Zdaniem Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”. Na pewno lubią ją uczennice naszej szkoły, które kolejny raz odniosły sukces literacki. Zdobyły wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Korczaka, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku.
Są to:
Daria Maria Myszka – za wiersz „Usłyszeć ciszę”
Nina Hawryluk – za zestaw wierszy
Julia Hryciuk – za wiersz *** („Co przyniesie jutro”)
Maria Stefaniuk– za wiersze „Kurtyna nocy” i „Głębia oka”
Napisane przez nie utwory opublikowane zostaną w tomiku z wierszami laureatów tej edycji konkursu.
Gratulujemy! Życzymy lekkiego pióra i ciekawych inspiracji.
W dniu 03 czerwca 2022 r. dzieci z klasy 2 b odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie wzięły udział w lekcji bibliotecznej. Tematem zajęć była „Edukacja ekologiczna i prawidłowa segregacja odpadów”.
Uczniowie uczestniczyli w przygotowanych dla nich zabawach, odgadywali zagadki. Na zakończenie podzieleni na grupy wykonali ekologiczne plakaty, które połączone w jeden duży plakat mają wisieć w holu przy bibliotece. Były to dla nich ciekawe i aktywizujące zajęcia.
Małgorzata Okrasa, Anna Izdebska
Dnia 2 czerwca 2022 r. w godz. 17.00 – 18.00 serdecznie zapraszamy Rodziców na OTWARTY CZWARTEK, podczas którego będzie można spotkać się z wychowawcą i nauczycielami uczącymi, aby uzyskać informacje o uczniach.
31 maja 2022 r. odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla klas III. 12 najlepszych uczniów międzyrzeckich szkół podstawowych, wyłonionych w konkursach szkolnych, zmierzyło się z różnymi zadaniami ortograficznymi. Było: dyktando, łamigłówki, krzyżówki ortograficzne, rebusy, zagadki. Mimo, że zadania nie należały do najłatwiejszych, uczniowie poradzili sobie znakomicie.Potrzebna była dogrywka, aby wyłonić Mistrza Ortografii. Został nim uczeń naszej szkoły Paweł Parafiniuk z klasy 3a.
II miejsce zajęła Aleksandra Nowik uczennica ZPO nr 2.
III miejsce zajęła Lena Kokoszkiewicz z klasy 3 a ZPO nr 3 oraz Michał Chomicki z ZPO nr 1.
Laureat otrzymał z rąk pani dyrektor Jolanty Wolanin dyplom, nagrodę oraz piękną statuetkę "Mistrz Ortografii 2022",. Pozostali nagrodzeni również otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
W dniach 18-19.05.2022 r. uczniowie klasy VIII b - opiekun Agnieszka Myszka i klasy VIII lp grupa pływacka - opiekun Wojciech Lubański, w ramach wychowania fizycznego brali udział w zajęciach ze strzelectwa sportowego realizowanych przez Klub Uczniowski „Znicz” przy ZSE im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Głównym zadaniem tych zajęć było upowszechnianie kultury fizycznej poprzez popularyzację strzelectwa sportowego, walorów rekreacji ruchowej, organizowanie zajęć i zawodów strzeleckich.
W dniu 30.05.2022 r. odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora ZSE w Międzyrzecu Podlaskim. Głównym celem zawodów było propagowanie sportu i strzelectwa sportowego, integracja środowisk szkolnych z powiatu bialskiego.
W konkurencji karabinek pneumatyczny - II miejsce zdobyła drużyna z klasy VIII lp w składzie: Wiktor Mironiuk, Filip Pocztarski, Jakub Chalimoniuk, Karol Petruczenko.
W konkurencji karabinek pneumatyczny - III miejsce dla drużyny z klasy VIII b
w składzie: Wanessa Ferysiuk, Marcin Kiryluk, Roman Makaruk, Wiktor Sosnowski.
Wszystkim zawodnikom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów strzeleckich.
A. Myszka
Międzyszkolny konkurs z doradztwa zawodowego „Praca to moja pasja” skierowany był do uczniów klas VII i VIII międzyrzeckich szkół.
Został zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych nr3 pod Patronatem Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski i był jednym z działań realizowanych w ramach doradztwa zawodowego.
Celem konkursu było ukazanie zainteresowań i pasji uczniów, zachęcenie ich do myślenia o własnej przyszłości, a także zaangażowanie do działań z zakresu orientacji zawodowej.
Klasy siódme przygotowały prace plastyczne, a klasy ósme prezentację multimedialną. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, ponieważ wśród tylu oryginalnych projektów promujących ciekawe zawody trudno było wybrać te jedyne i niepowtarzalne prace. Jednak po burzliwych obradach jury wyłoniło następujących laureatów:
Klasa 7
kategoria - praca plastyczna
I miejsce Gaja Natalia ZPO2
II miejsce Kałużna Iga ZPO2
III miejsce Brankiewicz Kamila ZPO2
Dyplomy za udział otrzymały:
Chomiuk Daria ZPO2
Domańska Janina ZPO2
Lecyk Weronika ZPO2
Wiśniewska Julia ZPO2
Wasiluk Julia ZPO3
Zasadzińska Ada ZPO3
Klasa 8
kategoria - prezentacja multimedialna
I miejsce ex aequo
Kinga Kowalska ZPO3
Piotr Michalak ZPO2
Oliwia Wieliczko ZPO2
II miejsce ex aequo
Jakub Chalimoniuk ZPO3
Oliwia Iwaniuk ZPO2
III miejsce ex aequo
Izabela Jeleszuk ZPO3
Maja Kiryluk ZPO2
Podsumowanie konkursu odbyło się 27 maja br. w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej i zawodowej. Na fotorelację z wręczenia nagród zapraszamy do albumu fotograficznego.
Sylwia Pióro
Miło mi poinformować, że uczennica naszej szkoły Oliwia Podgajna z kl. 2b uzyskała III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie z okazji Roku Mieczysława Wolfkego, promującym treści obejmujące życie i osiągnięcia tego naukowca oraz szeroko pojęte inicjatywy inspirowane jego postacią „Odkryjmy Wolfkego” organizowanym przez Politechnikę Warszawską.
Konkurs ogłoszony był w trzech kategoriach:
Oliwka wysłała pracę plastyczną przedstawiającą projekt banknotu z wizerunkiem Mieczysława Wolfkego w kategorii Młodzi artyści.
28 maja 2022 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród na Politechnice Warszawskiej, w której uczestniczyła Oliwka pod opieką mamy.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Zapraszam do krótkiej relecji fotograficznej w albumie fotograficznym.
Małgorzta Okrasa
Zapraszamy do Albumu fotograficznego.
20 maja uczniowie klasy 4b i 5a pod opieką p. B. Petruk, p. I. Włodarczyk, p. E. Holeszczuk i p. R. Ostapskiej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Spotkało ich wiele atrakcji. Na początku WARSZTATY Z CIEKŁYM AZOTEM - na wesoło, przy użyciu kolb, pipetek i innych profesjonalnych sprzętów uczniowie przeprowadzili serię spektakularnych doświadczeń. Każdy mały naukowiec przy instruktażu pani chemiczki mógł wykonać eksperyment z ciekłym azotem. Spacer po ZOO - miejsce unikalne, które jest enklawą dla zagrożonych gatunków zwierząt. Kilkugodzinny pobyt został w pamięci na długo i pozwolił na odczuwanie zwierząt wszystkimi zmysłami. Po tak długim spacerze czekał na nas obiad na Starym Mieście przy Kolumnie Zygmunta. STACJA GRAWITACJA – najbardziej wyczekiwany punkt wycieczki. Trampoliny, wieża do skoków, zbijak, belka do pojedynków, olbrzymie baseny z gąbkami to były ulubione atrakcje. To wszystko pozwoliło szaleć i doskonalić akrobatyczne umiejętności naszych małych sportowców pod okiem trenerów. Uczniowie przeżyli dzień pełen wrażeń, który pozwolił na budowanie więzi koleżeńskich.
Organizator wycieczki: Barbara Petruk
20 maja 2022r. ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Utworów
Marii Konopnickiej, który objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Biała Podlaska. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej.
Naszą szkołę reprezentowali:
Bartek Oleksiuk – kl.5s
Szymon Szpura – kl.5s
Michalina Maksymiuk – kl.8lp
Daria Myszka – kl.8lp
Uczniowie przygotowali piękne interpretacje wybranych utworów M. Konopnickiej, wzbogacając je o ruch sceniczny, podkład muzyczny i rekwizyty. Takie dodatkowe środki wyrazu dopuszczał regulamin konkursu.
Z przyjemnością informujemy, iż I miejsce w kategorii klas 7-8 jury przyznało Darii Myszce za perfekcyjną prezentację „Pieśni o domu”.
Gratulujemy Darii i życzymy kolejnych sukcesów.
W dniu 20.05.2022r. w Białej Podlaskiej odbył się Finał Powiatu Bialskiego w lidze lekkoatletycznej chłopców i dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły może poszczycić się kilkoma świetnymi wynikami. W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy drugie miejsce. W klasyfikacji indywidualnej pchnięcia kulą Maciej Złotkowski zajął drugie, a Marek Karczewski trzecie miejsce. W biegu na dystansie 1000m Filip Pocztarski został wicemistrzem. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej skoku wzwyż najlepszy okazał się Paweł Jakubowicz. Opiekę nad reprezentacją „Trójki” sprawował Piotr Sakowicz.
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje - w dniach 8-15 maja - Tydzień Bibliotek czyli program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania w życiu każdego człowieka. Z tej okazji klasy II a i III c wraz z wychowawczyniami p. Katarzyną Mikołajczuk i p. Małgorzatą Rumowską wybrały się pod opieką nauczycieli – bibliotekarzy na lekcję do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim. Dzieci zwiedziły Amerykę Północną i Południową oraz Afrykę. Poznały cechy charakterystyczne dla tych kontynentów oraz tradycje i zwyczaje zamieszkujących je ludzi. Jedną z atrakcji było zarzucanie tasiemki imitującej lasso na bujanego konia. Na koniec dzieci wykonały ćwiczenia sprawdzające ich wiedzę. Z uśmiechem na ustach wróciły na tradycyjne lekcje do szkoły.
Nauczyciele bibliotekarze: Ewa Holeszczuk, Renata Prokopiuk
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tej uroczystości jest zapoznanie dzieci ze zbiorami biblioteki, czyli wprowadzenie ich w magiczny świat bajek, baśni i legend. Podczas tego miłego spotkania nauczyciele-bibliotekarze starają się rozbudzić w dzieciach zapał do książek i wyrobić w nich trwałą potrzebę czytania. Uczniowie poznają budowę książki i uczą się, jak należy się z nią obchodzić. Pierwszoklasiści aktywnie uczestniczą w przygotowanych dla nich quizach i konkursach. Na koniec składają przyrzeczenie i zobowiązują się do szanowania książek.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia otrzymują piękne, kolorowe dyplomy.
18 maja 2022 r. w naszej szkole wystąpił zespół FULL POWER SPIRIT z autorskim programem artystycznym o tematyce profilaktyczno - motywacyjnej pt. “ZNAJDŹ POMYSŁ NA SIEBIE”.
W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie siedmiu klas VII – VIII oraz wybrani uczniowie z klas VI – w sumie ok. 190 osób, pod opieką swoich nauczycieli.
Program koncertu, mający na celu kształtowanie postaw młodego człowieka, zwracał uwagę na wartości, które są czynnikami chroniącymi wobec zagrożeń współczesnego świata. Podkreślano znaczenie wartości, które składają się na SZCZĘŚCIE - wolność, godność, odpowiedzialność, talent, zdrowie, przyjaźń, rodzina, modlitwa, praca, itp..
Założono, że po zakończeniu spotkania uczestnicy:
· będą znali wartość życia jako najcenniejszego daru jaki posiadamy
· będą świadomi potencjału, jaki tkwi w każdym z nich, ukrytego w talentach
· będą wiedzieli, że poprzez ciężką pracę i wytrwałość można realizować cele, które na pozór wydają się odległe i nieosiągalne
· będą świadomi, że warto mieć w życiu swój własny system zasad i wartości
· będą wiedzieli, że każdy wybór jakiego dokonujemy rodzi określone konsekwencje a umiejętność ich przewidywania pozwala nam unikać błędów
Obserwując młodzież skupioną na słowie, wsłuchującą się w przekaz muzyczny, można powiedzieć, że cele Koncertu “Znajdź pomysł na siebie” w wykonaniu Zespołu Full Power Spirit okazały się trafne i wzbudziły zainteresowanie młodych ludzi.
Przypomnijmy sobie jeden z przekazów - “... Każdy w dniu narodzin otrzymał bombę prezentową, czyli talent. Talent już masz, teraz żeby robić w życiu fajne rzeczy, musisz go odkryć i rozwinąć, bo z nieba nic nie spada oprócz deszczu i śniegu. Ciężką pracą ludzie się bogacą. Pokaz beat-boxu to przykład na to, że talent to nie tylko umiejętność zawodowego kopania piłki czy gry aktorskiej. Różni ludzie mają różne talenty a każdy kto odkryje swój może robić w życiu ciekawe rzeczy”.
Uczniowie otrzymali też pracę domową - poproszeni zostali o dokonanie analizy wszystkich swoich wyborów życiowych i podsumowanie działań tak, by można z nich było wysnuć wniosek końcowy będący odpowiedzią na pytanie: “Czy jestem szczęśliwym człowiekiem?” Jeśli nie, to warto skorzystać z prezentowanej podczas koncertu opcji, bo jest niezawodną i sprawdzoną w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.
D.K.
15 maja po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 3 obchodziła Dzień Patrona Szkoły – Jana Pawła II. O godzinie 13.00 w kościele p.w. Chrystusa Króla zgromadzili się Uczniowie, Dyrekcja, Nauczyciele oraz Goście, którzy uhonorowali szkolne święto swoją obecnością. Najpierw obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny, upamiętniający Papieża. Następnie uczestniczyliśmy w Liturgii, którą sprawował proboszcz Roman Banasiewicz. Szczególnie zapamiętamy słowa homilii, by tak, jak nasz Patron – w codzienności, w nauce, w pracy i w kontaktach z innymi ludźmi – kierować się miłością i mądrością.
Po Mszy św. uczniowie, którzy wzięli udział w szkolnych konkursach papieskich otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Na koniec uroczystości delegacja uczniów i pracowników na czele z Dyrekcją złożyła kwiaty pod pomnikiem Patrona na placu Jana Pawła II.
Na fotorelację zapraszamy do Albumu fotograficznego.
18 maja br. przypada 102. Rocznica urodzin Jana Pawła II. Dzień ten obchodzony jest jako Dzień Patrona naszej szkoły. W tym roku, korzystając z gościnności ks. Proboszcza Romana Banasiewicza, pragniemy uczcić naszego Patrona uroczystością w kościele pw. Chrystusa Króla w dniu 15 maja.
O godz. 13.00 wystąpią uczniowie szkoły prezentując program artystyczny, a następnie o godz. 13.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.
Społeczność szkolna zaprasza wszystkich Pracowników, Rodziców oraz Przyjaciół Szkoły na wspólne obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim.
Dyrekcja i Rada Rodziców
Dnia 16 maja 2022 roku klasa I b i II b pod opieką wychowawców wybrała się na wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęło się od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Dzieci miały okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
Następnie uczniowie udali się ZOO. Tam miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Kolejnym punktem programu był spacer po Starym Mieście. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Podziwiały piękno starych kamieniczek.
Po smacznym obiedzie zjedzonym na warszawskiej Starówce uczniowie udali się na niezwykle ważny obiekt- Stadion Narodowy. Zobaczyły tam m.in. szatnie sławnych piłkarzy, sale konferencyjną, a także miejsce, w którym przebywają dziennikarze podczas meczu. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki. Pomimo zmęczenia wszystkim dopisywały humory i pytania o datę kolejnej wycieczki.
16 maja 2022r. klasy: 3b i 3d pod opieką wychowawców Krystyny Paluszkiewicz i Marzanny Puszkarskiej oraz pani Katarzyny Nowik wybrały się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu była wizyta w INTERAKTYWNYM KINIE 4DX, gdzie obejrzeliśmy film edukacyjny „Ekstremalna pogoda”, pokazujący pracę badaczy, którzy odkrywają zaskakujące połączenia między zjawiskami przyrody, takimi jak tornada, pożary i topnienie lodowców.
Następnie wybraliśmy się na spacer z przewodnikiem po Starym Mieście. Zobaczyliśmy: Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Barbakan, Rynek Starego Miasta z Syrenką, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki czy Grób Nieznanego Żołnierza.
Wyczerpani, ale zadowoleni udaliśmy się na posiłek by po nim mieć siły na zwiedzenie Stadionu Narodowego. Siedząc na trybunach i patrząc na ogromną płytę stadionu dzieci poczuły się jak prawdziwi kibice. A jeszcze więcej wrażeń dostarczyło wnętrze budowli: korytarze, którymi wychodzą na murawę piłkarze, szatnie zawodników, pomieszczenia do odpoczynku i relaksu oraz specjalna sala do przeprowadzania wywiadów dziennikarzy ze sportowcami.
Po sportowych emocjach udaliśmy się do MANUFAKTURY CUKIERKÓW. Podczas pokazu uczniowie zobaczyli, jak tworzy się małe słodkie arcydzieła, począwszy od wylania gorącego karmelu na granitowy blat, po zabarwienie go i nadanie mu smaku i kształtu. Każde dziecko próbowało jeszcze ciepłej masy oraz otrzymało słodkie upominki w postaci rożka z cukiereczkami.
Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Międzyrzeca.
Marzanna Puszkarska