Uczniowie klasy 4lp w ramach lekcji języka polskiego poświęconych omawianiu lektury tworzyli sylwety pana Kleksa. Każda z grup miała swój pomysł na portret Kleksa wykonany metodą kolażu. Wykorzystując zamieszczony w lekturze opis bohatera, uczniowie uruchamiali wyobraźnię i tworzyli postać z przyniesionych materiałów. Były one naprawdę różnorodne.
Powstały barwne i interesujące prace, które wyeksponowano na korytarzu obok pracowni polonistycznej.
Satysfakcję czwartoklasistom przyniosły nie tylko uzyskane za wspólne dzieło oceny, ale także słowa uznania starszych kolegów i innych nauczycieli. Prace wzbudziły także zainteresowanie rodziców, którzy oglądali przygotowaną wystawę.
W październiku został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas I na najładniejszą zakładkę do książki. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy pierwsze, łącznie wpłynęło 20 zakładek do książkę. Przy ocenianiu najważniejszy był pomysł i samodzielne wykonanie pracy.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Alicja Kijaczko kl. Ia
II miejsce - Gabriela Wilczyńska kl. Ic
Wiktoria Prokopiuk kl. Ib
III miejsce - Julia Nowosielska kl. Ia
Szymon Cep kl. Id
Laureaci otrzymali nagrody książkowe.
Nauczyciel bibliotekarz: Renata Prokopiuk
31 października 2017r. uczniowie klas pływackich 5p, 6p oraz 7p były na wycieczce w Siedlcach. Celem wycieczki był wyjazd do teatru oraz propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku.
Pierwszym punktem programu była wizyta w teatrze - oglądaliśmy ”Małego Księcia”. Teraz lepiej nam będzie zrozumieć lekturę pod tym samym tytułem.
Następnie udaliśmy się do wagarowni. Wagarownia to ciekawa forma rozrywki. Zostaliśmy podzieleni na grupy, wylosowaliśmy pokoje tematyczne, tam wcieliliśmy się w bohaterów pewnej historii. Aby wydostać się z pokoju zamkniętego na kłódkę trzeba było wykazać się sprytem, kreatywnością, spostrzegawczością oraz współpracą. Zabawa okazała się niezwykle wciągająca. Prawie wszystkie grupy świetnie poradziły sobie z rozwiązywaniem zadań. Pobyt w wagarowni dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności umysłowej i ruchowej oraz zabawy i nauki innej niż w czasie zajęć lekcyjnych.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Diecezjalnego, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele eksponatów. Największe wrażenie wywarł na nas obraz „Ekstaza Świętego Franciszka”. Jest to najznamienitsze dzieło sztuki hiszpańskiej w Polsce pędzla El Greca. Obraz powstał w okresie największego rozkwitu Hiszpanii w tzw. złotym wieku. Przyciąga wielu turystów i miłośników malarstwa.
Wycieczka zakończyła się wspólnym posiłkiem. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń i emocji.
Uczennica klasy 7p Weronika Łopacka została laureatką XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J.I. Kraszewskiego organizowanego przez Bialskie Centrum Kultury. Chociaż konkurs ma charakter otwarty, biorą w nim udział głównie osoby dorosłe. 13 – letnia Weronika podbiła serca jury opowiadaniem o Podlasiu pt. „Cienie grzesznych”. Była najmłodszą uczestniczką konkursu. Fragmenty opowiadania zostały odczytane przez przewodniczącego jury Eligiusza Dymowskiego podczas gali finałowej, która odbyła się 28.10.2017r. w Muzeum Kraszewskiego w Romanowie. Tekst poruszył zgromadzonych gości, a u niektórych wywołał łzy wzruszenia. Jurorzy podkreślali, że poziom literacki nagrodzonych prac był bardzo wysoki.
Weronika zajęła także I miejsce w kategorii – proza w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 05.11.2017r. w Kąkolewnicy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Beata Pietruk
27 października 2017r. starszaki z grupy VIII i VII pod opieką swoich pań odwiedziły Gabinet Weterynaryjny ,,Miłovet” przy ulicy Lubelskiej 92A w Międzyrzecu Podlaskim. Celem naszej wizyty było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Uświadomienie, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy oraz leczenia. Lekarz weterynarii, Pani Paulina Miłosz serdecznie nas powitała i z pasją opowiedziała o swojej pracy. Zapoznała ze sposobem pielęgnacji zwierząt domowych, a także jak należy zachować się podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Podkreśliła konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami. Dzieci mogły obejrzeć narzędzia i sprzęt medyczny potrzebny do badania zwierząt. Pani doktor zapoznała z zasadami działania urządzenia USG, a także ze sposobem odczytywania zdjęcia RTG.
Starszaki z wielkim zaciekawieniem oglądały insekty pod mikroskopem oraz wszystkie pomieszczenia gabinetu. Ogromne wrażenie zrobiła na przedszkolakach profesjonalna sala operacyjna dla zwierząt, a także ,, mini szpital” i „salon fryzjerski", w którym klientami są zwierzęta.
Na koniec spotkania Pani weterynarz odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci. Do przedszkola starszaki wróciły bogatsze o nowe doświadczenia i wiadomości z życia zwierząt oraz pełne miłych wrażeń. Zwieńczeniem tej niezapomnianej wizyty była niespodzianka, którą przygotowała Pani doktor.
Serdecznie dziękujemy Pani Paulinie Miłosz za ciekawe i pouczające spotkanie.
Serdecznie zapraszamy Rodziców
na "Otwarty czwartek"
- 26 października 2017 roku.
Będziemy do państwa dyspozycji od godziny 16:30.
Nasza szkoła już po raz drugi wzięła udział w akcji „Wołyńskie Światełko Pamięci”. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką p. Barbary Petruk zorganizowali zbiórkę biało – czerwonych zniczy, które trafiły przed dniem Wszystkich Świętych na polskie cmentarze na Ukrainie, gdzie pochowani są nasi rodacy. Zebrane znicze zostały przekazane 25 października prezesowi Stowarzyszenia „Wołyński Rajd Motocyklowy” p. Henrykowi Kozakowi, z którym współpracujemy od ponad roku uczestnicząc w różnego rodzaju akcjach związanych z Polakami mieszkającymi na Wołyniu.
Wolontariusze ze Stowarzyszenia przed 1 listopada pojechali na Wołyń, aby porządkować polskie groby i cmentarze, o których wiedzą już tylko nieliczni. Zapalili znicze zebrane w ramach akcji Wołyńskie Światełko Pamięci, a na mogiłach wojskowych przypięli biało – czerwone szarfy. W tym roku znicze z Międzyrzeca Podlaskiego zapłonęły na cmentarzu w Tajkurach, Kisielinie, Przebrażu, Zasmykach, Bielinie, Ostrogu oraz w Równem.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za aktywny udział w akcji.
25 października prezes Stowarzyszenia „Wołyński Rajd Motocyklowy” p. Henryk Kozak przekazał na ręce wicedyrektor p. Ewy Włodarczyk podziękowanie Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku p. Wiesława Mazura za udział w zbiórce książek dla Polonii i osób uczących się języka polskiego na Wołyniu.
25 października 2017r. dzieci z grup VI i IX były na wycieczce w Lublinie. W teatrze Andersena obejrzały spektakl teatralny pt. „Koziołek Kręciołek”, który przybliżył dzieciom historię herbu Lublina - naszego miasta wojewódzkiego. Przedszkolaki odwiedziły wystawę klocków Lego. Oglądały powstałe z klocków ciekawe budowle, naturalnej wielkości gwiazdy sportu, bohaterów Star Wars, scenki z życia i różnych baśni. Największe wrażenie zrobił wykonany z miliona klocków Air Force One, czyli samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po wystawie dzieci bawiły się w Fun parku, czyli strefie zabaw z klockami, gdzie miały możliwość rozwijania zdolności konstrukcyjnych, a w Kinie Edukacyjnym obejrzały pokaz w którym prezentowany jest świat nauki przez pryzmat klocków Lego.
Miłą niespodzianką dla przedszkolaków było spotkanie z Wojskami Obrony Terytorialnej. Dzieci rozmawiały z żołnierzami o ich pracy, mundurach, próbowały dźwignąć wojskowe plecaki, oglądały karabiny, mierzyły hełmy wojskowe i obserwowały tereny przez noktowizory.
Zrelaksowani i zadowoleni z tak udanej wycieczki wróciliśmy do domu. Już teraz dzieci czekają na kolejny równie udany wyjazd.
Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych i z tej okazji uczniowie klas pierwszych -Ia, Ib, Ic i Id, zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Przyszli czytelnicy wysłuchali z zainteresowaniem dlaczego warto czytać książki, jakie zasady obowiązują w bibliotece szkolnej i jak należy szanować wypożyczone lektury.
Dzieci z kl.1d złożyły życzenia Paniom bibliotekarkom z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych,który przypadł w tym roku -24.X.
W dniu 24 października 2017r. w związku z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczennice klasy VIp: Anna Siłka, Weronika Myszka, Natalia Gąsior, Barbara Stefaniuk czytały bajki i baśnie w najstarszych oddziałach przedszkolnych. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały ciekawych książek.
19 października 2017r. uczniowie klasy 1 a i 1d wyruszyli w pierwszą wspólną podróż do Lublina. Program wycieczki obejmował pobyt w Mini ZOO w Leonowie, wizytę w Teatrze H. Ch. Andersena oraz zwiedzenie Mobilnej Wystawy Klocków LEGO. W Leonowie dzieci z ciekawością słuchały opowieści o zwierzętach żyjących w różnych regionach świata. Mogły zobaczyć z bliska strusia afrykańskiego, kangura, świnki wietnamskie, lamy, emu, zebu, osiołki, konika huculskiego, krowy szkockie i liczne ptaki. Spotkanie z Lublinem rozpoczął spacer uliczkami Starego Miasta, gdzie dzieci zobaczyły przepięknie przyozdobione, kolorowe kamieniczki, Bramę Grodzką, Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską oraz Archikatedrę i Zamek Lubelski. Wielu niezapomnianych przeżyć duchowych i artystycznych dostarczyła wycieczkowiczom wizyta w Teatrze H. Ch. Andersena. Dzieci obejrzały poruszające i piękne przedstawienie „Anioł za lodówką”, według scenariusza lubelskiej autorki i dziennikarki Grażyny Lutosławskiej. Opowieść została zainspirowana śladami i pamiątkami po żyjącej przed laty w Lublinie społeczności żydowskiej.
Ciepło opowiedziana historia o dwóch rodzinach i aniele bez aureoli, ucząca szacunku do innych kultur oraz historii swoich przodków, zrobiła na uczniach niesamowite wrażenie. Kolejnym punktem w programie wycieczki było zwiedzenie Mobilnej Wystawy Klocków LEGO. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały wystawę. Największe wrażenie na uczniach zrobił wykonany z miliona klocków Air Force One, czyli samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych. Fani sportu zachwyceni byli figurą Roberta Lewandowowskiego, tenisistki Agnieszki Radwańskiej, koszykarza Marcina Gortata oraz Rafała Sonika i jego quada, na którym wygrał rajd Dakar. Dużą frajdą dla dzieci był kącik zabaw pełen kolorowych klocków, gdzie można było tworzyć własne konstrukcje. W drodze powrotnej wszyscy z radością opowiadali o przeżyciach związanych z wycieczką oraz głośno śpiewali piosenki.Przed pierwszakami jeszcze mnóstwo wyjazdów, oby równie udanych.
Jesienią las jest najpiękniejszy o czym mogły się przekonać przedszkolaki z grupy VIII i IX podczas wycieczki edukacyjno – rekreacyjną do lasu w Zahajkach. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie dzieciom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Na miejscu powitali nas myśliwi: Pan Jarosław Jaworski, Pan Rafał Kortoniuk oraz Pan Sławomir Gawłowski, którzy reprezentują Koło Łowieckie nr 17 SŁONKA w Międzyrzecu Podlaskim oraz pies myśliwski Gryf. Przedszkolaki zaopatrzone w lornetki wyruszyły z wielkim entuzjazmem na spacer leśnymi dróżkami i podziwiały drzewa w pięknych, jesiennych barwach. Nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Zobaczyły niektóre trofea myśliwskie: poroże sarny, jelenia, mogły również dotknąć wyprawionych skór borsuka, lisa. Ale najważniejsze poznały bliżej rolę myśliwego w życiu lasu. Podczas spotkania z przedstawicielami koła łowieckiego dzieci dowiedziały się, jakie zwierzęta zamieszkują polskie lasy, a także o tym, jak myśliwi troszczą się o zwierzęta łowne.
Wielką atrakcją dla dzieci było wysłuchanie sygnału rogu myśliwskiego na powitanie, zbiórkę czy posiłek, granego przez myśliwego. Wyprawa po lesie zakończyła się ogniskiem, przy którym wszyscy piekli kiełbaski. Apetyt dopisywał, a piękna pogoda sprzyjała zabawom na polanie. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia na pewno na długo pozostaną dzieciom w pamięci.
Składamy serdeczne podziękowanie panom myśliwym za okazaną pomoc w organizacji wycieczki i interesującą lekcję przyrody oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń przy ognisku.
W ramach Ogólnopolskich Obchodów Urodzin Książkowych Misiów starszaki z grupy VIII 19 października 2017r odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim.
Po przybyciu na miejsce dzieci powitała pani bibliotekarka i olbrzymi Miś Panda.
Przedszkolaki zostały zaproszone na zajęcia w pięknie udekorowanej sali bibliotecznej.
Uprzejme panie bibliotekarki przeprowadziły krótką pogadankę, następnie przeczytały bajkę ,,O przygodzie Misia Czu”. Kolejną atrakcją były gry i zabawy dydaktyczne np. dopasowywanie tytułów bajek do ilustracji misia; oglądanie książek, w których głównymi bohaterami były misie.
Kubuś Puchatek , Miś Uszatek, Miś Fantazy, Miś Pako, Miś Yogi i inne misie na stałe zagościły w sercach i pamięci młodych czytelników.
Kończąc swą wizytę w bibliotece starszaki serdecznie podziękowały paniom bibliotekarkom za miłe przyjęcie i obiecały, że chętnie będą odwiedzały to miejsce. :)
Korzystając z jesiennej pięknej pogody przedszkolaki z grupy VIII wspólnie z paniami postanowiły
zgrabić i uporządkować opadłe, kolorowe liście. Dzieci z nieukrywaną radością grabiły liście i pomagały panu Sylwkowi. Wszyscy cieszyli się wspólną pracą i chętnie pozowali do zdjęć upamiętniających to zdarzenie.
Nagrodą za poniesiony wysiłek był pięknie zagrabiony przedszkolny plac zabaw, a dzieci były uśmiechnięte mimo poniesionego wysiłku.
Poszerzając tematykę „O zdrowiu i bezpieczeństwie dzieci w życiu codziennym” starszaki z grupy VIII i VII odbyły wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzecu Podlaskim.
Po przybyciu na miejsce na naszych podopiecznych czekali już strażacy. Panowie bardzo miło nas przywitali i zaprosili do swojej siedziby. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania dyspozytorni, gdzie oficer dyżurny opowiedział o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Poza tym, dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną oraz że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają podczas powodzi.
Po przejściu do zwiedzania pomieszczeń garażowych, efektowny zjazd strażaków po rurze, a także sygnał dźwiękowy i świetlny wozów strażackich, wywołały zachwyt wśród dzieci. Wielką radość sprawiła możliwość oglądania wyposażenia bojowych wozów strażackich, pełnego umundurowania oraz ratowniczego sprzętu wodnego. Uśmiech na twarzach starszaków wywołała możliwość przymierzenia hełmu strażackiego.
Wyjazd wozu strażackiego na plac ćwiczeń i zademonstrowanie pracy wysięgnika oraz możliwość przebywania w koszu i podniesienia na kilku metrową wysokość wzbudziły wielkie emocje i na długo zostaną w pamięci dzieci.
Na zakończenie wizyty starszaki utrwaliły numer telefonu do Straży Pożarnej – 998
i numer alarmowy – 112 oraz przypomniały sobie sytuacje, w których wzywa się na pomoc straż , a także zasady wzywania pomocy przez telefon.
Wizyta w jednostce Państwowej Straży Pożarnej dostarczyła naszym podopiecznym ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Dziękujemy Panom Strażakom za poświęconą nam uwagę, czas i zaangażowanie.
Jak wszystkim wiadomo jesień jest porą obfitości w różnorodne plony. W związku z tym przedszkolaki poznawały, smakowały i bawiły się darami kolorowej pory roku. Starszaki uczestniczyły w kreatywnych zajęciach kulinarnych – przemieniły się w młodych MasterChefów :). Pod czujnym okiem swoich pań przyrządzały kolorowe kanapki, smakowite sałatki owocowe, jarzynowe, soki, surówki i pięknie udekorowane przekąski. Wielką przyjemnością była też wspólna degustacja połączona z poznawaniem nowych walorów smakowych.
Wykorzystując inwencję twórczą i kreatywność dzieci, zachęcano je do tworzenia kukiełek warzywnych i owocowych, które zostały wykorzystane w inscenizacjach i teatrzykach. Smaczne, zdrowe, kolorowe i twórcze zajęcia dostarczyły wszystkim wiele przyjemności :)
17 października 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty garncarskie, które poprowadził Pan Krystian Nowak. Celem zajęć było przybliżenie historii garncarstwa, jednego z najstarszych rzemiosł świata, pokazanie trudnej pracy naszych przodków oraz twórcza praca manualna. Pan Krystian na początku spotkania opowiedział dzieciom o historii swojego zawodu, pokazał koło garncarskie i zaprezentował sposób wykonania przedmiotów, takich jak miseczki, dzbanki czy wazoniki. Następnie każde dziecko mogło stanąć przy kole garncarskim i z pomocą naszego gościa wykonać swój wazonik, który po wyschnięciu pomaluje farbami. Zajęcia garncarskie dostarczyły przedszkolakom wiele radości.
17 października 2017 r. uczniowie klasy VIa wzięli udział w akcji profilaktycznej „Przeciw pijanym kierowcom”. Odbywała się ona przy współpracy Szkoły z Policją oraz Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim.
Młodzi ludzie, w obecności Policjantów, z ogromnym zapałem i przekonaniem o słuszności celu, wręczali kierującym pojazdami ulotki z przesłaniem – „Bądź trzeźwy na drodze”, „Trzeźwy kierowca – bezpieczny uczestnik ruchu drogowego”, itp., a Policja - profilaktycznie przeprowadzała testy trzeźwości wśród kierowców.
Tego dnia na terenie Międzyrzeca Podlaskiego uczniowie szkół wręczyli komplety ulotek 60 właścicielom pojazdów. Tylko jeden spośród nich nie wyraził zgody na zbadanie trzeźwości urządzeniem AlcoBlow. Miał prawo odmówić, ale z drugiej strony … „Trzeźwo - bezpiecznie do celu”.
Ten dzień – to dobra lekcja życia dla przyszłych kierowców.
15 października społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Jana Pawła II upamiętniła 39. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. W tym dniu została odprawiona uroczysta Msza święta, którą celebrowali: proboszcz parafii Chrystusa Króla – ks. kan. Jerzy Domański i wikariusz,jednocześnie nauczyciel religii w naszej szkole - ks. Marcin Dąbrowski.
Po Mszy św. delegacja uczniów, nauczycieli i rodziców udała się na Plac Jana Pawła II pod pomnik papieża – patrona naszej szkoły, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się w Albumie fotograficznym. Zapraszamy.
W środę 22 listopada 2017 r. odbędzie się ogólnopolski konkurs Alfik Matematyczny.
Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste.
Konkurs w postaci testu jednokrotnego wyboru jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (od klasy 2 do 7) i gimnazjalnych.
Termin nadsyłania zgłoszeń do XXIII edycji upływa 3 listopada 2017 r.
Udział w konkursie jest płatny.
Wpisowe to 9 zł od osoby.
Zgłoszenia uczniów przyjmują nauczyciele matematyki.