Wiktoria Leszczyńska i Paulina Sobczak, uczennice z klasy 1b, bardzo lubią tańczyć. Swoje zainteresowania rozwijają w MOK –uczestnicząc w zajęciach sekcji tańca towarzyskiego, prowadzonych przez instruktora Piotra Woźniaka.
Dziewczynki swoją przygodę z tańcem rozpoczęły stosunkowo niedawno , ale miały już szansę zaprezentować swoje umiejętności z jak najlepszej strony. 22 marca uczestniczyły w XIII Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Biała Podlaska, gdzie zdobyły wyróżnienia w grupie początkujących, w kategorii wiekowej 6-8 lat.
30 marca 2014r. pięknie zaprezentowały swoje umiejętności w Turnieju Tańca Towarzyskiego „ Pierwszy krok taneczny” organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury i Klub Tańca Towarzyskiego „ Iskra”.
Młode tancerki otrzymały miejsce na podium oraz puchary i medale.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Z okazji kanonizacji Jana Pawła II jako szkoła podstawowa pod jego imieniem postanowiliśmy zorganizować w czasie Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej na terenie szkoły, a dokładniej na terenie boiska szkolnego. Wspomniana Droga Krzyżowa jest zaplanowana na piątek 11 kwietnia 2014r o godz. 12:25.Na to nabożeństwo zapraszamy wszystkich uczniów ZPO nr 3, także nauczycieli i rodziców uczniów.
Klasy od trzeciej do szóstej Szkoły Podstawowej mają za zadanie przygotować jedną stację Drogi Krzyżowej. Chodzi o to, by przygotować jakiś rysunek, plakat, ilustrację, nawet płaskorzeźbę (możliwość inwencji twórczej), która będzie przedstawiała konkretną stację Drogi Krzyżowej. - stacje przygotowane zostaną na lekcji religii pod kierunkiem katechetów.
Każda klasa z wyżej wspomnianych ma też za zadanie przygotowanie rozważania w oparciu o nauczanie i osobę Jana Pawła II dopasowanego do konkretnej stacji. Przygotowaną stację i rozważanie każda klasa zaprezentuje na nabożeństwie. Opiekunem klasy podczas nabożeństwa jest nauczyciel, który aktualnie ma z klasą zajęcia.
Stacje Drogi Krzyżowej - odpowiedzialna klasa:
I. Skazanie na śmierć - III a i III b
II. Jezus bierze krzyż na swe ramiona - III c i III d
III. Pierwszy upadek - IV a
IV. Spotkanie z Matką - IV b
V. Szymon z Cyreny pomaga Jezusowi - IV p
VI. Weronika ociera twarz Jezusowi - IV s
VII. Drugi upadek - V a
VIII. Jezus upomina niewiasty - V b
IX. Trzeci upadek - V p
X. Odarcie z szat - V s
XI. Przybicie do krzyża - VI a
XII. Śmierć Jezusa - VI b
XIII. Zdjęcie z krzyża - VI lp
XIV. Złożenie do grobu - VI s
W razie deszczu, nabożeństwo odwołane.
Cele konkursu:
* Popularyzacja wiedzy o życiu, nauczaniu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II
* Pogłębianie znajomości nauczania Jana Pawła II i przesłania Jego pontyfikatu
* Kształtowanie postawy szacunku i uznania dla Papieża Polaka
* Pielęgnowanie pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II
Ustalenia ogólne:
* kategoria I : klasy I-III SP – opiekun: p. Grażyna Podgajna
*kategoria II : klasy IV – VI SP – opiekun: p. Katarzyna Kowal
* kategoria III : klasy I – III Gimnazjum – opiekun: p. Artur Domański
Zakres wiedzy :
A. Życie przed wyborem na papieża
- data, miejsce urodzenia, rodzina
- lata szkolne, pseudonim szkolny
- lata okupacji
- kapłaństwo – parafie, miejsca szczególne dla Karola Wojtyły i potem Jana Pawła II, mianowanie na biskupa, kardynała
B. Pontyfikat Jana Pawła II
- data, miejsce i sposób wyboru na papieża
- pielgrzymki Jana Pawła II - liczba pielgrzymek, odwiedzone i nieodwiedzone kraje, państwa najczęściej i najrzadziej wizytowane
- najsłynniejsze słowa Jana Pawła II
- zamach na Jana Pawła II – data, sprawca, wybaczenie
- papież a wyznawcy innych wiar - dialog ekumeniczny jako wyznacznik pontyfikatu Jana Pawła II
- zwyczaje Jana Pawła II - najważniejsze dokumenty papieskie – rodzaje dokumentów, ich liczba
- poezja i książki autorstwa Jana Pawła II (tylko podstawowe informacje) - zamiłowania Jana Pawła II
C. Choroba i śmierć
- testament – podstawowe informacje
- pogrzeb – data śmierci i pogrzebu, miejsca pochówku
Literatura:
* kategoria I i II:
„Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci”, Małgorzata Skowrońska, ks. Robert Nęcek
* kategoria III :
Strony internetowe:
Książki:
George Weigel, Świadek nadziei. Biografia Papieża Jana Pawła II, Wydawnictwo Znak
Film dokumentalny:
„Świadek nadziei” prod. USA z 2002 r. na podstawie książki Georga Weigla, Świadek nadziei. Biografia Papieża Jana Pawła II. (film można obejrzeć np. na stronie www.gloria.tv)
W ostatnich dniach na korytarzach naszej szkoły pojawiły się tajemnicze kolorowe strzałki. Drogowskazy ze słowami naszego świętego patrona - Jana Pawła II wykonali uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Szlak rozpoczyna się tuż przy popiersiu Papieża i od początku wzbudził wielkie zainteresowanie uczniów. Najmłodsi z nich cierpliwie i z wielkim zaangażowaniem podążali za wskazówkami już pierwszego dnia, sądząc, że na końcu ukryty jest skarb:) Rzeczywiście, nie pomylili się – drogowskazy podpowiadają jak żyć, by być dobrym człowiekiem i kończą się przy gablocie z wizerunkiem Jana Pawła II i optymistycznym przesłaniem, że każdy z nas może stać się człowiekiem świętym. Wystarczy tylko wytrwale podążać szlakiem naszego Patrona i słuchać Jego słów.
I etap konkursu odbył się w naszej szkole 10 stycznia 2014 roku, przystąpiło do niego 86 uczniów ZPO nr 3: 34 uczniów Gimnazjum Sportowego i 52 uczniów Szkoły Podstawowej. Kolejny etap odbędzie się 28 marca 2014 w Warszawie na Vistula University, do tego etapu zostało zaproszonych 4 uczniów naszej szkoły.
2 uczniów Gimnazjum:
2 uczniów Szkoły Podstawowej:
„… A wiosna przyszła pieszo
Już kwiaty z nią się śpieszą,
już trawy przed nią rosną i szumią
Witaj wiosno.”
21 marca 2014r. uczniowie klasy 1b wybrali się na wiosenny spacer. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co zaobserwowali, zajrzyj do albumu fotograficznego na stronie internetowej szkoły.
W sobotę, 22 marca 2014r. blisko dwudziestoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr3 w Międzyrzecu Podlaskim, pod opieką siostry Liliany, pani Grażyny Podgajnej i pani Małgorzaty Rumowskiej udała się do Czerwińska nad Wisłą. Celem wyjazdu było uczestniczenie w Misterium Męki Pańskiej. Piękna pogoda oraz pogoda ducha towarzyszyła wszystkim od samego początku wyjazdu z Międzyrzeca. Był czas na modlitwę, wspólny śpiew oraz rozmowy. Po przyjeździe do Czerwińska, zwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia oraz klasztor salezjanów, w którym znajduje się muzeum. Tutaj obejrzeliśmy wystawę eksponatów, przywiezionych z miejsc, gdzie pracują księża salezjanie oraz misjonarze świeccy. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po mszy świętej udaliśmy się do pobliskiej kawiarenki na „ małe co nieco”. O godz. 13:00 rozpoczął się spektakl teatralny, przybliżający nam wydarzenia poprzedzające pojmanie oraz ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa, aż do Zmartwychwstania. W spektaklu udział wzięli profesjonalni aktorzy m.in. Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski, Adam Łoniewski, a także młodzież ze środowisk salezjańskich. Misterium obejrzeliśmy z wielką uwagą i wzruszeniem.
Serdecznie dziękujemy siostrze Lilianie za zorganizowanie wyjazdu, tak bogatego w duchowe przeżycia.
Nasi uczniowie zostali nagrodzeni w konkursie plastycznym organizowanym przez MOK i Galerię ES w Międzyrzecu Podlaskim pt. „Zima 2014. Czas sportowych emocji”. W dniu 21 marca 2014 w Galerii ES zostały wręczone nagrody książkowe oraz dyplomy następującym uczniom:
Jakub Podgajny – 0 b
Paulina Radecka – 5b
Oliwia Stefaniuk – 6lp
Julia Juchimiuk – 6s
Paweł Kołodziej – 4a
Oliwia Ceniuk – 2b
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniów do konkursu przygotowywali:
p. K. Filimon, p. A. Kasianiuk, p. M. Puszkarska, p. A. Koza
„I cóż na to powiecie, że wiosna jest na świecie?”- pod takim hasłem witały wiosnę dzieci z klas 0 – III. Nie zrobiły tego w sposób tradycyjny – z Marzanną, lecz podczas apelu przygotowanego przez kl. III c i III d. Trzecioklasiści w sposób niekonwencjonalny zaprezentowali zebranym swoje umiejętności taneczne, wokalne, instrumentalne i recytatorskie. Do wspólnego śpiewania oraz quizu przyrodniczego zaangażowani byli wszyscy widzowie. W tym dniu w strojach obowiązywały wiosenne barwy - przede wszystkim kolor zielony, żółty i błękitny oraz kwiatowo – motylkowe dodatki.
Według Nonsensopedii Dzień Wagarowicza to międzynarodowy dzień sprzeciwu wobec edukacji, czyli szkoły tradycyjnie obchodzony 21 marca. Obchodów TAKIEGO święta nie mogło zabraknąć również w naszej szkole. Był wiosenny pokaz mody przygotowany przez uczniów klas czwartych, scenki opowiadające o życiu w szkole w wykonaniu reprezentantów klas piątych i nauczyciele, doskonale sparodiowani przez szóstoklasistów. Specjalną niespodzianką był koncert życzeń, w którym wybrane przez siebie piosenki wychowawcy dedykowali swoim klasom. Oprócz tego, uczennice z klas czwartych zaprezentowały własne układy breakdance’a, a chętni uczniowie i…nauczyciele mogli nauczyć się westernowego tańca. Nad przebiegiem imprezy czuwał Samorząd Uczniowski. Szkoda, że następny Dzień Wagarowicza będzie dopiero za rok…
Maratończyk Piotr Kuryło przebiegł w dniu 20 marca 2014r. przez Międzyrzec. Cel wyprawy –Watykan osiągnie 27 kwietnia, czyli w dzień kanonizacji Papieża Jana Pawła II. Podczas piątego dnia wyprawy w asyście wielu aktywnych międzyrzeczan pokonał dystans z Halas do Radzynia Podlaskiego. Uczniowie Gimnazjum Sportowego oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II postanowili wspomóc biegacza i w geście jedności przebiegli wraz ze sportowcem symboliczny dystans ulicami miasta, aż pod pomnik Jana Pawła II. Powitany przez władze miasta i sympatyków Jego akcji zapalił znicz pod pomnikiem na Placu Jana Pawła II.
W dniach 15 – 16 marca 2014 roku w Puławach rozegrano kolejna turę Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Szachach Klasycznych.. Tym razem rywalizowali „ juniorzy i juniorki młodsze.” Siedmiorundowe turnieje rozegrano tempem 1 godzina na zawodnika na partię w grupach wiekowych do lat 12 i 14.Dwa z czterech tytułów Mistrza Województwa Lubelskiego „przyjechały” do naszej szkoły.
Mistrzynią Województwa Lubelskiego w kategorii dziewcząt do lat 12, podobnie jak w roku ubiegłym, została Patrycja Waszczuk. Patrycja zdobyła 5 punktów i wyprzedziła Darię Sawa z LUKS Fajsławice oraz zawodniczkę LUKS Tempo Ożarów - Julię Drob. Tuż za podium, na 4 miejscu uplasowała się nasza zawodniczka Patrycja Majczyna, która uzyskała 4 pkt i przegrała z Julką niższą wartościowością Bucholtz’a.
W turnieju juniorów młodszych po raz kolejny zwyciężył Paweł Węgrzyniak, który zgromadziła 6,5 pkt. Paweł wyprzedził zawodników Lubelskiego Klubu Szachistów „Drakon” Lublin – Tymoteusza Czukiewskiego i Szymona Pszczołę.
Przypomnijmy, że w lutym tytuły mistrzowskie zdobyli: Patrycja Majczyna w kategorii młodziczek do lat 10 i Jerzy Rzeńca w kategorii młodzików do lat 8. Trzecie miejsce wśród dziewcząt do lat 10 zajęła Aleksandra Szyszko.
Łącznie w 2014 roku uczniowie naszej szkoły zdobyli w szachach klasycznych 4 tytuły mistrzowskie i jedno 3 miejsce. W turniejach juniorów do lat 14 zawodnicy z Międzyrzeca Podlaskiego nie startowali.
Chcesz oddać hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II? Włącz się w przygotowania szkoły do kanonizacji i weź udział w niżej proponowanych akcjach, konkursach.
Czytanie lektury pt. „Chłopiec z Wadowic” w każdy czwartek i piątek 15 minut przed godziną 8:00 w świetlicy szkolnej. Osoby odpowiedzialne: Siostra Liliana, Katarzyna Kowal, Grażyna Podgajna.
Konkurs, w którym przedstawisz jego drogę do świętości. Technika dowolna. Blok techniczny, format A-3 lub większy. Prace należy składać do 31 marca 2014r. w Sali nr 2 do pani Grażyny Podgajnej.
Poszukaj myśli, słów Jana Pawła II skierowanych do dzieci i młodzieży. Wydrukuj je i umieść na kolorowych kartkach, format A-4. Prace należy składać do 15 marca u Pani Katarzyny Kowal – sala nr 11.
Przygotuj prezentację na podany temat. Najlepsze prezentacje zostaną przedstawione na apelu szkolnym poświęconym osobie Jana Pawła II oraz w Kościele Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podl. przed kanonizacją bł. Jana Pawła II. Tylko dla uczniów gimnazjum. Prezentacje składamy do dnia 28 marca 2014 r. do ks. Rafała Sobieszuka.
Do 28 marca ułóż wiersz lub rymowankę na podany temat. Prace oddajemy do Pani Izabeli Włodarczyk, sala nr 8.
Informacje o konkursie na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy Samorządu Szkolnego.
Podstawówka, klasy I-III – Pani Podgajna Grażyna Podstawówka, klasy IV-VI – Pani Katarzyna Kowal Gimnazjum – Pan Artur Domański
2 kwietnia w kościele Chrystusa Króla godz. 19:00. Odpowiedzialni organizatorzy: ks. Rafał Sobieszuk, siostra Liliana, Izabela Włodarczyk, Katarzyna Kowal, Grażyna Podgajna.
Szkoła podstawowa i gimnazjum.
19 maja godz. 10:00 – odpowiedzialny ks. Waldemar Kułak.
Szkoła podstawowa i gimnazjum.
14 marca klasa 4p odwiedziła Urząd Miasta pod opieką p. Marii Koc-Tymoszuk .Uczniowie zapoznali się z referatami znajdującymi się w Urzędzie Miasta m.in z USC. Głównym elementem wycieczki był dialog z Burmistrzem Arturem Grzybem. Nie obyło się bez kontrowersyjnych pytań i takich samych odpowiedzi. Uczniowie wykazali się dużą elokwencją. Na zakończenie Pan Burmistrz wszystkim wręczył słodkiego,,grzybka’’.
Grupa poetycka „Zefirek” która działa przy Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Z tej okazji wydana został antologia wierszy i prozy członków grupy oraz zorganizowano z tej okazji spotkanie promujące publikację i twórczość młodych literatów
15 lutego 2014 roku to ważna data w życiu młodych literatów z Grupy Poetyckiej "Zefirek". Tego dnia w sali widowiskowej MOK odbyła się uroczysta promocja ich książki.Tomik zatytułowany. „Wyjmuję z szafy skrzydła...Ikara” jest antologią twórczości ponad trzydziestu młodych autorów., a teksty pochodzą z lat 2004-2013.
Na uroczystym spotkaniu promocyjnym zgromadzili się nie tylko młodzi autorzy, ale także ich rodzice oraz zainteresowani twórczością młodzieży mieszkańcy miasta.
Wśród zaproszonych gości był Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, który objął uroczystość honorowym patronatem oraz burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Artur Grzyb.
Wiele wzruszeń młodym poetom dostarczyła prezentacja ich wierszy przez aktorów ze Szkoły Aktorsko-Wokalnej "Qurtyna" z Lublina, przeplatana piosenkami.
Prowadzące „Zefirek” nauczycielki ZPO nr 3 Jolanta Adamczyk i Izabela Włodarczyk uroczyście wręczyły autorom tomiki. Wychodząc z sali każdy mógł zakupić publikację.
5 marca 2014r. uczniowie klasy 1 „b” po raz pierwszy odwiedzili Szkolne Muzeum Historyczne. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w tego typu instytucji. Podczas spotkania, które poprowadził opiekun muzeum - Pan Artur Domański, dzieci zwiedziły dwie sale. W pierwszej zwanej salą „ Ginących zawodów” zapoznali się z przedmiotami i narzędziami wykorzystywanymi w pracy szewca, kowala, garncarza, kołodzieja, stolarza, praczki i pszczelarza . W sali zwanej „Warsztatem tkackim” zobaczyli narzędzia służące w dawnych czasach do czesania wełny i lnu, przędzenia nici , tkania płótna, kilimów i dywanów. Lekcja w muzeum minęła bardzo szybko i dzieci musiały wracać do szkoły. W niedługim czasie tu powrócą, aby poznawać historię zapisaną w znajdujących się eksponatach.
27 lutego w Sali Widowiskowej MOK w Międzyrzecu Podlaskim odbył się Przegląd Teatrzyków Dziecięcych o laur „Czarnej Róży” 2014r. Organizowana od wielu lat impreza, skierowana jest do amatorskich teatrzyków dziecięcych, a celem jej jest prezentacja dorobku artystycznego oraz inspiracja do poszukiwań nowych form pracy twórczej z dziećmi. W tym roku Zespół Placówek Oświatowych nr 3 reprezentowali uczniowie klasy 1b, którzy przygotowali miniaturkę sceniczną „Czerwony Kapturek” i dzieci z Przedszkola nr3, które zaprezentowały się w przedstawieniu „ Brzydkie Kaczątko”. W rywalizacji udział wzięła również grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Halasach, która przygotowała „ Świat bajek”. Umiejętności artystyczne, interpretację utworu, scenografię , aranżację muzyczną oceniało jury w składzie: poeta Ryszard Kornacki, satyryk Leszek Sokołowski oraz artysta kabaretowy Stanisław Zygmunt. . Jurorzy przyznali statuetkę Czarnej Róży - grupie „Iskierka”, którą tworzą uczniowie klasy 1 b ZPO nr3 . Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Przegląd Teatrzyków sprawił wiele radości zarówno uczestnikom , jak i widzom – uczniom międzyrzeckich szkół i przedszkoli.
Opiekun grupy „ Iskierka” Grażyna Podgajna serdecznie dziękuje rodzicom uczniów za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu przedstawienia.
W ostatni weekend 22 – 23 lutego 2014 roku w Hostelu „Olimpic” w Puławach młodziczki i młodzicy w kategoriach wiekowych do lat 8 i 10 rywalizowali o tytuły Mistrza Województwa Lubelskiego w Szachach Klasycznych. Międzyrzec Podlaski reprezentowany był przez czworo uczniów naszej szkoły. Patrycja Majczyna z klasy II „b” i Ola Szyszko z klasy II „a” wystąpiły w turnieju dziewcząt do lat 10. Wiktor Kukawski z klasy II „b’ rywalizował w turnieju młodzików do lat 10. Natomiast Jurek Rzeńca uczestniczył w turnieju młodzików do lat 8. Doskonale spisała się Patrycja Majczyna, która wygrała turniej i zdobyła tytuł Mistrzyni Województwa Lubelskiego Młodziczek do lat 10 w Szachach. Wysokie umiejętności potwierdził także Jurek Rzeńca, który zdobył Mistrza Województwa Lubelskiego Młodzików do lat 8 w Szachach. Trzecie miejsce w kategorii młodziczek do lat 10 zdobyła w zaciętej walce Ola Szyszko. Po rozegraniu ostatniej rundy turnieju okazało się, że Ola Szyszko i zawodniczka UKS Awans Żyrzyn Ola Góra uzyskały tą samą liczbę punktów. Również punktacje pomocnicze Sonnenberga – Bergera, Koi oraz punkty zdobyte w bezpośrednim pojedynku były identyczne. W związku z tym sędzia główny zarządził dogrywkę składającą się z 2 partii rozgrywanych tempem P-15. Ten mecz zakończył się remisem. W kolejnej dogrywce składającej się z 2 partii blitz’a rozgrywanych tempem 3 min + 2 sek na posunięcie większą odpornością wykazała się Ola Szyszko i mecz wygrała.Nieco gorzej powiodło się Wiktorowki Kukawskiemu, który rywalizował w kategorii młodzików do lat 10 i ostatecznie zajął 7 miejsce.
Świetne wyniki zanotowali nasi zawodnicy w II Międzynarodowym Turnieju Szachowym z okazji 151 rocznicy Bitwy pod Węgrowem, który odbył się w dniach 15-17 lutego w Węgrowie. W kategorii chłopców do lat 8, pierwsze miejsce zajął Jurek Rzeńca. W kategorii dziewcząt do lat 12, drugie miejsce zajęła Patrycja Waszczuk. W kategorii dziewcząt do lat 10, na trzecim miejscu uplasowała się Patrycja Majczyna, a siódma była Ola Szyszko. Na 42 miejscu wśród mężczyzna zakończył rywalizację Mariusz Waszczuk. Miłym akcentem była również nagroda Fair Play dla naszego zawodnika Jurka Rzeńcy, co potwierdza nie tylko jego dobrą grę w turnieju, ale grę z poszanowaniem zasady Fair Play. W turnieju wzięło udział łącznie 141 zawodniczek i zawodników z 7 krajów w tym z: Białorusi, Czech, Estonii, Mołdawii, Polski, Rumunii i Ukrainy
20 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim odbył się XIII Konkurs Recytatorski im. Jana Brzechwy „Poeci Dzieciom”.
ZPO nr 3 reprezentowali zwycięzcy szkolnego etapu:
Weronika Myszka z klasy -2a
Mateusz Mitera – 3d
Wanessa Staska – 3d
A z klas IV-VI:
Piotr Pepa z klasy 4s
Miłosz Telega – 4p
Natalia Filimon - 5s
Werdykt jury konkursu (p. Halina Bugajewska, p. Janina Trzpil i p. Leszek Sokołowski) był następujący:
Natalia Filimon - II miejsce
Pozostali nasi uczniowie zostali wyróżnieni.
Życzymy kolejnych sukcesów!