Uroczystość zakończenia roku przedszkolnego w Samorządowym Przedszkolu nr 3 odbyła się 21 czerwca 2016 r. Przedszkole pożegnało 30 dzieci z grupy VI, VII i VIII. Przedszkolaki z wypiekami na twarzy i szerokim uśmiechem w obecności wielu zgromadzonych gości : pana burmistrza, pana naczelnika, dyrekcji ZPO nr 3 oraz rodziców, część artystyczną rozpoczęły staropolskim polonezem. Następnie przyszedł czas na zaprezentowanie umiejętności zdobytych w okresie przedszkolnym. Starszaki, które po wakacjach pójdą do szkoły piosenką, tańcem i wierszami żegnały przedszkole, a młodsi pożegnali swych starszych kolegów i koleżanki. Ich występy nagrodzono gromkimi brawami. Zaproszeni goście oraz dyrekcja wręczyli starszakom dyplomy, pamiątkowe książki, tablo, natomiast młodsi koledzy podarowali przybory szkolne.W podzięce za pracę i trud wychowawczy panie i personel przedszkola otrzymały od milusińskich kwiaty i życzenia miłych wakacji. Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Przy smakowitym torcie wspominano miły przedszkolny czas.
ŻYCZYMY NASZYM PRZEDSZKOLAKOM MIŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI A STARSZAKOM WIELU SUKCESÓW NA NOWEJ DRODZE OBOWIĄZKÓW SZKOLNYCH
W dniu 20 czerwca 2016r.w przedszkolu Nr 3 odbyło się pierwsze spotkanie adaptacyjne dla najmłodszych dzieci, które od września rozpoczną edukację przedszkolną. Wicedyrektor Pani Bożena Nowosielska wraz z nauczycielami i dziećmi powitała sympatycznych gości i ich rodziców. Spotkanie rozpoczęła krótka część artystyczna, którą przygotowała Pani Elżbieta Buczak ze swoimi wychowankami. Starsze dzieci włączyły ,,Maluchów” do wspólnej zabawy w kółeczku, a później obdarowały je miłym upominkiem. Można też było obejrzeć pomieszczenia przedszkola i pobawić się w salach wspólnie z rodzicami. Podczas spotkania rodzice otrzymali pakiet informacyjny o przedszkolu oraz wskazówki, jak należy przygotować dziecko do przedszkola, co powinno już umieć, z czym sobie radzić. Rodzicom też został przedstawiony rozkład dnia w przedszkolu. Na bieżąco udzielano też informacji na pytania płynące od rodziców. Pierwsze chwile w przedszkolu umilił słodki poczęstunek, którego największa atrakcją była wata cukrowa dla każdego przyszłego ,,Malucha”. Kolejne dni adaptacyjne odbędą się w dniach od 22.08. – 26.08. w godzinach od 900 do 1200. Serdecznie zapraszamy.
W dn. 6 – 11. 06. 2016 roku uczniowie kl. II c i III a uczestniczyli w 6-dniowej zielonej szkole nad Bałtykiem. Program rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. W towarzystwie przewodnika podziwialiśmy unikalne w skali świata obiekty, m.in.: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski", Największy Koncertujący Fortepian Świata oraz największą atrakcję- Dom do Góry Nogami.
Następnie korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Łeby. W pierwszej kolejności ruszyliśmy do Słowińskiego Parku Narodowego – podziwialiśmy tam cud natury jakim są ruchome wydmy oraz przywitaliśmy się z morzem. Później przez 2 godziny błądziliśmy w labiryncie o powierzchni 5000 m2 . Jest to największy w Polsce naturalny labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami do zdobycia (zdobyliśmy wszystkie i nikt się nie zgubił!).
W kolejnym dniu – odwiedziliśmy Hel. Tutaj mieliśmy okazję zajrzeć do fokarium i uczestniczyć w karmieniu fok, a także poczuć się wilkami morskimi i wypłynąć w rejs po Bałtyku. Po południu przyszedł czas na relaks, czyli kąpiel słoneczną i morską.
Cały czwartek spędziliśmy w Trójmieście, a właściwie w Gdyni i Sopocie. W Gdyni byliśmy na Skwerze Kościuszki, zwiedziliśmy ORP „Błyskawica”. Sopot – to oczywiście molo i Opera Leśna, ale najwięcej radości dostarczyło nam 3-godzinne szaleństwo w parku wodnym.
Ostatni dzień pobytu – Władysławowo i okolica. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Ocean Parku, gdzie zdobyliśmy wiele ciekawych informacji o mieszkańcach żyjących w głębinach naszych mórz i oceanów. Spracowaliśmy pomiędzy zwierzętami morskimi wykonanymi w skali 1:1. Uzupełnieniem spaceru był szeroki wachlarz innych atrakcji, np. wesoła zabawa na jednym z największych placów zabaw, spotkanie z „wygadanym wielorybkiem” – pierwsze w Polsce interaktywne show, gdzie
wieloryby naprawdę mówią, wspaniałe budowle wznoszone z niezliczonej ilości ogromnych klocków. Na koniec odwiedziliśmy jeszcze latarnię morską w Rozewiu, która ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarń polskiego wybrzeża. Dzień chcieliśmy zakończyć grą w „Podchody”, jednak w trakcie zabawy zaskoczył nas deszcz i musieliśmy wrócić do pensjonatu.
Wyjazd był bardzo udany, nie zepsuł go nawet fakt, że każdego dnia (najczęściej wieczorem) odbywały się zajęcia lekcyjne, abyśmy nie mieli zaległości po powrocie do szkoły.
31 maja 2016 r. Uczniowie Naszej Szkoły tradycyjnie uczestniczyli w festynie „Miejski Dzień Profilaktyki i Sportu”.
Głównym celem prowadzonych działań było kształtowanie zdrowego stylu życia, promowanie przesłania, że można i trzeba wspaniale bawić się i odpoczywać bez sięgania po używki, niebezpieczne zabawy, bez uciekania się do krzywdzenia innych.
Oprócz licznych atrakcji, w tym w strugach deszczu, uczniowie obejrzeli spektakle profilaktyczne połączone z prelekcjami tematycznymi, o szerokim wachlarzu zagadnień z zakresu profilaktyki przemocy, profilaktyki uzależnień, profilaktyki prozdrowotnej, w wykonaniu aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa.
Dzieci z klas I-III obejrzały spektakl „KAJTEK SZUKA PRZYJACIELA” – przypomnijmy treść: "Koleżanki i koledzy kilkuletniego Kajtka odrzucają zaproszenie do wspólnej zabawy w jego domu. Boją się, że mimo obecności swoich rodziców Kajtek będzie wobec nich złośliwy, agresywny, niemiły i skory do kłótni. A tak właśnie bohater tej teatralnej opowieści traktuje na co dzień swoich rówieśników, marząc o tym, aby traktowali go jako kogoś wyjątkowego, wzbudzającego szacunek i uwagę. Tak, jak on sam odnosi się do swojego ulubionego bohatera z gry komputerowej, który bezlitośnie pokonuje wszystkich przeciwników, a jego imię wzbudza strach w całym wirtualnym świecie, który coraz bardziej wciąga Kajtka. Wciąga do tego stopnia, że chłopiec, tracącą poczucie rzeczywistości, staje do konfrontacji ze swym wirtualnym idolem, lordem Bakterem. To spotkanie w zaskakujący sposób pozwala chłopcu zrozumieć i uwierzyć, że dając się uwieść wyobraźni, podsycanej fałszywym, złym i uproszczonym obrazem świata gry komputerowej, musi na nowo zbudować swoje relacje z opiekunami i rówieśnikami, opierając je na zaufaniu dla prawdziwych autorytetów, szacunku dla powszechnie akceptowanych zasad i mocnym przekonaniu o swojej samodzielności w podejmowaniu wyborów pomiędzy dobrem i złem”.
Uczniowie z klas IV- VI przeżywali silne emocje podczas spektaklu "NIE JESTEŚ SAM": „ Nastoletnia Ola jest uczennicą ostatniej klasy szkoły podstawowej. Przed nią wielkie wyzwanie – przejście przez tzw. „drzwi do gimnazjum”. Oprócz ogromnej satysfakcji wiążącej się w mniemaniu Oli bezpośrednio z pierwszym krokiem w tzw. dorosłość, dziewczynka jest przepełniona strachem i obawą przed nieuchronnie czekającymi ją zmianami. Gamę jej uczuć i do bólu skrajnych emocji poszerzają dodatkowo zmiany zachodzące w jej rodzinnym domu.
Bo oto w ustabilizowanym życiu jej rodziny, w którym jako jedyne dziecko skupiała na sobie całą uwagę mamy i taty, pojawił się nowy człowiek. Braciszek Oli, który od samego początku zdaje się podważać dotychczasowy układ rodzinnej hierarchii. Naturalne napięcie, które w tak trudnym dla młodego człowieka momencie wejścia w nowe, szkolne obowiązki i towarzyskie uwarunkowania, zostaje przez domową rewolucję zwielokrotnione i stawia naszą bohaterkę w trudnej sytuacji. Poczucia tej beznadziejności wcale nie polepsza też fakt, iż ojciec Oli coraz później wraca do domu i na dodatek córka często wyczuwa od niego alkohol. Ola boi się, że jej tato – coraz bardziej zmęczony przepracowany stanie się alkoholikiem.
Pewnego dnia, Ola poznaje w parku Kazimierza, starszego mężczyznę, który przedstawia jej się jako producent filmowy. Po krótkiej wymianie zdań, zafascynowana możliwością zmiany swojego statusu ze zwykłej dziewczynki, w podziwianą przez wszystkich nastolatkę, Ola postanawia bezkrytycznie zastosować się do porad, jakich udzielił jej nieznajomy mężczyzna. Dziewczyna postanawia wykorzystać do swoich celów swojego dobrego kolegę Tomka – ucznia pierwszej klasy gimnazjum. Tomek bogaty w bolesne życiowe doświadczenia stara się konsekwentnie prostować jej sposób myślenia o zmianach które postanowiła wdrożyć w życie, tj. próba zapalenia papierosa, usilna chęć napicia się alkoholu, czy wreszcie desperacka potrzeba sięgnięcia po narkotyki lub łatwiej dostępne dopalacze. Wszystko to, dla Oli, nosi w sobie tylko jeden cel – zrobić coś nieodpowiedzialnego, coś szalonego, później uwiecznić swoje wygłupy na zdjęciach, a następnie puścić w obieg do Internetu i w ten sposób zyskać sobie tłumy znajomych i życzliwych dla niej ludzi”
Głównym przesłaniem spektaklu było ukazanie, że tylko przywiązanie się do weryfikowalnych autorytetów, rozwaga i intuicyjna mądrość, wiara i mocne przekonanie o swojej sile pozwala uniknąć podstępnych pułapek w przeżywaniu życia „na skróty”.
D.K.
15.06.2016 r. klasa 2a i 1a wybrały się na wycieczkę do Magicznych Ogrodów. Przekraczając bramę Magicznych Ogrodów staliśmy się częścią niezwykłego świata zamieszkałego przez tajemnicze istoty. Do krain utrzymanych w klimacie baśni dotarliśmy wędrując wśród szumiących wodospadów, pachnących róż. W przepięknej scenografii ogrodu odkrywaliśmy place zabaw, miejsca wypoczynku i tajemnic. Każda z krain oferowała nam inne atrakcje. Zwiedziliśmy Marchewkowe Pole, Rabankowe Wgórze. Najwięcej emocji budziła jednak wizyta w Mroczysku. Na zakończenie pobytu szaleliśmy na dmuchańcach i trampolinach. Zwiedziliśmy też malowniczy zamek w Janowcu. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.
D. Kuźmiuk M. Matejek
W sobotę, 18 .06. 2016r. w Sali Konferencyjnej CH M1 w Markach k / Warszawy odbył się Finałowy Koncert Galowy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Rozśpiewane M1”. Organizatorem Konkursu był Pan Marek Wysocki, aktor, reżyser, wieloletni dziekan wydziału aktorskiego, obecnie dyrektor Instytutu Sztuki Aktorskiej WSWMiR im. Zygmunta Glogera. Konkurs miał charakter otwarty i był konkursem dla wszystkich osób fizycznych, duetów i zespołów wokalnych w Polsce, zarówno amatorskich jak i zawodowych, a w swoim założeniu miał na celu prezentację dorobku wybitnych twórców światowej i polskiej muzyki rozrywkowej. Składał się z czterech etapów: kwalifikacji wstępnych, przesłuchań konkursowych, Koncertu Półfinałowego i Finałowego Koncertu Galowego. Jury konkursu „Rozśpiewane M1” , w którym zasiedli prof. Janusz Kowalski – Rektor WSWMiR im. Z. Glogera, Marek Wysocki – dyrektor Instytutu Sztuki Aktorskiej WSWMiR im. Z. Glogera oraz Magdalena Cwen - Hanuszkiewicz – wybitna polska aktorka, doceniło talent naszego szkolnego kolegi Eryka Waszczuka, przyznając mu III miejsce w konkursie.
Eryku! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni, cieszymy się razem z Tobą z Twojego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Uczniowie klasy 3b z wychowawczynią Grażyną Podgajną
Miło nam poinformować, że nasza koleżanka, Paulina Sobczak, uczennica klasy 3b została zdobywczynią III miejsca w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Flora i fauna Lubelszczyzny”. Konkurs był zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Tuliłowie, przy współpracy z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęcia przedstawiającego piękno otaczającego krajobrazu najbliższej okolicy. Paulinka zrobiła zdjęcie kaczkom, które pływały w stawie, w parku przy Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim. Jeśli chcecie zobaczyć to zdjęcie zajrzyjcie do albumu fotograficznego.
Paulinko! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie klasy 3b z wychowawczynią Grażyną Podgajną
Dzięki uprzejmości pracowników marketu Majster przedszkolaki z grupy VI i VII Przedszkola nr 3 miały okazję poznania różnych gatunków płazów, gadów i ssaków. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowieści o zwyczajach, pielęgnacji, karmieniu zwierząt. Wiele radości sprawiła dzieciom możliwość pogłaskania aksamitnej sierści królika. Pod koniec wizyty każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom. W radosnych nastrojach, pełni wdzięczności za tak udaną i poznawczą wycieczkę dzieci powróciły do przedszkola.
15 czerwca 2016 w ZPO nr 3 odbyła się XII już edycja konkursu piosenki anglojęzycznej "English Song Festival", którego celem jest promowanie młodzieżowej twórczości artystycznej, doskonalenie umiejętności językowych poprzez piosenki oraz wyszukiwanie i promowanie młodych talentów. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wykonywali piosenki anglojęzyczne swoich ulubionych artystów. Łącznie zaśpiewano 14 utworów.
Występy oceniało jury w składzie, p. Joanna Bobruk - nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych, p. Katarzyna Nowik - nauczyciel języka angielskiego w SP3, s. Katarzyna Turowicz /Stella/ oraz p. Grzegorz Gębala - przedstawiciel wydawnictwa Macmillan.
Wyniki:
Szkoła Podstawowa:
I miejsce - Aleksandra Semeniuk kl.6s
II miejsce - Weronika Myszka kl.4p
III miejsce - Emilia Kaliszuk kl.4b
Wyróżnienie: Natalia Mironiuk i Magdalena Mikiciuk kl.6a
Gimnazjum:
I miejsce - Alicja Daniluk kl.1B
II miejsce - Natalia Kowalewska kl.1B
Wyróżnienie: Aleksandra Szabaciuk kl.1C, Weronika Sworczuk kl.3C
Konkurs prowadziły uczennice z kl. 3C - Martyna Wasiluk i Dominika Strep.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz upominki.
Organizatorem konkursu była p. Izabela Bernatowicz-Kowalczyk.
Zajęcia Pierwszej Pomocy Przedmedycznej „ Ratuję i uczę ratować” w klasie 2b
W dniu 14.06.2016 r. uczniowie klasy 2b na swoich zajęciach gościli tatę swojego kolegi Stasia, pana Marcina Karwowskiego z zawodu ratownika medycznego oraz p. Urszulę Więckowską nauczycielkę techniki w naszej szkole.
Pan Karwowski przybył, aby dzieciom pomóc poznać arkana pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zajęć 25 uczniów z klasy 2 b w trakcie zabawy uczyło się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. Prowadzący w bardzo przystępny sposób przekazał dzieciom wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mogli sami na sobie wypróbować pozycję boczną oraz poćwiczyć masaż serca na fantomach. Na zakończenie p. Karwowski opowiedział o metodach zabezpieczania ran, dzieci otrzymały gazę i bandaże i wzajemnie się bandażowały i tu było śmiechu co niemiara.
Uczestnicy od p. Więckowskiej otrzymali książki z programu „Ratuję i uczę ratować”, w których dokładnie zostało opisane postępowanie w ramach pomocy przedmedycznej. Na zakończenie dzieci otrzymają symboliczny Certyfikat Ukończenia Kursu Pierwszej Pomocy.
13 czerwca 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się spotkanie autorskie początkujących poetów z klasy czwartej „p” Szkoły Podstawowej nr 3 z małżeństwem znanych w naszym środowisku literatów.
Zaproszenie przyjęli : pan Ryszard Kornacki – poeta, prozaik, publicysta i pedagog, autor kilkunastu tomików wierszy, prozy poetyckiej, opowiadań, aforyzmów, fraszek, monografii oraz słownika bibliograficznego „Miedzyrzec w życiorysy wpisany”, uhonorowany wieloma nagrodami, wyróżnieniami i nominacjami do nagród literackich, którego dorobek i dokonania literackie nas oszołomiły, a także pani Krystyna Kornacka – poetka, autorka opowiadań, działaczka społeczna i zasłużony, wieloletni pedagog, która od razu oczarowała nas swoją bezpośredniością, otwartością i skromnością.
Szacowni goście ciepło opowiadali o swoim związku z miastem, z Lubelszczyzną, o zainteresowaniach i pasjach literackich.
W trakcie spotkania dzieci mogły zapoznać się z fragmentami popularnej książki państwa Kornackich „Czarna róża” – zbioru opowiadań i podań ludowych z naszych stron oraz obejrzeć pokonkursową wystawę uczniowskich prac plastycznych dotyczących tego dzieła. Część dzieci poznała bliżej teksty opowiadań ze zbiorku, biorąc udział w konkursie plastycznym na ilustrację do „Czarnej róży”. Aby zainteresować pozostałych, potencjalnych młodych czytelników, autorzy odczytywali też wybrane teksty. Uczniowie, zafascynowani bogatą historią Międzyrzeca i jego okolic, słuchali opowieści państwa Kornackich o motywach ich inspiracji pisarskich, o genezie powstawania wybranych utworów. Pisarze dzielili się z młodymi słuchaczami swoimi refleksjami na temat procesu pisania, będącego ,,potrzebą serca, niezwykłym, lecz pięknym zjawiskiem, do którego dojrzewa się wraz z wiekiem, bardzo powoli”. Doświadczeni twórcy wysłuchali także cierpliwie pierwszych prób poetyckich dzieci. Udzielali wskazówek początkującym poetom i dzielili się własnym doświadczeniem związanym z procesem tworzenia poezji. Podkreślali, że wiersz ma być prawdziwy nie tylko pod kątem autentyczności, ma być historią ludzką, osobistą, a przez to uniwersalną.
Uczestnicy spotkania autorskiego mogli obejrzeć wystawkę utworów obojga literatów, a na książkach otrzymać autografy z dedykacją autorów. Sądząc po radosnych uśmiechach uczestników, czas został spędzony nie tylko pożytecznie, ale i bardzo mile.
13 czerwca 2016 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Oprócz naszej klasy uczestniczyły w niej klasy 2d i 3c. Opiekowały się nami miłe panie: Pani Agata Marciniak, Pani Ela Stefaniuk, Pani Krysia Paluszkiewicz, Pani Mariola Kaliszuk- mama naszej koleżanki Ady, oraz nasza Pani Grażyna Podgajna, która była kierownikiem wycieczki. Z Międzyrzeca wyjechaliśmy około godz. 7:00, a na miejscu byliśmy przed godz. 10:00. Pierwszym punktem w programie wycieczki była wizyta w Cinema Park. Tutaj, w salach kinowych: muzyki, 3D, interaktywnej, inspiracji, wyobraźni i ruchu mogliśmy zobaczyć jak fascynujący i niezwykle zróżnicowany jest świat zwierząt. Towarzyszyliśmy ptakom w czasie ich corocznych migracji, braliśmy udział w podwodnej podróży po głębinach mórz i oceanów, poznaliśmy warunki panujące w amazońskiej dżungli i dowiedzieliśmy się jak chronić środowisko naturalne. Wszystkim najbardziej podobała się sala z ruchomymi fotelami, z których pryskała na nas woda i dmuchało w głowę zimne powietrze. Na zakończenie pobytu w Cinema Park, odwiedziliśmy warsztat pieczenia pizzy. Każdy z nas mógł własnoręcznie przygotować swoją ulubioną pizzę i ją zjeść. Kolejnym punktem w programie wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta. Tutaj zobaczyliśmy ciekawe miejsca i pomniki związane z historią Polski: Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, kolorowe kamienice, mury obronne. Na Starówce każdy mógł kupić małą pamiątkę. Potem pojechaliśmy na Niewidzialną Wystawę, podczas której mieliśmy doświadczyć jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku. W świat całkowitej ciemności poprowadziły nas osoby niewidome. Pokazały nam jak radzą sobie w życiu, wykorzystując zmysł słuchu, dotyku, równowagi, węchu. Doświadczając świata osób niewidomych poznaliśmy trudności z jakimi spotykają się, i przeżyliśmy niezwykle wzruszające chwile. Do Międzyrzeca dotarliśmy na godz.22:00. Była to jedna z najciekawszych wycieczek, a poza tym ostatnia nasza wspólna, klasowa i dlatego taka ważna.
Notatkę zredagowały uczennice klasy 3b: Paulina Sobczak, Nadia Czempińska-Jankiewicz i Julia Parafiniuk.
W dniu 10 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej z klas I a,I d,III b,IV b,V p oraz I A i III C Gimnazjum wzięli udział w akcji "Jak nie czytam,jak czytam" Celem akcji jest promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Wspólnie z wychowawcami udali się do Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 by tam pobić rekord Guinessa w czytaniu książek w tym samym czasie. Uczniowie chętnie
przystąpili do akcji,wykonali ciekawe banery reklamujące czytanie-"TRÓJKA ZACZYTANA W KSIĄŻKACH ZAKOCHANA".
Koordynatorzy akcji:Renata Prokopiuk i Barbara Petruk
Ponad dwustuletni dąb, który rośnie przy plebanii parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim prowadzi w konkursie Drzewo Roku 2016. Jest jedynym drzewem z woj. Lubelskiego, które może uzyskać ten tytuł.
Drzewo zgłosiło do konkursu przez Niepubliczne Przedszkole Artystyczne „Koala” w Łukowie. Spośród 100 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski, do finału konkursu wybrano 16 drzew, a wśród nich właśnie dąb szypułkowy z Międzyrzeca Podlaskiego. Jest to jedyne drzewo w województwie lubelskim. Dąb szypułkowy w ma 244 lata. Rośnie na placu przy kościele pw. św. Mikołaja. Osiągnął potężne rozmiary (obwód 583 cm, wysokość 18-20 m).Rośnie na placu przy kościele pod wezwaniem św. Mikołaja. Głosowanie trwa do 30 czerwca. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez internet – każda osoba może zagłosować tylko jeden raz z danego adresu email, klikając w wybraną miniaturkę drzewa. Można także wysłać sms, co daje możliwość wielokrotnego głosowania. Drzewo, które uzyska największą ilość głosów zostanie zwycięzcą konkursu na „Drzewo Roku2016”. Więcej informacji na stronie: www.drzeworoku.pl.
Celem konkursu organizowanego przez organizację ekologiczną Klub Gaja jest promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukiwanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.
Dnia 1 czerwca dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 pojechały na wycieczkę zorganizowaną z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki wyruszyły do Siedlec. W programie wycieczki był: seans filmowy p.t „Angry Birds”oraz Sala zabaw „Maluch”. Na bajce dzieci siedziały jak zaczarowane i chętnie oglądały bajkę. Natomiast sala zabaw była atrakcją, która na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.
Dzieci bawiły się bez chwili wytchnienia a gdy nadszedł koniec zabaw wszystkie były niepocieszone. Szkoda, że Dzień Dziecka jest raz w roku.
Dnia 18 maja 2016r. Szkoła Podstawowa ZPO nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim obchodziła Dzień Patrona. Uroczystości szkolne rozpoczęły się Mszą św. w kościele p.w. Chrystusa Króla o godz. 10ᴼᴼ. Zarówno przed mszą św. jak i po niej w Miejskim Ośrodku Kultury, w obecności zaproszonych gości został wystawiony spektakl muzyczny pt. ,, Królowa Jadwiga”, przygotowany przez uczniów, nauczycieli oraz absolwentów szkoły. Postać tytułową zagrały dwie uczennice: Weronika Myszka i Julia Włodarczyk, rolę Piastunki Jadwigi i Królowej Matki zagrały pani Grażyna Podgajna i pani Izabela Bernatowicz – Kowalczyk / nauczyciele ZPO 3. Choreografię do tańca współczesnego ułożyła Aleksandra Olesiejuk – zeszłoroczna absolwentka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej. Reżyserii podjęła się s. Stella Turowicz. W całym spektaklu wzięło udział 40 osób. Inspiracją do powstania tego spektaklu były ogólnopolskie obchody jubileuszowe 1050 rocznicy Chrztu Polski. Głównymi sponsorami tego przedsięwzięcia był Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim oraz Nadleśnictwo Międzyrzec. Społeczność uczniowska wraz z nauczycielami złożyła kwiaty przy pomniku Jana Pawła II w centrum miasta oraz przy popiersiu papieża w szkole.
Dzień Patrona był również okazją do przeprowadzenia w placówce wielu konkursów związanych z życiem i działalnością naszego Patrona, oraz wykonania licznych gazetek i plakatów związanych z tą uroczystością.
Olimpiada Sportowa PrzedszkolakJak co roku, dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 uczestniczyły w XIII Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków, która odbyła się 3 czerwca na międzyrzeckim stadionie. Wszyscy uczestnicy zostali oficjalnie powitani przez Burmistrza Miasta p. Zbigniewa Kota. Na rozpoczęcie olimpiady dzieci ze wszystkich przeszkoli zaprezentowały przygotowane piosenki i układy taneczne. Następnie udały się ze swoimi rodzicami na murawę boiska, gdzie czekały na nie różne konkurencje sportowe przygotowane przez bialskich studentów AWF. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem brały udział we wszystkich dyscyplinach sportowych. Po zaliczeniu siedmiu zadań, mogły odebrać medal z rąk p. A. Myszki dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dodatkową atrakcją dla wszystkich przedszkolaków były dmuchane zamki oraz kiełbaski pieczone przy ognisku. Roześmiane twarze naszych dzieci były najlepszym dowodem udanej zabawy.
13 maja 2016 roku w świetlicy Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do doskonalenia swoich umiejętności językowych oraz sprawdzenie ich wiedzy. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Został przeprowadzony w formie testu jednokrotnego wyboru z podziałem na klasy III, IV, V i VI.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy III
I miejsce Julia Parafiniuk kl. 3b
II miejsce Julia Konewko kl.3a
III miejsce Zuzanna Franczuk kl.3a
Klasy IV
I miejsce Natalia Dołęga kl.4p
I miejsce Ryszard Łukomski kl.4p
II miejsce Dominika Wysokińska kl.4p
III miejsce Rita Kokoszkiewicz kl.4s
III miejsce Aleksandra Szyszko kl.4p
III miejsce Aleksandra Wierzchowska kl.4p
Klasy V
I miejsce Marcel Gruba kl.5p
II miejsce Zuzanna Piwowar kl.5s
III miejsce Mateusz Mitera kl.5b
Klasy VI
I miejsce Piotr Pepa kl.6s
II miejsce Grzegorz Radzikowski kl.6p
III miejsce Piotr Sapiecha kl.6p
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Słodki Turniej Szachowy z dr Gerardem z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka
5 czerwca 2016 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, członkowie Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego zorganizowali dla dzieci i młodzież turniej szachowy. Tradycyjnie współorganizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w gościnnych progach, której odbyła się impreza. Turniej sponsorował producent "słodkości" dr Gerard sp. z.o.o.
W szachowej imprezie uczestniczyło ok. 80 osób w tym 46 zawodników i zawodniczek w wieku od 5 do 19 lat z Warszawy, woj. mazowieckiego, lubelskiego i oczywiście Międzyrzeca Podlaskiego. Dla najlepszych szachistów w kategoriach wiekowych przygotowano puchary, nagrody rzeczowe i ciasteczka produkowane przez Sponsora turnieju.
Tym razem wysoką formę zaprezentowali goście, którzy zwyciężali w kategoriach wiekowych.
Wśród uczniów klas I zwyciężył sześciolatek z Łukowa - Szymon Suska, a wśród dziewczynek - mieszkanka Wesołej Marcelina Łaszczuk. W klasach drugich triumfowali: Adrianna Staniewicz z Wasilkowa i Filip Sienkiewicz z Konstantynowa. Najlepszymi trzecioklasistami okazali się Aleksandra Żurawicka z Węgrowa i Jerzy Rzeńca z Międzyrzeca Podlaskiego. W klasyfikacji uczniów klas IV - VI zwyciężyli Zofia Łaszczuk i Jakub Żurawicki. Najlepszą szachistką z gimnazjum została Zuzanna Łaszczuk, natomiast wśród młodzieży uczęszczającej do liceów zwyciężył radzynianin Bartłomiej Goławski.
Zwycięzcy klasyfikacji otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy turnieju pamiątkowe dyplomy i słodycze produkowane w Firmie dr Gerard sp. z.o.o.
Wyniki turnieju dostępne są na www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_3529/
Rano 20 maja, wyjechaliśmy z Międzyrzeca na naszą Wielką Wyprawę!
Na początek gród słynnego Polaka – Toruń. Zwiedziliśmy starówkę, przejechaliśmy się na osiołku, zobaczyliśmy dom Kopernika. Akurat trafiliśmy na studenckie Juwenalia i oprócz atrakcji turystycznych popatrzyliśmy na poprzebieranych i rozbawionych studentów. Było bardzo wesoło! Zmęczeni i podekscytowani dotarliśmy do planetarium na pokaz filmu o pierwszych latach życia Kopernika. Wyszliśmy zachwyceni i mądrzejsi!
Drugiego dnia pojechaliśmy do Wenecji. Tak do Wenecji, ale naszej polskiej! Obejrzeliśmy Muzeum Kolejki Wąskotorowej i ruiny zamku z XIV wieku. A potem kolejką do Biskupina. A tam starożytne osady i wspaniała lekcja historii na żywo.
Trzeci dzień to wyprawa do kolebki naszego państwa – Kruszwicy. Zobaczyliśmy Mysią Wieżę i usłyszeliśmy legendę o Popielu i Piaście, sprawdzaliśmy czy są tam jeszcze myszy, ale chyba się przed nami pochowały. Relaksem po trudach zwiedzania był rejs statkiem po jeziorze Gopło.
Dużo zwiedzania i historii, dlatego dnia czwartego bawiliśmy się na dzikim zachodzie. W największej Wiosce Indiańskiej w Europie – Westernland ujeżdżaliśmy byki, doiliśmy krowy, rzucaliśmy toporkami i podkowami. Bawiliśmy się wyśmienicie!
Piąty dzień to wizyta w Kopalni Soli Kłodawa. Zjechaliśmy 600 metrów pod ziemię i spacerowaliśmy korytarzami wydrążonymi przez górników, a wszędzie sól. Niektórzy nawet lizali ściany! Było ciekawie, a windzie to nawet trochę strasznie… Na koniec przewodnik obdarzył nas porcją soli. Mamy będą miały zapasy do kuchni! No i jeszcze Park Linowy! Ale co to dla nas! Każdy przeszedł trasę bez problemów i bawiliśmy się cudownie!
Dnia szóstego ze smutkiem spakowaliśmy się, zjedliśmy śniadanie, pożegnaliśmy naszych cudownych gospodarzy z ośrodka „Zbyszko” w Skorzęcinie i wyruszyliśmy w drogę do domu. Za rok znowu wyruszamy! A gdzie? Zobaczycie!