Wielkanoc to niezwykle barwny i bogaty w tradycje czas. Dlatego też przedszkolaki z grupy VII już od tygodnia, rozmawiają na temat zwyczajów i tradycji związanych z polską Wielkanocą. Poznały symbole świąt Wielkanocnych i ich znaczenie. Potrafią też wyjaśnić - dlaczego święta te nazywamy Wielkanocą. Znają tradycję święcenia palm i koszyczków z pokarmem, malowania pisanek, lanego poniedziałku, czy też zwyczaj siania owsa. Aby udekorować świąteczny stół założyły na przedszkolnym parapecie hodowlę owsa i rzeżuchy.
Jajko - jako jeden z symboli wielkanocnych było przedmiotem uwagi przez wiele dni. Najpierw dzieci szukały odpowiedzi na nurtujące pytanie: Co było pierwsze: jajko, czy kura?. Odpowiadając na pytanie „Skąd się biorą jaka?, wymieniały nazwy zwierząt, które składają jaja. Miały również możliwość przeliczania i porównywania jaj: kurzych, indyczych, kaczych, gołębich oraz przepiórczych. Uczestnicząc w licznych obserwacjach i przeprowadzanych doświadczeniach z jajkiem poznały jego budowę, sprawdzały czy jajko tonie?, czy pływa?. Dowiedziały się jak rozpoznać jajko gotowane od surowego. Przeprowadzając eksperyment z „jajkiem i octem”, obserwowały pęcherzyki dwutlenku węgla i zmiany zachodzące w skorupce jajka. Otrzymując „gumowe jajko” przekonały się, że bez rozbijania jajka również można zobaczyć białko i żółtko. Dużą radość sprawiło dzieciom wykonywanie kartek świątecznych oraz pisanek i innych ozdób wielkanocnych, którymi pięknie przyozdobiły swoją salę. Realizując tematykę wielkanocną zwracano uwagę na duchowy wymiar świąt: pomoc potrzebującym, przebaczenie, dobre słowo w życzeniach. Dlatego też w tym tygodniu dzieci włączyły się bardzo licznie w akcję „ Pomóż dzieciom z Domu Dziecka w Komarnie. Podsumowaniem tematyki świątecznej było wielkanocne spotkanie, podczas którego dzieci podzieliły się jajkiem i złożyły sobie świąteczne życzenia.
Notatkę przygotowała: G. Podgajna
Znamy już wyniki płockiego XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Janusza Korczaka. Spośród 150 zestawów wierszy nadesłanych z całej Polski jury wybrało najlepsze. W gronie laureatów tegorocznego konkursu znalazły się Ania Siłka i Natalka Gąsior – piątoklasistki z Grupy Poetyckiej „Zefirek”.
Ania zajęła w konkursie zaszczytne II miejsce, a Natalia zdobyła wyróżnienie. Tradycyjnie wszystkie nagrodzone i wyróżnione wiersze pojawią się w tomiku poezji dziecięcej pt.: „Co słychać w czterech ścianach wiersza?”. Wkrótce będzie on dostępny dla czytelników w naszej szkolnej bibliotece.
Młodym poetkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów poetyckich!!!
7 kwietnia 2017 r. odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie piękna uroczystość wręczenia nagród laureatom trzynastej edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego. Jego celem jest wyłonienie spośród osób piszących amatorsko najbardziej uzdolnionych adeptów literatury, o dużej wrażliwości na słowo oraz promowanie ich twórczości. W tegorocznym konkursie zatytułowanym „ODWAGA I ROZWAGA” wzięło udział kilkuset poetów i literatów w różnym wieku mieszkających na terenie naszego województwa. Wśród osób nagrodzonych znalazły się uczennice z ZPO nr 3:
Obie dziewczynki tworzą w Grupie Poetyckiej „Zefirek”. Nagrodzone utwory zostały wydane w tomiku pokonkursowym, który będzie wspaniałą pamiątką dla młodych twórców. Uroczystości finałowe uświetnił koncert muzyki instrumentalnej. Była to wspaniała okazja do spotkania uzdolnionych literacko osób z naszego województwa, poznania ich osiągnięć, ale również zachęta do dalszych prób literackich oraz rozwoju poetyckich i pisarskich pasji.
W piątek 7 kwietnia 2017r.
odbędzie się w naszej placówce spotkanie informacyjno - edukacyjne
z uczniami klas VI
dotyczące wirusa HPV oraz
bezpłatnych szczepień ochronnych.
Spotkanie poprowadzi dr Zofia Żmijan
Dnia 21 marca 2017r. wychowawcy świetlicy szkolnej przy ZPO nr 3, ogłosili konkurs plastyczny na kartkę wielkanocną. Prace wykonane techniką dowolną uczniowie mogli składać do 05 kwietnia br. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów klas I-VI, spośród których wyłoniono zwycięzców.
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Przyznano wyróżnienia:
Nagrodzone prace są wyeksponowane na wystawie w świetlicy szkolnej. Wszyscy zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody.
We wtorek 04.04.2017 r., na zaproszenie dyrekcji, wychowawców oraz uczniów, mury naszej szkoły odwiedziły, po raz kolejny, grupy przedszkolne wraz ze swoimi wychowawczyniami i rodzicami.
Klasy 1a, 2a oraz 3a z wielką przyjemnością gościły przedszkolaków w swoich salach, pokazując im zajęcia. Największe emocje u naszych gości wzbudziło multimedialne przedstawienie o wiośnie w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek z klas 3b i 3c. Przed opuszczeniem naszej szkoły przedszkolaki zostały obdarowane drobnymi upominkami przygotowanymi przez dyrekcję szkoły. Dla maluchów było to nie lada przeżycie, ponieważ niektóre z nich po raz pierwszy przekroczyły szkolny próg.
Mamy nadzieję, że wizyta, która miała na celu adaptację i integrację przedszkolaków ze szkołą, zachęci Milusińskich do podjęcia nauki w klasie pierwszej.
Zatem zapraszamy do naszej szkoły!
Przedstawiciele społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II upamiętnili rocznicę śmierci Patrona naszej szkoły złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem papieża przy Placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim.
W dniu 4.04.2017r. bibliotekę szkolną odwiedziła grupa III z Przedszkola nr 3, była to pierwsza wizyta zuchów w naszej bibliotece. Przedszkolaki zapoznały się z zasadami wypożyczania i dbania o książki. Bardzo chętnie wsłuchali wiersza pt. "Piłka", obiecali dbać o książki i odwiedzać bibliotekę szkolną.
Renata Prokopiuk
W sobotę, 1 kwietnia 2017 roku Bialska Liga Szachowa zawitała do Łomaz. Piąty turniej cyklu zgromadził na starcie 98 szachistów. Walki na szachownicach, podobnie jak w poprzednich turniejach były bardzo zacięte, a najmłodsi szachiści grają coraz lepiej i wygrywają coraz więcej partii z kolegami, z którymi wydawałoby się, że nie mają szans na sukces.
Z reprezentantów międzyrzeckich szkół podobnie jak w poprzednich turniejach najlepiej spisały się dziewczęta do lat 10, uczennice Szkoły Podstawowej nr 3. W klasyfikacji do lat 10 zwyciężyła Ola Marciniuk, przed Karoliną Tymoszuk i Karoliną Wysokińską. Nie zawiedli też uczniowie klas IV - VI. W tej grupie wiekowej wygrał Wiktor Kukawski, który 1 pkt. wyprzedził Roberta Tymoszuka.
Wśród uczniów klas I - III trzecie miejsce zajął Mariusz Kurczyński, a tuż za podium turniej ukończył Karol Petruczenko. W trakcie turnieju zawodnicy i opiekunowie mogli posilić się smacznym bigosem. Zwycięzcy klasyfikacji otrzymali pamiątkowe medale, a wszyscy pozostali uczestnicy dyplomy. Następny, finałowy turniej z cyklu odbędzie się 22 kwietnia 2017 roku w Białej Podlaskiej. Pełne wyniki turnieju dostępne są na stronie internetowej http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2115/index.html
21 marca dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji zapoznały się z tradycją obchodzenia tego święta oraz obejrzały przygotowaną przez grupę VI wspaniałą inscenizację pod tytułem "Pomylona wiosna". Każda z grup zaprezentowała się podczas śpiewania piosenek oraz recytowania wierszy o tematyce wiosennej. Kulminacyjnym punktem programu był przemarsz z Marzanną alejami pobliskiego osiedla. Wszystkie dzieci z wiosennym akcentem w ręku maszerowały śpiewając piosenki na pożegnanie zimy i powitanie Pani Wiosny.
31.03.2017 r. odbył się finał szkolnego konkursu recytatorskiego „W krainie baśni”. Wzięli w nim udział uczniowie klas III i IV wyłonieni w eliminacjach klasowych. Recytacje na chwilę przeniosły nas w fantastyczny i zaczarowany świat baśni. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom.
Laureatami zostali:
Pola Lesiuk kl. IVp – I miejsce
Daria Koleśnicka kl. IIId – II miejsce
Jerzy Rzeńca kl. IVp – III miejsce
Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Beata Pietruk
Ewa Holeszczuk
W dniu 30 marca nasze przedszkole otrzymało 90 sztuk kamizelek odblaskowych przekazanych przez Straż Miejską. Sponsorem było Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe GAZOL (Spółka jawna) Wincenty i Mirosław Wysokińscy. Serdecznie dziękujemy. Kamizelki zapewnią lepszą widoczność dzieci podczas spacerów i wycieczek, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa przedszkolaków.
Uczniowie klasy 3d w dniu 30 marca udali się na wycieczkę do Siedleckiego Centrum Kultury. Założyliśmy trzy główne punkty naszej wyprawy: teatr, park wodny i Mc Donald's. Większość uczniów z klasy uczęszcza na kółko teatralne, które prowadzę już trzeci rok w tej klasie. W trakcie spotkań dzieci sprawdzają swoje umiejętności autorskie, literackie, wokalne czy plastyczne. Robimy krótkie dramy, inscenizacje i przedstawienia. Na przykład gry dramowe uczą współpracy w zespole, odpowiedzialności, tolerancji i kształtują ogromne więzi emocjonalne między członkami zespołu. Szkolna edukacja teatralna poprzez pracę w zespole, umożliwia dzieciom zrozumienie znaczenia współpracy i konieczności liczenia się z innymi ludźmi. To nauka współodpowiedzialności, szacunku dla pracy drugiego człowieka. Aby w pełni to rozwijać należy umożliwić uczniom kontakt ze sztuką, uwrażliwiać na piękno. Aktywne uczestnictwo w sztuce teatralnej wpływa na krzewienie kultury i estetyki żywego słowa. Podnosi kompetencje uczniów w zakresie odbioru sztuki i właściwego zachowania w teatrze. Tego dnia byliśmy widzami i odbiorcami wspaniałej sztuki granej przez dzieci i młodzież pt. Wielkanoc u Smerfów. Uczniowie byli zachwyceni grą młodych aktorów, kunsztem tańca baletowego i zdolnościami wokalnymi. Po zakończeniu spektaklu mieliśmy okazję osobistego kontaktu z aktorami, wspólnego zdjęcia i prowadziliśmy z nimi krótką rozmowę. Pełni pozytywnych wrażeń ruszyliśmy w dalszą drogę do pobliskiego Parku Wodnego gdzie mieliśmy warunki do tego aby rozładować aktywność fizyczną. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na posiłek do Mc Donald's. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do domu.
29 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy na podstawie książki "Opowieści z Narnii". W konkursie wzięło udział czworo uczniów:
I miejsce-Weronika Myszka kl.V p
II miejsce -Patrycja Majczyna kl.V p
III miejsce -Barbara Stefaniuk kl.V p , Paweł Stasiewicz kl.II d.
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Renata Prokopiuk
28 marca 2017 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej rozegrany został finałowy turniej akcji społecznej "Szachiści grają dla Polonii". Przypomnijmy, że akcja polegała na organizowaniu turniejów szachowych, podczas których zbierano fundusze na zorganizowanie wakacji w Polsce dzieciom z polskich rodzin zamieszkałych na Białorusi i Ukrainie. W turnieju wystąpiło troje szachistów MUKS "Gambit" w Międzyrzecu Podlaskim: Ola Szyszko, Patrycja Majczyna i Wiktor Kukawski, którzy wywalczyli prawo gry podczas turnieju zorganizowanym w Międzyrzecu Podlaskim, w listopadzie ubiegłego roku. Młodzi zawodnicy mogli zmierzyć się w bezpośrednich pojedynkach na szachownicach m. in. z wicemarszałkami Senatu: Grzegorzem Celejem i Markiem Borowskim oraz Prezesem PZSZach - Tomaszem Delegą. Młodzi szachiści zwiedzili również budynek Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej.
28 marca uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Mikołajczuk i bibliotekarka, panią Renatą Prokopiuk wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Lilianą Fabisińską - autorką książek dla dzieci i dla dorosłych. Uczniowie klas III ze wszystkich miejskich szkół podstawowych uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej praw dziecka, w ramach której wykonali pracę plastyczną inspirowaną opowiadaniem autorki o prawie do odpoczynku. Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów i książek autorom najlepszych prac. To było bardzo miłe i radosne spotkanie, pytaniom i autografom nie było końca. Miejscem spotkania był Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.
Renata Prokopiuk
27 marca 2017 r. w świetlicy szkolnej odbył się apel dla uczniów klas drugich i trzecich pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę”. Uczestnicy spotkania profilaktycznego obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą szkodliwości różnych rodzajów dymów, a w szczególności dymu papierosowego. Uczniowie dowiedzieli się również, jak należy się przed nim bronić. Przybyli goście zobaczyli przedstawienie edukacyjne: „Mamo, tato nie pal” w wykonaniu młodych artystów z klasy 2 d pod kierunkiem wychowawczyni p. Krystyny Paluszkiewicz. W dalszej części spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Palenie szkodzi zdrowiu”. Pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody zwycięzcom. Najlepsze prace nagrodzone zostały w dwóch kategoriach: w kategorii klas drugich: I miejsce zajęła Amelia Giersz kl. 2 b; II miejsce Hanna Goławska 2 b; III miejsce Maciej Kijaczko kl. 2 d; w kategorii klas trzecich: I miejsce zajęła Aleksandra Oklińska kl. 3 b; II miejsce Alicja Świerżewska kl. 3 b; III miejsce Amelia Sidorczuk kl. 3 b. Przyznano także wyróżnienia: Bartosz Izdebski kl. 2 a, Daria Makaruk kl. 2 a, Emil Sosnowski kl. 2 b, Aleksandra Smolińska kl. 3 a, Karol Petruczenko kl. 3 b, Maria Stefaniuk kl. 3 c. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
Wycieczka Przedszkolaków do Białej Podlaskiej 27 marca 2017 r. dzieci z grupy II i V Samorządowego Przedszkola nr 3 wybrały się na wycieczkę do Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, gdzie obejrzały niezwykle ciekawe i barwne przedstawienie pt.,, Zajączkowe niespodzianki”, w wykonaniu aktorów Teatru Banasiów z Warszawy. Przygody zajączka Kicusia i stracha na wróble bardzo rozbawiły wszystkich oglądających, a niesforne, świąteczne Jajo wprowadziło widzów w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Efekty świetlne i dźwiękowe wzbogaciły wyobraźnię naszych przedszkolaków. Dodatkową atrakcją była możliwość zaśpiewania kilku piosenek wspólnie z bohaterami spektaklu.
Wycieczkę zakończyła wizyta w restauracji. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń. Był to dzień, który na długo pozostanie w ich pamięci.
K. Filimon, K. Leks
Drugi turniej szachowy z cyklu Puchar Burmistrza Miasta Międzyrzec w Szachach Szybkich i Błyskawicznych przeprowadzony został w ubiegłą niedzielę 26 marca 2017 roku. W gościnne progi Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim zawitało 64 szachistów, mieszkańców województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego.
Głównym sponsorem turnieju, jak również całego cyklu, jest firma produkująca ciastka dr Gerard sp. z o. o., natomiast sponsorem wspierającym Bank Spółdzielczy Międzyrzecu Podlaskim, wspierający szachy w Międzyrzecu Podlaskim od 2010 r.
Juniorzy rywalizowali w trzech grupach wiekowych do lat 8, 10 i 14.
Tym razem turniej wygrał radzyński szachista Andrzej Litwiniec, który zdobył 8 pkt. Tuż za nim, z dorobkiem 7,5 pkt. uplasowali się: międzyrzeczanin - Łukasz Chomiuk i szachista K Sz. Skoczek Siedlce Adam Łukasik.
W grupach juniorskich do lat 14 triumfowali: Patrycja Waszczuk reprezentująca TS Wisłą Kraków, przed Hanną Nurzyńską reprezentującą międzyrzecki klub szachowy i Wiktor Kukawski z MUKS Gambit W Miedzyrzecu Podlaskim, który wyprzedził Roberta Górskiego TS Korona Gdańsk.
Najlepszym szachistą w grupie dziesięciolatków okazał się zawodnik LKSZ Lublin - Igor Zasadziński. Drugie miejsce zajął Mariusz Kurczyński z MUKS "Gambit" i trzecie Artur Gryzio z LUKS Lubartów.
Wśród dziesięciolatek najlepszą zawodniczką została Maja Górska reprezentująca UKS Koronę Gdańsk przed międzyrzeczankami: Karoliną Wysokińską i Aleksandrą Marciniuk.
W grupie chłopców do lat 8 wygrał Szymon Suska, reprezentant S Sz. Szachpol Łuków. Kolejne miejsca zajęli: Michał Drozd z LUKS Lubartów i Aleksander Nakaziuk z MUKS Gambit w Międzyrzecu Podlaskim.
Jedynaczką w grupie juniorek do lat 8 była mieszkanka Rogoźnicy - Anna Oleksiuk, która dzielnie stawiała czoła starszym koleżankom i kolegom i zakończyła turniej z dorobkiem 3 punktów.
Wyniki turnieju dostępne są na stronie http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_607/.
W imieniu Patrona, Sponsora i organizatorów zapraszamy na kolejny turniej cyklu, który odbędzie się 30 kwietnia 2017 roku.
XVII Wiosenne Mistrzostwa klas I-III w pływaniuW Dniu 24. O3. 2017 MOSiR, KS Huragan i Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim zorganizowała XVII WIOSENNE ZAWODY PŁYWACKIE KLAS I-III. Głównym celem zawodów było sprawdzenie umiejętności pływackich uczniów klas I-III . Gorący doping licznie przybyłej publiczności wzmagał współzawodnictwo uczestników. Każdy z nich miał do pokonania dystans 25m kl. I 25 m z deską, na plecach i stylem dowolnym, kl. II i III 25 m stylem dowolnym, grzbietowym i klasycznym. Najlepsze III miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymały dyplomy i medale, miejsca IV -VI dyplomy. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali cukierki .
UCZESTNIKOM ZAWODÓW GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW .
Wyniki z zawodów:
Klasy I
Dziewczęta
25m st. dowolnym
25m st. grzbietowym
25m z deską
Chłopcy
25m st. dowolnym
25m st. grzbietowym
25m z deską
Klasy II
Dziewczęta
25m st. dowolnym
25m st. grzbietowym
25m st. klasycznym
Chłopcy
25m st. dowolnym
25m st. grzbietowym
25m st. klasycznym
Klasy III
Dziewczęta
25m st. dowolnym
25m st. grzbietowym
25m st. klasycznym
Chłopcy
25m st. dowolnym
25m st. grzbietowym
25m st. klasycznym