W środę 23 listopada 2016 odbędzie się
Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny.
Termin nadsyłania zgłoszeń do XXII edycji upływa 2 listopada 2016. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska. Opłata wpisowa dla jednego ucznia w konkursie to 9 zł.
Zainteresowani uczniowie klas II-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum proszeni są o zgłaszanie się do nauczycieli matematyki do piątku 28 października 2016.
Miejskie obchody święta pracowników oświaty odbyły się 13 października 2016 roku w Zespole Placówek Oświatowych nr 2. Z tej okazji dziewięciu nauczycieli międzyrzeckich szkół za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymało nagrody burmistrza miasta. Są to: Hanna Brodawka, Dorota Kapłan (ZPO nr 3), Renata Karwowska, Elżbieta Kiereczyńska, Mirosław Kot (ZPO nr 3), Grzegorz Kowalczyk, Bogumiła Panasiuk (ZPO nr 3), Aldona Płudowska oraz Barbara Stołyhwo. Dyrektor ZPO 3 Jolanta Wolanin wręczyła nagrody Dyrektora Szkoły 24 pracownikom pedagogicznym i 14 pracownikom niepedagogicznym. Burmistrz Międzyrzeca Zbigniew Kot pamięta też o nauczycielach, którzy już nie pracują, a wychowali i wykształcili wiele pokoleń. Sześciu emerytowanym nauczycielom za mądrość i wiedzę przekazaną pokoleniom przyznał honorowe nagrody „Pochodnie oświaty”. Otrzymali je Waldemar Buchta, Felicja Gałecka, Danuta Mironiuk, Kazimiera Romańska, Krystyna Ryjoch oraz Zdzisława Zaniewicz. Pan Burmistrz Zbigniew Kot gratulował wszystkim nagrodzonym. Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Międzyrzecu Podlaskim uświetnił występ młodzieży z ZPO nr 2 przygotowanej pod kierunkiem Katarzyny Kamasy, Marzanny Szabaciuk i Cezarego Wocha.
W dniu 11 października 2016 r. uczniowie klasy 3d i 2d uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Białowieży i do miejscowości Sioło Budy. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Białowieskiego Parku Narodowego na terenie Puszczy Białowieskiej i jego atrakcji takich jak: Muzeum Przyrodniczo- Leśne i Rezerwat Pokazowy Żubra. Białowieskie muzeum jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Zobaczyliśmy tam wiele ciekawych wystaw m.in. zbiorowiska leśne, wodne, życie podziemne, królestwo owadów i innych bezkręgowców oraz florę i faunę puszczy. Bardzo nas interesowały ekspozycje drapieżników i ptaków leśnych. Prezentacje uatrakcyjniały światła i nagrania odgłosów lasu, które dawały jakby realny obraz puszczy tętniącej życiem.
Następną naszą wielką przygodą było spotkanie oko w oko z królem puszczy żubrem. Mogliśmy go ujrzeć w Rezerwacie Pokazowym Żubra. Są tam warunki zbliżone do naturalnych, w których można podziwiać piękno leśnych zwierząt takich jak: żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie ( krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki oraz rysia.
Od pana przewodnika zdobyliśmy nowe, bardzo interesujące wiadomości np. to, że BPN jest najstarszym parkiem w Polsce założonym jeszcze przed II wojną światową. Park ten ze względu na swoją unikatowość, niezwykłość przyrodniczą został wyróżniony i wpisany na listę rezerwatów biosfery i figuruje na liście światowego Dziedzictwa Ludzkości UNECSO. Jako pierwszy w Polsce otrzymał również Dyplom Europy.
Najcenniejszym obiektem przyrodniczym parku jest Obszar Ochrony Ścisłej, którego niestety nie mogliśmy zwiedzić, gdyż jesteśmy na to jeszcze za mali, a właściwie za młodzi. Zawiera on fragmenty nizinnego lasu naturalnego o cechach lasu pierwotnego. Udostępnia się go do badań naukowych oraz w niewielkim stopniu w celach edukacyjnych. W Puszczy Białowieskiej znajduje się bardzo dużo gatunków drzew liściastych i iglastych między innymi: świerki, sosny, dęby, olchy, brzozy, lipy, jesiony, klony, topole, wiązy, graby. Najbardziej podobały nam się stare, olbrzymie dęby o grubych pniach i wielkich konarach. Aby je objąć musieliśmy wziąć się za ręce w kilka osób.
Zauroczeni Puszczą Białowieską i bardzo mocno dotlenieni udaliśmy się do bardzo ładnej malutkiej podlaskiej wsi Sioło Budy, która leży 9 km od Białowieży. Zobaczyliśmy tam ekologiczne drewniane chaty jeszcze z czasów naszych prababek i wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych lepienia pierogów i ubijania masła w maselnicy. Każde dziecko nauczyło się wałkować ciasto na pierogi, wykrawać foremką krążki, nakładać farsz i zlepiać ciasto tak, aby uformować pieróg. Ależ to była zabawa! A właściwie to ciężka i dość trudna praca! Dziękujemy naszym mamom za pierożki, które czasem dostajemy na obiad. A może będą takie sytuacje, że to dzieci nauczą swoje mamy lepienia pierogów...
Kolejnym zajęciem było ubijanie masła w maselnicy. Dobrze, że było nas dużo i każde dziecko ubijało, bo poruszanie tłokiem jest naprawdę ciężką pracą. Masło ubiliśmy dość szybko ze słodkiej śmietanki. Smakowało wybornie ze swojskim domowym chlebem. Po obiedzie i degustacji pierogów z pełnymi brzuszkami, i głową twardą od nabytej wiedzy udaliśmy się w drogę powrotną. Podróż minęła nam szczęśliwie i dość szybko. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
W dniach 7 - 9 października 2016 roku w Łukowie młodzi szachiści walczyli o Mistrzostwo Województwa Lubelskiego w Szachach Klasycznych. Organizatorem zawodów był SSz "Szachpol" Łuków wspierany przez Lubelski Związek Szachowy. W zawodach bardzo dobrze wypadli zawodnicy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego "Gambit" w Międzyrzecu Podlaskim. Zwłaszcza najmłodsze szachistki, wychowanki pań: Małgorzaty Okrasy i Bożeny Węgrzyniak, uczestniczące w ogólnopolskim projekcie "Edukacja przez Szachy w Szkole" wiodły prym w swoich rocznikach. Wśród młodziczek do lat 7 z kompletem 5 pkt. zwyciężyła uczennica klasy II "b" Szkoły Podstawowej nr 3 - Julia Wysokińska, która wyprzedziła reprezentantkę LUKS "Tempo" Ożarów - Urszulę Szymańską. Rywalizację młodziczek do lat 9 zdominowały starsze koleżanki Julii. Uczennica klasy III "b" Aleksandra Marciniuk zdobyła tytuł Mistrzyni Województwa Lubelskiego w Szachach Klasycznych do lat 9. Na drugim miejscu zawody ukończyła Karolina Tymoszuk z klasy II "b", a na trzecim Karolina Wysokińska z klasy III "b". Klub i szkołę godnie reprezentowali również młodzicy i juniorzy młodsi. Drugim wicemistrzem Województwa Lubelskiego w Szachach Klasycznych do lat 9 został jeden ze zdolniejszych szachistów najmłodszego pokolenia, uczeń klasy III "b". Karol Petruczenko. Tuż za Karolem uplasowali się: Igor Zasadziński - IV miejsce, Marcel Domański - V miejsce i Mariusz Kurczyński - VII miejsce. Wszyscy chłopcy są uczniami tej samej klasy. Wśród juniorek młodszych bezkonkurencyjna była uczennica klasy V "p" - Patrycja Majczyna, która z kompletem punktów zdobyła tytuł Mistrzyni Województwa Lubelskiego Juniorek do lat 11. Tytuł Wicemistrzyni zdobyła zawodniczka naszego Klubu Hanna Nurzyńska, mieszkanka Żakowoli Radzyńskiej, uczęszczająca do Szkoły Podstawowej w Kąkolewnicy. Wicemistrzem Województwa Lubelskiego w Szachach Klasycznych Juniorów do lat 11 został solidny i uzdolniony zawodnik Klubu Wiktor Kukawski, uczeń klasy V "p". Medalistom, a także wszystkim uczestnikom mistrzostw gratuluję i życzę sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do ich osiągania.
Pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim - 11 października 2016 r. podczas uroczystego apelu złożyli pierwsze w swoim życiu ślubowanie. W tym szczególnym dniu dzieciom towarzyszyli wychowawcy, rodzice, starsi koledzy i koleżanki oraz zaproszeni goście: Dyrektor ZPO3 Pani Jolanta Wolanin wraz z wicedyrektorami Panią Ewą Włodarczyk i Anetą Strep oraz Pani Elżbieta Barycka – przedstawiciel wydawnictwa MAC /JUKA.
Aby stać się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej, pierwszaki musiały przejść egzamin swoich umiejętności: zaśpiewały piosenkę „Pierwsza klasa”, recytowały wiersz „My się szkoły nie boimy”, odpowiadały na pytania dotyczące zasad obowiązujących w szkole. Za każde poprawnie wykonane zadanie dzieci otrzymywały w nagrodę nuty oraz sylwety sowy i pszczoły. Wspólnie z drugo i trzecioklasistami deklamowały wiersz „Barwy ojczyste”, podczas którego uczniowie machali biało – czerwonymi wstążkami. Nie zabrakło również tradycyjnego pasowania każdego ucznia wielkim ołówkiem przez dyrekcję szkoły.
Dopełnieniem uroczystości były życzenia i ciepłe słowa skierowane do uczniów przez Panią Dyrektor i Panią Barycką, wspólne pamiątkowe zdjęcia, jak również liczne prezenty: dyplomy pasowania na ucznia, odznaki oraz książki.
Następnie każda klasa miała słodki poczęstunek – okazjonalny tort.
Życzymy pierwszakom samych szóstek, jak najwięcej miłych wrażeń
a przede wszystkim sukcesów na wielu płaszczyznach.
Serdecznie dziękujemy wychowawcom klas trzecich oraz rodzicom za wkład pracy włożony w przygotowanie uroczystości.
Marzanna Puszkarska, Małgorzata Rumowska
Wycieczka odbyła się 4 października 2016 roku. W pięknej jesiennej scenerii zwiedziliśmy: Park Pałacowy, Muzeum BPN, Rezerwat Pokazowy Żubrów, a także spacerowaliśmy Szlakiem Dębów Królewskich. Celem naszego wyjazdu było zdobycie w sposób praktyczny wiedzy o Białowieskim Parku Narodowym – jego mieszkańcach, historii i roślinności charakterystycznej dla tego terenu. Pomogła nam w tym Pani Joanna Kiryluk – przewodnik PTTK. To ona przygotowała zajęcia edukacyjne, oprowadziła nas po najciekawszych miejscach i niestrudzenie odpowiadała na szereg pytań. Z wycieczki wróciliśmy bogatsi w nowe doświadczenia i wiedzę, którą na pewno wykorzystamy podczas zajęć w szkole.
28 września 2016 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do Białowieży. Uczestnikami byli uczniowie klasy IIB i IIIB wraz z wychowawcami, którzy mile spędzili dzień na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Dzieci zwiedziły Muzeum BPN i Rezerwat Pokazowy Żubrów. Z zachwytem przyglądały się zwierzętom, przebywającym w rezerwacie takim jak: jelenie, sarny, łosie, dziki, tarpany, żubronie i oczywiście żubry. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się wilki i ryś. Po aktywnym wypoczynku uczniowie udali się na pyszny posiłek. Była piękna i słoneczna pogoda. Po obiedzie dzieci zwiedziły jeszcze cerkiew i stary dworzec kolejowy „Białowieża Towarowa”, zbudowany w 1903 roku dla Cara Mikołaja II. Dzięki panu przewodnikowi spacer był jednocześnie „żywą lekcją” języka polskiego, historii i przyrody.
1 października 2016 r. z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy II b z rodzicami i wychowawcą , spotkali się w urokliwym miejscu, na wyjątkowym ognisku . Korzystając z zaproszenia Państwa Natalii i Tomasza Marciniuków, gościliśmy na działce w Maniach. Zabawy na świeżym powietrzu przyniosły nam wiele radości i pozwoliły cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. Wszyscy świetnie bawiliśmy się w domku na drzewie. Pieczone na ognisku kiełbaski i przeróżne frykasy przygotowane przez rodziców smakowały wyśmienicie. Gospodarzom tego spotkania, serdecznie dziękujemy za otwartość, gościnność i ciepło. Zabawa była przednia! Do następnego spotkania!
Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA DLA KLAS IV – VI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ ORAZ I – III GIMNAZJUM
ODBĘDZIE SIĘ W CZWARTEK 6 PAŹDZIERNIKA
W GODZ. 16:30 – 19:30 W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Zaprasza Samorząd Uczniowski
W szkole zorganizowane zostały dwa punkty, w których zasiadły komisje egzaminacyjne (egzaminatorzy - uczniowie i nauczyciel nadzorujący pracę komisji). W czasie kolejnych lekcji do komisji zgłaszali się chętni do odpowiedzi kandydaci, byli to zarówno uczniowie jak i nauczyciele naszej szkoły. Większość chętnych pokonała towarzyszący im stres i pomyślnie zaliczyła egzamin z tabliczki. Dyrekcja szkoły również spróbowała swoich sił w konkursie , oczywiście z pozytywnym wynikiem. Dzień z tabliczką mnożenia przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy którym udało się zdać otrzymali certyfikat eksperta tabliczki mnożenia. Dziękujemy wszystkim chętnym za udział w konkursie.
Od 03 października 2016 r.(poniedziałku) po dwóch lekcjach przerwa będzie trwała 10 minut. Szczegóły znajdują się w zakładce DLA RODZICÓW.
22 września 2016 r. w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 odbyły się zawody dla klas pierwszych i trzecich szkoły podstawowej z cyklu Lekkoatletyka dla każdego zorganizowane przy współpracy z Ośrodkiem Lekkiej Atletyki w Białej Podlaskiej. Dzieci przywitała pani dyrektor Jolanta Wolanin. Życzyła wszystkim wspaniałej zabawy i wielu sportowych emocji. Zachęcała do brania udziału w aktywnym spędzaniu wolnego czasu, gdyż taki sposób prowadzi do zdrowia. Dzieci z wielkim entuzjazmem przystąpiły do różnorakich konkurencji prowadzonych przy pomocy uczniów gimnazjum sportowego. Rywalizowały w biegu przez płotki, rzucały piankowym oszczepem i piłką lekarską, biegały slalomem i po drabince koordynacyjnej. Nie było przegranych. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, w którym gwiazdy sportu zachęcały do aktywności.
Od dnia 3 października 2016 r. nasza szkoła włącza się w akcję ekologiczną pod hasłem
"Szkole pomagamy i świat oczyszczamy. Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"
27 września 2016 r. w Samorządowym Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbyło się spotkanie z policjantem - panem Jarosławem Jaworskim z Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podl. Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w domu, podczas spaceru oraz podróży samochodem. Gość ostrzegł też dzieci przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać do domu. Pan policjant opowiedział przedszkolakom o swoim zawodzie oraz zaprezentował i omówił przyniesione rekwizyty. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły kajdanki. Następnie przedszkolaki wspólnie z policjantem rozwiązywały filmowe zagadki SpongeBoba (bohatera kreskówek) dotyczące prawidłowego poruszania się po drogach pieszo i na rowerze oraz bezpiecznego podróżowania samochodem z rodzicami. Dzieci nie miały kłopotów ze wskazaniem prawidłowych odpowiedzi. Największą atrakcją okazała się prezentacja quada i samochodu policyjnego oraz możliwość wejścia do środka auta. Policjanci zademonstrowali różne sygnały ostrzegawcze oraz podstawowe wyposażenie samochodu.
Takie coroczne spotkania są bardzo wyczekiwane przez dzieci. Była to bardzo pouczająca lekcja o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci. Serdecznie dziękujemy za tak miłe i pouczające spotkanie.
Dnia 24 września 2016 r. liczna grupa uczniów ZPO nr 3 reprezentowała naszą placówkę podczas gali finałowej, podsumowującej wyniki XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej. Wśród finalistów organizowanego w naszym mieście konkursu, od lat odkrywającego talenty młodych ludzi i popularyzującego ich twórczość literacką oraz stwarzającego piszącym możliwości szerszej prezentacji własnych utworów, znaleźli się:
uczniowie szkoły podstawowej
Podczas warsztatu podsumowującego tegoroczną twórczość konkursową, przewodniczący jury, p. Waldemar Michalski, poeta, prozaik i krytyk literacki, redaktor kwartalnika literackiego „Akcent”, wyeksponował teksty naszych uczniów, które urzekły jurorów „nadspodziewaną dojrzałością”, wrażliwością w postrzeganiu świata i kreowaniu własnych wizji oraz dużą sprawnością językową.
Dnia 23 września 2016 r. dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Międzyrzecu Podlaskim wybrały się z wizytą do MINI ZOO, znajdującego się na terenie sklepu ,,Majster”. Pani przewodnik powitała dzieci i zaprosiła do obejrzenia ciekawych okazów ptaków, gryzoni oraz płazów. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały jak pani opowiedziała o warunkach w jakich żyją te zwierzęta, co lubią jeść i jak się nimi opiekować. Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość pogłaskania małego królika lub jaszczurki. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w zajęciach. Dzieci radosne i uśmiechnięte wróciły autokarem do przedszkola i chętnie opowiadały o swoich przeżyciach innym kolegom i koleżankom.
Serdecznie dziękujemy pracownikom sklepu ,,Majster” za życzliwe przyjęcie.
W ramach realizacji bezpiecznego tygodnia dzieci z grupy VI, VII, VIII i IX zawitały w Komisariacie Policji w Międzyrzecu Podlaskim. O ciekawostkach pracy policjanta opowiedziała dzieciom mł. asp. Iwona Matysiak i sierż. szt. Marek Szczepaniuk
Dzieci miały okazję z bliska zobaczyć pomieszczenia pracy policjantów i wyposażenie oraz sprzęt, jakim posługują się na co dzień mundurowi. Głównym tematem było bezpieczeństwo na drodze. Po rozmowie z panią policjantką, za poprawne odpowiedzi otrzymały odblaskowe breloki.
Atrakcją na zakończenie spotkania była możliwość zobaczenia policyjnego radiowozu, zrobienia zdjęcia na policyjnym quadzie, kamizelkach kuloodpornych i kaskach.
Za miłe spotkanie dzieci wręczyły Podziękowanie i samodzielnie wykonane rysunki postaci policjanta i wozu policyjnego.
Jak co roku wizyta na Komisariacie dostarczyła przedszkolakom wiele niezapomnianych wrażeń. W drodze powrotnej już niektóre dzieci snuły plany, aby w przyszłości zostać policjantem.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka dostarczył naszym podopiecznym wielu pozytywnych wrażeń i zintegrował przy wspólnej zabawie dzieci z grup przedszkolnych. Dzieci tańczyły i bawiły się przy muzyce. Radosny czas dzieci spędzili także podczas poranka filmowego. Dzieci obejrzały bajkę pt „Baranek Shaun”, a smak i zapach popcornu, który dzieci z apetytem zjadły, pozwolił poczuć się, jak w prawdziwym kinie.
W naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka dostarczył dzieciom wielu miłych wrażeń. Radość i uśmiech na twarzach przedszkolaków to również nasza satysfakcja, pracowników przedszkola. Myślimy, że Dzień Przedszkolaka na stałe zagości w harmonogramie imprez przedszkolnych i będzie corocznie hucznie obchodzony.
Wszystkim przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń,
uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil
spędzonych w Przedszkolu.
Rodzicom gratulujemy cudownych pociech.
Dnia 21 września 2016 r. ponad siedemdziesięciu uczniów klas szóstych naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyło na pielgrzymi szlak. Jak co roku nasze żarliwe modlitwy zostały wysłuchane i pogoda, mimo jesiennych prognoz, dopisała.
Idąc leśnymi szlakami i polnymi drogami modliliśmy się, śpiewaliśmy i cieszyliśmy się nawzajem swoim towarzystwem. Po przebyciu 14-kilometrowej trasy dotarliśmy do sanktuarium świętego pustelnika, którego od lat prosimy o wstawiennictwo. W ciągu ostatnich kilkunastu lat św. Onufry wysłuchał już tylu naszych próśb, że stał się prawie drugim patronem naszej szkoły.
I tym razem przynieśliśmy mu w naszych sercach wiele osobistych intencji. Ks. Marcin Dąbrowski, nasz duszpasterz polecił je Bogu podczas sprawowanej Mszy świętej. Wspólnie z nami modlili się także rodzice uczniów oraz Pani wicedyrektor Ewa Włodarczyk. Tradycyjnie nasz pielgrzymi szlak zakończyliśmy świętowaniem i biesiadą przy ognisku. Wieczorem zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogatsi duchowo, powróciliśmy do domu.
Do zobaczenia św. Onufry za rok!