Zapraszamy do obejrzenia filmu
17 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. To już 27 rocznica nadania Trójce imienia Jana Pawła II. Jak co roku społeczność szkolna uczciła pamięć papieża Polaka, nawiązując do najważniejszych, uznawanych przez niego wartości. Myśl Jana Pawła II „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca” stała się motywem przewodnim tegorocznych uroczystości.
Święto szkoły rozpoczęto udziałem uczniów, nauczycieli, wychowawców i dyrekcji szkoły w uroczystej mszy świętej sprawowanej w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami oraz pracownicy szkoły zgromadzili się w hali sportowej, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia. Tradycyjnie zaproszono na nią honorowych gości. Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas:
Burmistrz Miasta – pan Paweł Łysańczuk
Ksiądz dziekan Dariusz Parafiniuk – proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja
Ksiądz prałat Dariusz Giers – administrator Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II
Ksiądz Roman Banasiewicz – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego – pani Jolanta Modrzewska
Wszystkich serdecznie powitała dyrektor szkoły – pani Ewa Włodarczyk, podkreślając wagę odbywającej się uroczystości. Nawiązała w swoim wystąpieniu do autorytetu naszego papieża, jego wielkiego serca i mądrości, z źródła której należy czerpać. Wyraziła przekonanie, że Dzień Patrona powinien być inspiracją do refleksji nad naszymi relacjami z innymi ludźmi. Głos zabrał także Burmistrz Miasta, przywołując swoje wspomnienia związane z nadaniem Trójce imienia Jana Pawła II. Ksiądz prałat z kolei podzielił się ciekawostkami z życia papieża, kiedy pozostawał z nim w bezpośrednim kontakcie.
Po oficjalnej części przed publicznością wystąpiła, wykonując dwie piosenki, grupa przedszkolaków przygotowanych przez panią Annę Wolińską. Obejrzeliśmy też prezentację poświęconą patronowi naszej szkoły, jej autorem był pan Adam Marczuk.
Główną część artystyczną stanowiło spektakularne widowisko wyreżyserowane pod kierunkiem p. Urszuli Sobczak i p. Anny Izdebskiej. Symboliczne sceny biblijne, w których główną rolę grał ksiądz Damian Koryciński oraz towarzyszące im efekty specjalne, wywołały ogromne wrażenie. Choreografia układów tanecznych, ich symbolika i płynące z nich przesłanie wzruszyło wiele osób. Wymowne stroje utrzymane w kontrastowej kolorystyce czerni i bieli oraz symboliczne rekwizyty też niosły ze sobą konkretny przekaz. Dopełnieniem całości widowiska była odpowiednio dobrana muzyka i oryginalne piosenki, harmonizujące z myślą przewodnią uroczystości. Wykonała je niewielka grupa uczniów ze scholi prowadzonej przez siostrę Leonardę. Z uwagi na jej nieobecność śpiewających podczas występu wspierała pani Barbara Laszuk.
Dzień Patrona był doskonałą okazją do podsumowania szkolnych konkursów i nagrodzenia zwycięzców. Ponadto wręczone zostały pochwały dyrektora szkoły uczniom, którzy wyróżniają się w nauce, odnieśli sukcesy naukowe, artystyczne bądź sportowe lub też angażowali się w działalność społeczną i charytatywną.
O właściwy przebieg akademii zadbali prowadzący ją nauczyciele – pani Izabela Bernatowicz i pan Artur Domański.
Dodatkową atrakcją, w dalszej części dnia, była możliwość degustacji ukochanych kremówek papieża. Tę inicjatywę pilotowały opiekunki SK Caritas – p. Ewa Holeszczuk i p. Barbara Petruk.
Urszula Sobczak
Dnia 22 maja klasa 2a i 1d wraz z wychowawczyniami Agatą Marciniak i Krystyną Paluszkiewicz pojechały na szkolną wycieczkę do MAJALAND w miejscowości Góraszka.
Majaland to rodzinny park rozrywki, który powstał w podwarszawskiej miejscowości Góraszka. Miejsce jest niewątpliwą atrakcją dla fanów kreskówki o Pszczółce Mai.
Najlepszymi atrakcjami dla dzieci w MAJALAND były: Rollercoaster Wikingów, Karuzela Motyli, Karuzela Dinozaurów, Wielki Drakar, Sky Fly, Las Zabaw
Park rozrywki MAJALAND podzielony jest na dwie strefy. Pierwsza znajduje się na świeżym powietrzu. Druga w zadaszonym budynku, co umożliwia korzystanie z parku przez cały rok. Większość atrakcji znajdujących się w ogromnej hali nawiązuje do przygód rezolutnej Pszczółki. Strefa zewnętrzna w całości poświęcona jest Super Wings. Na odwiedzających czeka ogromny basen z kulkami, las zabaw, plac zabaw Mai, samochodziki, szkoła latania, teatr, tratwa, żabki czy łódeczki. Oprócz tego znajdziemy tu także karuzelę dinozaurów, rollercoaster wikingów, super ślizg, totem wikingów, łodzie wikingów i wiele innych.
Na powietrzu czekają m.in. zjeżdżalnie wodne, wodny plac zabaw, fontanna. Wszystkie atrakcje opisane są na stronie Majalandu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Młodsze dzieci, starsze a nawet dorośli. Przy wyborze atrakcji ważne jest uwzględnienie odpowiedniego wzrostu. Jeśli dzieci nie osiągnęły jeszcze wymaganego wzrostu, aby samodzielnie skorzystać z danej atrakcji, mogą to zrobić w towarzystwie rodzica lub opiekuna.
W parku mieści się amfiteatr, w którym odbywają się cyklicznie pokazy trójki przyjaciół: Pszczółki Mai, Filipa oraz Gucia. W ferie zimowe park odwiedziły Smerfy, w towarzystwie których można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Ponad to w MAJALAND Warsaw znajdują się punkty gastronomiczne: Restauracja Mai, Bar Wikingów, Słodka Heidi oraz WorldAircraft Snack. Jest też sklep z pamiątkami, gdzie można zakupić zabawki i gadżety z postaciami z różnych bajek: Mario, Smerfy, Bing, Świnka Peppa, i wiele innych.
Zmęczeni, ale szczęśliwi z głowami pełnymi wrażeń powróciliśmy bezpiecznie do domu aby rano udać się do szkoły i opowiadać kolegom o wspaniałej wycieczce.
Agata Marciniak
22 marca 2024 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim uczniowie klas 7-8 ZPO3 wzięli udział w VI edycji Olimpiady Językowej “Językowy zawrót głowy 2024”, w której wzięło udział 73 uczniów klas VII i VIII z trzynastu szkół podstawowych z miasta i gminy Międzyrzec oraz gminy Drelów.
Laureatem konkursu został uczeń naszej szkoły Karol Modrzewski zdobywając 45 punktów. Bardzo dobre wyniki uzyskali również Kornel Domański (8a), Marcel wróblewski (7a), Wiktor Tomczak (8b) oraz Victoria Gadacsi (7a)
Serdecznie gratulujemy!!!
Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na XVI Rajd Rowerowy ”Śladami Powstańców Styczniowych”, który odbył się 21 maja 2024r. Celem rajdu było kształtowanie postaw patriotyzmu, zainteresowanie historią naszego regionu, poznanie miejsc związanych z powstaniem styczniowym, edukacja ekologiczna „Lasy naszym wspólnym dobrem i wspaniałym miejscem wypoczynku”. Dziękujemy organizatorom: Publicznej Szkole im. K. Krysińskiego w Rudnikach i Nadleśnictwu Międzyrzec Podlaski za zaproszenie i mile spędzony wspólnie czas.
U. Więckowska, M. Wysokińska
17 maja podczas uroczystości szkolnej, zostały wręczone nagrody laureatom oraz uczniom wyróżnionym, którzy w marcu br. wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia. Uczniowie nagrodzeni:
Klasy 1-3
Adam Chruściel kl. 3c - Dyplom wyróżnienia
Klasy 4-6
Piotr Jakubowicz kl. 6a - Dyplom laureata
Mateusz Bogucki kl. 6a - Dyplom laureata
Aleksander Wysokiński kl. 6p - Dyplom laureata
Maksymilian Cap kl. 6p- Dyplom wyróżnienia
Klasy 7-8
Karol Modrzewski kl. 8b - Dyplom laureata
Zuzanna Parafiniuk kl. 8b - Dyplom wyróżnienia
Olivia Gadasci kl. 8b - Dyplom wyróżnienia
Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów!
M. Melaniuk, M. Wysokińska, A. Izdebska
15 i 16 maja br. 5 i 6 -latki z grupy IV, V i VI z niecierpliwością oczekiwały już od rana wizyty rodziców, którzy mieli możliwość obserwować dzieci podczas zajęć. Przedszkolaki pokazały znajomość poznanych liter i liczb, umiejętność słuchu fonematycznego, koordynacji wzrokowo – ruchowej, kojarzenia, wypowiadania pełnym zdaniem, koncentracji uwagi, relacji z rówieśnikami i przestrzegania zasad zabawy. Każde dziecko starało się zaprezentować jak najlepiej. Rodzice przekonali się jak wiele ich pociechy już potrafią zrobić. Goście nie byli tylko obserwatorami, ale także brali udział w zabawach muzyczno- ruchowych, był to najwspanialszy moment spotkania, a na twarzach dzieci i dorosłych malował się szeroki uśmiech. Bardzo dziękujemy obecnym tego dnia rodzicom za udział w zajęciach.
Katarzyna Zdunek
W dniach 6-10 maja uczniowie z klas siódmych, szóstych i piątych pod wodzą swoich opiekunów przeżyli wspaniałą wyprawę szlakiem Wrocław - Góry Stołowe - Praga - Karkonosze.
Pierwszego dnia zauroczyło nas wrocławskie ZOO z pięknym oceanarium, afrykanarium, wybiegami żyraf, słoni i innych rzadkich zwierząt.
Drugiego dnia przeciskaliśmy się wąskimi szczelinami Błędnych Skał, podziwialiśmy piękne wapienne formy skalne i zdobyliśmy Szczeliniec. Już teraz rozumiemy dlaczego reżyser adaptacji fimowej "Opowieści z Narni" wybrał to miejsce jako plener swego filmu. Jest naprawdę bajkowe i jedyne takie na świecie. Tego dnia mogliśmy także zwiedzić kaplicę zbudowaną z wielu tysięcy ludzkich czaszek. To miejsce zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie.
Trzeci dzień to podziwianie czeskiego Skalnego Miasta. Poznaliśmy legendy związane z Karkonoszem, zobaczyliśmy jego dzban, tron, ząb i rękawicę, a wesoły kapitan zaprosił nas na rejs tratwą Titanic 2 po skalnym jeziorze. Przeprawa była niebezpieczna, gdyż czyhały na nas kaczki terrorystki, krokodyle i inne niebezpieczeństwa:)
Czwartego dnia odwiedziliśmy czeską stolicę. Praga powitała nas słonecznie i gwarnie. Widzieliśmy uroczystą zmianę warty pod zamkiem, spacerowaliśmy Mostem Karola, Złotą uliczką, poprzez piękne ogrody, podziwialiśmy zabytkową architekturę.
A dnia ostatniego zostaliśmy zdobywcami najwyższego szczytu Czech - Śnieżki. Pomogła nam w tym nieco kolejka gondolowa. Przejażdżka nią była tak cudownym doświadczeniem, że wielu nie chciało wysiadać:) Słońce, lekki wiaterek, drzewa widziane od strony ich czubków, kobierzec traw pod nami i śpiew ptaków dokoła. Ale wysiąść, by wspiąć się na szczyt też było warto - z wierzchołka zobaczyliśmy całą panoramę Karkonoszy, a wielu z nas przekonało się, że stać ich na więcej niż sądzili.
* * *
Jesteśmy zmęczeni, ale też pełni nowych wrażeń, wspomnień, bogatsi o nowe doświadczenia i znajomości, opaleni i roześmiani. Jeszcze raz sprawdziliśmy sami na sobie starą mądrość głoszącą, że "podróże kształcą", a każda droga nas zmienia nie do poznania.
Mamy nadzieję, że sprawdzimy to jeszcze raz w kolejnym roku szkolnym.
Opiekunowie: Wiesława Kalinka, Katarzyna Kowal, Renata Ostapska, Artur Domański
9 maja 2024 r. uczniowie klas 1a i 1e wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Bałtowa. Realistycznie wykonane modele dinozaurów, muzeum jurajskie, bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii zapewniły dzieciom mnóstwo wrażeń. Zaczęliśmy zwiedzanie od przejażdżki zabytkowym autobusem po parku Safari gdzie mogliśmy zobaczyć owce z różnych stron świata, kozy, jelenie, a nawet tak unikalne w Polsce zwierzęta, jak wielbłądy, strusie, emu, antylopy. W małym zwierzyńcu mogliśmy nakarmić lemura czy kapibarę. Kolejnym punktem programu była wizyta u czarownicy. Jedyna w swoim rodzaju Wioska Czarownic jest nieopodal ścieżki edukacyjnej z dinozaurami. Dowiedzieliśmy się , że wiedźma z Sabatówki dostarczy każdemu przepisy na magiczne eliksiry i pokaże swoją chatę, a nawet użyczy miotły do zdjęć dla odważnych. Następnie posileni pysznym obiadem ruszyliśmy podziwiać dinozaury. Ostatni etap wycieczki to moc radości w Parku Zabawy- na przeróżnych karuzelach , kolejkach, trampolinach. Nauka i zabawa w jednym.
Małgorzata Matejek
W ramach XXI Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy 4p z wychowawczynią Panią Izabelą Bernatowicz Kowalczyk oraz Panią Renatą Prokopiuk odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili wszystkie działy Biblioteki, następnie wzięli udział w Bibliotecznym Escape Roomie. Z uśmiechem na ustach rozwiązywali zadania. Po tak ciekawych zajęciach na pewno częściej będą odwiedzali Miejską Bibliotekę.
Renata Prokopiuk
17 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje miejskie w ramach 43. Małego Konkursu Recytatorskiego. „Trójkę” godnie reprezentowali :
w kategorii najmłodszych:
Julia Dymitruk klasa I d
Maja Dymianiuk klasa II a
Wiktoria Mikiciuk klasa II a
w kategorii klas III-IV:
Aleksandra Gadacsi klasa IV a
Mikołaj Goś klasa IV p
Miłosz Jasiński klasa IV p
w kategorii klas V-VI:
Roksana Prochera klasa V b
Alicja Kozłowska klasa V c
Trzecie miejsca w swoich kategoriach zajęły: Julia Dymitruk, Aleksandra Gadacsi i Alicja Kozłowska, a wyróżnienia – Mikołaj Goś i Miłosz Jasiński.
Roksana Prochera zdobyła nie tylko tytuł laureatki i drugie miejsce w Konkursie, ale również prawo reprezentowania naszej szkoły w eliminacjach powiatowych 24 maja br.
13 maja odbyły się w naszej szkole eliminacje do 43 Małego Konkursu Recytatorskiego.
W tym roku do rywalizacji stanęło wyjątkowo dużo , bo aż 33 uczniów z klas I- IV.
Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, więc wybór nie był łatwy.
Komisja doceniła następujące osoby:
Kategoria klasy I - II
1m. Julia Dymitruk kl. 1d
2m. Wiktoria Mikiciuk kl. 2a
3m. Maja Dymianiuk kl. 2a
wyróżnienia: Maria Jasiuk kl. 2b, Hanna Wróblewska kl. 1e, Lidia Majczyna kl. 1c, Grzegorz Frańczuk kl. 1c
Kategoria klasy III - IV
1m. Mikołaj Goś kl. 4 p
2m. Alexandra Gadacsi kl. 4a
3m. Miłosz Jasiński kl. 4p
wyróżnienia: Emilia Sawczuk kl.3a, Zofia Korniluk kl. 3d, Alicja Puła kl. 3d, Nina Paszko kl. 3b GRATULUJEMY!
Małgorzata Matejek
W dniach 08.05 -10.05.2024r. uczniowie klas: 5a, 5p, 4b, 6b i jeden uczeń z kl. 3a uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Magia tego miejsca urzeka nieustająco, zwłaszcza tych, którzy w dawnej stolicy Polski goszczą pierwszy raz.
My, jak większość turystów, odwiedziliśmy kultowe miejsca w Krakowie. Zobaczyliśmy: Rynek Główny i Sukiennice, Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, Katedrę Wawelską, gdzie koronowano niemal wszystkich królów. Znajdują się tam groby nie tylko polskich władców, ale też bohaterów narodowych i najwybitniejszych poetów. Wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Byliśmy także w Dzielnicy Uniwersyteckiej – Collegium Maius i pod słynnym Oknem Papieskim. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie z ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim. Oglądając te wszystkie obiekty, słuchaliśmy interesujących opowieści p. przewodnik. Historia w takim wydaniu to prawdziwa przyjemność!
Drugi dzień wycieczki był pełen ekstremalnych przeżyć, ponieważ spędziliśmy go w Energylandii, największym Parku Rozrywki w Polsce. Wszyscy na to czekaliśmy! Tu nie można się nudzić! Podzielone na strefy miasteczko zapewnia atrakcje użytkownikom w różnym wieku. Nas najbardziej przyciągała oczywiście strefa ekstremalna – budzący grozę, już na wejściu, rollercoaster Hyperion czy inne kolejki jak: Tsunami Drop, Formuła, Speed. Strach, ale też ogromna adrenalina i finalnie uczucie satysfakcji po przełamaniu swoich barier - tego doświadczyliśmy! Zwolennicy przyjemności w łagodniejszym wydaniu korzystali ze stref relaksu. Z żalem opuszczaliśmy Energylandię.
Kolejnym punktem naszej podróży była Kopalnia Soli w Wieliczce. Tu również stykają się dwa bieguny – historia i teraźniejszość. To unikatowy w skali światowej zabytek, a jednocześnie czynny zakład górniczy. Z przewodnikiem wyruszyliśmy Turystycznym Szlakiem, podziwiając plątaninę podziemnych chodników i korytarzy i słuchając opowieści o tym, jak dawniej pracowali górnicy. Niesamowite wrażenie wywarła na nas Kaplica św. Kingi, największa w Europie podziemna świątynia, w której do dziś sprawowane są msze święte. Pobyt w kopalni poprzedziło zwiedzanie Tężni Solankowej. Jej architektura przypomina średniowieczny zamek. Wyjątkowy mikroklimat ma nie tylko walory zdrowotne, pozwala się zrelaksować i odpocząć. Tak też uczyniliśmy!:)
To był bardzo atrakcyjny i udany wyjazd. Cieszyliśmy się z możliwości wspólnego spędzania czasu poza szkołą, długich rozmów w autokarze i noclegów w hotelu o bardzo wysokim standardzie. Pyszne jedzonko, piękna pogoda…. Czegóż chcieć więcej? :)
Towarzyszyły nam, otaczając troskliwą opieką, nasze wychowawczynie – p. Teresa Półtorak i p. Urszula Sobczak oraz „sprawdzona” :) na wcześniejszych wycieczkach p. Anna Izdebska.
Urszula Sobczak
9 maja 2024r. uczniowie klas trzecich przystąpili do pierwszego ważnego sprawdzianu – Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty, którego organizatorem było wydawnictwo OPERON. Przed rozpoczęciem testu uczniowie obejrzeli filmik pt. ,, Piszemy z Bratkiem”. Zadaniem filmu było ograniczenie stresu towarzyszącego dzieciom przed sprawdzianem. Następnie trzecioklasiści przystąpili do pisania testu z języka polskiego i matematyki. 10 maja trzecioklasiści pisali test z przyrody. Po napisaniu sprawdzianu uczniowie wysłuchali bajki terapeutycznej pt. ,, O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów”.
Celem testu było zgromadzenie informacji o poziomie wiadomości i umiejętności uczniów w zakresie czytania, pisania, wiedzy o języku, przyrodzie oraz praktycznych umiejętności matematycznych w rozwiązywaniu zadań tekstowych.
A. Nikołajew
Majowe święta kojarzą się z radością, nadzieją i dumą z bycia Polakiem. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.
233 lata temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja; przełomową i pierwszą taką w Europie.
W naszej szkole rocznicę tę uczciliśmy, organizując uroczystą akademię. Uczniowie klas IV-VI przygotowali inscenizację, która przeniosła nas na chwilę w tamte czasy. Teatralne scenki ukazywały dom rodzinny, gdzie mama tłumaczy swoim dzieciom, urodzonym już w czasach zaborów, jakie okoliczności towarzyszyły uchwaleniu konstytucji. Występom towarzyszył chór, prowadzony przez s. Leonardę, który wykonał wzruszające pieśni patriotyczne.
Po zakończeniu części artystycznej, głos zabrała pani dyrektor Ewa Włodarczyk; podziękowała młodym aktorom za wspaniałą grę i zaproponowała wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.
Wzruszeniom nie było końca, niejedna łza spłynęła po policzkach, niejedno serce goręcej zabiło dla OJCZYZNY.
Organizatorzy: Beata Pietruk, Katarzyna Kowal, Ewa Holeszczuk
W tym roku szkolnym powróciliśmy do starej dobrej tradycji naszej szkoły i oto świetlica szkolna znowu pękała w szwach, gdy uczestnicy konkursu wiedzy o Janie Pawle II zasiedli nad testami.
Prawie 60 uczniów stanęło w szranki, by zdobyć tytuł laureata.
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
* kategoria młodsza - 37 uczniów klas 4-5
* kategoria starsza - 17 uczniów klas 6-8
Pani wicedyrektor Marzena Siłuch powitała wszystkich uczestników i życzyła im powodzenia.
Uczniowie w wielkim skupieniu wypełniali prace konkursowe.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i przygotowanie się do konkursu.
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w Dniu Patrona Szkoły - 17 maja.
Czekajcie cierpliwie:)
Katarzyna Kowal
25 kwietnia 2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Mokobodach odbył się XI Diecezjalny Konkurs Recytatorski „Pamięci Jana Pawła II”.
W wyniku szkolnych eliminacji naszą szkołę reprezentowały :
Roksana Prochera – kl. 5b
Antonina Szyszko – kl. 6a
Alicja Kijaczko – kl.7c
Uczestnicy konkursu prezentowali wybrany utwór Karola Wojtyły lub dowolny tekst związany z Janem Pawłem II.
W gronie nagrodzonych znalazła się nasza Roksana, której jury przyznało wyróżnienie za interpretację wiersza Jerzego Czarnoty „Jan Paweł II”.
Serdecznie gratulujemy Roksanie i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Tosi i Ali dziękujemy za godne reprezentowanie Trójki w międzyszkolnej rywalizacji.
Cała oprawa konkursu, jego organizacja i towarzysząca mu atmosfera wzbudziła nasze uznanie.
Urszula Sobczak
Zgodnie z ceremoniałem olimpijskim rozpoczęły się 14. Katyńskie Powiatowe Biegi w Terespolu w dniu 23 kwietnia 2024 r. Zainaugurowane zostały powiatowe obchody dni olimpijczyka. Podczas Apelu Poległych uczczono pamięć olimpijczyków zamordowanych w Katyniu. Minutą ciszy zgromadzeni uczcili pamięć Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Piotra Nurowskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej.
Gośćmi honorowymi zawodów byli olimpijczycy: Dariusz Goździak – złoty medalista IO w Barcelonie (1992 r.) w pięcioboju, Piotr Markiewicz – brązowy medalista IO w kajakarstwie w Atlancie (1996 r.) oraz Dariusz Kowaluk – złoty medalista IO w sztafecie mieszanej 4x400 m w Tokio (2020 r.).
Jak zawsze uczniowie biegali po zdrowie, po marzenia i ku pamięci.
Hasłem przewodnim tegorocznego biegania było: „Wspieramy naszych olimpijczyków podczas IO w Paryżu”.
Odbyło się 13 biegów na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych. W dobrej kondycji do mety dotarło 301 uczniów szkół powiatu bialskiego.
Nasi uczniowie pod opieką Patrycji Karwowskiej, Wojciecha Lubańskiego i Agnieszki Myszki, dzielnie wybiegali:
II miejsce Adam Chruściel , III miejsce Antoniuk Maksymilian, V miejsce Wiktoria Chruściel, tuż za podium uplasowała się Klaudia Kocińska.
Wszystkim biegaczom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Myszka
22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klasy 3a i 3b przygotowali apel. Młodzi artyści wyjaśnili czym jest ekologia oraz podkreślili, że najlepszym prezentem dla Ziemi jest nasza codzienna ekologiczna troska - dokręcony kran, wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia, segregacja śmieci czy odpowiednie zachowanie w lesie.
Uczniowie klas 4-6 pod kierunkiem nauczycieli przyrody udekorowali korytarze plakatami o tematyce ekologicznej.
Najstarsi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy z przyrody oraz uczestniczyli w akcji sprzątania terenu wokół szkoły.
To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.
Karolina Wysokińska
Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie. Jest to jedno z najpopularniejszych świąt promujących ekologię. Z tej okazji w naszym przedszkolu przeprowadzono szereg działań edukacyjnych o tematyce ekologicznej, które przybliżyły dzieciom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska. Przedszkolaki dowiedziały się jak szanować przyrodę, jak prawidłowo segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd oraz jakie nawyki wprowadzić do życia codziennego, aby dbać o nasz wspólny dom - planetę Ziemię. Oczywiście nie zabrakło prac plastycznych o tematyce ekologicznej, które dzieci wykonały z wielkim zaangażowaniem różnymi technikami. Uwieńczeniem działań było sprzątanie najbliższego otoczenia i segregacja śmieci.
Wszystkie podjęte aktywności miały na celu podkreślenie, jak ważne jest wspólne zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o przyrodę.
Katarzyna Leks Daria Zaniewicz