4 marca 2017r. w hali Zespołu Placówek Oświatowych nr3 odbył się Finał Powiatu Bialskiego w Mini Siatkówce dziewcząt i chłopców w kat. „4”. Drużyna dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej nr3 zdobyła I miejsce, a tym samym Puchar Bialskiego Szkolnego Związku Sportowego oraz awans do rejonu. Dalsze miejsca zajęły dziewczęta z Janowa Podlaskiego, Kodnia i Wisznic. U chłopców dalsze miejsca zdobyła szkoła podstawowa z Wisznic, Rokitna i Zalesia. Skład zwycięskich drużyn: Zuzanna Piwowar, Anna Halczuk, Oliwia Kowalczyk, Magda Jakubowicz, Wanessa Staska, Milena Cisak, Julia Byczuk, Oliwia Sakowicz, Patrycja Oksiejuk, Aleksandra Dragon, Amelia Mikołajczuk, Paulina Komar, Szymon Gruszczyński, Łukasz Szabaciuk, Daniel Kieruczenko, Michał Nowosz, Karol Kasianiuk, Michał Pawlikowski, Igor Chmielewski, Hubert Supruniuk, Eryk Bogucki, Kacper Sworski.
Finał Rejonu odbył się 15 marca 2017r. w hali Szkoły Podstawowej nr6 w Białej Podlaskiej. Drużyna dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej nr3 zdobyła II miejsce.
Opiekunowie: p. Alicja Bernat i p. Sylwester Oksiejuk.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W dniu 14.03.2017r. biblioteka naszej szkoły gościła uczniów z Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Uczniowie zapoznali się z organizacją biblioteki , zbiorami książek oraz nowościami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju i Wspierania Czytelnictwa. Nauczyciel bibliotekarz , p. Renata Prokopiuk, przeczytała wiersze z książki „Liczenie jest fajne”- "Trudny rachunek" Juliana Tuwima i "Nad jeziorem" autorstwa Barbary Lewandowskiej. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wierszy i pokolorowali rysunki kaczki i żaby. Mamy nadzieję, że zajęcia podobały się uczniom, ponieważ obiecali odwiedzać częściej naszą bibliotekę.
2 i 10 marca 2017 r. dzieci z grup II, V i VII wybrały się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego. Celem naszego spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt oraz uświadomienie, że zwierzęta też chorują i wymagają leczenia. Przedszkolaki dokładnie i z wielkim zaciekawieniem obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Poznały urządzenie do badania USG, RTG, mikroskop, stetoskop, stół do zabiegów operacyjnych oraz ,,aptekę”. Pani Magdalena Koc – Matysiuk opowiedziała o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, pokazała jak bada się i leczy zwierzęta. Pani doktor odpowiadała na wszystkie pytania przedszkolaków oraz wytłumaczyła, jak ważna jest odpowiedzialność i miłość w stosunku do zwierząt domowych.
Przedszkolaki pięknie dziękują za spotkanie :)
9 marca 2017 r. gościliśmy w naszej klasie tatę Zosi – pana Marcina Karwowskiego, który jest ratownikiem medycznym. Na początku opowiedział nam o swojej pracy. Następnie poinformował nas jak mamy postępować w chwili, gdy jesteśmy świadkiem wypadku (porażenie prądem, zasłabnięcie, zakrztuszenie). Uczyliśmy się, w jaki sposób powiadomić służby ratownicze, tak, by nie tracić cennego czasu – tzw. „złotych minut”. Najciekawszą częścią spotkania były zajęcia praktyczne. Tata Zosi przyniósł ze sobą mnóstwo pomocy, na których ćwiczyliśmy udzielanie pierwszej pomocy. W grupach 3-osobowych uczyliśmy się jak pomóc osobie, która została porażona prądem. Potem na fantomach wykonywaliśmy masaż serca. Pod koniec w parach uczyliśmy się tamowania krwi i zakładania opatrunku. To była bardzo ciekawa i niezwykle pouczająca lekcja.
Iwona Kowalczuk
W marcu 2017 r. dzieci z grup VII,VIII, XI wybrały się na wycieczkę do zakładu zegarmistrzowskiego. Przedszkolaków przywitał Pan Zbigniew Lecyk, który w atrakcyjny sposób zaprezentował różnorodne zegary, pokazał poszczególne części i przyrządy używane w swojej pracy. Dzieci mogły także porównać wygląd różnych zegarów oraz wysłuchać charakterystycznego dla każdego zegara dźwięku. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się urocza kukułka - mieszkanka jednego z zegarów. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę o zegarmistrzu i wręczyły podziękowanie wraz z słodkościami.
Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia:
zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności.
Niech każdy dzień będzie dla Was świąteczny, radosny i pełen miłości.
Aby życie codzienne przysparzało jak najmniej problemów,
Wasze najskrytsze marzenia się spełniały.
Mężczyźni, nie tylko w tym wyjątkowym dniu,
niech obsypują Was podarunkami i kwiatami,
obdarzają miłym słowem i uczuciem, wyrażając wdzięczność i szacunek.
Uśmiech niech Wam zawsze towarzyszy, szczęście dopisuje, a zdrowie nie zawodzi.
Spełnienia marzeń i wszystkiego dobrego!
życzy Samorząd Uczniowski
8 marca uczniowie klasy 2c pod opieką wychowawczyni i kilku mam wybrało się do międzyrzeckiej pizzerii Da Grasso. Dzieci w miłej atmosferze zjadły pizzę i wypiły soki owocowe. Po posiłku chłopcy zaśpiewali swoim koleżankom „Sto lat”, złożyli życzenia i wręczyli prezenty w postaci szkatułek na biżuterię. Podarunki sprawiły ogromną radość małym kobietkom. W wyśmienitych humorach uczniowie wrócili do szkoły, by spędzić w niej dalszą część tego dnia.
Iwona Kowalczuk
Ósmego marca w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Kobiet - wszak nasze dziewczynki są kobietami! W tym dniu całą klasą udaliśmy się do KINA ZA ROGIEM na projekcję filmu „Robinson Cruzoe”.
W sympatycznej klasowej atmosferze dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Wesoła papuga jest duszą zwierzęcego towarzystwa zamieszkującego bezludną wyspę. Jednak pragnie zobaczyć świat! Pewnego dnia spotyka dziwne zwierzę, które chodzi na dwóch tylnych łapach i potrafi zrzucać skórę (czyli, tłumacząc na ludzki: zdejmować ubranie). To Robinson Crusoe, który po katastrofie statku został wyrzucony przez fale na brzeg wyspy. Zwierzaki, z początku nieufne wobec cudacznego przybysza, z czasem zaprzyjaźniają się z nim. Wkrótce Robinson i jego nowi przyjaciele połączą siły, by stawić czoła niebezpieczeństwu, które zagrozi mieszkańcom wyspy.
Ten dzień to nie tylko wizyta w kinie ale również miłe słowa kierowane przez chłopaków do koleżanek, napoje i drobne słodycze dla wszystkich oraz ciepłe życzenia i piękne, wiosenne kwiaty dla pań.
Wszyscy bawili się świetnie, a Dzień Kobiet pozostawił miły nastrój.
7 marca 2017r. odbył się II Międzyszkolny Konkurs Literacki „Mistrz Pióra” organizowany przez naszą szkołę. Zgodnie z regulaminem zadaniem uczestników było zredagowanie dłuższej wypowiedzi na określony temat. Jako organizatorzy dbamy co roku o to, by tematy zaproponowane uczniom były atrakcyjne, bliskie świata, w którym żyją i poruszały ważne sprawy. W tegorocznej edycji najciekawsze prace stworzyli autorzy, którzy zainspirowali się myślą – „Zawsze jest jakieś jutro”.
Cieszy nas, iż konkurs ten od lat budzi duże zainteresowanie uczniów szkoły podstawowej. W szkole odbywał się już po raz siedemnasty. Wywołuje też niemałe emocje u członków komisji konkursowej. Fakt, iż wypowiedzi uczniów potrafią wzbudzić ich zachwyt, rozbawić, niekiedy zaskoczyć, a nawet wzruszyć, dowodzi, że należy kontynuować to przedsięwzięcie. Od ubiegłego roku „Mistrz Pióra” objęty został honorowym patronatem Burmistrza Miasta, który jest także jednym z fundatorów nagród. Etap miejski przeprowadzamy w sali konferencyjnej MOK w Międzyrzecu Podlaskim, dbając o odpowiednią oprawę.
Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy eliminacji szkolnych:
Julia Parafiniuk klasa 4a
Amelia Kozłowska klasa 5s
Weronika Łopacka klasa 6p
Aleksandra Szyszko klasa 5p
Weronika Nakaziuk klasa 4p
Norbert Koźluk klasa 6a
Magdalena Olesiejuk klasa 6p
W części podsumowującej jury podkreśliło wyjątkowo wysoki poziom konkursowych prac, zarówno w sferze językowej jak i twórczej wyobraźni autorów. Nagrodzono najlepsze.
I miejsce – Natalia Kuczyńska ZPO 2
II miejsce – Amelia Kozłowska – ZPO 3
III miejsce – Kinga Janicka – ZPO2
wyróżnienie –Paulina Brodawka – ZPO1
Cieszymy się, że w gronie laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły. Gratulujemy nie tylko Amelii, ale też wszystkim nagrodzonym. Fragmenty ich prac zostaną opublikowane w lokalnej prasie. Taką propozycję złożył autorom Burmistrz Miasta, pan Zbigniew Kot.
Pani dyrektor Jolanta Wolanin podziękowała sponsorom za ufundowanie wartościowych nagród - panu Burmistrzowi i pani Danucie Dudzie – radnej miasta Międzyrzec Podlaski. Podziękowania za współpracę skierowała także w stronę dyrektorów pozostałych placówek, ich uczniów i nauczycieli. Wyraziła też uznanie dla pracowników Urzędu Miasta zaangażowanych w pomoc przy organizowaniu miejskiego etapu „Mistrza Pióra”.
W dniu 07.03.2017r. klasa IIc wraz z wychowawczynią panią Iwoną Kowalczuk i bibliotekarką Renatą Prokopiuk odwiedziły Miejską Bibliotekę w Międzyrzecu Podlaskim. Wzięli udział w zajęciach "W krainie lodu -poznajemy Arktykę i Antarktydę". Lekcja była bardzo ciekawa,uczniowie chętnie zgłaszali się do odpowiedzi-korzystali z atlasu geograficznego i globusa. Rozwiązywali zagadki,zaznaczali temperaturę na termometrze a na zakończenie zajęć wspólnie z panią Natalią zatańczyli taniec pingwina.
Renata Prokopiuk
W poniedziałek 6 marca 2017 roku uczniowie klasy 1a i 1b szkoły podstawowej wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarką szkolną Panią Renatą Zaniewicz. Spotkanie związane było z udziałem klas pierwszych w programie „Moje dziecko idzie do szkoły”.
Celem spotkania było poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej.
Dzięki pogadance uczniowie przypomnieli sobie jak ważne jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, dowiedzieli się jak wygląda piramida żywienia. Ponadto, Pani pielęgniarka przypomniała nam, że spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia jest bardzo istotne dla naszego zdrowia oraz, że śniadanie to podstawowy posiłek, który dostarcza nam energii na cały dzień. W czasie spotkania nie można było nie wspomnieć o aktywności fizycznej, która obok racjonalnego odżywiania jest kluczem do zdrowia.
Dziękujemy Pani Renacie za spotkanie i przekazanie nam sporej dawki wiedzy.
/M.P/
W sobotę, 4 marca 2017 roku uczestnicy Bialskiej Ligi Szachowej zawitali do Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu. Trzeci turniej cyklu zgromadził na starcie 109 szachistów. Tym razem uczniowie z naszej szkoły i zaprzyjaźnionych szkół z Międzyrzeca Podlaskiego, Miś i Rogoźnicy zmieścili się w pięćdziesięcioosobowym autobusie, ale wolnych miejsc nie było.
Zawody otworzył Burmistrz Terespola Jacek Danieluk.
Walki na szachownicach, podobnie jak w poprzednich turniejach były bardzo zacięte, a najmłodsi uczestnicy w ogóle nie czuli respektu przed swoimi starszymi kolegami, co przełożyło się na kilka niespodziewanych wyników partii.
W grupach wiekowych zwyciężyli:
W trakcie turnieju zawodnicy i opiekunowie mogli posilić się smacznym bigosem.
Zwycięzcy klasyfikacji otrzymali pamiątkowe medale, a wszyscy pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki.
Następny turniej z cyklu odbędzie się 18 marca 2017 roku w Konstantynowie.
Pełne wyniki turnieju dostępne są na stronie internetowej:
W dniu 02.03.2017r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z przedszkola "Jaś i Małgosia". Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Bardzo chętnie odpowiadały na pytania pani bibliotekarki, obiecały, że w przyszłości będą dbały o książki wypożyczane z biblioteki szkolnej.
Renata Prokopiuk
W dniu 01.03.2017 r. w grupie I i II oraz integracyjnej, dzięki uprzejmości Pani Justyny Niepsuj odbyły się zajęcia pokazowe z dogoterapii. Piesek o wdzięcznym imieniu TOTO oraz jego trenerka pokazali dzieciom jak należy opiekować się psem, jak można się z nim bawić, a nawet uczyć. Przedszkolaki były zachwycone nowym przyjacielem, a nawet mogły choć przez chwilę poczuć się właścicielem czworonoga poprzez: zabawę, karmienie, głaskanie oraz przytulanie. Zdaje się, że tego dnia Toto skradł niejedno serce przedszkolaka, gdyż po zajęciach dzieci dopytywały się kiedy znów do nas zawita. Nasze kochane przedszkolaki potwierdziły zgodnie: „Pies najlepszym przyjacielem człowieka!”
Natomiast 3 marca w przedszkolu w grupie II i V odbyły się zajęcia edukacyjne, na które przyszła Pani weterynarz Magdalena Koc – Matysiuk oraz Pani Małgosia ze swoimi podopiecznymi trzema tchórzofretkami: Oliwierem, Fretką i Lilką. Dzieci były wprost uradowane z wizyty małych, kudłatych zwierzątek. Nie mogły się doczekać kiedy je dotkną i pogłaszczą. Pani Małgosia opowiedziała przedszkolakom wiele ciekawostek o swoich pupilach. Dowiedzieliśmy się, że są to zwierzątka, które lubią ruch, zabawę i towarzystwo ludzi. Chętnie spacerują na smyczy. Często nudzą się w klatce i ochoczo chowają się w zakamarkach domu, do szuflad czy szafek, z których wyciągają zawartość i rozrzucając wokół. Fretka to zwierze, które wymaga od właściciela dużo cierpliwości. W trakcie spotkania dzieci mogły prowadzać zwierzątka na smyczy, co sprawiło im wiele radości. Dzięki takim zajęciom przedszkolaki poznają różne zwierzątka hodowane w domu i uczą się jak należy się nimi opiekować.
Dużą odpowiedzialnością wykazują się dzieci z grupy I, które opiekują się patyczakami. Zwierzątka te swoim wyglądem przypominają patyki lub liście. Maluchy chętnie pomagają swojej pani przy wymianie pietruszki, która jest ulubionym pożywieniem owadów i zraszają wnętrze terrarium. Patyczaki mieszkają w wielkim słoju, mają tam swoją korę, po której lubią chodzić oraz gałązkę paproci do jedzenia. Przedszkolaki bardzo chętnie je obserwują.
Pierwszego marca 2017 roku uczniowie klas 6p, 4p oraz 4s wyruszyli z pochmurnego Międzyrzeca do słonecznej Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był park trampolinowy – Hangar 646, na którym mogliśmy poćwiczyć swoją sprawność fizyczną. Po udanej zabawie w parku trampolinowym dzięki „Niewidzialnej Wystawie” przenieśliśmy się w świat osób niewidomych. Doświadczyliśmy, jak to jest być osobą niewidomą. Następnie zmęczeni, ale szczęśliwi zjedliśmy posiłek. Ostatnim punktem wycieczki był seans w kinie. Oglądaliśmy film pt. „Był sobie Pies”. Film wzruszył nas do łez. Po filmie bezpiecznie wróciliśmy do Międzyrzeca.
Magdalena Olesiejuk 6p
22 lutego 2017r.dzieci z Samorządowego Przedszkola nr3 w Międzyrzecu Podlaskim wzięły udział w Przedszkolnym Dniu Talentów. Przed zgromadzoną publicznością, wśród której nie zabrakło rodziców, stanęło 28 chętnych uczestników z całego przedszkola.
Dzieci zaprezentowały swoje zainteresowania i zdolności: wokalne, recytatorskie, plastyczne, taneczne, umiejętność gry na instrumencie, umiejętność gry w szachy. Pokazały, że znają nie tylko piosenki z przedszkola, ale także telewizyjne przeboje takie jak:„ Mam tę moc”, „ Chłopaki nie płaczą”, „Przez twe oczy zielone”. Wielu przedszkolaków pokazało, że kocha poezję, pięknie recytując wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, zaś kochający taniec wspaniale zatańczyli sambę. Wśród młodych talentów nie zabrakło dzieci, które pięknie rysują, potrafią grać na instrumencie, grają w szachy oraz takich, które przejawiają niezwykłe zainteresowania krajami UE.
Wszyscy uczestnicy spotkania przedstawiali swoje uzdolnienia z wielkim przejęciem i zaangażowaniem. Publiczność z zachwytem oglądała naszych małych artystów, nagradzając każdy występ gromkimi brawami.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne nagrody za udział w przedszkolnej edycji „Mam talent”. Zakończenie spotkania uwieńczył słodki poczęstunek.
Dziękujemy:
Rodzicom za trud włożony w przygotowanie naszych małych artystów,
Uczniom Szkoły Podstawowej nr3: Erykowi Waszczukowi, Julii Paluszkiewicz, Michałowi Strepowi oraz Wiktorii Leszczyńskiej i Cezaremu Cepowi za uświetnienie naszego spotkania swoimi występami.
Szczególne podziękowania składamy Nadleśnictwu Międzyrzec Podlaski oraz Radzie Rodziców z Przedszkola nr 3 - za sponsorowanie nagród.
W grudniu Szkolne Koło Caritas rozpoczęło akcję pod hasłem „Kresowa Paczka”, podczas której zbieraliśmy trwałe artykuły żywnościowe, słodycze, zabawki, przybory szkolne, środki czystości i kamizelki odblaskowe. Dzięki hojności i zrozumieniu Radnych Miasta, dyrekcji, nauczycieli, wolontariuszy oraz uczniów naszej szkoły udało nam się zgromadzić znaczną ilość produktów. Akcja była rozłożona w czasie i trwała do 15 lutego.
Rozumiejąc potrzeby Polaków na Wołyniu, ludzie otworzyli swoje serca na pomoc innym. Z podarków najbardziej będą cieszyły się dzieci, które otrzymają plecaki wyposażone w kolorowe artykuły szkolne. Wolontariusze zapakowali wszystkie ofiarowane i zakupione rzeczy w paczki, które pani dyrektor Ewa Włodarczyk wraz z wolontariuszami SK Caritas zawiozła do Kazimierza Dolnego, przekazując je członkom Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
W niedzielę 26 lutego 2017 roku w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 rozegrany został turniej szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Głównym sponsorem jest firma produkująca ciastka dr Gerard sp. z o. o., natomiast sponsorem wspierającym Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim, który wspiera MUKS "Gambit" w Międzyrzecu Podlaskim od początku jego istnienia.
Zawodników powitał Pan Wiceburmistrz Grzegorz Łubik, życząc samych wygranych partii. Do walki o punkty i nagrody przystąpiło 54 szachistów i szachistek z województwa lubelskiego i mazowieckiego. Juniorzy rywalizowali w trzech grupach wiekowych do lat 8, 10 i 14. W turnieju zwyciężył z dorobkiem 7 pkt. Sławomir Kurpiewski, szachista K Sz. Skoczek Siedlce, który wyprzedził kolegę klubowego Adama Łukasika i Tomasza Lewandowskiego, zawodnika KS Legion Legionowo.
W grupach juniorskich do lat 14 triumfowali: Patrycja Waszczuk z TS Wisłą Kraków i Wiktor Kukawski z MUKS Gambit. Wiktor wyprzedził zawodników LKSz. Lublin: Mateusza Bojczewskiego i Jerzego Rzeńcę. Natomiast Patrycja wyprzedziła dziewczęta z MUKS "Gambit": Olę Szyszko i Hanię Nurzyńską.
Najlepszym szachistą w grupie dziesięciolatków okazał się zawodnik LUKS Lubartów - Artur Gryzio z LUKS Lubartów, który wyprzedził Igora Zasadzińskiego z LKSz. Lublin i reprezentanta naszego Klubu Mariusza Kurczyńskiego. Klasyfikację dziewcząt do lat 10 zdominowały zawodniczki naszego Klubu. Zwyciężyła Ola Marciniuk, przed Karolinką Tymoszuk i Karolinką Wysokińską.
Wśród najmłodszych uczestników turnieju triumfował ośmiolatek z LUKS Lubartów - Michał Drozd. Tuż za nim sklasyfikowani zostali Bartek Wróbel i Olek Nakaziuk.
Bardzo dużą odwagą wykazała się ośmioletnia mieszkanka Rogoźnicy Ania Oleksiuk, która wystartowała w turnieju i musiała rywalizować ze starszymi koleżankami i kolegami. Pamiątkowe medale, dyplomy oraz nagrody wręczył Pan Wiceburmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski.Turniej upłynął w miłej atmosferze, w myśl motta FIDE "Gens una sumus" Zaciekła walka na szachownicach przebiegała w duchu Fair play.
W imieniu Patrona, Sponsora i organizatorów zapraszamy na kolejny turniej cyklu, który odbędzie się 26 marca 2017 roku.
Dnia 24 lutego uczniowie klas II i III SP uczestniczyli w spotkaniu ze szkolną pielęgniarką zorganizowanym przez p. Krystynę Paluszkiewicz w ramach realizacji programu profilaktycznego: „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”.
Pogadanka dotyczyła szkodliwości biernego palenia oraz tego, jak się przed nim bronić. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz kształtowania asertywnej postawy w sytuacjach, w których inne osoby przy nich palą papierosy. Pani pielęgniarka Renata Zaniewicz dostarczyła uczniom wielu cennych informacji o skutkach biernego palenia. Udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na ich pytania. Na koniec p. Krystyna Paluszkiewicz ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów klas drugich i trzecich pod hasłem: „PALENIE SZKODZI ZDROWIU”. Zapoznała zebranych z regulaminem konkursu.
Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Wszyscy uczniowie utwierdzili się w przekonaniu, że wdychanie dymu szkodzi życiu i zdrowiu człowieka.