Instrukcja do pobrania w formacie PDF - kliknij tutaj.
Dnia 13. 01. 2017 r. na terenie naszej szkoły odbył się turniej charytatywny w dwa ognie. Celem akcji było zebranie jak największej kwoty na 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie z klasy IV, V i VI grali mecz z nauczycielami wychowania fizycznego. W przerwie każdej połowy odbyło się losowanie różnych „gadżetów”. Wcześniej każdy uczeń mógł zakupić los, a nawet kilka, by zwiększyć szansę na wygraną. W czasie całego turnieju uczniowie z gimnazjum sprzedawali ciasta przygotowane przez Rodziców naszych uczniów. Zaangażowanie dzieci przerosło nasze oczekiwania. Wszystkim należą się ogromne brawa!!!!!!!!!!! Nad organizacją całej imprezy czuwał Samorząd Uczniowski z gimnazjum.
Aneta Strep
W dniu 09 stycznia 2017 r. uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów teatru „Kurtyna” z Krakowa. Tego dnia uczniowie wybrali się do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w dwóch turach:
Klasy I – III – na spektakl „Reksio”,
Klasy IV – VI na spektakl „Twoje nowe jutro”.
Spektakle połączone były z prelekcjami tematycznymi, podczas których podkreślono znaczenie takich wartości w życiu człowieka jak: odpowiedzialność, życzliwość, pomoc, tolerancja, szacunek, prawda, dobro … . Wnikliwi widzowie mogli dostrzec owe wartości w postawach bohaterów podczas prezentowanych przedstawień teatralnych.
Warto jest, mój drogi widzu, zastanowić się nad sobą, jakie wartości prezentuję ja sam, w swoim codziennym życiu, dokąd zmierzam i kim chcę być. Wybór należy do Ciebie!
Pedagog szkolny
Magia Świąt sprawia, że my ludzie stajemy się życzliwsi i radośniejsi. W taki bożonarodzeniowy nastrój dyrekcję, nauczycieli, uczniów oraz przybyłych gości wprowadzili drugoklasiści z naszej szkoły. 22 grudnia 2016 r. uczniowie klasy 2c i 2d pod opieką swoich wychowawczyń p. Iwony Kowalczuk i p.Krystyny Paluszkiewicz przygotowali Jasełka. Przedstawienie odbyło się w kościele p.w. Chrystusa Króla. Mali artyści przedstawili scenki z życia pewnej rodziny. W świątecznych przygotowaniach domownikom przeszkadzały diabły. Jednak nad rodziną czuwali Aniołowie, dzięki temu wszystko szczęśliwie się zakończyło. Wesołe oraz pełne wzruszeń piosenki przywołały zbliżające się święta. Na zakończenie spotkania głos zabrała p. dyrektor Jolanta Wolanin składając pełne ciepła życzenia bożonarodzeniowe. Następnie głos zabrał proboszcz parafii ks. Kan. Jerzy Domański, który artystom przygotował słodką niespodziankę. Po tym odbyło się wspólne kolędowanie wszystkich zebranych w kościele osób. Składamy serdeczne podziękowanie za pomoc w przygotowaniu Jasełek: p. wicedyrektor Ewie Włodarczyk, p. Katarzynie Mikołajczuk, p. Andrzejowi Kozie, p. Dorocie Kuźmiuk, ks. Marcinowi Dąbrowskiemu, p. Arturowi Domańskiemu oraz uczniom kl. 3a, kl. 2B i 3B.
W świątecznej atmosferze 20 grudnia w klasie 1b odbyło się spotkanie wigilijne. W udekorowanej świątecznie sali znalazła się duża choinka, przystrojona ozdobami wykonanymi i zawieszanymi przez uczniów, bożonarodzeniowa dekoracja imitująca Betlejem nocą oraz stół nakryty białymi obrusami i zastawiony dziecięcymi przysmakami. Wraz z zaproszonymi gośćmi – rodzicami, babciami, rodzeństwem – uczniowie spędzili ten wieczór w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Wszyscy obejrzeli jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu pierwszaków przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni. Po części artystycznej nastąpiły ciepłe życzenia, które mamy nadzieję, że się spełnią w nowym roku oraz wszyscy dzielili się opłatkiem. Były to chwile pełne magii, uroku i radości. Wszystkim uczniom klasy 1b bardzo podobał się razem spędzony dzień wigilii klasowej. Wpłynął on na integrację zespołu klasowego i na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wigilijnego spotkania.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.
/M.P./
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory...”
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. 19 grudnia 2016 r. dzieci z grupy IX z Samorządowego Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi wystawiły jasełka, które mają wieloletnią tradycję, a w wykonaniu przedszkolaków nabierają szczególnego wdzięku. Na przedstawienie przybyli liczni goście: zastępca Burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego pan Grzegorz Łubik, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 pani Jolanta Wolanin i wicedyrektor Przedszkola, pani Bożena Nowosielska. Nie zabrakło również szanownych rodziców naszych dzieci.
Mali aktorzy, w niesamowitych strojach przygotowanych przez rodziców, prezentowali się doskonale. Mogliśmy zobaczyć dzieci, które wcieliły się w rolę Marii, Józefa, Trzech Króli, pięknych Aniołków oraz pastuszków i owieczek. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy i pastorałki, świąteczne stroiki i dekoracje wspólnie stworzyły niezwykle widowisko, a wzajemne życzenia pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się świąt.
Po przedstawieniu dzieci wręczały swoim gościom przepiękne kartki z życzeniami oraz świąteczne stroiki.
Dziękujemy szanownym gościom za przybycie i wspólne przeżywanie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wszystkim życzymy spokojnych i rodzinnych świąt.
Dzieci z grupy IX oraz ich Panie
18 grudnia 2016 roku w świetlicy Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim młodzi szachiści w wieku od 5 do 16 lat uczestniczyli w V Mikołajkowym Turniej Szachowy.
Tradycyjnie, zawody szachowe zorganizował MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim w progach Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im Jana Pawła II. Turniej wsparli sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim, Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski i Wydawnictwo MAC.
W zawodach wzięło udział 39 młodych szachistów, przede wszystkim z naszego miasta.
Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem 15 min na zawodnika. Ci szachiści, którzy prezentowali większe umiejętności mogli rozegrać partię z Patrycją Waszczuk, wielokrotną Mistrzynią Polski w Szybkich i Błyskawicznych. Patrycja wygrała turniej z kompletem 7 punktów i oczywiście wygrała klasyfikację do lat 13 przed Gabrielą Szczypińską i Patrycją Wysokińską.
W innych grupach wiekowych zwyciężyli.
- dziewczynki do lat 9 – Ola Marciniuk przed Karolina Tymoszuk i Karoliną Wysokińską
- chłopcy do lat 9 – Dawid Dobosiewicz, przed Wojtkiem Pękałą i Mariuszem Kurczyńskim,
- dziewczynki do lat 11 – Patrycja Majczyna,
- chłopcy do lat 11 – Wiktor Kukawski,
- chłopcy do lat 13 – Jakub Krukowski,
- dziewczęta do lat 16 - Dominika Węgrzyniak,
- chłopcy do lat 16 - Mariusz Kuźmicz.
Zwycięzcy otrzymali puchary, medale, nagrody i pamiątkowe dyplomy.
W trakcie turnieju każdy z uczestników mógł posilić się kiełbaskami z Grilla, które ufundowała Firma Karol.
Po zakończeniu turnieju pojawiła się, chyba najbardziej oczekiwana osoba, a mianowicie „Święty Mikołaj”, który przyniósł paczki dla wszystkich uczestników turnieju.
Pełne wyniki turnieju opublikowane są na stronie internetowej http://chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_6499/.
W Dniu 16. 12. 2016 MOSiR, KS Huragan i Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim zorganizowała XVI MIKOŁAJKOWE ZAWODY PŁYWACKIE KLAS I-III. W tegorocznych zawodach uczestnicy rywalizowali w 18 konkurencjach indywidualnych .Gorący doping licznie przybyłej publiczności wzmagał współzawodnictwo uczestników. Każdy z nich miał do pokonania dystans 25m kl I 25 m z deską, na plecach i stylem dowolnym, kl II i III 25 m stylem dowolnym, grzbietowym i klasycznym. Najlepsze III miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymały dyplomy i medale, miejsca IV -VI dyplomy. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali cukierki od Świętego Mikołaja. UCZESTNIKOM ZAWODÓW GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW .
P. Karwowska
"Ta choinka,ta zielona, stała w lesie ośnieżona"
W dniu 14.12.2016 r. w grupie I - 3latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców na temat ,,Choinka''. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych. Były bardzo skupione podczas wykonywania różnorodnych działań. Wspieranie dzieci przez rodziców w wykonywaniu pracy plastycznej i wspólny taniec w kole dały satysfakcję obu stronom. Zajęcia przyniosły wiele radości dzieciom, a także rodzicom, którzy mogli zaobserwować poczynania swoich pociech na tle grupy i zapoznać się z ich osiągnięciami. Była to wspaniała okazja do integracji środowiska przedszkolnego ze środowiskiem rodzinnym.
Wychowawca Grażyna Bożedajek
Grudzień, to szczególny miesiąc w roku. W tym czasie dużo chętniej dzielimy się z innymi tym, co mamy. Mimo licznie organizowanych przez różne instytucje akcji, nadal chętnie wspomagamy te organizowane przez Caritas. Podczas zimowej zbiórki żywności w Biedronce przy ulicy Brzeskiej, jak i w sklepie spożywczym przy ulicy Targowej udało się zebrać 600 kg produktów. W akcji wzięli udział uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami: Barbarą Petruk, Ewą Holeszczuk i księdzem Marcinem Dąbrowskim oraz Parafialne Koło Caritas przy parafii pw. Chrystusa Króla.
Dziękujemy za pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę żywności, jak i ofiarodawcom. Paczki trafią przed świętami do potrzebujących rodzin z obwodu szkoły.
Jednym ze zwyczajów obchodzonych w Polsce, związanych ze świętami Bożego Narodzenia jest zwyczaj kolędowania. By podtrzymać ten staropolski zwyczaj dzieci przedszkolne z grupy VII przebrane za kolędników, tuż przed świętami chodziły po szkole od sali do sali, śpiewając kolędy i składając życzenia świąteczne i noworoczne. Najpierw odwiedziły panie oraz kolegów i koleżanki z innych grup przedszkolnych. Następnie złożyły życzenia paniom bibliotekarkom, paniom pracującym w świetlicy szkolnej, w szatni, w kuchni oraz pani pielęgniarce. W czasie przerwy międzylekcyjnej przedszkolacy zawitali do pokoju nauczycielskiego, gdzie również zostali ciepło przyjęci przez grono pedagogiczne. Mali kolędnicy nie ominęli również sekretariatu szkoły oraz gabinetu Pani Dyrektor. Za pięknie wyrecytowane życzenia, melodyjnie zaśpiewane kolędy dzieci zostały obdarowane przez Panią dyrektor słodkościami. Dla przedszkolaków chodzenie po kolędzie było powodem do dumy oraz okazją do świetnej zabawy. Mimo zmęczenia i powstałej od śpiewania chrypki, dali dowód istnienia ducha kolędowania oraz wyraz dbałości o polską kulturę narodową.
Grażyna Podgajna
„Schronisko dla zwierząt to najsmutniejsze miejsce na Ziemi”... Zawsze jednak można podjąć próbę, by to zmieniać.
Wspomaganie schroniska AZYL w Białej Podlaskiej to już tradycja naszej szkoły. Również w tym roku, tuż przed świętami, zawieźliśmy zebrane podczas szkolnej akcji dary – karmę, miski, legowiska, a nawet psie „ubranka”. Przekazaliśmy też wrzucone do puszek pieniądze – 400zł.
Psy, oprócz jedzenia i miejsca do spania, potrzebują kontaktu z człowiekiem – więc przez jeden dzień uczniowie stali się wolontariuszami schroniska – zabrali wskazane przez pracowników psiaki na spacer. Pogoda nie była nam przychylna, ale zapał i chęć pomocy wystarczyły.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wzięli udział w akcji „Podaj psu pomocną łapę”. Nasi uczniowie wiedzą, że „stosunek do zwierząt i wrażliwość na ich krzywdę jest ważną miarą człowieczeństwa.“
Samorządowe Przedszkole Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim od 29. 09. 2016 r. do 30. 03. 2017 r. bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą Przedszkole Talentów VIII edycja Studium Prawa Europejskiego. Celem konkursu jest rozwijanie potencjału dzieci, ich zainteresowań oraz talentów. Przedszkole przystępując do konkursu przyjęło na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury organizatora konkursu.
W realizację zadań zaangażowani są wszyscy nauczyciele, którzy poszukują ciekawych pomysłów, oryginalnego podejścia do wielu działań, a przedszkolaki odkrywają w sobie wiele talentów. Nauczyciele uczą dzieci kreatywności. W ramach realizacji zadań zrealizowano następujące działania: udział przedstawiciela w kursie „Przedszkole talentów”, wycieczki po okolicy: „Poznaję swoje otoczenie”, kształtowanie odporności emocjonalnej dziecka, zabawę „Mój mały sklep”, zapoznanie dzieci z kształtami i figurami geometrycznymi, przeprowadzenie zajęć w formie teatrzyku nt. kontaktów z nieznajomymi. Dalsze działania przewidziane są na następne miesiące.
Koordynator Grażyna Bożedajek
W okresie przedświątecznym dzieci z Przedszkola Nr 3 zorganizowały stołówkę dla ptaków wykorzystując drzewko przed przedszkolem. Dzieci zawiesiły na nim uprzednio przygotowane przysmaki, takie jak: ziarno pszenicy w skorupkach owoców cytrusowych, szyszki sosny z tłuszczem i ziarnem, dzwonki z ziarnem słonecznika i słoninkę dla sikorek. Powiesiły także siatki z mieszaniną ziaren i tłuszczu. Dodatkową ozdobę choinki stanowiły miniaturki wiaderek z różnymi ziarenkami.
Agnieszka Pepa
16 grudnia 2016r. w Szkole Muzycznej I Stopnia im. Karola Kurpińskiego w Międzyrzecu Podlaskim odbyła się III Gala Kultury Powiatu Bialskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele województwa, powiatu, władz samorządowych miasta i gmin oraz laureaci Bialskich Talentów wraz z rodzicami, opiekunami artystycznymi i trenerami.
Podczas Gali podsumowano organizowane w powiecie konkursy, w tym Bialskie Talenty za 2015r. Starosta Mariusz Filipiuk, wybierając spośród 60-u zgłoszonych kandydatów, tytuł Bialskiego Talentu przyznał pięciu z nich – dwa talenty w dziedzinie kultury, dwa w dziedzinie sportu i jeden naukowy.
Po raz pierwszy przyznano Grand Prix - szczególną nagrodę - uczennicy, która trzeci raz z rzędu zdobyła tytuł Bialskiego Talentu w dziedzinie kultury.To najwyższe wyróżnienie otrzymała nasza gimnazjalistka - ucz. kl. 3C Marta Tchórzewska. Nie mogło być inaczej! Marta ma osiągnięcia wokalne, muzyczne i artystyczne. Jest absolwentką szkoły muzycznej, w murach której odbywała się Gala. Swoimi osiągnięciami promuje nie tylko naszą szkołę, ale też region.Trafnie podsumowała to pani Jolanta Wolanin, dyrektor ZPO3, składając gratulacje rodzicom Marty - „Taka uczennica, to skarb!”.
Ale na Gali powodów do dumy było więcej! Wśród nominowanych do tytułu Bialskiego Talentu znaleźli się także inni uczniowie naszej szkoły. Wyróżnienie zdobył Jakub Celiński ucz. kl.2B, utytułowany pływak. Gratulujemy uczniowi i jego trenerowi panu Wojciechowi Lubańskiemu.
To jeszcze nie koniec naszych sukcesów! Wyróżnienie otrzymał także Jerzy Rzeńca, ucz.kl.4p. – „specjalista od szachów” :) Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w tej dziedzinie.
To niezwykle budujące, że uczniowie ZPO3 wykazują tak różnorodne zainteresowania i uzdolnienia. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom Gratulujemy!
Udowodnili to uczniowie międzyrzeckich szkół, którzy 14 grudnia wzięli udział Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim i połączonym z nim tematycznie Turnieju Plastycznym. Zmierzyli się z piękną, ale trudną prozą Sienkiewicza. Jedni recytowali fragmenty wybranych utworów pisarza, inni zaś interpretowali plastycznie opisy zaczerpnięte z jego dzieł.
Konkurs, dzięki gościnności Dyrektora MOK-u p. Andrzeja Marciniuka, odbył się w Pałacu Potockich, a honorowym patronatem objął go Burmistrz Miasta Zbigniew Kot. Organizatorem był Zespół Placówek Oświatowych nr 3. W ten sposób zamknięto cykl działań związanych z obchodami Roku Sienkiewicza.
Jury w składzie: p. Halina Bugajewska, p. Elżbieta Kamasa i p. Leszek Sokołowski oceniało recytacje w dwóch kategoriach: klas IV – VI i gimnazjum. Wyniki przedstawiają się następująco:
Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Aleksandra Chomiuk ZPO nr 2
II miejsce – Iga Czwerko ZPO nr 1
III miejsce – Weronika Myszka ZPO nr 3
Wyróżnienie – Wanessa Staska ZPO nr 3
Gimnazjum:
I miejsce – Paulina Domańska ZPO nr 1
II miejsce – Oliwia Szymona ZPO nr 3
III miejsce – Wiktoria Zacharjasz ZPO nr 2
Wyróżnienie: Alicja Bobruk ZPO nr 2
Uczniowie uzdolnieni plastycznie malowali w grupach 3-osobowych. Działania ich koordynowała p. Anna Kasianiuk, nauczyciel plastyki w ZPO 3. Oceniając merytorycznie prace, podkreśliła ogromny potencjał młodych plastyków i wysoki stopień trudności postawionego przed nimi zadania.
Wyróżniono prace dwóch zespołów z „Dwójki” i jedną z „Trójki”.
Nagrody wręczył Wiceburmistrz Miasta p. Grzegorz Łubik. Gratulując zwycięzcom, wyraził słowa uznania dla ich talentu i chęci obcowania z literaturą, zwłaszcza w dobie wszechobecnego Internetu. Trafnie zmagania uczestników konkursu podsumował p. Leszek Sokołowski refleksją, że recytacja prozy to „wyższy stopień wtajemniczenia”. Pogratulowano także pomysłu organizatorom tego przedsięwzięcia. Połączenie dwóch pasji okazało się ciekawym doświadczeniem.
Uczniów i nauczycieli wspierali swoją obecnością dyrektorzy szkół – p. Iwona Orkisiewicz, p. Grzegorz Kowalczyk i p. Jolanta Wolanin, która, występując w roli gospodarza, zamknęła uroczystość stwierdzeniem - „w jedności siła”, wyrażając zadowolenie ze współpracy między szkołami.
Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszym konkursie.
W dniach od 28 listopada do 12 grudnia 2016 r. uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, w wymiarze po 4 godziny lekcyjne w każdej klasie. Podczas ich realizacji poruszono problematykę związaną z szeroko rozumianym bezpieczeństwem i zdrowiem uczniów:
Tematyka warsztatów:
Klasy czwarte: Stop agresji. Do celu w 4 krokach.
Klasy piąte: Nie bądź ofiarą. Zintegrowany program przeciwdziałania przemocy, w tym cyberprzemocy.
Klasy szóste: Nie daj się wciągnąć. Zintegrowany system przeciwdziałania uzależnieniom.
Ale to nie koniec pracy profilaktyczno – wychowawczej, albowiem zaplanowaliśmy również działania skierowane do RODZICÓW.
15 grudnia 2016 r. odbyło się SZKOLENIE DLA RODZICÓW „TRENING SKUTECZNEGO RODZICA”.
Oto poruszana tematyka:
Zrealizowane działania stanowiły ważny element z zakresu programu wychowawczego i profilaktycznego szkoły. Odbyły się one przy współpracy szkoły z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim. Przeprowadzenie warsztatów powierzono Pracowni Profilaktycznej „Krokus” z Krakowa.
Pedagog szkolny