W dniach 8 – 14. 01. 2011 uczniowie kl. III b, I a, IV p i VI a ze Szkoły Podstawowej Nr 3
oraz kilku przyjaciół z innych szkół byli uczestnikami zimowego wyjazdu do Białego Dunajca
k/ Zakopanego.
„Biała szkoła” to nauka, zabawa, rekreacja i sport - tak więc było wszystkiego po trochę. Dzieci nie miały czasu na nudę, ponieważ całe dnie wypełnione były od rana do wieczora różnymi atrakcjami. Oto niektóre z nich:
· Nauka jazdy na nartach na stoku w Zębie
· Jazda na łyżwach w Zakopanem
· Wycieczka na Kasprowy Wierch
· Szaleństwa wodne w parku wodnym w Zakopanem
· Zwiedzanie Zakopanego (w tym oczywiście zakupy na Krupówkach!!)
· „Podwodna przygoda” w kinie 5D
· Zwiedzanie „domu do góry nogami” w Zakopanem
Wieczorami odbywały się zajęcia lekcyjne, aby uczniowie nie mieli zaległości po powrocie do szkoły. Część zajęć poświęcona była również zagadnieniom z zakresu realizacji programu profilaktycznego ukierunkowanego na rozwój osobowości młodego człowieka.Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominek – niespodziankę w nagrodę za zachowanie, porządek i dyscyplinę oraz zdobytą wiedzę i umiejętności. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i z postanowieniem, że za rok też jedziemy!!!!
Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim ogłasza nabór do:
Podania proszę składać w sekretariacie szkoły ul. Leśna 2 do dnia 28 lutego 2011 r.
Po 50 latach Uroczystość Objawienia Pańskiego popularnie zwana „Świętem Trzech Króli” stała się w Polsce znów dniem wolnym od pracy. Jest to okazja do tego, aby katolicy mogli godnie obchodzić jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Tak też się stało w parafii Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, pod kierunkiem pani Małgorzaty Rumowskiej i ks. Dariusza Ostałowskiego wystawili Jasełka zatytułowane „Oddajcie Panu pokłon wszystkie narody”. To przedsięwzięcie zaangażowało całe rodziny naszych uczniów ale i innych rodziców pozostałych dzieci. Zamysłem organizatorów było, aby każde dziecko, które tego dnia przyjdzie na mszę św. było przebrane z jednego z Króli i przyniosło ze sobą serduszko, które pragnie ofiarować Jesusowi. Na serduszkach miało być napisane, co jest trudne i ciężkie dla dziecka, aby to ofiarować Chrystusowi. Pomysł się przyjął, frekwencja była ogromna. Całość liturgii z Jasełkami wzbudzała radość i zachwyt nie tylko u najmłodszych uczestników ale i pozostałych osób. Jest to doskonały przykład, jak można włączyć rodzinę, szkołę i parafię we wspólne świętowanie. Tym bardziej, że, jak mówi Benedykt XVI te instytucje mają „stanowić jedno i pomagać znaleźć dzieciom drogę prowadzącą do źródeł życia”[1].
[1] Benedykt XVI. Rodzina, szkoła, parafia – miejscem formacji chrześcijańskiej. Homilia. Monachium (10.09.2006). OR 27:2006 nr 11(287) s. 15-16.
W grudniu, odbył się w naszej szkole konkurs dla klas IV na Najładniejszą Kartkę Świąteczną z życzeniami w języku niemieckim, który został zorganizowany przez p. Milenę Jakubowicz . Technika wykonania prac była dowolna. Czwartoklasiści wyróżniali się ogromną chęcią i zapałem do pracy, wszystkich prac konkursowych napłynęło aż 39. Wybór był bardzo trudny, ale ostatecznie wyłoniono następujących zwycięzców: I miejsce: Dominika Strep kl. 4 S Norbert Gromadzki kl. 4 P II miejsce: Claudia Borowiec kl. 4 A III miejsce: Patrycja Borkowska kl. 4 A Wyróżnienia: Agnieszka Telega kl. 4 P, Julia Barczuk kl. 4 P, Angelika Leszczuk kl. 4 A, Jakub Buziak kl. 4 P, Jan Szymoniuk kl. 4 P, Bartek Świderski kl. 4 B
Autorom nagrodzonych prac gratuluję, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję :)
Herzlichen Glückwunsch!!!
Milena Jakubowicz
Okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia było spotkanie opłatkowe Szkolnego Koła Przyjaciół Jana Pawła II, - Żywe Kamienie, które odbyło się w dniu 22 grudnia 2010 r. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich , piątych i szóstych, oraz rodzice i zaproszeni koledzy z klasy. Na ten wyjątkowy czas uczniowie przygotowali pełen refleksji i wzruszeń program artystyczny o tematyce wigilijnej. Przy dźwiękach gitary wspólnie kolędowali, chwaląc Boga. Wysłuchali również nagrania ulubionej pastorałki śpiewanej przez Jana Pawła II „Oj maluśki Pan Jezus Maluśki”. Podczas dzielenia się opłatkiem i składania życzeń, opiekunki koła- Pani I. Włodarczyk i Pani. G. Podgajna życzyły wszystkim dobroci i serca dla innych przez cały rok, przypominając słowa Matki Teresy z Kalkuty : ,,Zawsze ilekroć się uśmiechniesz do swojego brata, wyciągniesz do niego rękę-jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, by innych wysłuchać, zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności”. Po życzeniach wszyscy zasiedli do wspólnie przygotowanej wieczerzy. Zapanowała prawdziwie rodzinna atmosfera. Spotkanie przyczyniło się do integracji i lepszego poznania się wszystkich członków koła.
Dn. 16 12.2010 uczniowie klasy III b, IV p i V p wraz z wychowawcami – K. Mikołajczuk, M. Trzpil i B. Ługowską korzystając ze wspaniałej zimowej aury zorganizowali sobie kulig. Trasa wiodła poprzez lasy Danówki i okolicy. Pogoda dopisała, więc frajda była wielka. Uczniowie przygotowali również poczęstunek leśnym zwierzętom – bogato zaopatrzyli napotkane paśniki przysmakami przywiezionymi z domu.
Na zakończenie odbyło się oczywiście ognisko. Wszyscy z wielkim apetytem zjedli pieczone kiełbaski oraz pyszne pączki. Największym powodzeniem cieszyła się jednak gorąca herbata.
W wolnej chwili trwały rozgrywki w „piłkarzyki” , festiwal karaoke oraz zabawy na świeżym powietrzu. A wszystko to działo się w gospodarstwie agroturystycznym „Ostoja”.
03.12.2010r w naszej szkole obchodzony był Dzień Integracji. Z tej okazji odbył się apel słowno-muzyczny pt. „Integracja Tolerancja, poruszał on problemy akceptacji, zrozumienia, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. W przedstawieniu udział brały klasy 5 i 6 integracyjna. Podczas uroczystości zostały ogłoszone również wyniki konkursu plastycznego związanego z tematem integracji. Okolicznościowe dyplomy zwycięzcom wręczyła Pani Dyrektor.
Koniec apelu był jednocześnie podsumowaniem i sprawdzeniem wiadomości na temat integracji w naszej szkole i nie tylko Wśród zgromadzonej publiczności wyłoniono chętnych uczniów, którzy wzięli udział w krótkim quizie. Poprawne odpowiedzi zostały nagrodzone brawami i słodyczami.
Mamy nadzieję, ,że hasło ” różni ale równi” będzie aktualne w naszej szkole codziennie.
W dniu 7 grudnia 2010 roku Łomazy odbył się Finał Powiatu Bialskiego w Szachach Drużynowych. W zawodach wystartowały czteroosobowe drużyny reprezentujące 6 szkół naszego powiatu.
W turniej zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Międzyrzecu Podlaskim z dorobkiem 5 punktów meczowych.
Drużyna wystąpiła w składzie: 1 szachownica – Paweł Węgrzyniak z klasy II „a”; 2. - Dominika Węgrzyniak z klasy IV „s”; 3. – Krystian Golec z klasy VI „a” 4. – Iga Węgrzyniak z klasy V „p”.
Gratulujemy i zachęcamy dzieci i młodzież do nauki gry w szachy.
Szkoła Podstawowa nr 3, to szkoła promująca ruch i zdrowy styl życia. 6 grudnia po raz kolejny wszyscy uczniowie klas 0 – III zgromadzili się w świetlicy szkolnej oczekując na spotkanie z Mikołajem. Przy ogromnym aplauzie dzieci
i śpiewaniu piosenek zapraszających Mikołaja do zabawy, wjechało na rowerach
i hulajnodze 3 Mikołajów. Najstarszy z nich zakomunikował, że zanim rozdadzą prezenty, muszą się przekonać, czy uczniowie tej szkoły potrafią aktywnie spędzać wolny czas. Z pomocą wychowawców przeprowadzili różne konkurencje sportowe, w których wzięli udział wszyscy uczniowie. Były biegiem slalomem, toczenie kul, skoki, ubieranie choinki bombkami, noszenie prezentów. Wszyscy byli zadowoleni, bo każdy miał okazję zaprezentować się przed Mikołajami, nauczycielami i kolegami. Przed każdą konkurencją jeden z Mikołajów podawał hasło dotyczące ruchu
i zdrowia, następnie uczestnicy zabawy je głośno powtarzali np.: na zakończenie najstarszy Mikołaj podsumował zabawę hasłem „Widzę, że o zdrowie i ruch dbacie, dlatego na gwiazdkę prezenty ode mnie otrzymacie”. Finałem imprezy było rozdanie upominków przez Mikołaja dla wszystkich dzieci. Impreza zostanie na długo
w pamięci wszystkich. Było wiele śmiechu i radości. Czekamy na niego za rok.
Dnia 23 listopada odbyła się wycieczka do Warszawy, której uczestnikami byli uczniowie klas IV „p”, IV „s” i V „p” . Wycieczka miała charakter typowo edukacyjny – celem było kino 5D orac Centrum Nauki „Kopernik”. Cinema Park to kino, w którym uczniowie aktywnie uczestniczyli w programach odbywających się w sześciu salach kinowych. Ruch foteli w sali ruchu, technologia trójwymiarowa w sali 3D, efekty świetlne w sali muzyki czy interaktywna gra, zapewniły wspaniałą rozrywkę. W trakcie seansu „Królestwo zwierząt”odwiedziliśmy sześć różnych sal: Salę muzyki wyposażono w synchronizowany z obrazem i dźwiękiem system specjalnych efektów świetlnych: kolorowych świateł, laserów i stroboskopów. Sala wyobraźni to w zasadzie zwykła sala kinowa, wyposażona w przestrzenny system Dolby Surround. To sala, w której oddziałujemy na element ludzkiej wyobraźni. Słuchając opowieści, uczestnicy budują w swojej pamięci zupełnie nowe obrazy tej samej opowiedzianej historii. Salę muzyki wyposażono w synchronizowany z obrazem i dźwiękiem system specjalnych efektów świetlnych: kolorowych świateł, laserów i stroboskopów. Sala ruchu wyposażona została w fotele, które poruszają się synchronicznie z obrazami wyświetlanymi na ekranie. Fotele to tzw. symulatory, które dzięki specjalnie wbudowanym urządzeniom mogą wykonywać różne ruchy. Wszystko idealnie zsynchronizowane z wyświetlanymi obrazami pozwala uczestnikom dośwadczać wszystkiego nie tylko zmysłami wzroku i sluchu. Sala inspiracji gwarantuje uczestnikom pokazu chwilę zadumy i refleksji. Wyświetlane są tutaj filmy dokumentalne, które mają za zadanie skłonić widza do osobistych przemyśleń oraz wzbudzić silne emocje. Technologia sali 3D oparta jest na bazie dwóch projektorów LCD z filtrami Polariod. Każdy uczestnik otrzymał okulary 3D, które pozwaliły przeżyć niewiarygodną przygodę, odkryć wymiar rzeczywistości, której często nie dostrzegamy w codziennym życiu. Dzięki tym specjalnym okularom mogliśmy obserwować ekscytujące, trójwymiarowe obrazy. Technologia zastosowana w sali interakcji oparta jest na radiowym systemie kontroli. Każdy z uczestników otrzymał indywidualne, zdalnie sterowane urządzenie zwane pilotem, za pomocą którego odpowiadał na pytania wyświetlane na ekranie. Pilot posiada swój własny wyświetlacz LCD, który umożliwiał wysyłanie i otrzymywanie informacji z głównego komputera. Na wyświetlaczu pojawiał się numer gracza oraz liczba zdobytych punktów. Uczestnicy konkurowali ze sobą w grupach i indywidualnie. Centrum Nauki Kopernik jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Mieliśmy przyjemność odwiedzić to miejsce jako jedni z pierwszych. Wystawa „świat w ruchu” przekonała nas, że cały otaczający nas świat znajduje się w nieustannym ruchu. Dzięki eksponatom tworzącym wystawę mogliśmy się dowiedzieć, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światlo, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Mieliśmy również okazję do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co dzieje się podczas trzęsień ziemi. Pogrążona w mroku wystawa „strefa światła” dała nam okazję do poznania własności światła oraz doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych. Wystawa „korzenie cywilizacji” umożliwiła odbycie podróży od zamierzchłych dziejów po czekającą nas przyszłość oraz poznanie najważniejszych osiągnięć ludzkiej myśli. Chętni uczniowie mogli spróbować odczytać naskalne malowidła, a także samodzielnie zagrać na laserowej harfie. Wystawa w CN Kopernik była dla wszystkich uczniów ogromnym zaskoczeniem. Zaskakiwała mnogość eksponatów oraz rzadko spotykany charakter wystawy: brak etykiet „Prosimy nie dotykać eksponatów” – każdy mógł wszystkiego dotykać , samodzielnie sprawdzać działanie wszystkich urządzeń. Po posiłku w McDonald’s wróciliśmy do domu „umęczeni” emocjami.
Dzień Życzliwości w naszej szkole odbył się 22 listopada 2010 roku (normalnie ten dzień obchodzony jest 21 listopada, ale w tym roku popadło to w niedzielę). Adresatami a zarazem uczestnikami imprezy byli uczniowie a także nauczyciele. Celami przedsięwzięcia było m.in. przypomnienie definicji życzliwości; propagowanie życzliwości, uprzejmości i serdeczności wobec innych; uświadomienie korzyści wynikających z bycia życzliwym ( dla siebie, dla innych); wyeksponowanie najczęstszych sytuacji w życiu szkoły i w obcowaniu z ludźmi poza nią, w których możemy okazać naszą życzliwość; kształtowanie zachowań i postaw poszanowania dla drugiego człowieka. Duża część społeczności szkolnej zaangażowała się w to przedsięwzięcie, chętnie podejmowali temat życzliwości w rozmowach z nauczycielami i między sobą, okazywali sobie serdeczność i życzliwość i przypominali o tym innym a także częściej się uśmiechali i zachowywali się przyjaźnie względem siebie. Oprócz tego z dumą nosili przypięte słoneczka ( które też zwalniały tego dnia z odpytania). Dzień Życzliwości podobał się wszystkim, spełnił założone cele. Należy wpisać go na stałe do kalendarza imprez szkolnych i obchodzić z większym rozmachem. Cała impreza była bardzo ciekawa pouczająca i atrakcyjna. Dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji i utwierdziła w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Czego życzy organizator Samorząd Uczniowski.
Dnia 22listopada odbył się Finał Miejskiego Konkursu Międzyrzec Historia - Dzień Dzisiejszy. Była to już XIII edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Do tegorocznego finału konkursu przystąpiło 75 najlepszych uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z miasta i gminy Międzyrzec.
Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął uczeń naszej szkoły Karol Karczewski z klasy VI s.
II miejsce zdobył Gabriel Bełczącki ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach
III miejsce zajęła Justyna Sawczuk uczennica SP w Rogoźnicy
Ponadto komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia dla Piotra Gomułki i Emilii Michaluk uczniów Szkoły Podstawowej w Rzeczycy.
W kategorii Gimnazja największą wiedzą historyczną wykazał się Kacper Rysak z Gimnazjum Nr 2 w Międzyrzecu
Drugie miejsce zajęła Karolina Grzeszyk z Gimnazjum Sportowego Nr 3 i Kamila Korniluk z Gimnazjum Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim.
Ponadto wyróżnienie otrzymała Magdalena Jędruchniewicz z Gimnazjum w Jelnicy i Katarzyna Grzeszyk uczennica Gimnazjum Sportowego Nr 3 w Międzyrzecu
W kategorii szkół ponadgimnajalnych
I miejsce zdobyła uczennica LO Magdalena Siejak
II miejsce zajęła Natalia Wielogurska
III Anna Kubalska obie uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych
Ponadto komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia Anne Płonka z LO i Gabrieli Iwaniuk uczennicy Zespołu SzkóŁ Ekonomicznych
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i Roczniki Międzyrzeckie .
Oficjalne podsumowanie konkursu w wręczeniem nagród laureatom odbędzie się na początku grudnia podczas podsumowania Roku Katyńskiego. Natomiast 26 listopada br. 40 najlepszych uczniów konkursu historycznego Międzyrzec Historia - Dzień Dzisiejszy w nagrodę uda się na wycieczkę do Warszawy . Uczniowe m.in. zwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamek Królewski
Dnia 16 listopada bieżącego roku uczniowie SP nr 3, członkowie Koła Przyjaciół Jana Pawła II z klas II – VI, uczestniczyli w wycieczce do Siedlec, śladami swego Patrona – Papieża.
Zwiedzili, poświęcone temu wielkiemu Polakowi, Muzeum Papieskie w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej nr 11 w Siedlcach. Nie tylko obejrzeli eksponaty jednego z największych tego typu zbiorów w Polsce, ale wysłuchali też opowieści i anegdot społecznego kustosza muzeum – pana Adama Klejca, związanych z ich gromadzeniem oraz ze spotkaniami z Ojcem Świętym.
W Muzeum Diecezjalnym uczniowie - poza pamiątkami pochodzącymi z ostatniej wizyty Jana Pawła II w Siedlcach - podziwiali też zabytki sztuki sakralnej i świeckiej naszego regionu.
Nie zabrakło też czasu na obejrzenie Katedry siedleckiej, gdzie w 1999 roku gościł Wielki Polak i krótką modlitwę w jego intencji.
Podczas wycieczki 33- osobowa grupa uczniów nie tylko pogłębiła swoją wiedzę o Wybitnym Rodaku, odwiedziła też Katolickie Radio „Podlasie”, zapoznając się ze specyfiką pracy rozgłośni radiowej, przyglądając się zajęciom dziennikarzy i prezenterów, a nawet odkrywając przed mikrofonami własne predyspozycje i talenty dziennikarskie.
Miło wypełniły dzieciom czas również seans filmowy w kinie 3D „Zakochany wilczek” i pobyt w restauracji McDonald’s.
W roku szkolnym 2009/2010 nasza szkoła przystąpiła do III edycji konkursu „Czysta Ziemia” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej. Uczestnictwo w konkursie było kontynuacją wieloletnich działań mających na celu poprawę stanu środowiska naturalnego prowadzonych przez naszą szkołę. Przystępując do uczestnictwa w konkursie chcieliśmy jeszcze bardziej zbliżyć szkołę do wizji szkoły świadomej i zreformowanej, pozytywnie ukierunkowanej na działania proekologiczne. Działania prowadzone były na wielu płaszczyznach.
CZYSTA ZIEMIA … dzięki edukacji
Jednym z założeń naszej szkoły jest wpajanie uczniom od najmłodszych lat wiedzy związanej z ochroną środowiska. Uczniowie najszybciej i najchętniej przyswajają wiedzę, gdy podana jest w niebanalny, ciekawy sposób. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom staramy się wprowadzać różnorodne formy i metody pracy, m.in.
w pracowniach. Ich zadaniem było propagowanie idei dbania o nasze środowisko poprzez świadome korzystanie z jego zasobów oraz podejmowanie działań ratujących obszary zagrożone
CZYSTA ZIEMIA … gdy czyste powietrze
kl. VI „p” (15 uczniów) oraz uczniowie kl. II „b” (25 uczniów) wraz z nauczycielami wykonali trudne zadanie – podjęli się sadzenia drzew na terenie szkoły. Ogromne zaangażowanie uczniów w wykonanie zadania zaowocowało posadzeniem ponad 40 sadzonek drzew liściastych w pobliżu boiska szkolnego.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z efektu wspólnej pracy – wiedzą, że oprócz cienia w upalne dni nowo posadzone drzewka w przyszłości przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego.
Sadzonki drzew zostały nieodpłatnie pozyskane przez dyrekcję szkoły od Nadleśnictwa Międzyrzec, z którym od lat prowadzimy ścisłą współpracę.
CZYSTA ZIEMIA … dzięki zbiórce surowców wtórnych
CZYSTA ZIEMIA … poprzez zabawę i zdrową rywalizację
Uczniowie klas IV i V mięli do rozwiązania test wyboru, a uczniowie klas VI otrzymali zestaw 6 zadań matematycznych. Wszystkie zadania łączyła tematyka
– w tym roku zadania dotyczyły głównie zbiórki i segregacji odpadów oraz ich powtórnego wykorzystania.
CZYSTA ZIEMIA … bo sprzątany świat
i IV „p” ( 62 uczniów) byli uczestnikami lekcji przyrody w lesie prowadzonej przez pracownika Nadleśnictwa Międzyrzec. W czasie trwania zajęć uczniowie uzyskali obszerną wiedzę z zakresu budowy lasu i różnorodnych organizmów roślinnych
i zwierzęcych. Dowiedzieli się również jak ogromnym zagrożeniem dla lasów są pozostawione w nich śmieci. Reakcja uczniów była właściwa – wszystkie śmieci
w pobliżu zostały posprzątane i wywiezione z lasu.
92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy II b i II d uczcili, przygotowując dla swoich kolegów i koleżanek inscenizację opartą na legendzie „O Lechu, Czechu i Rusie”. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem opowiadali o legendarnych początkach państwa polskiego i powstaniu pierwszej stolicy Polski - Gniezna. Tło teatralnej opowieści dopełniła odpowiednia scenografia, stroje oraz rekwizyty, w dużej mierze wykonane przez rodziców. Przygotowany apel jest przykładem współpracy szkoły z domem rodzinnym w kształtowaniu u dzieci postawy patriotyzmu i budzeniu miłości do Ojczyzny
Obchody Święta Niepodległościw naszym mieście rozpoczęły się o godz.12.00 uroczystą Mszą Św. koncelebrowaną w kościele p. w. Św. Mikołaja. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Paweł Madaliński.O godz. 13.00 miał miejsce przemarsz w asyście konnej straży na Plac Jana Pawła II.Wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Miasta złożyli m. in. przedstawiciele międzyrzeckich władz, Dyrekcja Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Sportowego Nr 3. Uroczystości towarzyszył występ chóru „Wiarus” i orkiestry dętej. Stamtąd nastąpił przemarsz z lampionami na cmentarz przy ulicy Brzeskiej, gdzie na mogile zbiorowej z 1918 roku zostały złożone kwiaty.
Członkowie Grupy Poetyckiej ,,Zefirek’’- ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Gimnazjum
Sportowego w Międzyrzecu Podlaskim-mogą pochwalić się kolejnymi znaczącymi osiągnięciami. Już po raz trzeci z rzędu mają w swoim gronie laureatów Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2010, organizowanego przez Centrum Kultury BEST w Bielsku-Białej pod Patronatem Prezydenta Miasta.
Jury w składzie Tomasz Jastrun- przewodniczący, Jan Picheta,Juliusz Wątroba i Rena Edelman, wybrało –spośród wszystkich uczestników przeglądu- „złotą setkę” laureatów, wśród których znaleźli się również młodzi poeci z „Zefirka”: Sandra Sozoniuk i Bartosz Puszkarski ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Anna Topczewska z Gimnazjum Sportowego nr 3.
Warto tu dodać, że Ania i Bartek są dwukrotnymi laureatami „LIPY”, natomiast wiersze Sandry poi raz trzeci zyskały uznanie jury.
Tegoroczny Finał XIV już edycji Przeglądu miał miejsce 22 października.
Uroczyste posumowanie konkursu rozpoczęli aktorzy scen bialskich: Ewa Walesiak, Marta Sawicka i Rafał Sawicki, którzy przygotowali interpretację nagrodzonych tekstów, a ich występowi towarzyszyła muzyka Janusza Kohuta.
Po uroczystym wręczeniu nagród odbyły się warsztaty prowadzone przez Tomasza Jastruna oraz Jana Piechtę. Młodzi twórcy mieli okazję porozmawiać z jurorami, przeczytać swoje teksty, podzielić się uwagami i spostrzeżeniami. Część warsztatowa imprezy to zawsze ciekawe doświadczenie dla laureatów przeglądu, więc zajęcia cieszyły się wśród nich ogromnym powodzeniem.
Pasowanie na czytelnika, to uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Ukazanie jej jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego, w którym uczniowie są mile widziani, miejsca, które będą chętnie odwiedzać. Pierwszoklasiści składają przyrzeczenie, że będą szanować książki i przestrzegać regulaminu biblioteki. Bibliotekarka wyczytuje poszczególnych uczniów i pasuje, dotykając ich ramienia najpiękniejszą książką. Uczniowie otrzymują pamiątkowy dyplom. Na zakończenie wizyty w bibliotece uczniowie wypożyczają książkę. Od czasu pasowania pierwszoklasiści stanowią największy procent wypożyczających. Oby ten zapał im nie minął!
Dokumenty związane z wycieczką można pobrać w zakładce WYCIECZKI.
15 października uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum Sportowego Nr 3 wzięli udział w uroczystej Mszy św. odprawionej z okazji 32 rocznicy wyboru kardynała Wojtyły na papieża.
Nabożeństwu, które odbyło się w sali gimnastycznej, przewodniczył ks. Dariusz Ostałowski, a towarzyszył mu ks. Marek Śliwa. Msza odprawiona została w intencji wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II.
Uczniowie wysłuchali katechezy i obejrzeli pokaz slajdów na temat : Jan Paweł II w sercach dzieci.
Nabożeństwo zakończyło się wspólnym śpiewem. Łapiąc się za ręce, stworzyliśmy wielką rodzinę, bo przecież wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga.