W Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie-Majoracie 14 maja 2014r. odbyło się podsumowanie diecezjalnego konkursu plastycznego pod hasłem: ,,Nauczcie się kochać to, co prawdziwe, dobre i piękne". Wzięli w nim udział uczniowie z 21 szkół z terenu diecezji siedleckiej, którzy nadesłali ogółem 266 prac. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice klasy O,,b" Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim - Zuzanna Mróz i Amelia Sidorczuk, które wykonały prace pod kierunkiem p. Katarzyny Filimon. Ponadto udziałem w wystawie zostali uhonorowani następujący uczniowie z klasy ,,Ob": Dawid Kałan, Daria Koleśnicka, Barbara Siłka, Maria Stefaniuk i Wiktor Sosnowski. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Myśleć to, co prawdziwe, czuć to co piękne, kochać, co dobre – tym jest cel rozumnego życia”
14 maja 2014r. w Auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się uroczysta gala – podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Uczennica klasy 6 lp Julia Włodarczyk uzyskała tytuł laureata konkursu z języka polskiego. Julia odebrała dyplom i nagrody z rąk Lubelskiego Kuratora Oświaty pana Krzysztofa Babisza.
Życzymy jej dalszych sukcesów.
Dnia 12 maja 2014r. uczniowie kl. Ob i IIb pod opieką wychowawców: p. Katarzyny Filimon
i p.Bożeny Węgrzyniak wybrały się na wycieczkę do Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, aby obejrzeć spektakl
pt: ,,O Piracie Buciorze, który zgubił skarb, a zyskał Przyjaciela". To bajka adresowana przede wszystkim do młodych widzów. Spektakl w reżyserii i z muzyką Waldemara Koperkiewicza, wystawiony przez aktorów
Teatru Es. Tematem przewodnim przedstawienia jest odwaga i przyjaźń. Niezbyt odważny tytułowy pirat Bucior
i jego gadatliwa Papuga żeglują po morzu, aż na pewnej wyspie spotykają innego Pirata, groźnego Kapitana Haka, który szuka skarbu. Hak jest straszny, wzbudza lęk, ale poczciwy Pirat znajduje na niego sposób dowcipny
i pomysłowy. Na koniec swojej morskiej przygody dochodzą do wniosku, że najważniejszym i najbardziej wartościowym skarbem jest przyjaźń.
Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz kolorowe kostiumy przyciągnęły uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.
Kolejnym równie atrakcyjnym punktem w programie wycieczki była dwugodzinna wizyta w sali zabaw ,,Maluch". Dzieci miały tam okazję aktywnie spożytkować swoją energie, ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętności manipulacyjne oraz integrować się z innymi dziećmi. Do szkoły wróciliśmy bardzo zmęczeni ale w bardzo dobrych humorach :)
Dnia 09.05.2014 r. odbył się V Bieg Konstytucji w Zespole Pałacowo-Parkowym przy ul. Lubelskiej w Międzyrzecu Podlaskim.
Organizatorem tego biegu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Międzyrzecu Podlaskim oraz Bialski Szkolny Związek Sportowy.
Cel:
- Uczczenie Dnia Konstytucji 3 Maja;
- Popularyzacja biegania wśród dzieci i młodzieży.
Biegi odbyły się w poszczególnych kategoriach wiekowych i dystansach.
Szkołę Podstawową Nr 3 reprezentowała liczna grupa biegaczy. Najwyżej, w swoich kategoriach i dystansach, uplasowali się następujący zawodnicy:
SP. kl. I-II dziewczęta 300 m. - Oliwia Ostropolska (kl. IIA) miejsce VIII
- Kornelia Kowalewska (kl. IIA) miejsce IX
SP. Kl. III-IV dziewczęta 600 m. - Klaudia Świąntek (kl. IV) miejsce III
- Eliza Lesiuk (kl. IV) miejsce X
- Julia Brankiewicz (kl. IV) miejsce XII
SP. kl. III-IV chłopcy 600 m. - Jakub Jakimiak (kl. IV) miejsce IV
- Mikołaj Puszkarski (kl. IV) miejsce XI
SP. kl. V-VI dziewczęta 600 m. - Marta Panasiuk (kl. VI) miejsce III
- Zuza Włodarczyk (kl. VI) miejsce VIII
- Oliwia Stefaniuk (kl. VI) miejsce XIV
SP. kl. V-VI chłopcy 900 m. - Szymon Łukanowski (kl. VI) miejsce V
- Jakub Ciok (kl. VI) miejsce VIII
- Wojtek Wysokiński (kl. VI) miejsce IX
- Dominik Waszczuk (kl. VI) miejsce X
Ogółem udział w biegach wzięło ok. 500 zawodników z 22 szkół podstawowych, gimnazjów oraz ponadgimnazjalnych powiatu bialskiego.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
A.Myszka, S.Oksiejuk
Finału Powiatu Bialskiego w Mini Piłce Nożnej Dziewcząt - Igrzyska, przeprowadzonego w dniu
15.05.2014r -boisko SP Łomazy.
Zawody finansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.
System gier: podział na pary, gry na krzyż 2 x 10 minut. Kolejność rozgrywanych spotkań:
SP Swory - SP Piszczac - 1:1 (karne 5:6)
SP 3 Międzyrzec Podl - SP Łomazy - 5:5 (karne 2:1)
Mecz o III miejsce
SP Swory â SP Łomazy 0:2
Mecz o I miejsce
SP Piszczac â SP Nr 3 Międzyrzec Podl 0:4
Kolejność miejsc:
I miejsce SP Nr 3 Międzyrzec Podlaski - op. Jarosław Mikołajczuk
II SP Piszczac op. Piotr Lewczuk
III SP Łomazy op. Artur Romaniuk
IV SP Swory op. Monika Kiryluk
W dniu 8 maja 2014 r. w naszej szkole odbyły się Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Szkół Podstawowych Miasta Biała Podlaska i Powiatu Bialskiego. Zawodnicy musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego rozwiązując pisemny test przygotowany przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Białej Podlaskiej z Wydziału Ruchu Drogowego. W turnieju wzięło udział 19 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu bialskiego. Eliminacje regionalne składały się z trzech części: z testu teoretycznego z przepisów ruchu drogowego, jazdy na rowerowym torze przeszkód oraz ćwiczeń udzielenia pierwszej pomocy. Drużyna w składzie: Alicja Daniluk kl. V s, Paulina Radecka kl. V b, Jakub Ciok i Hubert Gromadzki z kl. V p zajęła IV miejsce. Dzieci przygotowała Urszula Więckowska.
Pod takim hasłem 13.05.2014r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony rocznicy Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Przygotowali go uczniowie klas: 2 „a” i 2 „c” pod opieką wychowawczyń - Doroty Kuźmiuk i Iwony Kowalczuk. Młodzi artyści zaprezentowali koleżankom i kolegom z klas 0-3 krótką inscenizację przybliżającą wydarzenia historyczne rozgrywające się w naszej Ojczyźnie 223 lata temu. Całość umiliły piosenki o tematyce patriotycznej.
„Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnej Ojczyzny, traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę…”
6 maja odbył się w naszej szkole apel poświęcony 223. rocznicy Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Montaż słowno-muzyczny miał na celu przybliżenie i uświadomienie uczniom znaczenia tego historycznego wydarzenia, które stało się symbolem patriotycznych dążeń do odrodzenia.
W tym roku Dzień Flagi w Międzyrzecu Podlaskim obchodziliśmy 30 kwietnia. We wspólnych obchodach tego święta wzięli udział również uczniowie naszej szkoły.
Plac Jana Pawła II już o godz. 11.00 wypełnił się dziećmi i młodzieżą. W ich strojach dominowały biel i czerwień. Zabawę prowadzili animatorzy. Nie brakowało konkursów z nagrodami, zabaw i słodyczy. Piękna pogoda pozwoliła zrealizować wszystkie punkty programu.
Jednym z najciekawszych był konkurs na najlepsze przebranie w barwach narodowych, w którym zaprezentowali się uczniowie klas 0 i I-III, dla starszych dzieci był konkurs wiedzy o barwach narodowych, tu wiedzą popisali się nasi uczniowie : 1. miejsce - Dominik Marciniuk, 2. miejsce - Aleksandra Koleśnicka
22 kwietnia już od 44 lat jest Światowym Dniem Ziemi. W obliczu tego jubileuszu dzieci z klas: I ”a”, I ”b” i II”b” zwróciły uwagę na potrzeby naszej planety. Przedstawiły inscenizację pt. „Dbajmy o naszą planetę”, „Zielony Kapurek”, „Królewna Czyścioszka i siedmiu krasnoludków”. W interesujący sposób pokazały, jak należy dbać o Ziemię. Odbył się również pokaz mody strojów wykonanych z surowców wtórnych.
Po obejrzeniu przedstawienia dzieci dowiedziały się, że Ziemia jest naszym domem. Mieszkamy w nim, budujemy go i rozwijamy. Nie możemy jednak zapominać, że oprócz nas żyją w nim miliardy innych stworzeń, o których również nie powinniśmy zaniedbywać. Zaspokajając swoje potrzeby musimy pamiętać o potrzebach innych, bo niszcząc ich środowisko niszczymy swój własny dom.
27 kwietnia br. Jan Paweł II został ogłoszony świętym. W naszym mieście na placu Jana Pawła II zorganizowano obchody tego wydarzenia. O godz. 19:15 wspólnym śpiewem ulubionej piosenki papieża - "Barka" - rozpoczęto obchody. Zebrani na placu mogli posłuchać śpiewów w wykonaniu chórów z naszego miasta. Część artystyczną przygotowała młodzież i dzieci z naszej szkoły. Warto wspomnieć, że przyczynkiem ku temu było to, że nasza szkoła podstawowa nosi imię "Jana Pawła II". Uczniowie zaprezentowali program słowny pt. "Echo niebios". Program był skonstruowany na zasadzie dialogów młodzieży z papieżem, którego grał jeden z naszych uczniów. Całość opierała się na autentycznych wypowiedziach Jana Pawła II do młodzieży i na jego papieskim nauczaniu. Była to dobra lekcja dziedzictwa św. Jana Pawła II dla wszystkich zgromadzonych.
Ad Dio! Ks. Rafał Sobieszuk
3 kwietnia 2014 r. uczniowie klas 4-6 wzięli udział w kolejnej edycji konkursu na najlepszego literata.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy IV
1 miejsce – Mikołaj Puszkarski 4p
2 miejsce – Piotr Pepa 4s
3 miejsce – Piotr Sapieha 4p
wyróżnienia: Grzegorz Radzikowski 4p i Łucja Niestoruk 4s
Klasy V
1 miejsce – Aleksandra Szabaciuk 5s
2 miejsce – Julia Łaskawiec 5s
3 miejsce – Alicja Daniluk 5s i Katarzyna Oleksiuk 5b
Klasy VI
1 miejsce – Julia Włodarczyk 6lp
2 miejsce – Daria Sierhej 6s
3 miejsce – Karolina Seweryn 6s
Wyróżnienie – Dorota Marciniuk 6a
Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów!
Dnia 11 kwietnia, w ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem na boisku szkolnym odbyło się nabożeństwo Szkolnej Drogi Krzyżowej.
Rozpoczęliśmy je w promieniach wiosennego słońca o godzinie 12:30 i ruszyliśmy szlakiem wyznaczonym przez czternaście stacji ustawionych wokół bieżni. Delegacje klas szkoły podstawowej prezentowały poszczególne stacje.
Dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy wraz z niemal wszystkimi uczniami klas III, IV , V, i VI , a także rodzice idąc za krzyżem, rozważali Mękę i Śmierć Jezusa. Piękne, przygotowane na lekcjach religii ilustracje do poszczególnych stacji oraz poruszające rozważania, napisane przez uczniów pod kierunkiem katechetów i wychowawców, pomagały w refleksji i modlitwie.
Każde z rozważań przypominało momenty z trudnej drogi Zbawiciela na Golgotę, ale także zawierało przesłanie, jakie odczytujemy z życiorysu naszego świętego Patrona. Jan Paweł II wszak idąc i naśladując Chrystusa, podobnie jak On niósł przez życie ciężki krzyż cierpienia, samotności, choroby, niezrozumienia...
Idąc śladami Chrystusa i Papieża Polaka, uczymy się wszyscy przyjmować i nieść krzyż naszych codziennych obowiązków i trudności życiowych, tych dziecięcych i tych dorosłych.
Tego nauczyła nas ta pierwsza w historii naszej szkoły wspólna droga krzyżowa.
Nasza szkoła bardzo aktywnie przygotowuje się do świętowania kanonizacji Jana Pawła II.Z tej okazji uczniowie ZPO nr 3 przygotowują akademię ku czci Patrona szkoły. Będzie można ją obejrzeć 27 kwietnia dwukrotnie - w Kościele Chrystusa Króla po mszy o godzinie 12 i wieczorem, podczas miejskich obchodów kanonizacji Jana Pawła II.
18 maja, w dniu urodzin Papieża Polaka, Szkoła Podstawowa nr 3 obchodzi Dzień Patrona szkoły. W zwiazku z tym 25 maja 2014 roku uczniowie zaprezentują w Kościele Chrystusa Króla spektakl pt.: "Człowiek trędowaty, bo niekochany"
Serdecznie zapraszamy.
10 kwietnia 2014r. w ramach Dnia Otwartego Szkoły wizytę złożyli nam zaproszeni goście z Przedszkola nr 2, Przedszkola nr3, Przedszkola „Jaś i Małgosia”.
Pod kierunkiem wicedyrektor Marzanny Puszkarskiej 90 przedszkolaków z wychowawcami i opiekunami zwiedziło wiele pomieszczeń szkolnych: sale lekcyjne, świetlicę, bibliotekę.
Goście brali udział w zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania prowadzonych: w klasie 1a przez mgr Małgorzatę Rumowską, 1b - mgr Grażynę Podgajną, 1c - mgr Krystynę Paluszkiewicz.
Bardzo miło zostało odebrane przedstawienie „I cóż na to powiecie, że wiosna jest na świecie…?” przygotowane przez uczniów klasy IIIc i IIId pod kierunkiem mgr Katarzyny Mikołajczuk oraz mgr Małgorzaty Okrasy. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o tematyce wiosennej, wysłuchały recitalu instrumentalnego w wykonaniu naszych uczniów, brały udział w zagadkach i quizach specjalnie dla nich przygotowanych.
Wiele emocji i radości na twarzach dzieci wzbudziły niespodzianki przygotowane przez dyrekcję szkoły: książki – kolorowanki oraz słodycze.
Mamy nadzieję, że ta wizyta zapadnie na długo w pamięci naszych gości i wielu z nich zostanie uczniami naszej szkoły w nowym roku szkolnym.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i do zobaczenia we wrześniu!!!
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych ( uczniów, rodziców oraz nauczycieli) na kiermasz wielkanocny zorganizowany przez świetlicę szkolną od dnia 8 kwietnia 2014r. Prezentowane ozdoby wielkanocne wykonane zostały przez dzieci oraz wychowawców podczas zajęć świetlicowych. Dochód z kiermaszu przeznaczony będzie na zakup nowych gier i zabawek do świetlicy. Zapraszamy!
Pod nieobecność Patrycji Waszczuk i Pawła Węgrzyniaka, którzy przygotowywali się do Olimpiady Sportów Umysłowych, która rozpoczęła się 5 kwietnia 2014 roku w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale SP nr 3 godnie reprezentowali ich młodsi koledzy wspierani przez zaprawionego w turniejach szachowych szóstoklasistę – Piotr Rzeńcę.
Oprócz Piotrka Szkołę reprezentowali: Aleksandra Szyszko – kl. II „a’, Patrycja Majczyna – kl. II „b” i Jerzy Rzeńca – kl. I „b”. Młodzi szachiści godnie zastąpili starszych kolegów, zgromadzili łącznie 20 pkt i w klasyfikacji drużynowej zajęli I miejsce. Wyprzedzili o 0,5 pkt szachistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.
Indywidualnie, najwyżej został sklasyfikowany Jerzy Rzeńca, który zgromadził 5,5 pkt z 7 partii i zajął 11 miejsce. Po 5 pkt zdobyli Piotr Rzeńca i Patrycja Majczyna, którzy uplasowali się odpowiednio na 17 i 19 miejscu. Ola Szyszko z 4,5 pkt była 34.
Prowadzona była również odrębna klasyfikacja dziewcząt. Nasze reprezentantki wypadły znakomicie. Wśród 44 sklasyfikowanych dziewcząt Patrycja Majczyna zajęła 3 miejsce, natomiast Ola Szyszko była dziewiąta.
Finał akcji „Szachiści grają dla Polonii” odbył się 4 kwietnia 2014 roku w pomieszczeniach Senatu RP.
Przypomnijmy, że akcja polegała na organizowaniu turniejów szachowych podczas, których zbierano fundusze na zorganizowanie wakacji w Polsce dla dzieci z polskich rodzin zamieszkałych na Białorusi i Ukrainie.
W turnieju finałowym wzięło udział 46 młodych szachistów i szachistek. Z turnieju w Międzyrzecu Podlaskim, który odbył się 17 listopada ubiegłego roku delegowani zostali Przemysław Laszczak i Paweł Węgrzyniak.
Młodzi zawodnicy mogli zmierzyć się w bezpośrednich pojedynkach na szachownicach z parlamentarzystami: Małgorzatą Adamczyk, Grzegorze Czelejem i Grzegorzem Schreiberem. W szranki turnieju stanęli również: Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega, Wiceprezes – Andrzej Matusiak i członkowie Zarządu Krzysztof Góra i Piotr Zieliński.
Młodzież miała również okazję spotkać się z: Ministrem Sportu i Turystyki Andrzejem Biernatem, byłym Wicepremierem i Ministrem Finansów Janem Vincentem Rostowskim, senatorem Andrzejem Personem - znanym publicystą sportowym oraz posłem Stefan Niesiołowskim. Goście w bardzo ciepłych słowach wypowiadali się o korzyściach, jakie dla młodych ludzi daje umiejętność gry w szachy.
Podczas zwiedzania Parlamentu osobiście można było sprawdzić, czy fotel Prezydenta RP w sali plenarnej Senatu jest wygodny.
W niedzielę 6 kwietnia 2014 roku oficjalnie rozpoczęła się III Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych.
Podczas ceremonii otwarcia młodzi „olimpijczycy” złożyli ślubowanie, wysłuchali Apelu Olimpijskiego, który odczytał Jaromir Radke – panczenista, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Albertville i Lillehammer.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było zapalenie znicza olimpijskiego. Pomimo tego, że znicz zapłonął w hali sportowej wszyscy czyli się bezpiecznie, ponieważ dokonał tego przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej, Mistrz Olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka.
Uroczystość uświetniły występy dziecięcych zespołów tanecznych.
Lubelszczyzna reprezentowana jest przez pięcioro szachistów z Lublina, Tomaszowa Lubelskiego i Międzyrzeca Podlaskiego. Z naszego miasta uczestnikami OOM są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II i jednocześnie zawodnicy MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim, Patrycja Waszczuk i Paweł Węgrzyniak.
Zmagania szachistów można na bieżąco śledzić na stronie http://www.oomlodzkie.pl/szachy.
W 9 rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia o godz. 19:00 w kościele pw. Chrystusa Króla spotkaliśmy się na
Wieczorze Poezji Jana Pawła II .
W rozproszonym świetle świec, u stóp portretu błogosławionego Papieża zgromadzili się wszyscy, którzy czując się uczniami Jana Pawła II, jeszcze raz chcieli się zasłuchać w Jego słowa i zadumać nad sensem ludzkiego życia, przemijania i nad drogami prowadzącymi do świętości.
Po raz pierwszy obok występujących uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pojawili się recytujący nauczyciele naszych szkół oraz rodzice. Pierwszy raz także zostały zaprezentowane utwory naszych uczniów, którzy zainspirowani przykładem życia i słowami patrona szkoły, sami sięgają po pióro i przeobrażają się w poetów.
Najpiękniejsze wiersze Jana Pawła II w oprawie z fragmentów Ewangelii, dziecięcej poezji i subtelnej muzyki zyskały jeszcze większy blask i odkryły przed widzami swą głębię.
Wszyscy w trakcie tego wieczoru doświadczyliśmy tego, o czym pisał Papież, że...
Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem
nie przefruniesz tamtędy jak ptak.
Musisz stanąć i patrzeć coraz głębiej i głębiej
aż nie zdołasz już odchylić duszy od dna.
Spotkanie zakończyło się pokazem prezentacji multimedialnych, w których uczniowie gimnazjum przedstawili drogę Jana Pawła II do świętości.
Szczególne podziękowania składamy p. Grażynie Podgajnej, p. Urszuli Sobczak, p. Małgorzacie Matejek, p. Iwonie Szczęch i p. Robertowi Radeckiemu.