Członkowie Grupy Poetyckiej „Zefirek” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim mogą pochwalić się kolejnymi znaczącymi osiągnięciami. po raz piąty z rzędu mają w swoim gronie laureatów prestiżowej LIPY -Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej organizowanego przez Centrum Kultury BEST w Bielsku-Białej pod Patronatem Prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta.
Jury w składzie Tomasz Jastrun - przewodniczący, Jan Picheta, Juliusz Wątroba i Rena Edelman, wybrało -spośród wszystkich uczestników Przeglądu- “złotą setkę” laureatów ,wśród których znaleźli się również młodzi literaci z naszej szkoły -Bartosz Puszkarski (kl.VI „s” teraz uczeń gimnazjum) oraz Kinga Sobota (kl.VI “a”),Łukasz Kusyk (kl.VI “a”) i Dominika Węgrzyniak (kl.V “s”) Dominika otrzymała nagrodę w kategorii PROZA, a Bartek, Kinga i Łukasz -w kategorii POEZJA. Warto tu dodać, że Bartek Puszkarski jest laureatem LIPY już po raz czwarty z rzędu.
W tym roku przypadła XV edycja konkursu .Z okazji jubileuszu organizatorzy postanowili uhonorować piętnastu laureatów „Lipy” z lat 1997-2010 specjalnym wyróżnieniem. Przygotowali zatem spektakl słowno-muzyczny w oparciu o teksty wybranych „lipowiczów”, który odbył się podczas tegorocznego ,uroczystego finału ,21 października 2011 r. Autor muzyki do wierszy „lipowych” laureatów to znany bielski kompozytor i multiinstrumentalista Krzysztof Maciejowski. Niemal godzinny koncert był niezwykłym pokazem różnorodności talentu kompozytorskiego Krzysztofa Maciejowskiego i dojrzałości lirycznej młodych autorów – laureatów konkursu sprzed kilku i kilkunastu lat.W ich gronie znalazła się też Karolina Włodarczyk -absolwentka naszej szkoły.
Oto co o tegorocznej LIPIE sądzą jurorzy:
-Sto dzieci z całej Polski -od siedmiolatków do nastolatków (...) Po koncercie i uroczystości- warsztaty. Nikt tak nie słucha jak ci młodzi - uważnie, z przejęciem... jakby od tego zależało ich życie. I może czasami zależy ...-stwierdził Tomasz Jastrun.
A Julian Picheta w swoim felietonie napisał: “Nie spostrzegliśmy się, a „Lipa”... niebezpiecznie zbliżyła się już do trzydziestki. We wrześniu bowiem jej organizatorzy (...) na czele z Ireną Edelman ogłosili listę laureatów XV Ogólnopolskiego i XXIX Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa 2011”. W tym roku na „Lipę” nadesłano niemal 1300 prac. Napisało je 458 młodych autorów - począwszy od uczniów I klasy szkoły podstawowej po maturzystów. Jurorzy na czele z Tomaszem Jastrunem wytypowali jak zwykle stu laureatów, których najcelniejsze utwory pomieścili w „lipowej” antologii opatrzonej grafikami przez znanego plastyka i nauczyciela akademickiego Krzysztofa Dadaka. Organizatorzy są bardzo radzi z tego, iż nagrodzono młodych ludzi z każdego regionu kraju. Już bowiem kilka lat temu „Lipa” mocno zakorzeniła się w każdym województwie.”
Od 21 listopada do 2 grudnia w szkołach w całej Polsce przeprowadzana jest akcja „Góra Grosza”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom z domów dziecka. Zbieramy monety od 1 grosza do 5 złotych. Nie bądźmy obojętni na los innych dzieci! Oddając choćby 1 grosz, możemy wspólnie zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny pt.: MOJA KARTKA ŚWIĄTECZNA
Konkurs jest adresowany do uczniów klas I-II szkoły podstawowej. Prace – kartki świąteczne - należy wykonać samodzielnie, dowolną techniką, według własnych ciekawych pomysłów.
Oceniane będą: oryginalność, ciekawe techniki plastyczne, staranność wykonania oraz ogólne wrażenie estetyczne.
Kartki należy składać w bibliotece szkolnej do 09.12.2011 roku.
Celem konkursu jest:
* kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej,
* popularyzacja plastycznej twórczości dziecięcej,
* poszukiwanie nowych środków wyrazu, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
Zachęcamy do udziału w konkursie!
Nauczyciele-bibliotekarze
12 listopada uroczystym przecięciem wstęgi otwarto przy Zespole Placówek Oświatowych nr 3 kompleks boisk w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”.
Obiekt składa się z murowanego budynku, zaplecza sanitarno-szatniowego z miejscem na magazynek i pomieszczenie dla instruktora oraz dwóch boisk: piłkarskiego i wielofunkcyjnego - do gry w siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Całość jest ogrodzona i oświetlona.
Tego dnia ks. dziekan Józef Brzozowski poświęcił nowo otwarte boiska, a piłkarze KS MOSiR spróbowali swoich sił na sztucznej murawie.
Dnia 11 listopada obchodziliśmy 93. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Mikołaja, koncelebrowaną przez proboszczów wszystkich międzyrzeckich parafii, z udziałem pocztów sztandarowych samorządów, szkół, organizacji miejskich oraz gminnych.
Po liturgii, wszyscy jej uczestnicy, w asyście Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji oraz orkiestry dętej, przeszli na Plac Jana Pawła II pod Pomnik Bohaterów Miasta. Pod pomnikiem, delegacje władz miejskich i gminnych, partii politycznych, uczniów międzyrzeckich szkół, przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie miasta złożyły kwiaty i wieńce.
Następnie przemaszerowano na cmentarz parafialny przy ul. Brzeskiej, by wziąć udział w Apelu Poległych., następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie żołnierzy POW.
Dnia 10 listopada 2011 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości, przygotowany przez uczniów klasy 3 d i chórek dziecięcy pod kierunkiem pani G. Podgajnej i ks. P. Smarza.
W udekorowanej symbolami narodowymi świetlicy szkolnej panował wyjątkowo uroczysty nastrój. Na odświętnych strojach dzieci widniały biało - czerwone kotyliony wykonane własnoręcznie .
Apel rozpoczął się od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Później mali artyści, w prostych słowach przybliżyli swoim koleżankom i kolegom znaczenie i tło historyczne Święta Niepodległości. Część artystyczna w wykonaniu uczniów z klasy III d była pełną patriotyzmu, pouczającą lekcją historii, dającą do zrozumienia, jak ważnym dla Polaków dniem jest „11 listopada.” W niecodziennym wydarzeniu nie zabrakło również pieśni patriotycznych. Trzecioklasiści i parafialny chórek dziecięcy wykazali się znajomością wielu takich pieśni. Uczestnicy apelu dali się wciągnąć w podniosłą atmosferę uroczystości i przyłączyli się do wspólnego śpiewania..
Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Mirosław Kot, który pogratulował uczniom pięknego występu.
Pasowanie na czytelnika, to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Ukazanie jej jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego, w którym uczniowie są mile widziani, miejsca, które będą chętnie odwiedzać. Ważnym elementem tej niecodziennej lekcji jest wdrażanie pierwszoklasistów do właściwego posługiwania się książkami z biblioteki i ich poszanowania oraz ukazanie korzyści wypływających z kontaktu dziecka z książką.
Uczniowie pierwszych klas składają przyrzeczenie i samodzielnie wypożyczają pierwszą książkę. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia otrzymują piękne, kolorowe dyplomy oraz zakładki do książek.
Dnia 27 października 2011 r. w zmodernizowanym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Terespolu odbyło się uroczyste przyznanie nagród Starosty Bialskiego dla najzdolniejszej młodzieży Powiatu Bialskiego. „Bialskie Talenty” za 2011 rok. W tegorocznej edycji wyłoniono 6 laureatów, spośród kandydatur zaproponowanych przez szkoły, instytucje kultury, samorządy miast i gmin, organizacje pozarządowe. Wśród nagrodzonych znalazł się Paweł Węgrzyniak uczeń klasy III „a” Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, który uzyskał wyróżnienie w dziedzinie sportu - szachy. Laureaci otrzymali statuetki, dyplomy i nagrody z rąk Starosty Bialskiego Pana Tadeusza Łazowskiego.
Świetlica Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim 22 października 2011 roku była areną zmagań szachistów „małych” i „dużych”. Turniej został zorganizowany i przeprowadzony przez członków Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim.
Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w siedmiorundowym turnieju z tempem gry 30 minut na zawodnika na partię. W zawodach wzięło udział 25 zawodniczek i zawodników Sarnak, Lublina, Białej Podlaskiej i oczywiście z Międzyrzeca Podlaskiego.
Pierwsze miejsce zajął legitymujący się najwyższym rankingiem zawodnik MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim - Paweł Węgrzyniak, który uzyskał komplet punktów. Tuż za nim z dorobkiem 6 pkt uplasował się Adrian Wudarski z Sarnak. Trzecie i czwarte miejsce przypadło dziewczętom: zawodniczce z Międzyrzeca Podlaskiego Dominice Węgrzyniak i Agnieszce Samujło z KSz Drakon Lublin.
Dodatkowo prowadzona była klasyfikacja dzieci z klas I – III. W tej klasyfikacji dominowali międzyrzeczanie. Wśród chłopców najlepszy okazał się Daniel Łosicki – 4 pkt, który wyprzedził Pawła Kołodzieja i Sebastiana Szcześniaka. Wśród dziewcząt zwyciężyła Patrycja Waszczuk przed Lilianną Czopińską i Julią Brankiewicz.
Puchary i medale dla zwycięzców poszczególnych klasyfikacji wręczył Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 Pan Mirosław Kot.
Dzieci otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez właściciela Księgarni AZ Pana Zbigniewa Tichoruka i Spółdzielnię Mleczarską w Rykach.
Równolegle został rozegrany turniej szachów szybkich P 15, w którym nie było ograniczeń wiekowych. W silnie obsadzonym turnieju (średni ranking 1770) wzięło udział 26 zawodników z Siedlec, Radzynia Podlaskiego, Kozienic, Kąkolewnicy, Krynki i Międzyrzeca Podlaskiego. Zwyciężył zawodnik z Radzynia Podlaskiego - Łukasz Dymek, przed Marcinem Myciem z KSz. Skoczek Siedlce i zawodnikiem z Radzynia Podlaskiego – Piotrem Turowskim.
W dniach 15 - 16 października w ramach obchodów Dnia Papieskiego został rozegrany IX Międzynarodowy Turniej Szachowy "Równych szans". Oprócz uczczenia pamięci Ojca Świętego błogosławionego Jana Pawła II celem turnieju była popularyzacja sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży. Turniej objęli honorowym patronatem Biskup Siedlecki prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski. O zwycięstwo ubiegało się 82 szachistów z Polski i Białorusi. W stawce walczyło 10 juniorek i juniorów Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim. Młodzi szachiści z naszego miasta zdobywali laury w klasyfikacji uczniów szkół podstawowych. W klasyfikacji dziewcząt z klas IV - VI zwyciężyła uczennica SP Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim Dominika Węgrzyniak z dorobkiem 6 pkt. Wyprzedziła koleżankę z Klubu Igę Węgrzyniak, która zdobyła również 6 pkt i reprezentującą MTSz Mińska Mazowiecki Polę Parol. Wśród uczniów klas I - III szkół podstawowych, podobnie jak w latach ubiegłych zwyciężył Paweł Węgrzyniak z dorobkiem 5,5 pkt. Drugie miejsce przypadło Danielowi Łosickiemu, uczniowi II klasy Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim. Bardzo dobrze wypadła uczennica II klasy Szkoły Podstawowej Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim Lilianna Czopińska, która w swojej kategorii zajęła 2 miejsce, tuż za reprezentantka Polonii Warszawa – Kamilą Pawlukiewicz. Warto wspomnieć, że najmłodszym uczestnikiem turnieju był Jurek Rzeńca sześcioletni zawodnik z Międzyrzeca Podlaskiego.
13. 10. 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim, odbyły się Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor Szkoły - pani Teresa Turska, rozpoczęła uroczystość, a gospodarz - Burmistrz Miasta, pan Artur Grzyb, powitał zaproszonych gości. Jak co roku, przyznano prestiżowe wyróżnienia w postaci Nagrody Burmistrza Miasta. W bieżącym roku otrzymali ją : pani Marzanna Puszkarska, siostra Katarzyna Turowicz oraz pan Zbigniew Bernat. Uroczystość zakończył występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1.
Dnia 13 października 2011 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Głównymi adresatami uroczystości byli nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.
Dyrektor szkoły, Pan Mirosław Kot, wręczył nagrody wyróżniającym się swoją pracą pedagogom i pracownikom administracji.
Część artystyczną przygotowała klasa III s gimnazjum pod kierunkiem Pani Iwony Szczęch, Pani Edyty Demianiuk, Pana Andrzeja Jakubiuka oraz klasy II b i II c szkoły podstawowej pod kierunkiem Pani Bożeny Węgrzyniak i Pani Krystyny Paluszkiewicz.
Dnia 6 października 2011 roku odbyła się wycieczka do Warszawy, której uczestnikami byli uczniowie klas II „b” i II „c”. Wycieczka miała charakter typowo edukacyjny. Celem było kino 5D oraz Muzeum Techniki. W Cinema Park uczniowie obejrzeli film pod tytułem „Podróże kosmiczne”. W trakcie seansu odwiedziliśmy sześć różnych sal. Dzieciom najbardziej podobała się „sala ruchu”, wyposażona w fotele, które poruszają się synchronicznie z obrazami wyświetlanymi na ekranie.
Następnie udaliśmy się na lekcje muzealne do Muzeum Techniki, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Największe wrażenie zrobiła na dzieciach lekcja anatomii, czyli oglądanie narządów wewnętrznych człowieka tzw. „szklanej panienki”.
Po posiłku w McDonald’s wróciliśmy do domu zmęczeni do domu z mnóstwem wrażen.
Dnia 6 października odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Uczniowie czterech klas pierwszych w obecności rodziców, nauczycieli, dyrekcji i zaproszonych gości złożyli uroczyste ślubowanie: „ Ślubuję uroczyście być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się pilnie, zawsze służyć pomocą słabszym, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”
Zanim jednak nastąpił ten bardzo ważny moment, pierwszaki musiały pokazać, czego już się nauczyły. Uczniowie klas pierwszych przeszli zwycięsko kilka prób oraz zaprezentowali poznane wierszyki i piosenki.
Na zakończenie części oficjalnej uczniowie odebrali gratulacje i upominki ufundowane przez sponsora – wydawnictwo Nowa Era. Wszyscy zebrani obejrzeli też krótki występ grupy tanecznej „Sezamki”.
Po części oficjalnej odbyła się wspólna zabawa.
4 października 2011 w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, która została zorganizowana przez SU. Licznie przybyli imprezowicze bawili się wyśmienicie przy dźwiękach muzyki serwowanej przez znakomitego szkolnego DJ-a Karola Karczewskiego! Uczestnicy imprezy mogli nie tylko potańczyć, ale również wziąć udział w konkursie na Króla Dyskoteki, który przygotowała i przeprowadziła Izabela Petruczenko wraz z Aleksandrą Olesiejuk z kl. 6s. W konkursie na Króla Dyskoteki wzięło udział pięciu dżentelmenów, którzy musieli stawić czoła nie lada wyzwaniom! Musieli oni nie tylko jak najszybciej przyszyć guzik, rozwiązać quiz na temat drużyn piłkarskich, ale także zawiązać krawat, co przysporzyło im najwięcej problemów! Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu został Bartosz Barysz z kl. 6c. Po uroczystej koronacji na Króla Dyskoteki, Bartek mógł wybrać Królową Dyskoteki. Wybór padł na Julię Barczuk z kl. 5p. I tak oto wybrano Parę Królewską, która wspólnym tańcem rozpoczęła dalszą część dyskoteki.
Dnia 28 września 2011 r. korzystając z ostatnich, wrześniowych dni klasy II a, I c wybrały się na wycieczkę do lasu. Sponsorem naszego wyjazdu było Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski.
Rozpoczęliśmy od wizyty w izbie przyrodniczo – edukacyjnej, która znajduje się na terenie Nadleśnictwa przy ul. Warszawskiej. Pan Adam Szulik opowiadał nam o zwierzętach i roślinach leśnych oraz o zasadach właściwego zachowania w lesie.
Po zakończeniu „lekcji przyrody” odbył się konkurs wiedzy o lesie, a zwycięzcy otrzymali wspaniałe albumy,
Następnie udaliśmy się do rezerwatu „Liski”. Pogoda dopisała, więc mogliśmy zwiedzić „Ścieżkę dydaktyczną” i w praktyce doświadczyć tego, o czym dowiedzieliśmy się wcześniej podczas wizyty w Nadleśnictwie. Naszym przewodnikiem był oczywiście Pan Szulik.
Uwieńczeniem naszego spotkania było wspólne ognisko, na terenie leśniczówki w Zahajkach, połączone z pieczeniem kiełbasek i wspólna zabawą.
W dniu 23 września 2011r. odbyło się spotkanie z policjantem uczniów klas pierwszych Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim nt. „Bezpieczna droga do szkoły”.
Pan policjant przeprowadził z uczniami rozmowę i pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji.
Pierwszaki wykazały się znajomością zasad ruchu drogowego jako pieszy, znają pięć zasad przechodzenia przez jezdnię, co potwierdziły recytacją wiersza oraz piosenką pt. „W drodze do szkoły”.
Jolanta Cisak
Zarząd Międzyszkolnego Klubu Szachowego Gambit w Międzyrzecu Podlaskim informuje, że 28 września 2011 roku (środa) o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej Nr 3 przy ul. Leśnej 2 (sala 5) odbędzie się zebranie organizacyjne dla rodziców dzieci, które będą uczęszczały na zajęcie nauki gry w szachy.
W Augustowie, 23 września 2011 roku zakończyły się Eliminacje Międzywojewódzkie do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów w szachach klasycznych. Międzyrzec Podlaski reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3: Dominika Węgrzyniak w grupie D - 12, Patrycja Waszczuk w grupie D – 9 i Paweł Węgrzyniak w grupie C 9. Wysoką formę zaprezentowała Patrycja Waszczuk, która z dorobkiem 4,5 pkt z 7 partii zajęła w swojej grupie 2 miejsce. Doskonała dyspozycję potwierdził Paweł Węgrzyniak, który wygrał drugi z rzędu turniej uzyskując 4,5 pkt z 5 partii. Dla Pawła był to prawdziwy maraton szachowy. Rozegrał on 12 partii szachów klasycznych w ciągu 7 dni z czego 7 partii wygrał, 2 zremisował i w jednej musiał uznać wyższość przeciwnika. Patrycja i Paweł zakwalifikowali się do Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10, które odbędą się w dniach 3 – 10 marca 2012 roku w Poroninie.
Nieco mniej szczęści miała Dominika Wegrzyniak, która w swojej grupie wiekowej zajęła 5 miejsce, tuż za koleżanką z Lublina Katarzyną Bochniarz.