6 grudnia to tradycyjny dzień obdarowywania się podarunkami. W naszej szkole jak co roku zgromadzili się uczniowie klas 0-3 aby spotkać się z Mikołajem. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw”. Spotkanie rozpoczęło się śpiewem piosenki z ćwiczeniami ruchowymi i wtedy zawitało dwóch Mikołajów. Zaproponowali, że zanim rozdadzą prezenty, muszą sprawdzić, czy uczniowie potrafią aktywnie spędzać czas. Z pomocą wychowawców przeprowadzili różne konkurencje sportowe, w których wzięli udział wszyscy uczniowie zgromadzeni w świetlicy. Było ubieranie choinki, przenoszenie prezentów, toczenie kul śniegowych, przenoszenie czapki Mikołaja, itp. Każdy uczestnik spotkania wygrał, bo dobrze się bawił i był uśmiechnięty. Zaangażowanie i emocje były wielkie. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, a on wręczył dzieciom prezenty. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenki o Mikołaju i okrzykiem: „Mikołaju, Mikołaju, rozstać się już czas, ale za rok odwiedź nas!”. Spotkanie z Mikołajem na długo pozostanie w pamięciach dzieci.
Zintegrujmy się w te święta - to hasło przewodnie, corocznych spotkań integracyjnych w bibliotece szkolnej. W tym roku tematem zajęć była postać Św. Mikołaja, uczniowie z klas integracyjnych wysłuchali legendy o Mikołaju, rozmawiali na temat dobrych uczynków i pomocy koleżeńskiej. W drugiej części zajęć wspólnie wykonali pracę plastyczną- Św. Mikołaj z bibuły. Uczniowie chętnie sobie pomagali, podczas zajęć panowała miła atmosfera.
Renata Prokopiuk
W dniach 18-22 listopada 2013r odbyła się w naszej szkole pierwsza tura akcji mającej na celu wzbogacenie księgozbioru szkolnej biblioteki.
Pomysłodawcą akcji jest pani wicedyrektor Marzanna Puszkarska, która była również jej sponsorem – każdy uczeń, który przyniósł ksiązki, nagradzany był słodkim lizakiem. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP3 pełnili dyżur przez cały tydzień – książek zebrano całe mnóstwo.
Druga tura zostanie przeprowadzona w styczniu.
Wyniki zbiórki przedstawione zostaną na apelu, wtedy też najhojniejszy ofiarodawca odbierze specjalną nagrodę.
Jak co roku od 12 już lat w naszej szkole w dniu 3 grudnia, Światowy Dzień Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi obchodzony jest w szczególny sposób, gdyż nasza szkoła od wielu lat z dużym powodzeniem i zaangażowaniem dyrekcji i nauczycieli, tworzy klasy integracyjne.
W okresie poprzedzającym ten Dzień, uczniowie klas integracyjnych pod kierunkiem swoich nauczycieli z Zespołu d/s Integracji wykonali plakaty promujące i zachęcające młodych ludzi do niepozostawania obojętnymi na drugiego człowieka sprawnego nierzadko inaczej, które zdobiły szkołę w tym dniu.
Zespół oligofrenopedagogów opracował treści problemu tolerancji i przygotował z uczniami klas integracyjnych przekaz do młodych ludzi w formie spotkań z nimi w ich salach lekcyjnych, pouczających i zasiewających w małych sercach ziarno wyrozumiałości, dobroci, serdeczności, wsparcia w kontaktach z ludźmi o różnych przekonaniach, wyglądzie, wyznaniach, zainteresowaniach, poprzez słowo, gest, wiersz.
Uczniowie klas I - VI ze swoimi nauczycielami bardzo ciepło przyjęli grupę uczniów klas integracyjnych i na zakończenie spotkania oraz ,, ku pamięci'' dostali symbol integracji w formie plakatu, do zawieszenia w klasie.
,, Lato w naszej szkole całym rokiem gości,
bo w naszych umysłach wielka moc radości''.
,, Dobry zespół to my właśnie,
bo optymizm w nas nie gaśnie''
Organizator:grupa olgofrenopedagogów
przy Zespole d/s Integracj ZPO nr 3
2 XII 2013r. uczniowie klasy 1b, pod opieką wychowawczyni Grażyny Podgajnej udali się do Biblioteki Miejskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Powodem wizyty była chęć poznania niezwykłej i nietypowej, bo prawie całej czarnej, z czarnymi ilustracjami, pisanej pismem Brailla książki, zatytułowanej „Czarna książka kolorów”.
Spotkanie z książką, które prowadziła dyrektor biblioteki Pani Halina Bugajewska dostarczyło dzieciom niezwykłych doznań i przeżyć. Poznając bohatera książki, niewidomego chłopca mogły doświadczyć w jaki sposób osoba niewidoma może zobaczyć kolorowy świat. Tomek nie widzi, ale czuje. Za pomocą węchu, słuchu, dotyku i smaku określa barwy. Kolor czerwony doświadcza w smaku truskawki i bólu traconej krwi, błękit w otulającym cieple nieba, kolor żółty ma smak musztardy, a kolor brązowy pachnie czekoladą.
Dzięki książce oraz stworzonym celowo sytuacjom, dzieci miały możliwość zbadać jak działają ich zmysły w ciemności, wczuć się w sytuację osoby niewidomej i spróbować lepiej ją zrozumieć.
Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu.
Nasza szkoła została zgłoszona do programu Szkoła w Ruchu "Ćwiczyć każdy może", którego celem jest rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Akcja potrwa do końca marca 2014 r. W tym czasie nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania początkowego podejmą różne działania na rzecz aktywności fizycznej uczniów naszej szkoły, które będą dokumentowane (foto, wideo).
Prosimy rodziców i uczniów o zapoznanie się z regulaminem akcji znajdującym się na stronie www.szkolawruchu.men.gov.pl - ponieważ wymagane będą oświadczenia o możliwości wykorzystania wizerunku dzieci na potrzeby akcji.
W dniu 28.11.2013r w Radzyniu Podlaskim na wspaniałym nowo otwartym basenie odbyły się zawody w pływaniu uczniów szkół podstawowych na szczeblu rejonu.W zawodach uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim podopieczni p. Jarosława Mikołajczuka i p. Wojciecha Lubańskiego. Oprócz naszego teamu w zawodach brały udział szkoły z Białej Podl. , Parczewa, Łukowa, oraz Radzynia Podl.. W sztafetach pływackich chłopcy i dziewczęta zajęły pierwsze miejsce wygrywając z innymi szkołami z ogromną przewagą . Skład drużyny dziewcząt: Stefaniuk Oliwia, Włodarczyk Zuzanna, Celińska Zuzanna, Chudowolska Julia, Urbaniuk Andżelika, Piech Wiktoria, Gomółka Klaudia, Węgrzyniak Aleksandra, chłopcy: Celiński Jakub, Biaduń Patryk, Syryjczyk Radosław,Ciok Jakub, Ostapiuk Aleksander, Jakimiak Jakub, Gromadzki Hubert, Przychodzki Bartłomiej. W indywidualnym pływaniu na dystansie 50m stylem klasycznym, grzbietowym i dowolnym uczniowie naszej szkoły, także zdominowali innych zdobywając 11 medali na 18 możliwych do zdobycia. W stylu dowolnym pierwsze miejsce Oliwia Stefaniuk, a wśród chłopców Ciok Jakub drugi , Jakimiak Jakub trzeci. W stylu grzbietowym Zuzanna Celińska pierwsza a Gomółka Klaudia trzecia. Chłopcy : Przychodzki Bartek pierwszy, Syryjczyk Radosław drugi. Natomiast na dystansie 50mstylem klasycznym dziewcząt Włodarczyk Zuzanna pierwsza, druga Węgrzyniak Aleksandra , trzecia Piech Wiktoria. Wśród chłopców pierwszy był Celiński Jakub.
Wszyscy wyżej wymienieni zawodnicy SP Nr 3 awansowali do dalszych zawodów Finału województwa lubelskiego , które odbędą się 04.12.2013 w Zamościu.
Jarosław Mikołajczuk
Tymi słowami, 26. 11. 2013r. uczniowie z klasy 1b rozpoczęli pierwsze w życiu, klasowe „Andrzejki”. Pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Grażyny Podgajnej oraz dzięki zaproszonym wróżkom: Martynie, Dominice, Idze oraz czarodziejowi- Filipowi z klasy piątej, pierwszaki poznały tradycje wróżb andrzejkowych ,a następnie podczas zabawy i wesołej muzyki odgadywali swoją przyszłość. Było lanie wosku, ustawianie butów, nakłuwanie serc z imionami, wróżenie przyszłych zawodów, losowanie szczęśliwego numeru itp. Wszystkie wróżby traktowane oczywiście przez wszystkich z przymrużeniem oka, budziły mnóstwo emocji i radości. Podczas imprezy nie zabrakło pysznego poczęstunku, który przygotowali rodzice.
25 listopada 2013 r. klasa1b, obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu pierwszaki przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki. Podczas zajęć dzieci poznały historię związaną z maskotką misia. Dowiedziały się, że liczy ona już przeszło 100 lat i jest jedną z najbardziej ulubionych i najpopularniejszych zabawek na świecie. Ponadto obejrzały bajki: „Miś Uszatek, „ Miś Colargol” oraz „Trzy Misie”. Bawiły się i śpiewały piosenkę „Stary niedźwiedź mocno śpi……” . Na zakończenie zajęć wszyscy malowali portret swojego ukochanego misia. Prace te można oglądać na korytarzu szkolnym, obok sali nr 2. Serdecznie zapraszamy.
W konkursie obok uczniów szkół ponadgimnazjalnych i 6 gimnazjów z miasta i gminy Międzyrzec udział wzięło także 29 uczniów szkół podstawowych z miasta i gminy. W konkursie nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca. Marta Tchórzewska z klasy 6s zajęła 1. miejsce, Martyna Kaczor z 6lp 2. miejsce, Piotr Rzeńca z 6b 3. miejsce ex equo z uczniem ze Szkoły Podstawowej nr 2, a wyróżnienie otrzymał Norbert Jaroszuk z klasy 5b. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas 45-lecia TPN w MOK w obecności licznie zaproszonych gości i innych towarzystw naukowych władz powiatu i miasta. Organizatorem konkursu było Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.
"W niedzielę 24 listopada 2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach odpustowych w parafii Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, które kończyły misje święte. Mszę odpustową odprawił bp Piotr Sawczuk. Naszą szkolę reprezentował poczet sztandarowy oraz uczniowie z relikwią bł. Jana Pawła II, czyli piuską papieską znajdująca się w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim."
20 listopada 2013r. uczniowie z klasy 1 b wspólnie z wychowawczynią G. Podgajną, wybrali się na kolejną wycieczkę, tym razem do Siedlec. Na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce obejrzeli spektakl „Calineczka” w reżyserii i choreografii Iwony Marii Orzełowskiej, w wykonaniu adeptów Szkoły Tańca do Caro Dance oraz solistów Teatru Tańca Caro Dance.Taneczna opowieść o malutkiej, pełnej wrażliwości i dobroci dla innych dziewczynce, bardzo poruszyła serca widzów. Dzieci zachwyciła również gra świateł, barwne kostiumy, choreografia oraz wspaniała muzyka. Kolejnym punktem w programie wycieczki była wizyta w sali zabaw „Młynek”. W tym pełnym atrakcji miejscu, każde dziecko mogło coś dla siebie znaleźć. Zjeżdżalnie, baseny z kulkami, liny do wspinaczki, trampoliny, karuzele to tylko część wyposażenia tej dziecięcej krainy. Po dwugodzinnej porcji ruchu, wszyscy ze smakiem zajadali się kurczakiem w Mc Donalds. Zaspokoiwszy potrzeby ducha i ciała, pierwszoklasiści wrócili do domu zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni, bo pełni niecodziennych przeżyć.
13 listopada 2013r odbyła się wycieczka do Warszawy klas IV p, IVb, IVs pod opieką p.Marii Koc-Tymoszuk, Małgorzaty Goś-Marciniak, Grażyny Mikołajczuk i Katarzyny Nowik. W programie wycieczki było zwiedzanie Warszawskiej Starówki, wizyta w Manufakturze Cukierków i w Telewizji Polskiej. W Manufakturze Cukierków wszyscy obserwowali proces tworzenia wzoru metodą z XVIIw, aż do momentu uzyskania efektu końcowego. Na koniec każdy otrzymał słodki upominek. Wizyta w TVP była bardzo emocjonująca. Studia nagrań, programów, reżyserka zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie. Dopełnieniem tej wizyty było zdobycie autografu Roberta Osy (pianista z programu ‘’Jaka to melodia ?‘’) i kontakt wzrokowy z Markiem Piekarczykiem (wokalista zespołu TSA),który był upiększany w charakteryzatorni. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała .
serdecznie zaprasza Rodziców
na szkolenie „PROBLEM STRESU SZKOLNEGO i BRAKU MOTYWACJI DO NAUKI a RYZYKO UZALEŻNIEŃ”
które odbędzie się
dnia 21 listopada 2013 r. o godz. 16.00 -17.00
w świetlicy szkolnej (po tym – „otwarty czwartek”)
17 listopada 2013 roku Międzyszkolny Uczniowski Klub Szachowy „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim działający przy Zespole Placówek Oświatowych Nr 3, jako jeden z pierwszych w kraju zorganizował turniej szachowy w ramach IV edycji akcji społecznej „Szachiści graja dla Polonii, organizowanej przez Polski Związek Szachowy.
Podobnie jak w latach ubiegłych Honorowy Patronat sprawował Marszałek Senatu – Bogdan Borusewicz. Warto wspomnieć, że przedsięwzięcie jest również popierane przez Annę Komorowską – małżonkę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Fundusze pochodzące z opłaty startowej zostaną przekazane do Polskiego Związku Szachowego i zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów uczestnictwa dzieci z polskich rodzin zamieszkałych na Białorusi i Litwie w kolonii „Wakacje z szachami 2014”.
Turniej rozegrano w 2 grupach: juniorów do lat 12 i open.
Nagrodą dla najlepszych szachistów do lat 12 jest udział w zawodach finałowych akcji w Sejmie RP, podczas których zmierzą się oni m.in. z naszymi parlamentarzystami. Było więc o co walczyć podczas turnieju rozegranego w budynku ZPO Nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim.
W turnieju dla juniorów zwyciężył zawodnik MTSz Mińsk Mazowiecki – Przemysław Laszczak, który wyprzedził Patrycję Waszczuk i Pawła Węgrzyniaka - obydwoje z MUKS Gambit.
W turnieju open pierwsze miejsce zajął zawodnik MKS Start Lublin - Piotr Turowski przed Hubertem Goławskim z KU AZS UPH Siedlce i Adamem Pękałą z Radzynia Podlaskigo.
Prowadzone były również dodatkowe klasyfikacje juniorów i juniorek do lat 8 i 10.
Najlepszą juniorką do lat 10 została Ola Szyszko. Wśród juniorów zwyciężył Daniel Łosicki przed Michałem Goławskim z SP Świdry i Sebastianem Szcześniakiem.
Najlepszą juniorką do lat 8 została Patrycja Majczyna, która wyprzedziła Amelkę Mikołajczuk i Weronikę Myszkę – wszystkie zawodniczki reprezentowały MUKS Gambit.
Wśród juniorów do lat 8 pierwsze miejsce zajął Jurek Rzeńca, drugie – Robert Tymoszuk, a trzecie Kacper Litwiniec z Radzynia Podlaskiego.
Puchar dla najmłodszego uczestnika turnieju otrzymał sześciolatek z Radzynia Podlaskiego – Wojtek Pękała.
W zawodach wzięło udział 48 szachistek i szachistów
Nagrody i puchary ufundowano ze środków przekazanych przez Starostę Bialskiego, Burmistrza Miasta Międzyrzeca Podlaskiego, ZREMB POLAND Sp. z.o.o., Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim, PHU Podlasie – Wiesław Parafiniuk.
Łuków
Listopad obfitował w turnieje szachowe, w których aktywnie uczestniczyli młodzi szachiści Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim.
Łukowski Klub „Szachpol” zorganizował 11 listopada 2013 roku „Turniej Niepodległości”. W dwóch grupach turniejowych wystąpiło 15 zawodniczek i zawodników MUKS „Gambit”. W turnieju dzieci do lat 12 zwyciężył Daniel Łosicki, przed Piotrem Rzeńcą. W pierwszej dziesiątce turnieju uplasowało się 6 zawodników z międzyrzeckiego klubu. W turnieju wzięło udział 34 szachistów. Wśród dziewcząt do lat 10 zwyciężyła Patrycja Majczyna, która wyprzedziła Aleksandrę Szyszko i Amelię Mikołajczuk – wszystkie zawodniczki z MUKS Gambit w Międzyrzecu Podlaskim.
W kategorii juniorów do lat 10 zwyciężył Wojciech Cichosz z Łukowa, a kolejne miejsca zajęli ośmiolatkowie z Międzyrzeca Podlaskiego: Wiktor Kukawski, Jerzy Rzeńca i Robert Tymoszuk. W turnieju open wzięło udział czworo zawodników z międzyrzeckiego klubu. W klasyfikacji generalnej na 4 miejscu uplasował się Krzysztof Niewęgłowski. W klasyfikacji juniorów do lat 16 zwyciężyła Patrycja Waszczuk (8 w klasyfikacji generalnej turnieju) przed Pawłem Węgrzyniakiem (11 miejsce w klasyfikacji generalnej). W turnieju wzięło udział 31 szachistów.
Lubartów
W sobotę 16 listopada 2013 roku siedmioro międzyrzeckich szachistów uczestniczyło w XIII Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Lubartowskiej Spółdzielczości – Memoriał Ryszarda Czermińskiego.W turnieju granym tempem 15 min, na zawodnika na partię wzięło udział 85 zawodników i zawodniczek. Podobnie, jak w Łukowie bardzo dobrze wypadli młodzi szachiści z naszego miasta.W klasyfikacji juniorek do lat 10 zwyciężyła Patrycja Waszczuk, która odebrała również puchar dla najwyżej sklasyfikowanej kobiety. W kategorii juniorów do lat 10 zwyciężył Daniel Łosicki, a piąte miejsce zajął Wiktor Kukawski. Wśród juniorów do lat 14 pierwsze miejsce zajął Paweł Węgrzyniak. Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymali okazałe puchary i nagrody rzeczowe z rąk Burmistrza Miasta Lubartów. Dobra forma naszych młodych szachistów napawa optymizmem przed Drużynowymi Mistrzostwami Szkół Powiatu Bialskiego i Drużynowymi Mistrzostwami Szkół Województwa Lubelskiego, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia w Łomazach i Tomaszowie Lubelskim.
95 lat temu, gdy Polska już nie śniła a cieszyła się od 5 dni wolnością, tu w Międzyrzecu naszym mieście zdarzyło się coś, co oddaliło upragnioną wolność jeszcze ponad miesiąc. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. W wielu miastach Polski rozbrojono Niemców i trwała radość z pierwszych dni wolności. W Międzyrzecu powołano około 40 osobową, nieuzbrojoną Straż Bezpieczeństwa a 13 listopada przybył oddział POW pod dowództwem sierżanta Ignacego Zowczaka rozbrajając Niemców. Wybrano nowego burmistrza i zorganizowano władzę, lecz Niemcy pozostali w mieście. 16 listopada 1918 o świcie dwa samochody zapełnione „huzarami śmierci” wjechały od strony Białej do miasta. Rozbicie posterunku POW przy cmentarzu rozpoczęło niemiecki terror. Jadąca ulicami ekspedycja kierowała się do sztabu mieszczącego się w pałacu Potockich. 30 Peowiaków śpiących w pałacowych pomieszczeniach niczego się nie spodziewało. Huzarzy śmierci otoczyli pałac, otworzyli ogień z karabinów maszynowych i wrzucili do wnętrza granaty. W trakcie walki zginęło kilkunastu żołnierzy a sierżant Zowczak zginął próbując wywiesić białą chorągiew. Pałac został podpalony a Niemcy ruszyli w kierunku stacji kolejowej. Po drodze zaatakowali posterunek przy ulicy Narutowicza. Budynku stacji broniło 10 miejscowych członków POW po krótkiej walce musieli uznać przewagę wroga. Niemcy rozpoczęli pacyfikację miasta strzelając do wszystkich, którzy wydają się podejrzani – giną niewinni ludzie. W mieście na miesiąc przywrócono niemieckie porządki, a mieszkańcy drżąc o swoje życie czekali upragnionej wolności. Dopiero 18 grudnia 1918 roku pod osłoną nocy Niemcy wycofali się do Białej. Trzy dni później na miejscowym cmentarzu odbył się uroczysty pogrzeb ofiar mordów. Według najnowszych badań łącznie zginęło 52 osoby cywilne i wojskowe, a z oddziału Zowczaka ocalało 11 żołnierzy. Dla uczczenia bohaterów społeczeństwo Międzyrzeca zainicjowało budowę pomnika, który odsłonięto 4 października 1931 roku. W czasie okupacji w 1940 roku Niemcy zniszczyli pomnik, ale jego części zostały ocalone. Dzięki ofiarności i uporowi społeczeństwa miasta pomnik odbudowano w 1959 roku. Był to jedyny odbudowany w czasach PRL-u pomnik z czasów II Rzeczypospolitej. Ofiara krwi bohaterów, ich poświęcenie i patriotyzm nie poszły na marne, to oni torowali drogę wolności. Pomysł, aby przywrócić pamięć o Tamtych dniach zrodził się już 18 lat temu. Pierwszy Marsz- patrol wyruszył ze Szkoły Podstawowej nr 2, 16 listopada 1996 roku. Kilka lat później z uczniami Gimnazjum nr1 nakręciliśmy film rekonstruujący tamte wydarzenia, potem przez kilka lat współorganizatorem Marszu była Szkoła Podstawowa nr 3. Marsz wywołał także inne działania, wydanie przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk reprintu Książki z1930 roku „Z krwawych dni Międzyrzeca” czy wystawę fotografii z ponownego odsłonięcia Pomnika w 50 rocznicę tego działania. Wiele osób i organizacji wspiera Nas w przygotowaniach i organizacji Marszu. Nie sposób nie wspomnieć o TPN, Konnej Straży Przyrody i Tradycji, międzyrzeckim Nadleśnictwie, OSP Stołpno, MOK, harcerzach, młodej grupie rekonstrukcji historycznej i wielu nauczycieli z miejskich i gminnych szkół, którym pamięć o tamtych Dniach jest droga i chcą przekazać ją innym. Jednym z symboli tej pamięci jest nasza obecność, pochylone sztandary i zaduma, od kilkunastu już lat kolejne roczniki młodych międzyrzeczan przychodzą tu, aby bliżej poznać historię tamtych dni i uczcić pamięć Tych, co walczyli o NIEPODLEGŁOŚĆ. Dlatego z dumą powtarzamy PAMIĘTAMY.
Pomysłodawca i koordynator Marszu
Roman Sidorowicz
„Mimozami jesień się zaczyna……”
12 listopada 2013r. w Bialskim Centrum Kultury odbył się Turniej Powiatowy XVII Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.
Zadaniem uczestników była prezentacja utworu poetyckiego bądź prozatorskiego mówiącego o urodzie i niezwykłości dnia codziennego, o tym, co może nas zachwycić, rozbawić, co warto zatrzymać w pamięci i przekazać innym.
Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim reprezentowali uczniowie
● gimnazjum
Julia Barczuk –1b
Izabela Petruczenko -2c
Konrad Sawczuk – 1b
Dominika Strep – 1c
Igor Świderski – 1c
Martyna Wasiluk – 1c
● szkoły podstawowej
Julia Plewka – 6s
Marta Tchórzewska – 6s
Do Turnieju Wojewódzkiego, który odbędzie się w Lublinie, komisja zakwalifikowała pięciu spośród 38 recytatorów, w tym ucznia naszej szkoły – Konrada Sawczuka.
Ponadto wyróżnienie przyznano - Marcie Tchórzewskiej i Izabeli Petruczenko.
Po ogłoszeniu wyników konkursu uczestnicy mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji i wysłuchać komentarza jury odnośnie zaprezentowanych utworów. Profesjonalne wskazówki z pewnością przydadzą się w dalszej pracy nad interpretacją wybranych tekstów w kolejnych turniejach.
15 listopada 2013 w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się uroczysty apel z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy 5s i 6s pod kierunkiem p. Anny Sawczuk i p. Aleksandry Giersz. Część artystyczną rozpoczęła pani wicedyrektor Marzanna Puszkarska witając wszystkich zgromadzonych oraz przypominając o wielkim znaczeniu daty 11 listopada w historii Polski i w życiu każdego Polaka. Apel, poprzez prezentację multimedialną, wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających tą ważną datę. Uczennice przedstawiły sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz ukazały ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Niezwykłą, patriotyczną atmosferę podtrzymywały interpretacje recytatorskie utworów literackich, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość a także znakomite wykonanie pieśni patriotycznych przez uczennice naszej szkoły, którym wspaniałą grą akompaniował Mikołaj Korpysz z klasy 5s. Na zakończenie, uczniowie biorący udział w apelu, dostali pochwałę od dyrektora naszej szkoły za przygotowanie przedstawienia o tak ważnym dniu jakim jest 11 listopada w historii naszej ojczyzny.
Centralne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Międzyrzecu Podlaskim rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele św. Mikołaja. Eucharystii koncelebrowanej przez czterech proboszczów międzyrzeckich parafii przewodniczył proboszcz parafii św. Józefa ks. prałat Tadeusz Karwowski. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w asyście konnej straży, pocztów sztandarowych oraz orkiestry dętej udali się na Plac Jana Pawła II pod pomnik Bohaterów Miasta, gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny przy ul. Brzeskiej, gdzie przy zbiorowej mogile żołnierzy POW odbył się apel poległych. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Międzyrzeca i okolicznych wsi, władze miasta i gminy wiejskiej oraz posłowie z tego regionu - Stanisław Żmijan i Franciszek Jerzy Stefaniuk, a także dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły.