynają się punktualnie o godzinie 9.00, zbiórka przed pokojem nauczycielskim o godz. 8:50. Czas trwania konkursu - 60 min.
We wtorek 16 października 2018r. o godz.8.15
w kościele pw. Chrystusa Króla
odbędzie się uroczystość z okazji
40-tej rocznicy wyboru Świętego Jana Pawła II
na Stolicę Piotrową.
16 października mija 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra.
Z dalekiego kraju
Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie - Włochem, najprawdopodobniej pierwszym w dziejach papieżem - Słowianinem i pierwszym w historii Kościoła papieżem, który przybranym imieniem powołuje się aż na trzech swoich bezpośrednich poprzedników (Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I).
Dzień Edukacji Narodowej za nami. Zuchy nie zapomniały o tym święcie i podczas ostatniej zbiórki wykonały piękne bukieciki z liści, które wręczyli dyrekcji, nauczycielom i innym pracownikom szkoły.
Dnia 9.10.2018 w grupie IV wychowawca pani Magdalena Matejek przeprowadziła zajęcia koleżeńskie dla młodych nauczycieli pt. „Czy znam skarby jesieni” ? Jest to dobra okazja na pokazanie swojego warsztatu pracy, nowatorskich form i metod oraz kreatywnych propozycji przeprowadzenia zajęć.
Tematem zajęć była obecnie panująca pora roku jesień-czterolatki odgadywały zagadki, tworzyły zbiory, przeliczały w zakresie 5 i więcej. Pokazały że mają ogromną wiedzę na temat darów jesieni.
Nauczycielki obserwujące miały możliwość zobaczenia bieżącej reakcji nauczyciela na różne sytuacje podczas zajęć, jego zamysł, narzędzia jakimi się posługuje, ciekawe pomoce dydaktyczne wykonane własnoręcznie. Ponadto miały przed sobą wachlarz propozycji do wykorzystania swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Po zajęciach odbyła się rozmowa ,podczas której pani M. Matejek dostała informację zwrotną o tym, co się podobało, co chętnie wykorzystają dla siebie. Pojawiły się również dodatkowe propozycje na realizację tego tematu.
Dzięki wzajemnej koleżeńskiej obserwacji nie zamykamy się w utartych schematach. Było to bardzo kreatywne spotkanie.
Organizatorem Konkursu jest Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie i przebieg konkursu są nauczyciele ZPO nr 3:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 3 Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim.
Celem Konkursu jest :
Uczestnicy konkursu:
W Konkursie mogą uczestniczyć soliści oraz grupy wokalne i wokalno – instrumentalne.
Uczestnicy konkursu mogą śpiewać a capella, z akompaniamentem instrumentalnym dowolnej osoby lub z podkładem muzycznym przygotowanym przez uczestnika na CD lub USB, który należy dostarczyć najpóźniej do dnia 17 października 2018 r. roku do organizatorów konkursu.
Kryteria oceny wykonywanych utworów:
Każdy uczestnik konkursu prezentuje jeden z utworów podanych w załączniku nr 1. Może on wykonywać również inną pieśń patriotyczną pod warunkiem, że odpowiada ona poniższym kryteriom a jej wybór został skonsultowany z organizatorami.
Za utwór patriotyczny uznaje się :
Nagrody
Każdy wykonawca otrzyma pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Laureatów konkursu wyłoni Szkolna Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Laureatom trzech pierwszych miejsc przyznane zostaną nagrody. Laureat pierwszego miejsca wystąpi dodatkowo na miejskiej gali podsumowującej 100 rocznicę odzyskania niepodległości „Uczniowie w hołdzie Niepodległej”, która będzie miała miejsce 9 listopada 2018 r. w sali widowiskowej MOK.
Terminy
Zgłoszenia do konkursu dokonuje wychowawca klasy lub sam zainteresowany do dnia
17 października 2018 r. przekazując informację pani Annie Kasianiuk, panu Andrzejowi Kozie lub panu Arturowi Domańskiemu. Konkurs odbędzie się 25 października 2018 r. o godzinie 10.00 w świetlicy szkolnej ZPO nr 3. Przesłuchania (próba) odbędą się 17 października 2018 r. w świetlicy szkolnej ZPO nr 3. Bez zgody organizatora nie wolno zmieniać repertuaru po 17.10. 2018 roku.
Pieśni z okresu I wojny światowej i wcześniejsze
Pieśni z okresu II wojny światowej i powstania warszawskiego
Pieśni powojenne
W niedzielę, 7 października 2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w czwartym turnieju z cyklu "Puchar Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych" sponsorowanym przez firmę cukierniczą dr Gerard rywalizowało 50 szachistów.
W klasyfikacji open, po raz kolejny, zwyciężył Ignat Bogdanow z Ukrainy. Drugie miejsce zajął Hubert Goławski z Radzyńskiego Towarzystwa Szachowego, a trzecie Michał Łosicki.
Wśród juniorów do lat 14 najlepszym szachistą okazał się Wojciech Kakowski z Siedlec, natomiast w klasyfikacji juniorek do lat 14 zwyciężyło Aleksandra Szyszko z naszego klubu.
W klasyfikacji chłopców do lat 10 wygrał Bartosz Walaszek z Radzyńskiego Towarzystwa Szachowego, a klasyfikację dziewcząt Anna Oleksiuk z MUKS Gambit.
Wśród najmłodszych szachistów, którzy nie przekroczyli ósmego roku życia wygrał Szymon Suska reprezentujący S. Sz. Szachpol Łuków, natomiast pierwsze miejsce wśród dziewcząt zajęła Julia Golec reprezentująca nasz Klub. Tym razem najmłodszym uczestnikiem zawodów był niespełna sześcioletni Szymon Zdanowski z Wiśniewa, który pomimo młodego wieku zdobył 3,5 pkt.
Pełne wyniki dostępne są na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_3279/
Organizator w imieniu Sponsora, Patrona i swoim zaprasza na kolejny turniej, który przeprowadzony zostanie 18 listopada 2018 roku.
1 października 2018r. dzieci z grupy IV i V Samorządowego Przedszkola nr 3 wybrały się na wycieczkę do Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach, gdzie obejrzały niezwykle ciekawą i pouczającą bajkę muzyczną pt.,, Świnki Trzy: Mela, Pepa i Kwi”. Przygody świnek bardzo rozbawiły wszystkich oglądających, które uwielbiały tańce i zabawy a niekoniecznie miały ochotę zastosować się do poleceń mamy, aby wybudować sobie solidne domki, w których będą mogły czuć się bezpiecznie. Tymczasem zbliża się zima i w okolicy zaczyna grasować głodny wilk. Ale jak to w bajkach bywa, wszystko skończyło się dobrze. Dzieci pełne wrażeń wybrały się po spektaklu na krótki spacer do pobliskiego parku, a następnie do sali zabaw ,,Maluch”. Tam mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in.: basenu z piłeczkami, licznych tuneli, zjeżdżalni, trampoliny, byka i różnych gier zręcznościowych. Celem naszej wycieczki było przede wszystkim zintegrowanie grup, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki teatralnej oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji, z radością na twarzy wróciliśmy do przedszkola.
Katarzyna Filimon
KONKURS LITERACKI pt. „NOSIMY CIĘ W SERCACH, OJCZYZNO…”
na utwór poświęcony Ojczyźnie i refleksjom o uczuciach do Niej współczesnych Polaków
Cele konkursu:
• Popularyzacja obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
• Prezentowanie treści historycznych i wartości patriotycznych w formie utworu poetyckiego, opowiadania, listu, rozprawki, eseju.
• Rozwijanie umiejętności przekazywania swoich przemyśleń i emocji.
• Zachęcanie do podejmowania indywidualnej pracy twórczej.
• Wzbogacanie słownictwa, rozwijanie zainteresowań językiem polskim, literaturą ojczystą, historią naszego kraju i regionu.
• Budzenie i pogłębianie poczucia patriotyzmu.
Zasady uczestnictwa w Konkursie:
• Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 4-8) i gimnazjum.
• Autor może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa wiersze (po jednym egzemplarzu wydruku komputerowego) lub prozę do 2 stron A4 (czcionka 12)
• Prace konkursowe muszą być pracami własnymi, wcześniej nienagrodzonymi w konkursach literackich.
• Utwory należy opatrzyć godłem (pseudonimem), nie należy ich podpisywać nazwiskiem autora.
• Do prac konkursowych należy dołączyć zaklejoną kopertę opatrzoną tym samym godłem co wiersze. W kopercie podajemy: kategorią wiekową z danymi autora - imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania, numerem telefonu, należy także podać nazwę szkoły i klasę.
Prace konkursowe należy do 30 października 2018 roku złożyć osobiście w sekretariacie szkoły lub przesłać pocztą na adres:
Szkoła Podstawowa nr 3
ul. Leśna 2
21-560 Międzyrzec Podlaski
z dopiskiem: KONKURS „NOSIMY CIĘ W SERCACH, OJCZYZNO…”
Prace ocenione zostaną przez Jury powołane przez Organizatora, które przyzna nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas IV –VI oraz dla uczniów klas VII –VII i gimnazjum. Autorom najlepszych prac konkursowych zostaną przyznane nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, a wytypowane utwory zostaną zaprezentowane w formie wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim.
Organizator nie zwraca tekstów i jednocześnie zastrzega sobie możliwość ich opublikowania.
Lista laureatów Konkursu zostanie umieszczona na stronie internetowej SP nr 3 6 listopada br. Nagrodzonych uczniów poinformujemy telefonicznie o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia. Impreza finałowa odbędzie się 9 listopada.
Decyzje podjęte przez Jury są ostateczne. Laureatom nie przysługuje odwołanie.
Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora w rozumieniu art.6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zgłaszający wyraża zgodę na rejestrację fotograficzną i video przez organizatorów gali wręczenia nagród oraz ich publikację i emisję w dowolnych mediach.
Prace konkursowe nie będą zwracane.
Przesłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
Organizatorami konkursu są: Grupa Poetycka „ZEFIREK” i Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim.
Dnia 5. października 2018 r. nasza biblioteka gościła uczestników Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej „Dla Niepodległej”. Imprezę zorganizowano nie tylko w celu promowania w szkole poezji, ale przede wszystkim w celu uczczenia 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas IV- VII i gimnazjum. Tematyka prezentowanych wierszy dotyczyła szeroko rozumianej miłości do ojczyzny: piękna jej krajobrazu, walki o niepodległość, uczuć jakie wywołuje ojczyzna we wrażliwych polskich sercach.
Ocenie podlegały :
– dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika
– interpretacja utworu
– dykcja, modulacja, tempo mówienia
– ogólny wyraz artystyczny.
Jury w składzie :
- Pani Ewa Holeszczuk
- Pani Renata Prokopiuk
- Pani Izabela Włodarczyk
wysłuchało wielu pięknych recytacji wierszy. Różnorodność tekstów pod względem tematycznym i formalnym, pozwala z satysfakcją stwierdzić, że młodzież i dzieci znają poezję, rozumieją ją i jej potrzebują. Serdeczna i przyjacielska atmosfera była pięknym dopełnieniem uroczystości.
Wiele recytacji zachwyciło i wzruszyło komisję oraz uczestników konkursu. Podziwiano techniki wygłaszania utworu poetyckiego, umiejętność interpretacji i warsztat aktorski. Niestety, zgodnie z regulaminem, jako reprezentantów szkoły w etapie miejskim można było wskazać tylko dwóch uczniów.
Wyłoniono następujących zwycięzców :
I miejsce – Paulina Sobczak klasa VI s
II miejsce – Daria Myszka klasa V lp
Wyróżnienia – Daria Koleśnicka klasa V lp
Jakub Chalimoniuk klasa V lp
I miejsce – Weronika Myszka klasa VII p
II miejsce – Igor Żebrowski klasa III D
Dla laureatów I i II miejsc kolejnym etapem rywalizacji będzie reprezentowanie „Trójki” w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Patriotycznej, który odbędzie się w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 dn. 26 października o godz. 12.
Wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy 9 listopada - na naszej szkolnej uroczystości podsumowującej działania związane z obchodami Roku Niepodległości.
Informujemy, że od 8 października 2018 roku (poniedziałek) obowiązuje NOWY PLAN LEKCJI. Można go znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce PLAN LEKCJI.
Wycieczka odbyła się 4.10.2018 r. Program rozpoczęliśmy od wizyty Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzając obiekt w grupach, przez 3 godziny, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie.
Następnie udaliśmy się do siedziby TVP przy ulicy Woronicza. Przewodnik oprowadził nas po studiach telewizyjnych oraz zapoznał z kulisami pracy nad najciekawszymi programami. Zwiedziliśmy pomieszczenie studyjne, w którym montuje się dźwięk, obraz i światło. Obejrzeliśmy największe studio Telewizji Polskiej, w którym realizuje się programy rozrywkowe. Na koniec udaliśmy się do nowego gmachu, a w nim zwiedziliśmy studio najpopularniejszego programu śniadaniowego „Pytanie na śniadanie”. Na koniec odwiedziliśmy muzeum TVP. Widzieliśmy tu między innymi najstarsze kamery telewizyjne, pierwsze scenografie, postaci z dawnych dobranocek, oraz wiele innych ciekawych rzeczy.
Oprócz atrakcji dla ducha było też coś dla ciała. Ostatnim punktem programu był pobyt w Hangarze 646. W ogromnych przestrzeniach hangarów czekała nas cała masa atrakcji - od trampolin różnego rodzaju, poduchy powietrznej, do bezpiecznej nauki skoków, boiska do zbijaka, po strefę akrobatyczną oraz wiele innych atrakcji dla wszystkich.
Do domu wróciliśmy późnym wieczorem, jednak mimo tak wielu wrażeń nie czuliśmy zmęczenia.
W dniu 4.10.2018 w Sworach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Biegach Przełajowych. Drużyna dziewczyn (Olesiejuk Magdalena, Karwowska Wiktoria, Lubina Dagmara, Bożedajek Julia, Halczuk Anna, Dragun Aleksandra, Nieroda Klaudia) pod opieką Piotra Sakowicz zdobyła mistrzostwo powiatu.
Reprezentacja chłopców w składzie: Karwowska Aleksander, Rusek Michał, Kalinowski Michał, Trochonowicz Mateusz, Paluszkiewicz Mikołaj, Jakimiak Jakub, Kołodziej Paweł ( opiekun Piotr Sakowicz) wywalczyła trzecie miejsce. Gratulujemy!
O tym, że książka to najlepszy przyjaciel człowieka, wie dobrze każdy kto czyta. Dzięki czytaniu rozwija się nasza wyobraźnia, wrażliwość, emocje i wiedza. Książki mogą towarzyszyć nam we wszystkich momentach naszego życia, mogą doradzić i poprawić nam humor. Dlatego zuchy z Gromady Wesołe Tygryski postanowiły, zaprzyjaźnić się z książkami, zdobywając sprawność indywidualną „Przyjaciela Książek”. Na wrześniowych zbiórkach zachęcały inne zuchy do przeczytania swojej ulubionej książki, rozmawiały na temat poszanowania książek, wykonały piękne kolorowe zakładki. Ponadto włączyły się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, przygotowując popis pięknego czytania dla dzieci z klas zerowych. Podczas spotkania z przedszkolakami, zuchy zaśpiewały hymn zuchowy, oraz wspólnie z dziećmi bawiły się podczas pląsu „ My idziemy na lwy”.
Zuchom przypominam, że każdy kto chce zdobyć sprawność „Przyjaciela książek” ma za zadanie wypożyczyć i przeczytać co najmniej 1 książkę w miesiącu!
dh Grażyna Podgajna
Są takie groby i takie cmentarze na Wołyniu, o których wiedzą już tylko nieliczni. Na wielu z nich spoczywają nasi rodacy. W tym roku po raz kolejny na niektórych z nich zapłoną znicze ofiarowane przez nas w ramach akcji „Wołyńskie światełko pamięci”.
Szkolne Koło Caritas przyłącza się do akcji zbiórki zniczy.
Zbiórka będzie trwała do 16 października (wtorek).
Znicze proszę składać w bibliotece szkolnej.
Następnie zostaną one przekazane Stowarzyszeniu „Wołyński Rajd Motocyklowy”, które organizuje wyjazd na Polesie Wołyńskie w celu porządkowania cmentarzy i zapalenia zniczy.
Dziękujemy.
Wolontariusze i opiekunowie SKC
„ Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” - zachęcał nasz patron Jan Paweł II.
Zachęceni nie tylko Jego słowami, lecz także przykładem życia tego niezłomnego i aktywnego człowieka, wyruszyliśmy dnia 1 października w drogę do Horodka.
Uczniowie szóstych klas jak co roku postanowili wraz z wychowawcami odwiedzić świętego Onufrego w jego leśnym sanktuarium.
Przemierzenie kilkunastokilometrowego szlaku pielgrzymiego wiązało się z trudem i ofiarą, ale było też okazją do wspólnego radowania się, śpiewu, modlitwy i służby drugiemu człowiekowi.
Podczas mszy świętej ks. Marcin Dąbrowski wspominał przykład męczenników unickich, którzy bronili wiary aż do oddania życia. Dziś – dzięki nim – mamy możliwość radowania się naszą wiarą.
Dlatego też po zakończeniu liturgii mszy uwieńczyliśmy pielgrzymowanie wspólnym ogniskiem i biesiadowaniem.
W środę 21 listopada 2018 odbędzie się ogólnopolski konkurs Alfik Matematyczny. Termin nadsyłania zgłoszeń do XXIV edycji upływa 2listopada 2018. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska.
Opłata wpisowa dla jednego ucznia w konkursie to 10zł. Zainteresowani uczniowie klas II- VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum proszeni są o zgłaszanie się do nauczycieli matematyki do wtorku 30 października 2018.