Menu

  • Wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej dla małych i dużych

    Pędzi wielki wóz strażacki i syreny alarmują.

    By do ognia się nie zbliżać - wszystkich ludzi informują.

    Taki strażak to bohater - chociaż dym go szczypie w oczy.

    Ryzykuje życie stale, z ogniem walkę musi stoczyć.

     

    4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. Nie jeden z przedszkolaków marzy o tym, by zostać strażakiem. Dzięki życzliwości strażaków mogliśmy wybrać się na filmową wycieczkę do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej Śródmieście w Międzyrzecu Podlaskim podczas, której możemy zobaczyć jak wygląda sprzęt pożarniczy i posłuchać opowieści o trudnej, odpowiedzialnej, niebezpiecznej pracy strażaka. Zapraszamy do oglądania małych jak i dużych. 

    https://drive.google.com/open?id=1meVK034boJ3wzGbbLsFBR8Z_fdIZqQwB

     

                                                                                                          Dziękujemy

    Anna Izdebska

     

  • Konstytucja 3 Maja

    Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!

    napisał Adam Mickiewicz w epopei narodowej Pan Tadeusz.

    Co skłoniło wieszcza do wyrażenia takiego entuzjazmu i radości? Co wydarzyło się 3 maja 1791 roku, że do dziś świętujemy ten dzień?

    To rocznica uchwalenia przez Sejm Wielki Ustawy Rządowej, zwanej Konstytucją 3 Maja. Konstytucja  była próbą ratowania upadającej Rzeczpospolitej. Edmund Burke, irlandzki XVIII‑wieczny konserwatywny myśliciel i mąż stanu, nazwał ją najszlachetniejszym dobrem, otrzymanym kiedykolwiek przez jakikolwiek naród.

    Zgoda Sejmu to sprawiła
    Że nam wolność przywróciła
    Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany
    Niechaj żyje Król kochany! – głoszą słowa Poloneza Trzeciego Maja, piosenki powstałej już w 1791 roku. Podkreślają one rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w tworzeniu ustawy. To właśnie on przygotował projekt nowej konstytucji. Towarzyszyli mu w tym dziele Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki.

    Konstytucję uchwalono przez aklamację na Zamku Królewskim w Warszawie, gdy większość posłów opozycji przeciwnej jakimkolwiek zmianom nie wróciła jeszcze z przerwy wielkanocnej.

    Konstytucja zgodnie z duchem oświecenia wprowadziła trójpodział władzy, dzieląc ją na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniosła liberum veto  i  wolną  elekcję, uznawane powszechnie za główne przyczyny słabości i upadku państwa. Religia katolicka pozostała religią panującą, ale ustawa wprowadziła zasadę wolności wyznania. Rzeczpospolita stała się monarchią parlamentarną.

    Ustawa Rządowa obowiązywała jedynie przez rok: od maja 1791 do maja 1792. Jej przeciwnicy zawiązali konfederację targowicką i zdelegalizowali Ustawę Rządową. Wojna w jej obronie w 1792 r. zakończyła się klęską Rzeczypospolitej.

    3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji – to jedno z ważniejszych polskich świąt narodowych. Przez lata zaborów, ale także po odzyskaniu niepodległości data ta stała się symbolem walki Polaków o odzyskanie suwerenności i niezawisłości państwa.

     

                                                                                             Renata Prokopiuk

  • 2 Maja Dzień Flagi

    2 Maja Dzień Flagi

    „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze – biel jest i czerwień…”

    2 maja każdego roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Historia tego święta jest stosunkowo krótka. Ustanowiono je na mocy Ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej po to, by jednemu z najważniejszych symboli narodowych naszego kraju okazać należny szacunek. Zgodnie ze zwyczajem, tego dnia Polacy wywieszają biało-czerwoną flagę w oknach, przed domem, na balkonie, czy w miejscu pracy. Powiewająca na wietrze flaga to znak suwerenności i tożsamości Naszego Narodu. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest wspaniałą lekcją historii, dzięki której przypominamy sobie, że jesteśmy Polakami, a Polska to Nasza Ojczyzna.

    „Naród, który traci pamięć

    jest narodem bez przyszłości”.

    Jan Paweł II

  • Lista kandydatów przyjętych do klasy 1

  • Wsparcie rodziców w wyborze szkoły ponadpodstawowej

    Szanowni Państwo,

    Rodzice Uczniów klas VIII szkół podstawowych

    Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z ważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Ważne jest, aby wybory Państwa dzieci były odpowiedzialne, aby przy tych wyborach uwzględnić możliwości, zainteresowania, predyspozycje oraz przeanalizować kryteria wyboru poszczególnych typów szkół. Państwa dzieci mają do wyboru kontynuację nauki w liceum, technikum i branżowej szkole I stopnia. Każda z tych typów szkół to dobry wybór!

    Przed podjęciem decyzji o wyborze typu szkoły i profilu klasy zachęcamy Państwa do wspólnej pracy z dzieckiem, z wykorzystaniem przygotowanej prezentacji. Prezentację opracowała p. Iwona Lipiec – wicedyrektor, doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie; wojewódzki konsultant do spraw doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

     

    KLIKNIJ TUTAJ ABY OTWORZYĆ PREZENTACJĘ

     

    Więcej informacji na stronie: https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=10556

     

  • Lista kandydatów przyjętych do przedszkola

    Protokol_1.pdf​​​​​​​

  • Życzenia Wielkanocne

  • Wyniki rekrutacji do klasy 1

  • Przerwa świąteczna

  • Wyniki rekrutacji do przedszkola

    Rekrutacja_przedszkole__2020(1).pdf​​​​​​​​​​​​​​

    Potwierdzenie_woli_przyjecia_dziecka_do_przedszkola.docx​​​​​​​

  • 15. Rocznica Śmierci Świętego Jana Pawła II

    W czwartek 2 kwietnia 2020 r. przypada 15. rocznica śmierci Jana Pawła II. 

    Pontyfikat Papieża Polaka trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni.

    Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. 1 maja 2011 r. został beatyfikowany przez Benedykta XVI, a 27 maja 2014 kanonizowany przez papieża Franciszka.

    Jego ponad 26-letni pontyfikat okazał się najdłuższym w XX stuleciu i trzecim co do długości w dziejach Kościoła. Był jednocześnie najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. co do liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482.

    Żródło: eKAI

  • Kształcenie na odległość: Poradnik dla szkół - Ministerstwo Edukacji Narodowej

    I. Informacje dla rodziców.

    zdalne_DLA_RODZICOW.pdf

     

    II. Informacje dla uczniów.

    zdalne_DLA_UCZNIOW.pdf

    Dorota Kapłan

  • Informacja dla rodziców:

    Drodzy Rodzice

     W związku z tym, iż przed nami nowe wyzwanie związane z prowadzeniem nauczania na odległość przedstawiamy Państwu kilka wskazówek związanych z nauką poza szkołą. Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu? Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą? Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

    Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu? Co warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu przestrzeni przyjaznej nauce?

    1. Miejsce do pracy. Jeżeli dziecko nie ma własnego pokoju, określ miejsce do nauki, własny kąt, z dostępem do biurka/stołu, zapewnij dostęp do Internetu.

    2. Oświetlenie. Ustaw biurko w pobliżu okna. Zapewnij dodatkowe oświetlenie miejsca pracy. Jeśli dziecko jest praworęczne – lampka powinna znajdować się po jego lewej stronie: tak, aby ręka nie rzucała cienia na kartkę lub zeszyt. Jeśli dziecko jest leworęczne – lampka powinna znajdować się po prawej stronie.

    3. Wygodne meble. Dziecko przy biurku spędza sporo czasu. Zadbaj o to, aby krzesło i biurko były dostosowane do wzrostu dziecka.

    4. Porządek. Nic tak skutecznie nie rozprasza uwagi dziecka, jak nieporządek na biurku: nadmiar przedmiotów, rozrzucone długopisy, kredki i książki czy ulubione zabawki. Uporządkowana przestrzeń nie dostarcza rozpraszających bodźców, dlatego zawsze przed nauką oczyść biurko z tzw. rozpraszaczy: odłóż książki na półkę, długopisy i kredki schowaj do piórnika itd.

    5. Dźwięki otoczenia. W miarę możliwości zamknij drzwi i okna, żeby dziecko nie było rozpraszane przez dźwięki: z mieszkania i z podwórka. Postaraj się również, aby dziecku nie przeszkadzały dźwięki telewizora. Co innego tyczy się dźwięków muzyki – obserwuj dziecko, bo może się okazać, że muzyka w tle wspiera jego koncentrację: jeśli tak właśnie jest, nie zabraniaj dziecku uczenia się przy dźwiękach ulubionej piosenki, zadbaj tylko o to, aby nie była zbyt głośna. Jeśli masz więcej, niż jedno dziecko: dopilnuj, aby dzieci nie przeszkadzały sobie nawzajem.

    6. Samodzielność. W przypadku uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją szkolną przygodę, Twoje wsparcie jest nieocenione: pomagaj na każdym etapie nauki, bądź wsparciem i uczestnicz w procesie nauki czy odrabiania lekcji. To właśnie na tym etapie Twoje dziecko uczy się … jak się uczyć, czyli systematyzować i układać priorytety zadań. Jeśli jesteś rodzicem starszego ucznia: postaraj się nie przebywać w miejscu, gdzie dziecko odrabia lekcje lub uczy się. Twoja obecność może rozpraszać, a zarazem sprawić, że będzie ono szukało u Ciebie wsparcia przy każdym napotkanym problemie. Ucz dziecko samodzielności – jeśli ma problem z wykonaniem zadania, nie podsuwaj mu gotowych rozwiązań: spraw, aby poszukało ich samodzielnie. Okazuj wsparcie, tłumacz i wyjaśniaj, ale nie wykonuj zadań szkolnych za dziecko: nie dyktuj mu wypracowań, nie podawaj gotowych wyników, nie przygotowuj prac plastycznych.

    7. Czas. Ustalcie rytm dnia: po nauce  musi być przestrzeń na odpoczynek, relaks, wspólny spacer lub zabawa na świeżym powietrzu. Wskazane jest włączanie przerw, zawsze gdy dziecko zaczyna mieć problemy z koncentracją uwagi, jest zmęczone. Przeciętne dziecko w klasie pierwszej potrafi skupić się przez 15 minut, w klasie trzeciej - pół godziny.  Najlepsze godziny na pracę z zadanym materiałem to 8-14. Zarządź, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie. Niech żadne wtedy nie ogląda telewizji i nie gra na komputerze, itp.. To podstawowy błąd rodziców pozwolić, by jedno z dzieci się bawiło, gdy drugie się uczy, szczególnie wówczas, kiedy korzystają ze wspólnych pomieszczeń. Dotyczy to również dorosłych domowników.

    Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?

    Wspierajmy dziecko aktywnie.

    Jak? Choćby przez:

    • zdrowe odżywianie (dieta dla mózgu),

    • pilnowanie godzin snu,

    • higienę pracy (przerwy, relaks),

    • akceptację i wiele możliwości do okazywania emocji (także niezadowolenia),

    • rozumienie potrzeby wsparcia.

    Dziecko potrzebuje wsparcia rodziców, żeby mieć motywację i pracować wytrwale. Ważny jest przede wszystkim czas i zainteresowanie dla jego potrzeb i problemów.

    • Rodzina powinna dać dziecku czas na wypróbowanie własnych rozwiązań w poszukiwaniu rozwiązania problemu.

    • Rodzice powinni dostrzegać starania dziecka, a przede wszystkim doceniać nawet niewielkie postępy. W ten sposób umacniają je w dalszych działaniach, dają mu nadzieję, dodają odwagi i tym samym wspierają jego samodzielność.

    • Atmosfera w rodzinie powinna być naznaczona wzajemnym szacunkiem i życzliwością.

    • Rodzina powinna dostarczać dziecku impulsów przydatnych w rozwiązywaniu problemów i w rozbudzaniu ciekawości poznawczej.

    • Rodzina powinna również stawiać dziecku granice, które ułatwią uczenie się oraz wzmocnią zachowanie dzieci.

    Rodzicu!

    • Zapewnij dziecku pozytywne informacje zwrotne – czyli pochwal je za osiągnięcia.

    • Wyraźnie komunikuj dziecku, że w nie wierzysz (“wiem, że to potrafisz”).

    • Przyznaj, że praca jest trudna (unikaj stwierdzeń typu: “nie umiesz tego zrobić? Przecież to takie proste!”).

    • Pokazuj pozytywne przykłady ("ja też miałam trudności z matematyki, ale moja wytrwałość i upór w nauce się opłacił – zrozumiałam działania na ułamkach"),

    • Łącz krytykę z pochwałami (“nie masz problemów z ortografią, postaraj się jeszcze ładniej pisać”).

    • Wystrzegaj się podawania za przykład rodzeństwa lub kolegów – dopasowuj swoje oczekiwania do każdego dziecka z osobna.

    Przydatne dla uporządkowania rozkładu dnia i motywowania dziecka do nauki oraz dobrego zachowania może okazać się spisanie z dzieckiem kontraktu/umowy.

    • Dzieci powinny znać jasne, dobrze zdefiniowane zasady  i wiedzieć, jakie są konsekwencje ich łamania.

    • Kiedy wprowadzamy nowe ograniczenia, wyjaśniamy, dlaczego to robimy.

    • Zasady należy przedyskutować z dzieckiem. Można je spisać w formie umowy, którą oboje podpiszecie. W umowie zawrzyj także własne obowiązki. Powieś umowę w widocznym miejscu.

    Warto wyjaśniać dziecku, że edukacja w domu jest teraz szczególnie ważną i nową sprawą, która dla wszystkich stanowi olbrzymie wyzwanie.

    Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

    Podstawowe zasady, o których należy przypomnieć dzieciom:

    • Pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.

    • Twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia.

    • Zwracaj uwagę, czy witryna, z którą chcesz się połączyć, posiada certyfikat SSL – dzięki temu zyskasz pewność, że serwer, z którym się łączysz, jest tym właściwym, a IP nie zostało podmienione.

    • Nie podawaj w Internecie żadnych prywatnych danych - numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, adresu, nazwiska czy numeru telefonu.

    • Unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł.

    • Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.

    • Unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz – jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie.

    • Uważaj na skrócone adresy URL – często mogą stanowić niebezpieczną pułapkę. Jeśli chcesz skorzystać ze skróconego linku, upewnij się, że został udostępniony przez osobę, którą znasz lub pochodzi z bezpiecznego źródła.

    • Dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzi, co akceptujesz.

      Dzieci są szczególnie narażone na zagrożenia ze strony Internetu.

    • Bardzo ważne jest pilnowanie aktywności dziecka w sieci oraz reagowanie, kiedy zdarzy się coś niepokojącego.

    • Wyjaśnij dziecku, co jest akceptowalne, a czego nie można tolerować. Obecnie coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu. Warto wykorzystać możliwości, jakie dają wszelkiego typu blokady rodzicielskie, na przykład przed stronami dla dorosłych.

    • Regularnie przypominaj dziecku, aby informowało Cię za każdym razem, kiedy coś w sieci je zaniepokoi – dzięki temu zyskasz możliwość szybkiego zareagowania.

    • Nie pozwól dziecku na nawiązywanie wirtualnych znajomości – jest to ogromne zagrożenie, w szczególności dla najmłodszych dzieci.

     DK

  • Uwaga Rodzice!

    Uwaga Rodzice!

    Rekrutacja do klasy IV sportowej wydłużona zostaje do 27.03.2020r. Chęć zgłoszenia zapisania dziecka do klasy sportowej o profilu piłka siatkowa lub pływanie należy zgłosić na adres szkoły zpo3@o2.pl Dokumenty będzie można dostarczyć w późniejszym terminie.

  • Rekrutacja do klas pierwszych

    Szanowni Państwo.

    Trwa rekrutacja do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej oraz do Przedszkola. Na naszej stronie internetowej w zakładce "Nabór do Szkoły" znajdziecie Państwo stosowne druki, które można wypełniać komputerowo.  

    Po wypełnieniu wniosku albo zgłoszenia prosimy przesłać je na adres e-mail szkoły: zpo3@o2.pl

    Powyższa prośba podyktowana jest troską o zdrowie zarówno rodziców jak i pracowników ZPO nr 3.

    W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 83 371 78 35 lub 518 920 347 lub 604 433 152.

                                 Jolanta Wolanin - dyrektor ZPO3

  • Nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

    Nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych
  • Uwaga ósmoklasiści

    Materiały edukacyjne dla ósmoklasistów dostępne są codziennie o godzinie 9:00 pod adresem:

    https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/zestawy-zadan-powtorkowych/

    natomiast rozwiązania – o godz. 15:00. Zachęcamy do korzystania z zadań przygotowanych przez CKE!

  • Zdalne lekcje

    Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.

  • Pasma edukacyjne TVP, TVP ABC i TVP Kultura

    Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. 

    Szczegółowe informacje i godzinowy harmonogram w poszczególnych dniach znajduje się na stronie:

    https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne

  • Szanowni Państwo

    W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach Komitet Organizacyjny Konkursu Kangur Matematyczny podjął decyzję o przeniesieniu zawodów na dzień 16.04 br.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • ZPO nr 3 Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim
    ul. Leśna 2,
    21-560 Międzyrzec Podlaski

    http://sp3miedzyrzec.edupage.org/
  • (083) 371 - 78 - 35

    NUMERY KONT
    OBIADY : 15803900060000000882390003
    CZESNE - przedszkole: 85803900060000000882390004

Galeria zdjęć